Összegyűjtöttük az egyes évszakokhoz kapcsolódó örömforrásokat. Látom, hallom című gyakorlat során páros mnkában leírtunk pár példát. Örömleltárt készítettünk a gyerekek ötleteiből.
Apró örömök élvezete
Az öröm az örömforrás a gyermeki lélek mozgató ereje. Óvodánk legfőbb célja és törekvése a boldogság, gyermekeink egészséges testi, lelki fejlődése. Igyekszünk élménygazdag, derűs napokkal megajándékozni gyermekeink boldog felnőttéválását. Boldog gyermeki arcot látni minden pedagógus számára fontos cél. Nagy kihívás ez számunkra is, hiszen átgondolt, tervezett munka áll a mindennapi oktató nevelöi tevékenységek között. Igyekszünk a gyermeki elmét, érdeklődést, koncentrációt szociális érzékenységet javítani.
Nagy szerepe van mindennapjainkban a zenének, alkotótevékenységnek, közös játéknak a sok- sok mozgásnak a természetben vagy a teremben egyaránt, hiszen a mozgás a játék a gyermek legfontosabb örömforrása.
Az élet apró örömei! A gyermekekkel beszéltünk a valódi értékekről, hogy mik azok a dolgok amik igazán fontosak az életben. Milyen apró dolgok tudnak örömet okozni. Majd ez alapján készített mindenki egyénileg egy több részből álló rajzot.
Március hónapban a Boldogságóra témája az apró örömök felfedezése és megélése volt. A foglalkozások során arra helyeztük a hangsúlyt, hogy a mindennapok kis pillanatai is képesek örömet adni – nemcsak nekünk, hanem másoknak is.
A hónap egyik kiemelt eseménye a nőnap megünneplése volt. Az osztály – amely kizárólag fiúkból áll – nagy lelkesedéssel készült erre az alkalomra. Az intézmény női dolgozóinak, valamint saját női családtagjaiknak készítettek apró ajándékokat: papírból készült virágokat, amelyekre egy kis csokoládé is került. A diákok személyesen adták át az ajándékokat, így közvetlenül is megtapasztalhatták, milyen örömet tud okozni egy kedves gesztus.
A közös beszélgetések során feldolgoztuk azt is, hogy nemcsak a tárgyi ajándékok szerezhetnek örömet. Rájöttünk, hogy egy-egy kedves szó, dicséret vagy figyelmes mondat legalább olyan értékes – és nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek számára is. Ezt a gondolatot tovább erősítve a tanulókkal együtt „téphető” plakátokat készítettünk, amelyekre pozitív, kedves üzenetek kerültek. Ezeket az intézmény több pontján is elhelyeztük. A plakátok nemcsak a diákokat, hanem az intézmény felnőttjeit is lázba hozták: lelkesen adogatták egymásnak ezeket az apró, boldogságot hozó cetliket. A kezdeményezés így valódi közösségi élménnyé vált.
A hónap során „boldogság falatokat” is készítettünk: apró, megkóstolható finomságokat, például teát és cukorkát. Ezeket a diákok kínálták meg másoknak, így ismét átélhették az adás örömét. A kezdeményezés különösen népszerű volt a tanulók körében (a cukorkák gyorsan gazdára találtak).
A márciusi programok során a diákok saját élményeken keresztül tapasztalhatták meg, hogy nem kell nagy dolgokra gondolni ahhoz, hogy örömet szerezzünk másoknak. Egy apró figyelmesség, egy kedves szó vagy egy kis ajándék is elegendő ahhoz, hogy szebbé tegyük valaki napját.
Budapesti Egyesített Középiskolai Kollégium
Foglalkozás címe: A pillanat örömében – Apró örömök élvezete
Foglalkozást tartó tanár neve: Dr Csehóné Just Réka
Évfolyam: 9-15.
Épület: M19/116-os tanulószoba
Foglalkozás pontos ideje: 2026. március 25., 19 óra
Foglalkozáson részt vevő diákok száma: 8 fő
Pedagógiai módszerek: mindfulness, érzékszervi fejlesztés, szemléltetés, önreflexió, kooperatív tanulás, játékpedagógia, vezetett relaxáció, pozitív megerősítés
Eszközök: egy csomag vegyes mag és aszalt gyümölcs keverék, papír, színes ceruzák, laptop, homokóra
A foglalkozás célja: A foglalkozás fő célja a tudatos jelenlét (mindfulness) képességének fejlesztése, vagyis annak elérése, hogy a gyerekek képesek legyenek megállni és észrevenni a jelen pillanat pozitív impulzusait.
• Attitűdformálás: Annak tudatosítása, hogy a boldogság nemcsak nagy eseményekben, hanem a mindennapi apróságokban (illatok, ízek, kedves szavak) is rejlik.
• Érzelmi önszabályozás: A relaxációs és csendgyakorlatok segítségével a belső feszültség csökkentése és a mentális egyensúly megteremtése.
• Érzékszervi tudatosság: Az érzékszervek finomítása, a környezet ingereinek mélyebb, figyelmesebb befogadása.
• Hála és optimizmus: A pozitív fókusz erősítése – a gyermek megtanulja szándékosan keresni és értékelni a jó élményeket a negatívak mellett vagy helyett.
• Önismeret: Saját belső világuk és egyéni örömforrásaik azonosítása (mi az, ami számomra örömet okoz).
A foglalkozás rövid tartalma:
1. Ráhangolódás: „A csönd hangjai”
• Feladat: Kérd meg a gyerekeket, hogy hunyják be a szemüket és maradjanak teljesen mozdulatlanok 1 percig.
• Instrukció: „Figyelj meg három olyan hangot, amit eddig nem vettél észre a teremben (pl. az óra ketyegése, valaki lélegzete, kintről beszűrődő nesz).”
• Cél: A figyelem befelé irányítása és a pillanat megnyitása.
2. Motiváció: „A titokzatos tárgy”
• Kellék: Egy zacskó mazsola, mogyoró vagy apró kocka csoki.
• Feladat: Mindenki kap egy szemet. Mielőtt megennék, 2 percig csak vizsgálják: nézzék meg a barázdáit, szagolják meg, forgassák az ujjaik között. Végül tegyék a nyelvükre, és hagyják, hogy lassan olvadjon/puhuljon el.
• Tanulság: Mennyivel intenzívebb az élmény, ha nem csak „bekapjuk”, hanem valóban jelen vagyunk az evésnél?
3. Fő rész: „Öröm-vadászat”
• Feladat: Csoportmunka vagy egyéni listaírás. Gyűjtsetek össze olyan apró örömöket, amik ingyen vannak, és bármelyik nap megtörténhetnek.
• Példák inspirációnak: Egy meleg napsugár az arcodon, a tiszta ágynemű illata, egy váratlan mosoly az utcán, a kedvenc dalod a rádióban, egy jól sikerült rajz.
• Kreatív elem: Készítsetek egy „Pillanat-befőttet”! Rajzoljanak egy nagy befőttesüveget a füzetbe, és írják bele ezeket az apróságokat.
4. Játékos gyakorlat: „Megfagyott pillanat”
• Játék: Mint a szobros játék. Szól a zene, mindenki táncol/mozog. Amikor elhallgat a zene, mindenki „megfagy” abban a testhelyzetben, amiben van.
• Csavar: Amikor megállnak, meg kell nevezniük egy dolgot, ami abban a konkrét másodpercben jó (pl. „jó érzés, hogy egy lábon is megállok”, „vicces a szomszédom feje”).
5. Relaxáció és Lezárás: „A belső fotóalbum”
• Vezetett meditáció: Csukott szemmel képzeljék el a napjukat reggeltől mostanáig. Keressenek benne egyetlen olyan képet, ami jó érzéssel tölti el őket. „Készítsenek róla egy belső fotót”, és tegyék el a szívükbe.
• Zárókör: Egy-egy szóval mondják el, hogy érzik magukat most.
6. Útravaló (Házi feladat)
• A „3 szép dolog” kihívás: Ma este lefekvés előtt soroljanak fel 3 apró örömöt, ami aznap érte őket
Reflektálás a célokra, a foglalkozás tartalmára: Mind az újonnan érkezett, mind a korábbi foglalkozásokon már résztvevő diákok nyitott, oldott jelenlévői voltak az órának, érzelmi érettségről, fejlett empátiáról tettek tanúbizonyságot. Az óra elején kitűzött témát véleményem szerint teljes mértékben, megfelelő színvonalon sikerült feldolgozni.
Budapest, 2026. március 26.
Dr Csehóné Just Réka
A márciusi boldogságóra témájához és a Boldogság Világnapjához kapcsolódóan az osztályunk is igyekezett apró örömet okozni a falu lakosainak, kedves, biztató üzenetekkel.
Az órán összegyűjtöttük azokat az örömforrásokat, amelyek apróságok és talán nem is vesszük észre, hogy valójában mekkora örömöt tudnak okozni. Megbeszéltük, hogy nem csak a pénzen megvásárolható dolgok miatt lehetünk boldogok, hanem azok miatt is, melyek fölött gyakran átsiklunk. Majd csoportosítottuk az örömforrásokat aszerint, hogy mely érzékszerveinkre hatnak.
Az óra végén mindenki írt egy-egy dolgot /személyt, ami/aki számára örömet okoz.
Március 20. A Boldogság Világnapja😍
Piros színbe öltöztünk, közös fotót készítettünk az udvaron. Piros szívecskékbe írtuk, mit jelent nekünk a boldogság.
Boldogság Világnapja: A hatodik osztályosok pozitív üzeneteket, motiváló idézeteket írtak, elrejtették a folyosón. Boldogságfát is készítettek a bejárat mellett.
A tanórákat relaxációval kezdtük.Összegyűjtöttük közösen,milyen apró örömforrások vesznek körül bennünket.Melyik a kedvenc hónapunk?Feldolgoztuk A tizenkét hónap című mesét.Készítettek a gyerekek összefoglalót egy év örömforrásaiból.Az órákat közös énekléssel,meditációval zártuk.
A Boldogságóra program március havi témája alapján átismételtük, hogy mikor van a víz világnapja (03.22.). Az előző heti témakör szerint minden gyermek mondott legalább egy dolgot a vízzel kapcsolatosan. A másik ilyen fő témakör a boldogság világnapja (03.20.) köré csoportosult, így Nemes Nagy Ágnes Mennyi minden című versét dolgoztuk fel. Beszéltünk arról, hogy lehet az, ami másnak értéktelen, számunkra fontos kincs lehet. Végigkérdeztem a gyerekeket, hogy nekik milyen dolgok okoznak örömöt. Ezután pedig a Boldog mondókára mozogtunk, amelyben mind a 4 évszak megjelent. Megbeszéltük, hogy milyen az, amikor szeretjük önmagunkat és elfogadjuk olyannak, amilyenek vagyunk. A foglalkozás végén Bagdi Bella Szeretet dalára táncoltunk, és egy gumi segítségével szív alakot formálva piros dolgokat gyűjtöttek össze a gyermekek.
A folyamatos tízórait követően a szabadjátékból két összetolt asztalhoz invitáltam a gyerekeket Napsugárral, a csoport kabalájával. A csodabunker meséi, avagy Milyen a manószeretet? című mesét hallgatták meg, amelyet mondókákkal, énekekkel bővítettünk ki. Az állatokat utánoztuk benne, valamint az eső hangját.