Ebben a hónapban a társas kapcsolatokat építettük. Sok feladatot megoldottunk, érzékenyitő videókat néztünk, játszottunk, beszélgettünk. A gyerekek a legnagyobb lelkesedéssel a barátságszíveket készítették mégis.
Társas kapcsolatok ápolása
Ami most a legfontosabb: Ápoljuk társas kapcsolatainkat!
Ebben a hónapban mindenki érezte annak a jelentőségét, hogy milyen fontos tudatosan ápolni és fenntartani a szociális kapcsolatainkat. Senkit nem szabad magára hagyni, meg kell találni azokat a lehetőségeket, amik a pandémiában megengedettek. Ezt a fő gondolatot boncolgattuk egész hónapban.
Először mindenki elkészítette az én-körét, melyen vizuálisan is látható volt, hogy az egyénhez ki áll a legközelebb és a legtávolabb. Aztán megbeszéltük, hogy kivel hogyan, milyen rendszerességgel találkoznak a gyerekek, illetve hogyan és miről beszélgetnek. Azt is elmondták, hogy kire számíthatnak, ha bajban vannak és kinek tudnak ők segíteni. Megemlítettük azt is, hogy mely kommunikációs formákat nem tudjuk alkalmazni a járványhelyzet miatt.
Rendeztünk egy teadélutánt, amelyen (ha maszkban is ) végre kötetlenül lehetett bárkivel bármiről beszélgetni. A tea a testet, a beszélgetés pedig a lelket melengette. Ez volt a mi lélekmelengető teadélutánunk.
Ebben a hónapban vendégünk volt a helyi családsegítő munkatársa is, aki A hűséges sólyom történetén keresztül beszélgetett a barátság fogalmáról és próbatételeiről. Nagyon kellemes délután volt ez is, amit mi tovább folytattunk úgy, hogy a mai tizenévesek baráti kapcsolatairól és annak nehézségeiről és örömeiről beszélgettünk.
Igyekeztünk ebben a hónapban minél több társasjátékot elővenni és használni, hiszen ez is egy tökéletes mód arra, hogy társaságban jól és hasznosan töltsük el az időt és jobban megismerjük egymást.
Ugyanakkor előkészítettük a december hónapot és kihúztuk a neveket, hogy ki kinek a titkos angyala lesz egy hónapon keresztül.
Kisnánai Szent Imre Általános Iskola
Az osztály tagjai kis csoportokba rendeződve készítették el a plakátokat, amit a foglalkozás végén egymásnak is megmutattak. Szép színes alkotások születtek.
A Szegvári Kurca-parti Óvoda Szivárvány kiscsoportjában a gyermekek életkori sajátosságaiból adódóan nagyon fontos a társas kapcsolatok alakulása, az érzelmek kifejezése, az ölelés, egymás megérintése, elfogadása. A gyerekek (a jelenlegi elidegenítő környezeti hatások ellenére) minden reggel örömmel várják társaikat, öleléssel üdvözlik őket. A spontán játékhelyzetekben csiszolódik együttműködésük, fejlődik egymáshoz való alkalmazkodó képességük, alakulnak baráti kapcsolataik.
A hónap témájának feldolgozását jól össze tudtuk kapcsolni a testünk témakör egyes elemeivel, így tevékenységeink során többször visszhangként jelentek meg az egyes játékok, gyakorlatok. Legérdekesebbek voltak: egymás körberajzolása, testrészek elhelyezkedése, megnevezése, „Hol van a …..” játék. Babafürdetés, öltöztetés. Ragacs játék, kapcsolódás meghatározott testrésznél. Barátságlánc alkotása. Barátságtánc.
A párhuzamos Eszterlánc csoporttal közös bábjátékot is szerveztünk egy irigy süniről szóló mese élményszerű feldolgozásához.
A gyerekek számára külön öröm volt, hogy játékidőben kis meglepetés ajándékokat, rajzokat készíthettek a barátjuknak, amit azután a jeles dobozokban rejtettek el, örömet szerezve a megtalálójának.
Reméljük heti tevékenységünkkel hozzájárultunk az egymás iránti toleráns viselkedés elmélyítéséhez, baráti, társas kapcsolataik fejlődéséhez.
Zakladna Skola s VJM Alapiskola Fülekpüspöki
Elkészítettük a jó híreket összegyűjtő dobozkánkat, amit színes képekkel díszítettünk. A jó hírek összegyűjtése közben társainkat az asztalon való dobolással bíztattuk. A jó hírekről beszélgettünk, azután fogtunk hozzá a rajzolásnak. A következő híreket rajzoltuk le: örültünk, hogy osztálytársunkat kiengedték a kórházból, hogy barátunk jól felelt az órán, hogy unokatestvér született, hogy az egész család együtt lesz karácsonykor, hogy hálás a kutya a gondoskodásért, hogy anya reggelente öleléssel búcsúzik, hogy hálásak vagyunk minden segítségért, az első hónak és hogy nem feledkeznek meg a születésnapunkról.
Bélapátfalvai Petőfi Sándor Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola
A tanulók egyénileg , és sajátosan élik meg a vírushelyzetet. A mindennapi megszokott kontaktok elmaradnak. Ezt próbálták kifejezni rajzban.
Nyugati Városrészi Óvoda Nagy Jenő Utcai Tagóvoda
Reggelente a „Jó hírem van…” beszélgető körrel kezdtünk. Ez adott egy alaphangulatot a napunknak. Péter Tímea: Fülöpke az óvodában – örök barátság című mese nagyon megérintette a gyerekeket. Szép gondolatok születtek, és mélyebb érzéseket hívott elő. Olyannyira, hogy Advent közeledtével gyertyát is öntöttünk, és több olyan gyermek is volt, aki oddadta gyertyáját a barátjának, hogy így őrizze meg a barátságukat.
Karcrajzok is születtek a barátokról.
Relaxációs gyakorlat: „Kitárom a világom, mint egy virág kinyílok”.
Beszélgetés a témakörről.
Ráhangoló gyakorlat: „Milyen a jó barát?” Ötletbörze. Közös megbeszélés.
Téma feldolgozása: „Az igaz barátság”-gyakorlat.
Játékos gyakorlat: „Udvarias vagyok”
Meditációs gyakorlat: a társas kapcsolatok pozitív megélésére.
Gyerekdal: Bagdi Bella: Ha boldog vagy, mutasd meg mindenkinek. . (Dalok máskor is.)
Beszámoló a Boldogságóra foglalkozásról
2020. november
A foglalkozás témája: Társas kapcsolatok
A foglalkozást egy kicsit rendhagyóan tartottuk, mert az óvodában megbetegedés miatt sok gyermek, és a Katica csoport óvónénije is hiányzott, így összevontuk a két csoportot. Ez a foglalkozás témája szempontjából nem jelentett problémát, hiszen a két csoport tagjai nagyon jól ismerik egymást, sőt barátok, és testvérek is járnak a másik csoportba.
A téma bevezetése:
Egymás üdvözlésével: Körben állva integettük, puszit küldtünk egymásnak többféleképpen, majd sorban haladva megkérdeztük egymástól:” Hogy vagy kis barátom?”
Kis meditációval: Körben leültünk a gyerekekkel a szőnyegre, megfogtuk egymás kezét, becsuktuk a szemünket, és arra gondoltunk, hogy milyen jó, hogy nem vagyunk egyedül.
A téma feldolgozása:
Bábjátékkal: Elbáboztam a Süni irigy lesz című mesét, majd megkérdeztem a gyerekektől, hogy a meséből ki melyik állat lenne szívesen, és miért. Közben a kezükre húzhatták a kiválasztott bábfigurát, és úgy mondták el indoklásaikat. A gyerekek nagyon jól megfogalmazták a szereplők tulajdonságait, amiből kiderült, hogy megértették a mese mondanivalóját.
Pizza készítő játékkal: Arra kértem a gyerekeket, hogy álljanak föl, maradjanak körben, és forduljanak úgy, hogy a tenyerükkel meg tudják érinteni az előttük álló pajtásuk hátát. „Barátságunk jeléül pizzát fogunk készíteni egymásnak, úgy hogy követitek, amit mondok, és amit mutatok. Amikor a társaitok hátán készítitek a pizzát, figyeljetek, hogy jó érzés legyen a számukra!” „Aztán megfordulva, most akinek a pizzát készítettük, ő készíti nekünk.”
Barátomnak tekintelek, mert…: A mese után kiosztottam mindenkinek egy kivágott szívformát. Arra kértem őket, hogy egyenként adják oda egy kispajtásuknak, és mondják el neki: „Barátomnak tekintelek, mert…”- és néhány kedves szóval indokolják meg, hogy miért. Aztán tovább adhatják másnak is a kapott szívet, ugyanúgy elmondva az indoklást.
A foglalkozás lezárása:
Bagdi Bella: Ha boldog vagy mutasd meg mindenkinek dalával – a dalra a szövegnek megfelelően mozogtunk és énekeltünk.
A csoport barátság szívének elkészítésével: A gyerekek rárajzolták legkedvesebb barátjuk jelét egy szívformára, amit ráragasztottak egy kartonból kivágott nagy piros szívre. Megbeszéltük, hogy kiket is rakhatnánk még fel, hogy teljes legyen a barátság szívünk.
Csokvaomány, 2020. november 25.
Tuza Gáborné
óvodapedagógus
Beszámoló a Boldogságóra foglalkozásról
2020. november
A foglalkozás témája: Társas kapcsolatok
A foglalkozást egy kicsit rendhagyóan tartottuk, mert az óvodában megbetegedés miatt sok gyermek, és a Katica csoport óvónénije is hiányzott, így összevontuk a két csoportot. Ez a foglalkozás témája szempontjából nem jelentett problémát, hiszen a két csoport tagjai nagyon jól ismerik egymást, sőt barátok, és testvérek is járnak a másik csoportba.
A téma bevezetése:
Egymás üdvözlésével: Körben állva integettük, puszit küldtünk egymásnak többféleképpen, majd sorban haladva megkérdeztük egymástól:” Hogy vagy kis barátom?”
Kis meditációval: Körben leültünk a gyerekekkel a szőnyegre, megfogtuk egymás kezét, becsuktuk a szemünket, és arra gondoltunk, hogy milyen jó, hogy nem vagyunk egyedül.
A téma feldolgozása:
Bábjátékkal: Elbáboztam a Süni irigy lesz című mesét, majd megkérdeztem a gyerekektől, hogy a meséből ki melyik állat lenne szívesen, és miért. Közben a kezükre húzhatták a kiválasztott bábfigurát, és úgy mondták el indoklásaikat. A gyerekek nagyon jól megfogalmazták a szereplők tulajdonságait, amiből kiderült, hogy megértették a mese mondanivalóját.
Pizza készítő játékkal: Arra kértem a gyerekeket, hogy álljanak föl, maradjanak körben, és forduljanak úgy, hogy a tenyerükkel meg tudják érinteni az előttük álló pajtásuk hátát. „Barátságunk jeléül pizzát fogunk készíteni egymásnak, úgy hogy követitek, amit mondok, és amit mutatok. Amikor a társaitok hátán készítitek a pizzát, figyeljetek, hogy jó érzés legyen a számukra!” „Aztán megfordulva, most akinek a pizzát készítettük, ő készíti nekünk.”
Barátomnak tekintelek, mert…: A mese után kiosztottam mindenkinek egy kivágott szívformát. Arra kértem őket, hogy egyenként adják oda egy kispajtásuknak, és mondják el neki: „Barátomnak tekintelek, mert…”- és néhány kedves szóval indokolják meg, hogy miért. Aztán tovább adhatják másnak is a kapott szívet, ugyanúgy elmondva az indoklást.
A foglalkozás lezárása:
Bagdi Bella: Ha boldog vagy mutasd meg mindenkinek dalával – a dalra a szövegnek megfelelően mozogtunk és énekeltünk.
A csoport barátság szívének elkészítésével: A gyerekek rárajzolták legkedvesebb barátjuk jelét egy szívformára, amit ráragasztottak egy kartonból kivágott nagy piros szívre. Megbeszéltük, hogy kiket is rakhatnánk még fel, hogy teljes legyen a barátság szívünk.
Csokvaomány, 2020. november 25.
Tuza Gáborné
óvodapedagógus