Novemberben a társas kapcsolatok ápolása témakörben egy állatasszisztált foglalkozáson vettünk részt. A terápiás kutya és a játék által átélt közös pozitív élmények erősítették az összetartozást, az elfogadást az osztályban.
Társas kapcsolatok ápolása
A társas kapcsolatokról, a közösség erejéről, a barátságról beszélgettünk, közösen játszottunk.
9 részlet – 1 kép: Képkirakó játék
A gyerekek egy-egy képdarabot tartottak a tenyerükön. A képrészletek alapján megkeresték azokat a társaikat, akiknek a darabjai ugyanahhoz a képhez tartoztak. Miután minden csapattag egymásra talált, közösen kirakták a teljes képet.
A kirakott képeken olyan állatok szerepeltek, amelyek közösségben, egymással együttműködve élnek: hangyák, méhek és szurikáták.
A játék során örömmel tapasztaltam, hogy a gyerekek jól tudtak együttműködni. Segítőkészek és türelmesek voltak egymással, közösen dolgoztak a feladat sikeres megoldásán.
A játékot követően beszélgettünk arról, hogy ezek az állatok miért tudnak sikeresen együtt élni, majd párhuzamot vontunk az osztályközösség életével. Közösen összegyűjtöttük a harmonikus együttélés legfontosabb szabályait, kiemelve az egymás iránti tisztelet, a segítőkészség, az együttműködés és a szabályok betartásának jelentőségét.
A 3. c osztály tanulói a „Barátság Bogarán” keresztül mutatták be az emberi társaskapcsolatok fontosságát és szerepét a mindennapi életünkben,
A foglalkozás célja a barátság, az egymás iránti tisztelet és az együttműködés fontosságának tudatosítása volt. A ráhangolódás során elolvastuk a két kecske című mesét, amely jó kiindulópontot adott annak megbeszélésére, hogy a türelem, az egymásra figyelés és az együttműködés segít a konfliktusok megoldásában.
A mese feldolgozását követően a gyereke rész vettek a Pókháló játékban.
A foglalkozás végén a tanulók párokba lerajzolták, mit jelent számukra a jó barátság, majd közösen összegyűjtöttük, hogyan tudnunk jó társai lenni egymásnak. A foglalkozás erősítette az empátiát, az egymás iránti elfogadást és az osztályközösség összetartását.
Szilvási Általános Iskola Felsőszilvási Általános Iskolája
Osztályunk tanulóinak többsége volt már Színházban , de sokakat ilyen helyre nem visznek el a szüleik. Sokat beszélgettünk arról, hogy miért jó színházba menni, mit fogunk látni, hogy illik viselkedni stb. Szerencsére a városunkban van színház, így nem okozott gondot az odajutás. Mese habbal volt az előadás címe, amely nagyon tetszett az osztálynak.
Óvatosság, körültekintés és a nyári biztonság
A tanév utolsó Boldogságóra foglalkozásán az óvatosság és körültekintés karaktererősségével foglalkoztunk, különös figyelmet fordítva a közelgő nyári szünidő biztonságos eltöltésére.
A ráhangolódás során Pillanatkapitány és Kóborló segítségével boldogságnyomokat gyűjtöttünk, majd az Erősségek kertje – Óvatosság, körültekintés című videó kapcsán közösen beszélgettünk arról, hogyan segíthet bennünket a felelősségteljes döntés a mindennapokban. A tanultakat a „JÓvatosan!” mozgásos játékkal mélyítettük el, majd az Erősségdetektív feladatban a gyermekek egymás pozitív tulajdonságait fedezték fel és fogalmazták meg.
Az Óceánok Világnapjához kapcsolódva kreatív alkotásokat készítettünk, miközben szó esett a természet védelméről és a vízparti biztonság legfontosabb szabályairól is.
A foglalkozást a „Jobb velem a világ, mert…” zárókörrel fejeztük be, majd sor került a Boldog Oklevelek átadására. Külön öröm volt átadni a Hála Okleveleket azoknak is, akik egész évben támogatták munkánkat. Megható pillanat volt, amikor a gyermekek szinte pillangóként repültek oda az oklevelek tulajdonosaihoz, hogy személyesen adják át nekik az elismerést. Ezek az őszinte gesztusok szépen megmutatták, milyen sokat jelent számukra a közösen megélt figyelem, segítség és szeretet.
A foglalkozás méltó lezárása volt az idei Boldogságóra programnak. A közös beszélgetések, játékok és alkotások ismét megerősítették a gyermekek önismeretét, együttműködését és felelősség tudatát, miközben örömteli élményekkel készültek a nyári szünidőre.
Novemberben a társas kapcsolatok és az egymásra figyelés került a középpontba a Katica csoport Boldogságóra foglalkozásán. A program ajánlott feladataiból és segédanyagaiból választottam játékokat, amelyek segítették a közösségépítést és az érzelmi kapcsolatok erősítését.
A beszélgetőkörben arról meséltünk, mitől lesz valaki jó barát, hogyan tudunk segíteni egymásnak, és miért fontos a kedvesség. A gyermekek nagyon őszintén osztották meg gondolataikat:
„A jó barát megvigasztal, például öleléssel vagy puszit ad!.”
„Én szeretek segíteni, ha valaki szomorú.” A gyerekek meghallgatták Móra Ferenc: A jó orvosság című meséjét, majd átbeszéltük a javasolt kérdéseket. A kedves szavak plakátot kiragasztottuk a csoportban, majd mimetikusan el is mutogattuk a jelentéseket. Igyekeztünk ezeket több napon át is mondogatni, mutogatni egymásnak.
A közös együttműködő játékok során szépen megmutatkozott a gyerekek segítőkészsége és türelme. Örömmel biztatták társaikat, együtt örültek egymás sikerének, és sok kedves dicséret hangzott el a foglalkozás során.
Az önbizalom program feladataiban minden gyermek elmondhatta saját erősségeit, miközben társaik pozitív visszajelzésekkel erősítették őket.
A mindfulness gyakorlatok során halk zenére relaxációs és légzőgyakorlatokat végeztünk, amelyek segítették a gyermekeket az ellazulásban és az egymásra hangolódásban.
Elérkezett a 2025/26-os tanév vége, az utolsó nap, amikor iskolánk minden tagintézménye (Óvoda, Általános Iskola, és Középiskola) valamennyi pedagógusa jó hangulatú csapatépítő játékon vett részt. A pedagógia munkaközösség tagjai közösen szervezték a nap programját, miközben iskolánk vezetősége készítette bográcsban az ebédet. A munkaközösségek által felállított csapatok, 9 állomáson keresztül teljesítettek a rájuk váró feladatokat, lelkesen gyűjtötték a pontokat. Menetlevellél érkeztek a kijelölt állomásokra, nemcsak az iskola és óvoda udvarán, hanem a város különböző pontjain is várták a pedagógia szakos kollégák az érkező csapatokat, akik a nagy meleg ellenére is komolyan vették a feladatokat. Móka, kacagás, csapatépítés jellemezte az utolsó napot, melynek a végén a legügyesebb, legtöbb pontot gyűjtött csapat egy nagy gyümölcskosarat vehetett át jutalomként.
Az Iskolai erőszak és zaklatás elleni világnap alkalmából beszélgettünk arról, hogy mit jelent a bántalmazás, hogyan ismerhetjük fel a zaklatás különböző formáit és mit tehetünk, ha ilyet tapasztalunk.