Senki sem tökéletes
Beszélgetést folytattunk a sérelmekről, haragról, bosszúról, megbocsátásról. Arról, hogy mit érzünk ha megbocsátanak nekünk, vagy ha mi bocsátunk meg valakinek.
Mesegyűjtést rendeztünk, olyan történeteket kerestünk, amikben megbánásról kibékülésről, megbocsátásról szólt. Ezek egy részét dramatizáltuk.
Eljátszottunk pár valós helyzetet, amikor a gyerekek egymásnak bocsátottak meg.
Megünnepeltük a Föld napját is.
Mivel a legtöbbször és a legtöbbet szüleink bocsátanak meg nekünk, nagy szeretettel készítettük az anyák napi ajándékot is.
Megbocsátás
Budapesti Egyesített Középiskolai Kollégium
Beszámoló
Boldogságóra online anyag, T24-es épület
Időpont: 2021.04.14.
Cím: A megbocsátás gyakorlása
Helyszín: Online tér
Téma: Megbocsátás
Foglalkozásvezető: Dr Csehóné Just Réka
Cél: A Boldogságóra program április havi témája az elengedés, megbocsátás gyakorlásáról szólt, annak az egyénre gyakorolt pozitív, boldogságfokozó hatásairól.
Eszközök: kiküldött laptop, okostelefon, videó, könyv, online tesztanyag, szituációs kártyák, papír, íróeszköz
Résztvevő diákok száma: 8 fő
A foglalkozás vázlata:
– Ráhangoló gondolatok, ízelítő a megbocsátás gyakorlásának elméletéből, a bocsánatkérés 5 nyelve
– Mit élsz át? Mi az első reakció? Hol érzed?
– Gondolattérkép készítése – miért szükséges bocsánatot kérni
– „Bekérdező” improvizációs játék
– „Babemba” játék
– „Elengedés” párbeszéd írása
– Relaxációs gyakorlat
– Lezárás
Tanulóim a havi ajálott feladatokon keresztül megfelelő érzékenységgel dolgozták fel a hónap témáját.
Házifeladat gyanánt egy online kitölthető kérdőívet kaptak, amelyben választ nyertek arra, hogy mi lehet az ő saját bocsánatkérő nyelvük.
A választható feladatok közül az „Elenegedés” párbeszédet valósítottuk meg 2 csoportban, majd megkerestük a párhuzamot köztük.
A gyerekek nagy örómmel festették a közösen gyűjtött köveket, amelyre mindig ráfestette annak a nevét, akitől bocsánatot szeretne kérni. Azután ki is díszítette mindenki a maga kövét. Közben a szeretetről és a megbocsájtásról beszélgettünk.
A megbocsátás kapcsán a Tündéri bocsánat című mesét hallgatták meg a gyerekek. Kipróbálták milyen érzés varázsolni egy kis tündér varázspálcájával, átkeltünk a szivárványon, illatos jácinttal kedveskedtünk egymásnak. A vidám, színes szivárványos színezőn mindenki felfedezte magát a gyerekek között 😉 A tánc ma sem maradhatott el.
Már csak pár lépés és beérünk a várba. 🥰
Bárczi Gusztáv Ált. Isk., Szakiskola , Készségfejlesztő Iskola és EGYMI
Szerencsére mindig van olyan család, ahol elkészítik a havi feladatot, hiszen a szülők többsége nem hozza iskolába gyermekét. Aggódásuk teljesen érthető, éppen ezért örömmel tapasztalom, hogy a feladatok elkészítése fontos számukra, igyekeznek mindent megtenni gyermekük haladása érdekében.
Jármi-Papos-Őr Általános Iskola Őri Bibó István Tagintézménye
A gyerekekkel a feladatok közül a szófelhő készítését választottuk: összegyűjtöttük a témakörrel kapcsolatos szavakat, szókapcsolatokat és a https://wordart.com program segítségével szófelhőt szerkesztettünk belőle.
Szilvási Általános Iskola Felsőszilvási Általános Iskolája
A Kőbe vésve feladatot választottuk . Örültünk , hogy együtt alkothattunk ! A megbocsátás mindenkinek sokkal könnyebben megy ennyi elszigetelődés után . A régi sérelmek elhalványultak , a sebek begyógyultak .Alig tudtak felidézni olyan dolgokat a gyerekek , amikor megbántották egymást.
Egy mesén keresztül dolgoztuk fel ezt a témát, beszélgetéssel, szerepjátékkal, majd végül játékos feladatokkal és rajzzal.
Az áprilisi boldogságórára is az online térben került sor.
Rövid elmélet után a gyerekek meghallgatták a hónap dalát.
Majd a következő feladatokat kapták a tanulók:
1. Gyógyír testnek és léleknek
Készítsetek olyan egyedi színes képeslapot, amelyen szerepel a 4 jól ismert varázsszó az alábbi sorrendben! Sajnálom, Bocsáss meg! Köszönöm, Szeretlek.Díszítsétek a képeslapot tetszőlegesen!
Küldjetek az elkészült munkátokról fotót.
2. Szófelhő
Készítsetek kézzel vagy programmal (pl. https://wordart.com/) szófelhőt a megbocsátás témakörében.
Küldjetek az elkészült munkátokról fotót.
A megbocsátás témakörét a 6. osztályos diákjaim még mindig az online térben dolgozták fel. Úgy gondolom, sokkal hatékonyabb eredményt érhettünk volna el, ha személyesen, testben veszünk részt ezen az órán, de talán sikerült megvalósítanunk ebben a formában is a kitűzött célunkat.
Nagyon sok gondolat eszükbe jutott a gyerekeknek a megbocsátásról, amelyeket egy gondolattérképbe gyűjtöttünk össze.