
Fenntartható boldogság




10. foglalkozás: Ne hagyd abba!
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek folytassák a programot. Pozitív gondolkodással éljenek, keressék meg mindenben a pozitív érzelmeket. Mindennek van jó oldala is. Vegyék észre, milyen fontosak a társas kapcsolatok, legyenek empatikusak, segítsenek egymásnak. Váljon szokássá a pozitív gondolkodás.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Elhelyezkedés: körben ülünk a szőnyegen.
Időkeret: 25-30 perc, az alkotás több időt is igénybe vehet.
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel „A búvárjátékot!” játsszuk el, amikor veszünk egy nagy levegőt, és tartsuk be ameddig csak bírjuk, mintha víz alatt lennénk, majd lassan engedjük ki. Sziszeghetünk is közben, így halljuk, hogy ki, meddig bírja. A gyerekek nagy örömmel végezték a feladatot, szívesen ismételték meg többször is.
Motiválás: A gyermekekkel eljátszottuk a szeretetfolyosót. Két csoportot alkottunk, akik két oszlopban álltak. Mindenki oda állhatott, ahová szeretett volna. Mindenki végig ment a folyosón. Jó volt hallani, milyen kedves tulajdonságokat mondanak egymásnak. Jól esett mindenkinek ez a játék.
Mesélés: Kerekerdő kalandra hív téged vers elmondása után elmeséltem a „Boldog erdő” című mesét. A mesélés során egy –egy helyszínen megálltam a mesélésben, és eljátszottuk mi is a mese történéseit:
Mit köszönnének meg a Hála – pataknál, Barátságházikó: Kivel laknál benne szívesen? Jótett –tisztás: Milyen jó cselekedeteket tettek? Célok hídja: Milyen álmaik vannak, mi a céljuk?, Megküzdés – hegység: akadálypálya telesítése. Apró örömök szigete: aki tud mondani egy apró örömöt, tehet egy kavicsot a szigetre. A megbocsátás erdeje: ki bántott meg a csoportban? Kérjen bocsánatot, Testmozgás útja: jógázzunk.
Felfűztük a Boldogság nyakláncot. Mindenki sorban álljon be a láncba, majd összekötöm a láncot, nehogy leessenek a szemek róla.
Szinezés: Kiszíneztük a Boldogságnyakláncot, közben meghallgattuk Bagdi Bella: Jobb veled a világ című dalát.
Ölelésláncot játszottuk el, Egymásnak tovább adjuk az ölelést.
Boldogságtabló: A hét zárásaként elkészítettük a Boldogságtablót, melyre a csoportról készült képeket ragasztottunk fel, amelyek a boldog pillanatokat mutatja meg, és boldogságot hozó állatokat, növényeket., és gyermekek által készített vidám képeket is ragasztottunk.
Összegyűjtöttük a boldogság homokszemeit! A gyermekek igyekeztek minél több homokszemet összegyűjteni, majd büszkén mutatták meg csoporttársaiknak!

Az utolsó téma feldolgozása alkalmas volt arra, hogy felelevenítsük a „Boldogságórák” során átélt közös élményeinket, melyekkel sokkal gazdagabbak lettünk.
A kedvenc a „Társas kapcsolatok” téma lett. „Együtt lenni jó!” – mondták többen is. De kedvelték még az „Apró örömök élvezete”és a „Boldogító jócselekedetek” témát is.
Most ugyan „elköszöntünk a Boldogságóráktól”, de megbeszéltük, hogy szeptembertől ismét találkozunk majd Dórával!

A gyerekekkel összegeztük az idéni Boldogságóra élményeit és végső eredményünk az volt, hogy sokat gazdagodtunk a program által.Kedvenc témánk továbbra is a Boldogító jócselekedetek és az apró örömök élvezete !
Jó volt Veletek együtt dolgozni !
Köszönjük !
Jobb Veletek a Világ !
Speciális Általános Iskola, Sepsiszentgyörgy
Az év utolsó Boldogságórája az összegzésről szólt : megbeszéltük kinek mi volt a kedvenc témája, mi az, ami a legnagyobb örömmel töltötte el.Picit nosztalgiáztunk és megbeszéltük, hogy szeretnénk-e továbbvinni, azaz fenntartani a boldgságot ?! Az idén sokan elballagtak a csoportból, de ennek ellenére úgy döntöttünk, hogy jövőre is megpályázzuk a Boldogságot 🙂
Köszönjük az idéni lehetőséget ! Enikő, Irma tanárnénik és a csapat !
Jobb Veletek a Világ !

7-es számú Óvoda, Sepsiszentgyörgy
Bizalomjátékkal zártuk a tanév boldogságóráit. Ehhez segítségül hívtam Filip Mária és Rotundu-Cojocaru Mirela pszichológusokat, akik a második tanévben, egy érzelmi nevelés programmal ajándékoztak meg bennünket. A gyermekek megfogalmazhatták azt, ami tetszett és hogyan érezték magukat a tevékenységeken illetve azt, hogy mit fognak magukkal vinni a nyárra.

Gyorsan eltelt ez a nevelési év, június 2. felétől már a Boldogságórában részt vevő két csoport gyermekeivel együtt csináltuk meg a foglalkozást.
Óvodánk árnyas udvara ill. terasza nyugodt körülményt biztosított nekünk a mesélésre.
A Boldog Erdő-Kerekerdő mesét csillogó szemekkel hallgatták a gyerekek.
Boldogságfűzért színeztek és ügyesen megoldották a halacskás feladatlapokat is.
A homokozóban készítettünk közösen egy boldogvárat és a „Jobb Veled a világ” dalra búcsúztunk el a gyerekekkel a „Boldogságóráktól”, de nem örökre, szeptembertől újra folytatjuk!
Nagyon sok élménnyel, érzésekkel gazdagodtunk mindannyian! Köszönjük!