A megküzdési stratégiákkal ismerkedve a gyerekek örömmel vettek részt a heti foglalkozásokon. Várták mi fog velük a játékok során történnni. Milyen feladatban kell közösen vagy egyedül segíteniük, problémát megoldaniuk, feladatban előre juttatniuk a csoportot, barátaikat. Vidám és mozgalms hét volt.
Megküzdési stratégiák
E havi boldogságóránk témája a megküzdés gyakorlása volt. Elmeséltem a gyerekeknek Az erdei tisztás c. mesét, majd beszélgettünk róla, hogy mi is történt ebben a mesében, kik voltak a szereplői, mi történt a tisztáson, s milyen megoldásokat találtak rá az állatok. Problémahelyzetet teremtettem a gyerekeknek, melyre közösen igyekeztünk megoldást találni, nagyon jó ötletek születtek. A nagyokkal meghallgattuk Bagdi Bella Ellazulni jaj de jó c. dalát.
Kőbányai Szervátiusz Jenő Általános Iskola
Mindenki máskép küzd meg a nehéz helyzetekkel. És minden helyzet más és más. Nincs rá recept. De tartottunk egy ötletbörzét, ahol mindenki elmondhatta, neki mi segít. Kipróbáltuk a Gondláda erejét, és készítettünk Erőt adó pajzsot is közösen.
A szamuráj szerencséje című japán népmese meghallgatása után beszélgettünk a szamuráj, más mesehősök végül a saját erősségeinkről. Elképzeltük, majd lerajzoltuk milyen lehetne a mi páncélunk, ami segítségünkre van az akadályok leküzdésében a céljaink felé vezető úton.
Közös erővel minden le tudunk győzni.
Játékos akadálypályák megküzdési gondolatokkal.
Az órát relaxációs gyakorlattal kezdtük.
Az óra témáját a „Mi az a megküzdés?” kérdéssel vetettem fel. A tanulók feladata az volt, hogy értelmezzék a kérdést, majd gyűjtsenek szinoním szavakat.
Ezután csoportmunka következett. A csoportok feladata: Magyarázzák meg az állításokat! és
Milyen kapcsolatban vannak a megküzdéssel?
„Minden rosszban van valami jó!”
„Nincsenek véletlenek.”
A csoportok szófelhőket készítettek a témával kapcsolatban.
Ezután egy történetet dolgoztunk fel: A szamár története
Megfigyelési szempontok:
– Mi a tanulás?
– Mi a véleményed a parasztról?
– Miként oldották meg a helyzetet a szomszédok?
Az óra végén azt beszéltük meg, hogy kinek milyen a stresszkezelési módszere van.
Bölcsőde Sóshartyáni Szivárvány Óvoda és
Ráhangolódás (5 perc)
Tevékenység: Érzelemkártyák párosítása
Eszközök: Érzelemkártyák (színes és színezhető változat)
Leírás:
– A gyerekek körben ülnek.
– Egy-egy érzelemkártyát mutatunk: pl. szomorúság, düh, félelem.
– Beszélgetünk róla:
– Mikor érezted így magad?
– Mit lehet ilyenkor tenni, hogy jobban érezd magad?
2. Beszélgetőkör: Mi segít, ha baj van? (10 perc)
Kérdések:
– Mi segít, ha valaki megbánt?
– Mit tudsz tenni, ha félsz valamitől?
– Hogyan lehet megnyugodni?
Cél: A gyerekek megismerik, hogy nem vagyunk tehetetlenek: meg tudunk küzdeni a rossz érzésekkel, helyzetekkel.
3. Mozgásos játék: Megküzdési módok szoborcsoportban (5–7 perc)
Eszköz: Nyugodt háttérzene vagy csend
Leírás:
– A nevelő mond helyzeteket: „Elesel a játszótéren”, „Valaki csúfol”, „Anyu nem engedi, amit szeretnél”.
– A gyerekek szoborcsoportba merevednek, amely megmutatja, mit tennének:
– pl. sírok → valaki átölel
– dühös vagyok → veszek három mély levegőt
– félek → elmondom anyának
4. Bagdi Bella-dal tanulása – „Bátran lépek tovább” (10 perc)
Cél: Erőforrás-aktiválás, bátorság és kitartás érzésének erősítése
Tevékenység:
– Először hallgatjuk a dalt
– Ezután közösen énekeljük a refrént
– Mozgással kísérjük (lépegetés, mellkasra tett kéz a „bátran” szóra)
5. Kézműves: Bátorság-karkötő készítése (5–7 perc)
Eszközök: Színes gyöngyök, zsinórok, fűzőtűk
Leírás:
– Minden gyerek elkészíti a saját „bátorság-karkötőjét”
– Minden szín egy-egy „megküzdő stratégia”:
– piros: kérek segítséget
– zöld: mély levegőt veszek
– sárga: elszámolok ötig
– kék: elmondom, mi bánt
6. Zárókör – Reflexió (3–5 perc)
Kérdések:
– Melyik helyzet volt a legnehezebb?
– Mi segített abban, hogy jobban érezd magad?
– Mit viszel magaddal a karkötőből?
Lezárás:
A gyerekek megfogják egymás kezét, és együtt kimondják:
„Bármi történik is, segítséget kérek, és bátran lépek tovább!”
A foglalkozás zárásaként kiszinezik az apró örömök jelét, melyet felrakunk a BOLDOGSÁGVÁR 6.. lépcsöfokára.
🧠 Pedagógiai reflexió (nevelő tölti ki)
– Milyen megküzdési módokat említettek a gyerekek?
– Melyik játékot élvezték legjobban?
– Milyen érzelmek jelentek meg a foglalkozás során?
– Hogyan tudnám a témát más helyzetekben továbbvinni?
Összegzés
A foglalkozás során a gyermekek aktívan és kíváncsian vettek részt az érzelmekkel kapcsolatos beszélgetésekben. Meglepően őszintén osztották meg saját élményeiket, különösen a szomorúságról és félelemről szóló résznél. Kiemelendő, hogy több gyermek már most felismeri, mikor van szüksége segítségre, és képes is azt kérni, például felnőttől vagy társától.
A mozgásos szoborcsoport-játék különösen jól működött, látványosan segítette az érzelmek és reakciók megjelenítését. A kreatív rész, a „bátorság-karkötő” készítése során a gyermekek nagy örömmel dolgoztak, sokan személyes jelentést tulajdonítottak a színeknek. Ez elősegítette, hogy a megküzdési stratégiák mélyebben rögzüljenek.
A Bagdi Bella-dal közös éneklése emelte a foglalkozás hangulatát – a „Bátran lépek tovább” refrénje hamar slágerré vált a csoportban, és a gyerekek még napokkal később is dúdolták.
Ekkortájt már a farsangi témahét is aktuálissá vált, ezért Molnár-Kovács Emese és Ferencz Edit: Medvecukor farsangol című meséjét választottam a téma feldolgozásához, melyben egy kismackó nagy gondja, mi is legyen a farsangon, számára ez a megküzdés, végül a tanítónéni segítségével sikerül megoldást találnia. A mesét követően akadálypálya leküzdésével lehetett eljutni a vizuális tevékenységhez, ahol mindenki elkészíthette saját busó álarcát, illetve a hét során közösen küzdöttük le a farsangi mulatsághoz szükséges jelmezek kiválasztásának, elkészítésének nehézségeit végül egy remek farsangi mulatsággal zártuk a projektet.
A gyerekek számára kedves téma az erdő és az állatok, vadállatok, így kiváncsian hallgatták végig, Az erdei tisztás című mesét, amiről utána közösen beszélgettünk. Ezt követően kiszínezték az állatokat és elvezették őket otthonaikba. Később, szívesen bújtak az állatok bőrébe, és adták elő a mesét.
1. Relaxáció
-Bagdi Bella: Rosszkedv elűző dalocska
2. Ráhangolódás
Ég a gyertya ég, el ne aludjék, mesetündér jöjj el hozzánk, mondj egy szép mesét.
Nagyon sok mesét ismerünk már, királyfiakról, királykisasszonyokról, sárkányokról…
A mai napon meseországba szeretnélek benneteket elrepíteni, ahol megismerkedhettek Boldog Tódorral, aki egy szegény csizmadia fia, s szeretné kiszabadítani a királykisasszonyt, akit egy 3 fejű sárkány tart fogságban, de szüksége van segítségre, hogy legyőzze a sárkányt. Arra gondoltam, hogy ti nagyon kedves, bátor gyerekek vagytok, s szívesen segítenétek.
Ha mindenki felkészült indulhatunk is.
A sárkányt csak úgy tudjuk legyőzni, ha kiálljuk a próbákat, van egy csodatarisznyám, megkérek mindenkit, hogy húzzon egy kis kártyalapot, s attól függően, hogy mi van rajta keresse meg az asztalnál, s ott közösen oldjátok meg a feladatokat.
-Kard- kártya
A puzzle-t segítsetek kirakni, melyen egy kastély képe lesz látható
-Pajzs- kártya
Építsétek fel a tornyokat, melyeket a sárkány ledöntött az asztalon található képek alapján
-Sisak-kártya
Válogassátok szét a borsót és a babot, melyek varázserővel bírnak
Ha kiálltátok a próbát, asztalonként hozzátok ki a kiskártyáitokat, s ragasszátok fel a sárkány fejére, ezzel szimbolizálva, hogy Boldog Tódor legyőzte a gonosz sárkányt
Az asztalokon találtok színezőt is, melyet közösen díszítsetek, minden asztalnál más képet kell színezni, s ha elkészültetek felragasztjuk őket egy kartonra
Boldog Tódor elnyerte jutalmát, a segítségetekkel legyőzte a sárkányt, s kiszabadíthatta a királykisasszonyt, s a varázsborsónak köszönhetően királyfivá változott. Boldogságban, nyugalomban élhetnek meseországban.
3. Lecsengés, értékelés
Jutalom nélkül ti sem távozhattok, hiszen hősiesen segítettetek Tódornak, ezért ajándékba egy új dalt kaptok, melyre táncolhattok, énekelhettek Bagdi Bella: Bátorság c. dalára, s mivel nagyon ügyesek voltatok, hallgassuk meg Bagdi Bella: Csapatmunka c. dalát