Boldogságóránk 6. témája a Megküzdési stratégiák volt. A foglalkozás bevezetéseként a 7. relaxációs gyakorlatot végeztük el. Ezután Bagdi Bella : Ellazulni jaj, de jó című dalát hallgattuk meg. Majd az Arany kulcs c. mesét dolgoztuk fel és beszélgettünk a gyerekek félelmeiről, negatív gondolataikról. A Cápatámadás mozgásos játék után pedig elkészítettük a közös tablónkat.
Megküzdési stratégiák
A februári hónap témáját a Bagdi Bella Ellazulni jaj, de jó dal meghallgatásával indítottam.
Az Aranykulcs című mesét nagy érdeklődéssel hallgatták. Ezért ez megfelelő alapot adott a mese üzenetének a megértéséhez és lelkesedéssel színezték ki a sárkányrajzot.
A félelmeikről szóló beszélgetést egy fonal gombolyaggal kezdeményeztem. A szőnyegen körben elhelyezkedve gurították egymásnak a gombolyagot. Akinél volt a fonal, az mondta el a többieknek, hogy mitől fél, pl.: zajtól, póktól, sötétségtől stb.
A Cápatámadás című stratégiai játékot többször is eljátszottuk, mert nagyon élvezték a gyerekek. Ezen játék kapcsán megértették játékos formában a megküzdéssel együtt a segítségnyújtás fontosságát is.
Együtt erősek vagyunk!
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek tanulják meg, hogy a céljaikért meg kell küzdeniük. Többször szembekerülhetnek nehézségekkel, kihívásokkal, problémákkal, kerülhetnek konfliktus helyzetekbe, de ezeket leküzdhetik. Közös erővel teljesülhetnek kitűzött céljaink.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Elhelyezkedés: körben ülünk a szőnyegen.
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel a Nap üdvözlet relaxációs gyakorlattal kezdjük a foglalkozást. A gyerekek nagy örömmel végezték a feladatot, szívesen ismételték meg többször is.
Motiválás: Kerekerdő kalandra hív téged vers elmondása után elkezdtük az Aranykulcs mese dramatizáltuk, melynek szereplői maguk a gyermekek voltak. Mesélés során egy kislány játszotta a Róza királylányt, és egy fiú volt a sárkány. A többiek részesei lettek a mesének, ők segítették a feladatokat teljesíteni. A mese végén nagyon tetszett a gyermekeknek az akadálypálya teljesítése, többször is végig mentek rajta. Ennek köszönhetően közösen küzdötték le a nehézségeket. Nagyon élvezték az egész mesét, beleélték magukat a cselekményébe, közösen örültek, hogy sikerült minden feladatot teljesítni.
Beszélgetés A mese végén megbeszéltük, hogy a gyermekek életében volt-e olyan dolog, amit szerettek volna elérni, de nehezen sikerült. Mindenki felsorolhatott olyan nehézségeket, melyet meg kellett oldaniuk. És elmondhatták, kik segítették őket ebben.
Dramatikus játék: Eljátszottuk a hajótöréses játékot, mely nagyon tetszett a gyermekeknek. Nagyon figyeltek arra, hogy mindenki a hajón maradhasson.
A gyermekek kiszínezték a meséhez készített színezőt, nagyon tetszett a gyermekeknek ez a feladat, mert szívesen színeznek olyan képeket, melyet aprólékosan kell kiszínezni.
Zenehallgatás alkotás közben: Alkotás közben meghallgatjuk Bagdi Bella: „Ellazulni jaj de jó!” című dalát, melynek ritmusára a színezés után a gyermekek mozoghattak.
Dramatikus játék: A gyermekekkel közösen megformáztuk a napot, mely sugaraival elűzi a felhőket, melyeket szintén gyermekek formáztak meg, és ez a nap, boldoggá tett minket.
Zárásként: Megformáztuk együtt a sok tornyú palotát.
Csólyospálosi Általános Iskola
Ha velünk van a bátorság pajzsunk bármivel képesek vagyunk megküzdeni.
Szent Gellért Katolikus Álltalános Iskola és Gimnázium
2.osztály
Neveink erősségei
Megküzdés hónapja
Februári hónapunk szó szerint a megküzdésről szólt. A folyamatosan változó tanulólétszám próba elé állított bennünket is a feladatok megvalósításánál. A témáról sokszor, sokat beszélgettünk, felsorolták, hogy hogyan sikerült megküzdeni nekik napi apróbb feladataikkal, ha elsőre nem sikerült számukra, akkor mit tettek. Volt, aki hamar feladja és többen mondták, hogy addig próbálkoznak, míg megoldják a feladatot.
A témához kapcsolódó feladatok nagyon tetszettek számukra. Voltak tanulók, akik a “nevük” feladatot választották. Szorgalmasan keresték a keresztnevük jelentéseit. Leírták és a pajzsokat is elkészítették hozzá. Megbeszéltük milyen erőt, erőforrást ad nekik a nevük jelentése. Tanítványaim megállapították, hogy a mostani helyzetben a kiemelkedő megküzdési pontunk a betegség. A képek bizonyítják, hogy megküzdöttünk a feladattal és sikert is arattunk a pajzsainkkal.
Az osztály tanulói a feladatok közül a pajzsot választották. Osztálypajzsot készítettek, amelyre azokat a dolgokat gyűjtötték össze, amellyel nekik és családjaiknak meg kell küzdenie a hétköznapokban.
A gyermekek a februári hónapban a megküzdési stratégia fogalmával, lehetőségeivel ismerkedtek. A tél végi időszak kedvezett a különböző életkoruknak megfelelő feladatok megoldásához. Pl.: cipőkötés, réteges öltözködés, ruhahajtogatás…..ezek a feladatok igazi megküzdési próbatatélek voltak és nagyon ügyesen leküzdötték őket. A hónaphoz még a játékos feladatok is csatlakoztak, a tornateremben különböző feladatokat oldottak meg , nagyon ügyesen győzték le az akadályokat. A hónap zárásaként boldogságórát készítettek és mindig jelezték az érzelmeiket sikerüktől függően.
Február hónapban a Boldogságórák témája a megküzdési stratégiák. A foglalkozások elején Napimádás c. játékkal relaxáltunk. Bagdi Bella: Ellazulni jaj, de jó c. dala nagyon hosszú, ezért csak az első, és az utolsó foglalkozáson hallgatuk meg.
A téma bevezetéséhez „A kedvenc játékunk kiszabadítása- bátorságpróba” játékot választottam. A gyerekeknek 5 feladatot kellett teljesíteniük, hogy visszakapják az öt eltünt játékot (amiket egyébként a délelőtt folyamán már hiányoltak).
Pók néni levelének szövege:
Kedves Méhecskék!
Tegnap olyan hangosan játszottatok, hogy nem tudtam tőletek pihenni, ezért elkoboztam néhány játékot.
Ha teljesítitek a próbákat, akkor visszaadom őket.
A következőket kell megtennetek:
1. Énekeljétek el közösen az Itt a farsang c. dalt!
2. Mondjátok el A bohóc című verset!
3. Játsszátok el a Megy a gőzös Kanizsára c. dalt!
4. Csináljanak a fiúk 5 fekvőtámaszt, a lányok 5 guggolást!
5. Keressétek meg azt a 3 játékot, ami nem a helyén van!
Jó munkát! Pók néni
A témához ajánlott mese után arról beszélgettünk, hogy ha lenne aranykulcsunk mit nyitnánk ki vele, illetve, hogy mi lenne a legnehezebb feladat, aminek a megoldásától tartanak vagy félnének? A beszélgetés után mindenki elkészíthette a védelmező talizmánját, ami attól védi meg, amitől a legjobban fél. Van olyan gyermek, aki folyamatosan hordja is a (laminált, zsinórra fűzött) talizmánját.
A hajótöröttek játékban az volt a lényeg, hogy egymást segítve megmeneküljenek a cápák elől, és mindenki bekerüljön az egyre fogyatkozó tutajokba. Végül két tutajban zsúfolódtak össze, a kezdeti 7 tutaj után.
A másik játékban, szintén hajótöröttek voltak. Ez a játék nagyon hasonlított a már a mindennapos mozgás során nemrég játszott Pingvinek a jégtáblán játékra, azzal a különbséggel, hogy figyelniük kellett a társaikra, nehogy valaki a cápák közé potyogjon…
A játékok után beszélgettünk arról, hogy hogyan tudnak megnyugodni, vagy ki tudja őket megnyugtatni. Mindenki meg tudta fogalmazni egy kivételével, aki nem akart erről beszélni. Többen is említették, hogy tévét néznek olyankor, de olyan is volt, aki azt mesélte, olyankor leül a kutyája mellé, és simogatja, amíg meg nem nyugszik. Végül feladatlapon is beszínezték azt a rajzot, amely megnyugvást hoz számukra.
Az utolsó foglalkozás végén beszínezték a megküzdés jelét, és felkerült a következő lépcsőfokra.