A boldogságóra címe, mint megküzdési stratégiák elég idegen volt a gyerekek számára, rávezetéssel sikerült megérteniük. Egy akadálypályával imitáltuk a megküzdést. A mesét nagyon élvezték, lekötötte őket, feszült figyelemmel hallgatták. Utána pedig saját magukat rajzolták le szurperhősként.
Megküzdési stratégiák
Bátorságpróba a király várában – Megküzdési stratégiák
A megküzdési stratégiák témájának feldolgozását az aktuálisan zajló „Csodák palotája” projektbe építettem bele. A foglalkozást Bagdi Bella: Ellazulni jajj de jó! című dalával indítottuk, amely segítette a gyermekek ráhangolódását és a nyugodt biztonságos légkör megteremtését. A dalhoz kapcsolódó mozdulatokat közösen végeztük el, a szöveg tartalmát követve különböző relaxációs és testtudatot fejlesztő gyakorlatot hajtottunk végre, például az arc finom megsimítását vagy az izmok megfeszítését és ellazítását. A mozgásos gyakorlat hatására a gyermekek fokozatosan oldottabbá, nyugodtabbá váltak.
A foglalkozást indító közös éneklést és mozgásos ráhangolódást követően Boldog Dóra ismét „megérkezett” a gyermekekhez, akit már jó ismerősként és örömmel fogadtak. Csengettyűszóval jelezte a gyermekek számára a mese kezdetét, majd Boldog Dóra Bezzeg Andrea: Aranykulcs című meséjével ismertette meg őket. A történet élményszerű átadását hangom változtatásával, mimikámmal és kifejező előadásmódommal segítettem, hogy a gyermekek könnyebben átélhessék a mese érzelmi világát. A mesét követően Bátorságpróba játékra invitáltam a gyermekeket. A játék bevezetéséhez a gyermekek egy levelet kaptak a királytól, amelyben arról írt, hogy a délelőtti játék során olyan felszabadultan és jókedvűen játszottak, hogy közben nagyon hangossá váltak, ezért nem tudott pihenni. Emiatt elrejtette kedvenc plüssjátékaikat, amelyeket különböző próbatételek teljesítésével szerezhettek vissza. Az első próbatétel során a gyermekek közösen, együttműködve építették újjá a „szél által ledöntött” várfalat, ahol mindenki saját képességeihez mérten vállalt szerepet a feladat megoldásában. Második feladatként meg kellett keresniük az eltűnt várkapukulcsot, hogy az ne kerülhessen a banditák kezébe. A harmadik próbatétel során a gyermekek a várba vezető „katakombákon” keresztül jutottak be, amely során az asztalok alatt kellett átmászniuk, a várhoz érve a megtalált kulccsal közösen kinyitották a várkaput, a trónterembe érkezve felcsendülő zene (furulyaszó) az „Itt ül egy kis kosárban…” dallama segítette őket az elrejtett plüssjátékok megtalálásában. A játék során a gyermekek életkoruknak megfelelően, játékos formában szerezhettek tapasztalatot különböző megküzdési stratégiák alkalmazásáról, miközben együttműködve kerestek megoldást a felmerülő akadályokra és helyzetekre. A foglalkozás lezárásaként a gyermekek megoszthatták, milyen érzéseket váltott ki belőlük a kedvenc plüss elvesztése, valamit hogyan élték meg a feladatok sikeres teljesítését és a játékok visszaszerzésének örömét.
Forrás: Bagdi Bella, Prof.Dr. Bagdy Emőke, Tabajdi Éva – Boldogságóra Kézikönyv pedagógusoknak és szülőknek 3-6 éveseknek
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek tanulják meg, hogy a céljaikért meg kell küzdeniük. Többször szembekerülhetnek nehézségekkel, kihívásokkal, problémákkal, kerülhetnek konfliktus helyzetekbe, de ezeket leküzdhetik. Közös erővel teljesülhetnek kitűzött céljaink.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel a Nap üdvözlet relaxációs gyakorlattal kezdjük a foglalkozást. A gyerekek nagy örömmel végezték a feladatot, szívesen ismételték meg többször is.
Dramatikus játék: Erős vagyok mint egy hegy vers elmutogatása
Jegesmedve és pingvin hetet tartottunk ebben a hónapban, ami nagyon boldoggá tette a gyerekeket. Mind a két témakört nagyon szeretik, nagyon örültek, hogy ők is jegesmedvékké és pingvinekké változhattak, utánozhatták életmódjukat. Sokat meséltünk, táncoltunk velük. Nagyon szerették a Pingvintáncot, sokszor el is táncoltuk.
Nagyon élvezték a pingvines társasjátékot a szőnyegen!
A hónap másik kiemelt projektje a farsang volt. Nagyon várták a gyerekek, szívesen öltöztek be, és nagyon vidám, táncos, mókás délelőttöt töltöttünk el együtt. Mi, felnőttek is beöltöztünk, a leendő elsős tanítónőkkel együtt. Jó volt együtt táncolni, mulatozni!
Zenehallgatás alkotás közben: Alkotás közben meghallgatjuk Bagdi Bella: „Ellazulni jaj de jó!” című dalát, melynek ritmusára a színezés után a gyermekek mozoghattak.
Dramatikus játék: Zárásként a gyermekekkel közösen megformáztuk a várat. Egy napocskával egyesével végig simogattuk a gyerekeket, mely sugaraival boldoggá tette őket, így guggolásból felálltak, és boldogságot sugárzott a testtartásuk. Majd a gyermekekkel közösen megformáztuk a napot, mely sugaraival elűzi a felhőket, melyeket szintén gyermekek formáztak meg, és ez a nap, boldoggá tett minket.
Meixner Ildikó Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény
Nem egyszerű téma ez az osztályomnak, mert sok magatartás probléma van nálunk. A fiúk mindig „kakaskodnak” egymással, illetve nehezen viselik el, ha például nem ők nyernek egy versenyben. Így a megküzdés nálunk egész évben téma, mint ahogy a többi is. Megbeszéltük, hogy a stressznél, ki mit és hol érzi. Majd a munkafüzetből vettünk feladatokat, amelyek segítenek nekik kezelni a kihívásokat.
Az osztály közösen kiválasztott egy témát, a környezetvédelem, fenntarthatóság jegyében. Erdeink védelmében való felszólalást választottuk.
Átbeszéltük, mért fontosak erdeink védelme, milyen problémák, károkozások fordulnak elő és állnak fenn. Mire kell figyelni, figyelmeztetni az embereket, hogy ne okozzunk több kárt az erdeinkben. Figyelemfelkeltő plakátokat készítettünk arról, hogyan és mit tehetünk az adott probléma ellen.
A Boldogságórán csoportokban dolgoztunk. Az egyik csoport azokat a nehézségeket kereste meg, amelyekkel a hétköznapokban találkoznak a tanulók, egy másik csoport eszközöket keresett arra, hogy mi segít legyőzni a nehézségeket, a harmadik csoport egy cikk alapján gyűjtött össze stresszoldási stratégiákat. A csoportok a munkáikhoz kapcsolódóan plakátot készítettek.
Április hónapban nagy lendülettel vetettük bele magunkat a boldogság órákba. Rengeteg mindfulness gyakorlatot végeztünk, sokat nevettünk, de az igazán mély beszélgetések sem hiányoztak. A hónap fő mondanivalója az volt hogy Isten mindenkit okkal és céllal küld a földre és ha neki célja van,mi sem adhatjuk fel a nehézségek közepette.