A mai Boldogságórán a megbocsátás gyakorlásáról beszélgettünk. A gyerekek közösen gondolkodtak azon, hogyan érezzük magunkat, amikor haragszunk valakire, és milyen érzés megbocsátani. Megfogalmazták, hogy a harag szomorúságot és feszültséget okozhat, a megbocsátás viszont megkönnyebbülést, békét és újra jó kapcsolatokat hozhat. A foglalkozás segítette a tanulókat az érzelmek felismerésében, az empátia fejlődésében és a konfliktusok békés rendezésében.
Megbocsátás
Az áprilisi boldogságóra során a megbocsátás került előtérbe. Kezdetben irányított kérdésekkel motiváltam a gyerekeket, hogy mélyebben a téma mögé láthassanak, majd egy szív alakú formát színeztek ki, amit több részre vágtunk, azon érzéseinket szimbolizálva, milyen, mikor valaki megbánt minket. Majd ezt a darabokra vágott szívet rakták össze újra és ragasztottak rá ilyen formában papírra. Ezzel szemléltettük, milyen is az, amikor felül tudunk emelkedni a másik viselkedésén.
A foglalkozás során a megbocsátás témáját jártuk körbe, hiszen a megbocsátás békét hozhat, és közelebb vihet bennünket önmagunkhoz és másokhoz is. Beszélgettünk arról, hogy bár a megbocsátás sokszor nehéz lépés, mégis a boldogság egyik fontos kulcsa lehet.
A közös munka elején a gyerekek olyan kérdésekre válaszoltak, mint például: „Volt már, hogy valaki megbántott?” és „Mit éreztél akkor?”. Ezt követően rövid szituációs játékokban konfliktushelyzeteket játszottak el. Minden jelenetet kétféleképpen kellett befejezniük: egyszer úgy, hogy a szereplők megbeszélték a problémát és bocsánatot kértek egymástól, majd úgy is, hogy a konfliktus továbbra is megmaradt közöttük. A gyerekek így megtapasztalhatták, milyen érzéseket hordoz magában egy lezárt, illetve egy lezáratlan konfliktus.
A következő feladat egy „elengedő levél” megírása volt. A gyerekek leírhatták, kinek szeretnének megbocsátani, mi történt, milyen érzéseket éltek át, és miért szeretnék elengedni az adott helyzetet. Voltak, akik megosztották történetüket a csoporttal, másoknak pedig már az is megkönnyebbülést jelentett, hogy papírra vethették érzéseiket. A foglalkozás meghitt és őszinte légkörben zajlott, amely lehetőséget adott az érzelmek felismerésére és feldolgozására.
Április témája a megbocsátás volt.
Az órát ráhangolódással, beszélgetéssel kezdtük. Arra a kérdésre válaszoltak a gyerekek, hogy bántották-e már meg őket valaha és akkor hogyan érezték magukat. Kiemeltük, hogy minden érzés – legyen az például harag, szomorúság vagy csalódás – rendben van.
Az óra következő részében közösen gondolkodtunk azon, hogy mit is jelent a megbocsátás. Tisztáztuk, hogy a megbocsátás nem az jelenti, hogy ” rendben volt, amit tett”, hanem, hogy elengedjük a haragot, hogy jobban érezzük magunkat.
Az óra további részében szerepjátékokat játszottunk. Párokban jászottak el konfliktusokat, majd beszéltük meg a lehetséges megoldásokat.
Végül egy „haragdobozzal” zártuk az órát. A gyerekek leírták, mi bántja őket, majd jelképesen kidobták.
Bízom benne, hogy hasznosítani tudják tanítványaim a mindennapi életben az órán „tanultakat”.
Április 30-án Megbocsátás témakörét jártuk körbe a gyerekekkel. Sok személyes történetet meséltek a gyerekek a megbocsátásról beszélgetés során. Megértették mennyire fontos ez a lelki egészségünk érdekében is. Meghallgatták A három csibe meséjét és ügyesen megfogalmazták kit milyen sérelem ért a történetben. Beszélgettünk ki milyen terhet cipel magával, hogyan lehetne megszabadulni ezektől. Bocsánatkérő kártyát készítettek nagy lelkesen és meghallgattuk Bagdy Bella:Ho’oponopono című dalát is többször.
Boldogságóra: Április- A megbocsátás gyakorlása
Mosolymanócskák foglalkozás
2026. április 15.
Korosztály: 1. osztály
Időtartam: kb. 45 perc
Téma: Megbocsátás gyakorlása
Fő tevékenység: Kézműves – „Béke-szív” készítése
Az óra célja
• A gyerekek felismerjék, hogy mindannyian hibázunk.
• Megtanulják, hogy a bocsánatkérés és a megbocsátás segít újra jóban lenni.
• Fejlődjön az empátiájuk és az érzelmi kifejezőkészségük.
• Pozitív közösségi élményt szerezzenek.
Szükséges eszközök
• színes papírok
• olló
• ragasztó
• filctollak, zsírkréták
• előre kivágott szívformák
• kisebb sebtapasz alakú papírok vagy post-it csíkok
1. Ráhangolódás – „Mindenki hibázik” beszélgetőkör (8 perc)
A gyerekek körben ülnek.
Beszélgetésindító kérdések:
• Volt már, hogy véletlenül megbántottál valakit?
• Neked mondták már azt, hogy „bocsánat”?
• Milyen érzés volt?
• Könnyű vagy nehéz megbocsátani?
A megbocsátás nem azt jelenti, hogy a rossz dolog jó volt, hanem hogy újra szeretnénk békében lenni.
2. Mozgásos játék – „Békülős kézfogás” (5 perc)
A gyerekek sétálnak a teremben zenére.
Amikor a zene megáll:
• párt keresnek,
• egymás szemébe néznek,
• mosolyognak,
• kezet fognak,
• és mondják:
• „Meg tudok bocsátani.”
• vagy: „Újra barátok lehetünk.”
3. Kézműves tevékenység – „Béke-szív” készítése (25 perc)
Elkészítés:
1. Minden gyermek kap egy nagy papírszívet.
2. A szív közepére rajzolhatja saját magát.
3. A kisebb „sebtapasz” papírokra írják vagy rajzolják:
• „bocsánat”
• „segítek”
• „ölelés”
• „kedves szó”
• „barátság”
4. A „sebtapaszokat” a szívre ragasztják.
Pedagógusi magyarázat:
A kedves szavak és a megbocsátás begyógyíthatják a szív sebeit.
Akik még nem írnak biztosan, rajzolhatnak mosolyt, szívet, ölelést.
Lezárás (7 perc)
Közös vers:
Aki eddig bántott, annak megbocsájtok,
kerülje el őt is a bánat, az átok!
Nem is őmiatta, magam miatt teszem,
mert ha rá haragszom, magamat mérgezem!
Aranyosi Ervin
Fontos, hogy ne emésszük magunkat a haragos gondolatokkal, engedjük el és a Megbocsátás megnyugvást hozhat!
Az áprilisi boldogságórák témája: A megbocsátás gyakorlása
A megbocsátás mások és önmagunk számára is nagyon fontos, ugyanis a düh, a fájdalom elengedésének egyik módja. A pozitív pszichológia egyik eszköze . A megbocsátás egy ajándék, amellyel másokat és magunkat ajándékozzuk meg, azonban nem kell mindent megbocsátani. Amennyiben úgy érezzük, hogy nem segíti a gyógyulásunkat, ne tegyük. A megbocsátás segít csökkenteni a stresszt, szorongást . A hosszantartó megbocsátás a depresszió leküzdésében is segíthet.
Kiemelt fontosságú volt ez a téma ebben a hónapban. Sajnos több konfliktus alakult ki a gyerekek között helytelen magatartás miatt. A legjobbkor jött ez az tananyag. El kellett mesélni a problémákat, megbeszélni, véleményezni és segítséget nyújtani a megoldásban. Majd ezután is figyelemmel kellett kísérni az osztályban levő kapcsolatokat, viszonyokat. Nehéz beszélgetések, sok őszinte szó, egymás megértése vezetett a megbánáshoz és a változáshoz, melyet végül megbocsátás követett. Fontos egymás felé a bizalom, a hit és az őszinteség. Minden közösségben vannak konfliktusok, mintát kell adni ezek megoldására.
A hónap másik legfontosabb témája az Anyák napja volt. Két héten át titokban gyártottuk az ajándékokat, amivel megköszöntötték az ünnepen a gyerekek az édesanyákat és a nagymamákat.
A gyerekek beszélgettek a megbocsátás fontosságáról, majd virágokat készítettek, melyekbe három szó került: Bocsáss meg, sajnálom és szeretlek ☺️
A megbocsátás gyakorlása hónapjában olyan technikákat gyakoroltunk, amelyek segítenek bennünket a megbocsátás felé vezető úton.
ELŐZMÉNY: A Boldogságóra Program Társas kapcsolatok témakörben már megbeszéltük a csoportszabályokat, azaz közösen kijelöltük a határokat a kapcsolatokban: mit szabad és mit nem, mi a jó és mi a rossz magunknak és másoknak. Képek alapján felismertettem velük azt, hogy mit ne tűrjünk el egy kapcsolatban. Ezt kézjellel is megtanultuk, melyet a mai napig hatékonyan alkalmazunk csoportomban és otthon is.
CÉL: A gyerekek negatív érzelmeinek feldolgozása, a harag elengedésének és a pozitív kapcsolatok visszaállításának gyakorlása
BESZÉLGETÉS: Szivmanó kártyákon keresztül. „Néha előfordul, hogy valaki megbánt minket – például elveszi a játékunkat, vagy csúnyát mond. Lehetsz mérges, dühös, szomorú, de csakis úgy, hogy ezzel társaidnak ne okozz fájdalmat. Ha mégis megesik, akkor bocsánatot kell kérni. A jó barátokkal is előfordul néha, hogy összevesznek valamin, de fontos, hogy kibéküljünk.”
Varázsszavak: bocsáss meg, sajnálom, szeretlek, köszönöm
Hiba javító varázslások: ölelés, kézfogás, mosoly, kisujj bocsánat
Sérelmek, harag, szomorúság elengedése
Mi buborékot fújunk a levegőbe, ezzel engedjük el vele a rossz érzéseinket, hogy vigye a szél jó messzire.
ZENE: Bagdi Bella: Ho,oponopono (Ez egy ősi hawaii megbocsátási és problémamegoldó módszer. A hiba kijavítása négy kulcsmondatra épül: Sajnálom, Bocsáss meg, Köszönöm, Szeretlek).
RELAXÁCIÓS GYAKORLAT: „A haragom kifújom, mint a cica nyújtózom”
Üljetek a szőnyegen a sarkatokra! A mondókára teleszívjuk a tüdőt levegővel, majd hallható, lassú fújással ürítjük ki, közben a padlón, vagy szőnyegen a törzsetekkel kússzatok előre!