A boldogság fenntartásáért dolgozni kell, minden nap.A gyerekeknek is vannak rossz napjaik amikor semmi nem jó, nyűgösek, fáradtak. Olyankor mindig valami olyan játékot játszunk, amit mindenki szeret, ezzel oldódnak, jobb kedvük lesz.
Másik eredményes boldogság fokozó technika a relaxáció, amit szintén napi szinten alkalmazunk.
Nagyon szeretnek énekelni, táncolni, ez is remek boldogságfokozó technika!
Fenntartható boldogság
Kiskunhalasi SZC Kiskunfélegyházi Kossuth Lajos Szakképző Iskolája és Kollégiuma
A 2023/2024-es tanévben a Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Kiskunfélegyházi Kossuth Lajos Technikum, Szakképző Iskola és Kollégiumban ismét három csoport vett részt a Boldogságóra Programban.
Az alábbiakban a tanév során a havi Boldogságórák témáinak feldolgozása alapján készült munkák láthatók.
Köszönjük az érdekes témaköröket, és a segítségükkel együtt megélt közös élményeket!
Juhászné Keserű Csilla Klára – programfelelős
10. foglalkozás: Továbbra is folytatjuk!
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek folytassák a programot. Pozitív gondolkodással éljenek, keressék meg mindenben a pozitív érzelmeket. Mindennek van jó oldala is. Vegyék észre, milyen fontosak a társas kapcsolatok, legyenek empatikusak, segítsenek egymásnak. Váljon szokássá a pozitív gondolkodás.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Elhelyezkedés: körben ülünk a szőnyegen.
Időkeret: 25-30 perc, az alkotás több időt is igénybe vehet.
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel „A napüdvözletet” mozogtuk le a jógából. A gyerekek nagy örömmel végezték a feladatot, szívesen ismételték meg többször is, nagyon szeretnek jógázni!
Motiválás: A gyermekekkel eljátszottuk a szeretetfolyosót. Két csoportot alkottunk, akik két oszlopban álltak. Mindenki oda állhatott, ahová szeretett volna. Mindenki végig ment a folyosón. Jó volt hallani, milyen kedves tulajdonságokat mondanak egymásnak. Jól esett mindenkinek ez a játék.
Mesélés: Kerekerdő kalandra hív téged vers elmondása után elmeséltem a „Boldog erdő” című mesét. Nagyon szeretem ezt a mesét, és mivel mindig új gyerekek vannak a csoportba, szeretném, ha ők is megismerhetnék! A mesélés során egy –egy helyszínen megálltam a mesélésben, és eljátszottuk mi is a mese történéseit:
Mit köszönnének meg a Hála – pataknál, Barátságházikó: Kivel laknál benne szívesen? Jótett –tisztás: Milyen jó cselekedeteket tettek? Célok hídja: Milyen álmaik vannak, mi a céljuk?, Megküzdés – hegység: akadálypálya telesítése. Apró örömök szigete: aki tud mondani egy apró örömöt, tehet egy kavicsot a szigetre. A megbocsátás erdeje: ki bántott meg a csoportban? Kérjen bocsánatot, Testmozgás útja: jógázzunk.
Felfűztük a Boldogság nyakláncot. Mindenki sorban álljon be a láncba, majd összekötöm a láncot, nehogy leessenek a szemek róla.
Ölelésláncot játszottuk el, betekertük a láncot, és egy nagy ölellés valósult meg!
Bízz bennem! Eljátszottuk ezt a játékot, ahol székekből készítettünk el a Boldogságvárat. Először engem követtek bekötött szemmel, majd párokat hoztunk létre, és bekötött szemmel kellett a társaikat végig vezetni a helyiségek között.
Szeretet masszázst valósítottunk meg, leültünk körbe, majd menetirányba fordultunk. Utána meg kellett maszirozni az előttünk ülő gyermek vállát. Utána fordultunk, és visszaadtuk a kedvességet tárunknak, mert ami jót kapunk, illik visszaadni!
Összegyűjtöttük a boldogság homokszemeit! A gyermekek igyekeztek minél több homokszemet összegyűjteni, majd büszkén mutatták meg csoporttársaiknak!
Szikszai György Református Óvoda és Általános Iskola Örömsziget Óvodája
A nyári élet különleges az óvodában. Kevesebben vannak a gyerekek, még több időt töltünk a szabadban, és olyan játékok is előkerülnek, amik máskor nem. A sok szaladgálás közepette persze a Boldogságórákra is jutott idő. Meghallgattuk a kedvenc dalokat, természetesen táncoltunk és énekeltünk is melléjük. A Kerekerdő mesét többször is elmeséltem, beszélgettünk a gyerekekkel, hogy ők mire emlékeznek a Boldogság Dórával töltött kalandokból, mik a legszebb emlékeik, játékaik. Pók néni játékrablása mindenkiben nagyon erős élmény volt, de játszottunk nevettetős játékot, zombisat, tükörjátékot, cápatámadást. A gyerekek nagyon élvezték a szeretetfolyosót, a csukott szemmel való sétálás különleges izgalommal töltötte el őket. Ezt több napon is eljátszottuk, hogy ne csak a becsukott szemükre figyeljenek, hanem arra is, amit a többiek mondanak. Nagyon kedves üzeneteket kapott mindenki. A homokozóban több Boldogságvár is készült, amikre a gyerekek nagyon büszkék voltak.
A tanév során az osztályommal minden hónapban bekapcsolódtunk a programba.
Az 5.F osztállyal az optimizmus témájában számos feladatot szerveztünk. Mesét olvastunk, melynek természetesen boldog vége lett, majd néhány tanuló megosztotta saját kis történetét is. Osztályfőnöki órán a gyerekekről nyitott kérdések segítségével kiderítettük, hogy ki mennyire optimista, vagy kissé borúlátóbb. Tanácsokat is adtunk egymásnak, hogy mit változtassunk a mindennapi életben, hogy sikeresnek éljük meg a pillanatokat. Az egyhetes erdei iskolában csoportosan társasjátékot fejlesztettek a gyerekek, ahol saját ötleteik alapján mindenki megmutathatta tehetségét, kreativitását.
A tankönyvben megtalálható tippekkel is fejlesztettük gondolkodásmódunkat. A diákok a következő gondolatokkal összegezték a tanórát:
1. Indítsd a napot pozitív megerősítésekkel! – a dicséret ereje, mindenki jó valamiben
2. A jó dolgokra koncentrálj, bármilyen apróságnak is tűnnek! – A kicsi dolgoknak is tudni kell örülni!
3. Találd meg a humort a nehéz helyzetekben is! – Milyen jó közösen nevetni!
4. A hibákat éld meg fejlődési lehetőségként!- Ha egy dolgozat nem úgy sikerül, ne add fel! Kérj segítséget!
5. Alakítsd át a negatív belső párbeszédet pozitívvá! – Ne a rosszat lássuk mindenben!
6. Tedd fókuszod a jelent pillanatra! -Élvezzük, hogy együtt vagyunk!
7. Tarts élénk kapcsolatot az optimista szemléletű barátaiddal! -Barátkozzunk sokat!
A társas kapcsolatok témakörét több órán keresztül is feldolgoztuk az 5.F osztályban. A kedvesség világnapjára, november 13-ra apró meglepetéssel is készültünk: az iskolában egy kedvesség kihívást indítottunk el, és azt láttuk, hogy sokan részt is vettek benne. Osztályfőnöki órán pedig a barátok fontosságáról beszélgettünk.
A társas kapcsolatok megerősítése céljából az osztály elkezdett egy osztálybulit is szervezni, ahol egy osztálytársukat kiválasztva (sorsolás útján) apró kedvességgel kell számára meglepetést okozni. A születésnapokat is mindig megünnepeljük együtt, ezzel is tovább formálva közösségünk.
Ahhoz, hogy igazi csapattá váljunk, osztálytermünk dekorálásában is sokat gondolkoz(t)unk. A diákok csoportokban dolgoznak, hogy igazi karácsonyi hangulatúvá tegyük termünket. Saját kézzel készített munkák is születtek.
Mi számít jó cselekedetnek? Miért boldogítanak a jó cselekedetek? A december az 5.F osztály életében az iskolai karácsonyi műsor előkészületeivel zajlott. Verseket tanultunk, énekeltünk, videókat készítettünk és koreográfiát álmodtunk meg. Azért szakítottunk időt egy délutánra, ahol egy osztálybuli során mindenki felhőtlenül érezhette magát. Természetesen mindent együtt, és talán ezen van a hangsúly. Szerettünk volna megmutatni, hogy apró dolgokkal, odafigyeléssel, egymás meghallgatásával és közös összefogással milyen szép dolgokat tudunk teremteni. A műsor címe ezért is lett karácsonyi ölelés, mivel ezt a nagyon fontos üzenetet szerettük volna átadni az iskola valamennyi diákjának, tanárának, meghívott vendégeknek és természetesen a szülőknek.
Évek óta hagyomány, hogy az 5. és 6. osztály egy közös buli keretében játékosan ismerkedik egymással. Ebben az évben a farsangi időszakot kötöttük össze és megannyi diák öltözött be. Emellett számos koreográfiával is készültek a vállalkozó szellemű diákok. A sport iránt érdeklődőknek is szerveztünk játékos foglalkozást.
Az 5.F osztályban az apró örömök hónapja a fiúk meglepetésével kezdődött. Titokban készülődtek és nőnap alkalmából virággal lepték meg a lányokat és tanáraikat. Igazán szép pillanat volt, köszönet a figyelmességért.
Az amúgy is vidám tantermünket tovább díszítettük a diákokkal. Sikerült igazán tavaszi hangulatot teremteni a sok virággal, méhecskével, pillangóval és egyedi alkotásokkal.
A tanórákon is sok öröm ért bennünket. Rengeteget játszottunk, készültünk a tavaszi szünetre, hogy végre újra feltöltődjünk. Az egyik osztályfőnöki órán mindenkinek kijelöltünk egy segítőt, aki egy hónapig figyel osztálytársára, segíti, támogatja mindennapjait.
Programból sem volt hiány. A Boldogságnapi programon az egész osztály aktívan közreműködött. A 100. matematika óra is rengeteg vidámsággal telt, hiszen játszva tanulni a legjobb dolog. A diákelnök jelöltek programjai megannyi mosoly csaltak a gyerekek arcára: együtt sportoltak, táncoltak, kvadoztak, lufit gyűjtöttek a többi batsányissal. És meglepetésként a diáknapon egy közös produkcióval készültünk a tanárainkkal. Hiszen a legkisebbek is okozhatnak apró örömöket mindannyiunk számára.
Osztályunkban a mozgás kiemelten fontos. Diákjaink közül mindenki aktívan sportol. Az egyik osztályfőnöki órán összegyűjtöttük a hónap eredményeit. Mindenki elmesélte, hogy miért az adott sportot választotta, milyen eredményei vannak és mit tervez a jövőben. Büszkén meséltek diákolimpiai döntőkről, fontos kupameccsekről labdarúgás, kézilabda és vízilabda sportágakban, aranyminősített néptáncosokról, lovastáborokban szerzett kedves pillanatokról.
A mindennapjainkat is meghatározza a mozgás. A tanítási órákat követően napköziben szinte elmaradhatatlan a közös foci, kidobózás, játszóterezés. Mert a mozgás örömet okoz…
Az 5.F osztály immár igazi osztályközösséggé vált a tanév során. Szeptemberben 35 tanuló ült az iskolapadba, akik alig ismerték egymást. Júniusban teljesen más érzésekkel léphettünk be az osztályterembe. Köszönet a sok programnak, kirándulásnak, csapatépítőnek. Az utolsó osztályfőnöki órán igyekeztünk összegezni azt a sok élményt, amelyben részünk volt. Mindenki kiemelhetett egy-egy számára kedves pillanatot. Utolsó programként a gimnáziumban éjszakáztunk, ahol ismét sok izgalmas program várt a gyerekekre. Az udvari sport természetesen nem maradhatott el, de az éjszakai számháború a gimnázium falai között és az éjféli szabadulószoba is nagyon népszerű volt. A tanév során igyekeztünk minden tanuló névnapját vagy születésnapját megünnepelni, nem volt ez másképp ezen a napon sem. A közös gofrisütés alatt is jókat beszélgettünk, de a program legizgalmasabb maga az éjszakai gimiben alvás volt. Jövőre ismét folytatjuk a csapatépítést!
Szinte pillanatok alatt telt el a június, ugyanis számtalan programban, rendezvényen vehettek részt a gyerekek ebben a hónapban is iskolánkban.
Az osztályommal örömmel idéztük fel a tanév közös emlékeit. A Fenntartható boldogság hónap kapcsán minden tanuló szívesen emlékezett vissza az eltelt időszakra, a tanév legemlékezetesebb pillanataira, legmókásabb eseményeire. Egyúttal betűhálóból kerestek szavakat, amelyeket kapcsolni tudtak a boldogsághoz. Ezek a szavak természetesen emlékeket idéztek, s vidáman folytatódott a foglalkozás.
Ezzel a jóhangulatú beszélgetéssel eltelt gyorsan az idő, de ebéd után folytattuk azzal, hogy a nyáron mi okozná számukra a legnagyobb örömöt, boldogságot. Rajzokkal jelentették meg vágyaikat.
Kiskunhalasi SZC Kiskunfélegyházi Kossuth Lajos Szakképző Iskolája és Kollégiuma
A tanév utolsó hónapjának témája a fenntartható boldogság volt. A Fehér és a Fekete farkas tanmeséje nyomán arról beszélgettünk, hogy mi kell ahhoz, hogy a jól-lét érzését hosszú távon is megőrizhessük magunkban.
Budapesti Egyesített Középiskolai Kollégium
Téma: Fenntartható boldogság
Foglalkozás címe: Ha teszünk érte, fenntartható a boldogság!
Helyszín: M. 19., 316-os tanulószoba
Időpont: 2024. 06. 11., 20h
Foglalkozás vezetője: Lőrincz Norbert, kollégiumi nevelőtanár
A foglakozás célja volt a 2023-2024-es tanév során feldolgozott boldogságfokozó programok különböző témáinak beépítése a hétköznapokba.
A foglalkozásra való érzelmi és értelmi ráhangolódásként ötletbörzét tartottunk egy Marcus Aureliustól származó idézettel: „Az, hogy milyen a boldog ember élete, gondolatai mélységén múlik: így hát ügyelj erre! Ne fogadj be sötét gondolatokat.”
Mindenki elmondhatta, hogy mit gondol az idézettel kapcsolatosan, ha az egész tanéves közös munkánkat is figyelembe vesszük. Nagyon pozitív gondolatokat osztottak meg egymással és velem a résztvevők. A pozitív gondolkodás attitűdjük része.
Ezek után azokról a témákról beszélgettünk, melyeket a tanév során feldolgoztunk. Elmondták, hogy kinek, melyik téma volt a számára kedves, és miért. A 10 téma közül a top 3 volt:
– Az egészséges életmód, testmozgás szeretete;
– Célok kitűzése és elérése;
– A megbocsátás.
Beszélgettünk arról is, hogy mik a boldogságfokozás tényezői:
– Pozitív érzelmek megélése,
– Időzítés, változatosság,
– Társas támogatottság,
– Erőfeszítés.
Jó hangulatú, örömteli foglalkozás volt.
Készítette: Lőrincz Norbert, kollégiumi nevelőtanár
Jármi-Papos-Őr Általános Iskola Őri Bibó István Tagintézménye
Mi is a fenntartható boldogság? címmel zártuk a tanév boldogságóráinak témáját júniusban.
Összességében a beszélgetések, megélt események, emlékek alapján arra jutottunk, hogy a boldogság bizony fenntartható, s nem is kellenek hozzá olyan nagy dolgok. Szerintünk a legfontosabbak: a pozitív életszemlélet, az elfogadó és támogató közeg, egy hely, ahol jól érzem magam, önmagam lehetek, ahol szerethetek és szeretnek, a humor, a fejlődés lehetősége, az elismerés megélése, az együttes élmények átélése, a kommunikáció fontossága, hogy mindenki megértse a történéseket,a segítőszándék, az együttérzés, empátia…
Sok szép színes lélekmelengető emberi cselekedet, ami 4 év alatt összekötött bennünket. Most búcsúzunk, de reményeim szerint az utibatyuba olyan jellemformáló, pozitív emberi tulajdonságok, gondolatok, útravalók kerültek, melyek hozzájárulnak a fenntartható, boldog felsős évek kihívásainak, megéléséhez, később egy becsületes felnőtt emberi léthez.
Köszönjük, hogy a boldogságórák kapcsán lehetőséget kaptunk a beszélgetésekre, érzelmek kifejezésére, kimondására, megélésére! 🙂