A gyerekek megosztották egymással, hogy hogyan fogják gyakorolni a vakáció alatt a Boldogságórán tanultakat.
Fenntartható boldogság
A fenntartható boldogság témáját a hatodikosaimmal csoportmunkában dolgoztuk fel. A tanulók közösen oldottak meg feladatlapokat, amelyek segítették őket abban, hogy felismerjék, milyen mindennapi dolgok járulnak hozzá a tartós boldogsághoz és a kiegyensúlyozott élethez. Beszélgettünk a barátság, a család, a közös élmények és a természet fontosságáról is.
A gyerekek aktívan és együttműködően dolgoztak, sok saját példát hoztak, és örömmel osztották meg gondolataikat egymással. Az óra jó hangulatban telt, és erősítette az osztályközösséget is.
Április utolsó napján az óvodás gyerekekkel közösen májusfát ültettünk az óvoda udvarára, majd ezt a hónapvégén közösen ki táncoltuk, a hagyományoknak megfelelően. Ez a közös élmény a gyermekek számára az évsorán elsajátított készségek felelevenítésre jó alkalmat nyitott. Ez a közösségi élmény, tökéletes zárása volt a nevelési évnek.
Megemlékeztünk a Föld napjáról Boldogságóra keretein belül.
Plakátokat készítettek a gyermekek, amivel felhívták társaik figyelmét a bolygó védelmére.
Pohárkákba magvakat ültettünk, palántákat nevelünk.
A foglalkozás célja az volt, hogy a gyermekek játékos, élményszerű tevékenységeken keresztül tapasztalatokat szerezzenek a belső harmónia, az egymásra figyelés, a szeretetteljes kapcsolatok és a közös élmények örömszerző hatásáról. A foglalkozást relaxációval indítottam, amely segítette a gyermekek ráhangolódását, megnyugvását és a belső figyelem kialakulását. A nyugodt légkör megteremtése különösen fontos volt ahhoz, hogy a gyermekek érzelmileg biztonságos közegben kapcsolódhassanak a tevékenységekhez. A relaxáció során megfigyelhető volt, hogy a gyermekek fokozatosan ellazultak, figyelmük összpontosultabbá vált, és nyitottabban kapcsolódtak be a további feladatokba. Ezt követően meghallgattuk a testmozgás hónap dalát. Az első hallgatás során a gyermekek elsősorban a dallamra, a szövegre és a hangulatra figyeltek, majd a második meghallgatás alkalmával közös tánccal és mozgással kapcsolódtunk a zenéhez. A közös mozgás örömteli hangulatot teremtett, miközben fejlődött a gyermekek ritmusérzéke, mozgáskoordinációja és utánzó képessége. A zenés mozgásos tevékenység oldott, pozitív légkört alakított ki, amely erősítette a közösségi élményt és a csoporthoz tartozás érzését. A gyermekek felszabadultan, örömmel vettek részt a közös táncban, egymást is bátorították a mozgás során. A foglalkozás következő részeként a „szeretetfolyosó” játékot játszottuk. A gyermekek egymással szemben álltak két sorban, közel egymáshoz, miközben egyik társuk csukott szemmel végig haladt közöttük. A játék során kiemelt szerepet kapott a bizalom, az egymásra figyelés és az érzelmi biztonság megtapasztalása. A gyermekek gyengéd érintésekkel, kedves gesztusokkal fejezhették ki elfogadásukat és szeretetüket társaik felé. A tevékenység erősítette az empátiát, az egymás iránti tiszteletet és a közösségi összetartozás érzését. Megfigyelhető volt, hogy még a visszahúzódóbb gyermekek is örömmel kapcsolódtak be a játékba, és pozitív élményként élték meg a társaktól kapott figyelmet és szeretetet. Ezt követően elmeséltem a Boldogerdő – Kerekerdő című mesét. A mese lehetőséget biztosított a fenntartható boldogság fogalmának életkori sajátosságokhoz igazodó feldolgozására. A történeten keresztül a gyermekek megtapasztalhatták, hogy az öröm és boldogság gyakran egyszerű dolgokban, emberi kapcsolatokban, egymás segítésében és a közös élményekben rejlik. A mesehallgatás során a gyermekek figyelmesen, érdeklődve hallgatták a történetet, majd szívesen osztották meg saját gondolataikat és élményeiket a boldogsággal kapcsolatban. A beszélgetés során fejlődött önkifejező képességük, kommunikációjuk és érzelmi szókincsük. A mese feldolgozását követően elkészítettük a munkafüzet 74. oldalán található feladatot, amelyben minden tóba hat halat kellett elhelyezni. A feladat játékos formában támogatta a matematikai kompetenciák fejlődését, különösen a számfogalom, a számlálás és a mennyiségi viszonyok észlelésének területén. A gyermekek többsége önállóan, pontosan végezte a feladatot, miközben fejlődött figyelmük, feladattudatuk és kitartásuk is. A tevékenység során lehetőség nyílt az egyéni differenciálásra és segítségnyújtásra is.
A foglalkozás következő részeként „seprűtáncot” játszottunk. A gyermekek zenére körbeadták a seprűt, majd, amikor a zene elhalkult, akinél a seprű maradt, beállt egyik társa mögé. A játék nem kiesésre épült, hanem a közös élményre és együttműködésre, amely különösen fontos volt a pozitív érzelmi légkör fenntartása szempontjából. A játék során fejlődött a gyermekek figyelme, reakciókészsége, szabálytudata és alkalmazkodóképessége. A közös játék örömteli hangulatot teremtett, a gyermekek nevetve, felszabadultan kapcsolódtak be a tevékenységbe.
A tevékenység zárásaként elkészítettük a „boldogság kerekét”. A gyermekek színeztek, vágtak és ragasztottak, miközben fejlődött finommotorikájuk, szem – kéz koordinációjuk, kreativitásuk és esztétikai érzékük. Az alkotótevékenység lehetőséget adott az önkifejezésre és az egyéni ötletek megjelenítésére is.
Összességében a foglalkozás során sikerült olyan pozitív érzelmi légkört kialakítanom, amelyben a gyermekek biztonságban, örömmel és aktívan kapcsolódtak be a tevékenységekbe. A közös játékok, mozgásos feladatok, mesehallgatás és alkotótevékenységek komplex módon támogatták érzelmi, szociális, értelmi és kommunikációs fejlődésüket. A gyermekek végig motiváltak, nyitottak és együttműködők voltak, egymás felé szeretetteljes, elfogadó magatartást tanúsítottak. Úgy érzem, hogy a kitűzött célok megvalósultak, és a gyermekek pozitív élményekkel, megerősítő közösségi tapasztalatokkal gazdagodtak.
**Téma:** Fenntartható boldogság, önmagunkra, másokra és a környezetünkre figyelés
**Korosztály:** Vegyes óvodai csoport (3–6 év)
**Időtartam:** 20–25 perc
Időpont: június
### **Cél:**
* A gyermekek megértsék, hogy a boldogságot sokáig megőrizhetjük jó szokásokkal
* A természet, a közösség és önmagunk szeretetének erősítése
* Felelősségérzet és pozitív mindennapi szokások kialakítása
### **Eszközök:**
*Csomagolópapír
*Puzzle a Földről
*Földgömb
*Papír, fültisztító
* Nyugodt vagy vidám zene
*Színező, színesceruza
### **Tevékenység menete:**
### **1. Ráhangolódás – Beszélgetőkör (5 perc)**
*Relaxáció: „Hervad a virágom” (könyv 38.)
Éneklés: „Jobb veled a világ” (könyv 208. o)
### **2. Játék – (5–7 perc)**
*Hogy tudunk spórolni a vízzel?
*Nem szemetelek, szelektív szemétgyűjtés
### **3. Mozgásos játék – Vigyázzunk a Földre! (5 perc)**
* Szelektív válogató vagy természetvédő mozgásos feladat
* Játékos tevékenységek a környezetvédelemről
*Tűz, víz, repülő játék
### **4. Kreatív tevékenység (5–7 perc)**
*Közös kézlenyomat a Földünket szimbolizálva
*Földgömb mintázása fülpálcika és tempera segítségével
*Színező
### **Lezárás:**
* Közös mondóka:
„Csodás ez a Bolygó,
ha óvjuk, mosolygó
Kerek, mégsem labda
pont ma van a napja”
### **Fejlesztési területek:**
Környezettudatosság, érzelmi nevelés, felelősségérzet, közösségi gondolkodás, pozitív szokások.
A foglalkozás során arról beszélgettünk,hogy a boldogság nemcsak a pillanatnyi örömökről szól,hanem arról is, hogyan vigyázunk magunkra, egymásra és környezetünkre. Megismerték, hogy a természet szeretete, a tiszta környezet és a közös felelősségvállalás mind hozzájárulnak a tartós, fenntartható boldogsághoz.
A Föld napja jó alkalmat adott arra, hogy felhívjuk figyelmüket a környezetvédelem fontosságára. Beszélgettünk a szelektív hulladékgyűjtésről, a takarékosságról, a növények és állatok védelméről, valamint arról, hogy apró mindennapi tetteinkkel is sokat tehetünk bolygónkért.
A gyermekek örömmel kapcsolódtak be a témába, ötleteikkel és lelkesedésükkel megmutatták, hogy már kis korban is nyitottak a felelős gondolkodásra. A közös élmények erősítették bennük azt az érzést, hogy együtt tehetünk egy szebb, élhetőbb jövőért.
A hosszútávon fenntartható boldogsághoz szerintem hozzájárul a tartalmas élet, hogy értékesnek érezzük magunkat. Nem csak a pillanatnyi örömökből áll, és fontos hogy hosszútávon támogassa a gyermekek lelki egészségét. Az óvodában ezért dolgozunk. Ezekkel a csodás emlékekkel, pillanatokkal zártuk a kiscsoportunkat. Egy tanyára látogathattunk el ahol gondoskodhattunk az állatokról, ismerkedhettünk a finom illatú levendula sokszínű felhasználásával, együtt játszhattunk, építhettük még szorosabbra kapcsolatainkat.
Összefoglaltuk, milyen szokások és gondolkodásmódok segíthetnek hosszabb távon is a lelki egyensúly megőrzésében. A diákok visszatekintettek saját fejlődésükre, és megfogalmazták, mely foglalkozások vagy gyakorlatok voltak számukra a leghasznosabbak. Többen kiemelték, hogy jobban figyelnek egymásra, és könnyebben beszélnek érzéseikről, mint korábban.