.
Testmozgás
Ebben a hónapban az egészséges életmódra, a testmozgás örömére helyeztük a hangsúlyt.
A foglalkozás első felében kiemeltük, hogy az aktív mozgás hozzájárul a test egészségéhez és a jó közérzethez. megbeszéltük, ki mit sportol, kinek mi a kedvenc sportja.
Részletesen beszéltünk az egészséges táplálkozásról is: szervezetünknek sokféle tápanyagra van szüksége ahhoz, hogy megfelelően működjön és arról, hogy az elfogyasztott ételek hogyan segítik az immunrendszerünket és a jóllétünket. Megemlítettük a változatos étrendet. Csoportmunkában elkészítettük az „Egészségmanót”. Ehhez a gyerekek nyomtatott alapra reklámújságokból vágtak ki és ragasztottak fel egészséges ételeket és italokat.
Az óra második felében akadálypályát raktunk ki a tanteremben a gyerekek ötleteivel közösen, majd a gyakorlatok végrehajtása és egy kis versengés következett.
Sombereki Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
A foglalkozáson beszélgettünk arról, hogy melyek az egészséges ételek, miért fontos a változatos étrend, és miből mennyit javasolt enni (táplálékpiramis). Ezután mindenki elkészítette a maga szivárványtányérját. Majd ellátogattunk a közeli kondiparkba , ahol különböző testmozgásokat végeztünk, felhívva a figyelmet a testmozgás fontosságára is, nemcsak az egészséges táplálkozásra.
**Téma:** Testmozgás, mozgás öröme, egészséges életmód
**Korosztály:** Vegyes óvodai csoport (3–6 év)
**Időtartam:** 20–25 perc
Időpont: május
### **Cél:**
* A mozgás örömének megtapasztalása
* Az egészséges életmód és a testmozgás pozitív hatásainak erősítése
* Koordináció, figyelem és közösségi élmény fejlesztése
### **Eszközök:**
* Zenelejátszó, vidám zenék
*Különböző termések
### **Tevékenység menete:**
### **1. Ráhangolódás – Beszélgetőkör (3–5 perc)**
*Relaxáció: „Medve vagyok és cammogok” (könyv 38.o)
*Éneklés: „Jól érzem magam boogie” (könyv 191o.)
### **2. Bemelegítő játék – Vidám ébresztő (5 perc)**
* Nyújtózás, ugrálás, tapsolás zenére
* Állatutánzó mozgások (pl. nyusziugrás, medvejárás, madárrepülés)
### **3. Mozgásos fő játék – Öröm-pálya (7–10 perc)**
*Az eddig tanult mozgásos játékok ismétlése (Előre a kezedet, Ha jó a kedved, A pozsonyi sétatéren)
* Cél: sikerélmény és örömteli részvétel
### **4. Levezetés – Nyugalom és légzés (3–5 perc)**
* Mély levegővétel, lassú nyújtózás
* „Napocska-pihenő”: hanyatt fekve ellazulás
### **Lezárás:**
* Közös mondóka:
*„Mozgok, futok, ugrálok,
boldog, ügyes gyermek vagyok!”*
### **Fejlesztési területek:**
Mozgáskoordináció, egészségtudatosság, önbizalom, figyelem, közösségi élmény.
A foglalkozás során a gyermekekkel a testmozgás öröméről, egészségmegőrző szerepéről és közösségépítő erejéről beszélgettünk. Kiemeltük, hogy a mozgás nemcsak a testet erősíti, hanem hozzájárul a jókedvhez, a stresszoldáshoz és az önbizalom növeléséhez is.
A versenyeken való részvétel különösen fontos élményt jelent a gyermekek számára. Megtanulják a kitartást, a szabályok betartását, az együttműködést, valamint azt, hogyan kezeljék a sikert és a kudarcot egyaránt. Büszkék lehetnek saját teljesítményükre, miközben egymást is támogatják.
A közös mozgásos élmények és a versenyek erősítik az összetartozás érzését, és hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek pozitívabban tekintsenek önmagukra és társaikra.
Furtai ÁMK Bakonszegi Zöldliget Óvoda
Bagdy Emőke relaxációs gyakorlataival kezdtük a téma feldolgozását: Nyugodt légzés és feszültségoldás a téma indításaként. Majd táncos bemelegítés következett: Közös tánc és éneklés a gyerekek kedvenc Boldogságóra dalaira (pl. „Repülj velem” vagy „Gyermek volt minden óriás”).
További érdeklődés, motiváció mesével- mesehallgatás: A lusta király, amely rávilágít arra, miért van szükségünk a mozgásra. Végül játékos mozgásfejlesztéssel vidáman folytatódott a délelőtt: szerencsekártyás játék, amelyben különböző kártyák kihúzását követően a kártyákon szereplő mozgásos feladatok megvalósítása, improvizálás volt a feladat (pl. ugrás, pörgés, állatutánzás, társsal való közös mozgás). Zárásként Boldogság-akadálypályán kellett végig haladniuk: Különböző tornaeszközökből épített pálya az alapvető mozgásformák gyakorlására az udvaron, ahol közlekedési eszközökkel is mozoghattak.
A 1.c osztály tanulói májusban „ a testmozgás és egészséges életmód gyakorlása” témakört dolgozták fel a boldogságóra program májusi témájaként. Ráhangolódásként Bagdi Bella : Jól érzem magam c. dalával indult az óra. Majd az óráink mottója is felkerült táblára, amit most ifj. dr. Martin Luther Kingtől választottunk:
„Ha nem repülhetsz, fuss! Ha nem futhatsz, menj! Ha nem mehetsz, csússz! De bárhogy is legyen: mozogj! ”
Miután megbeszéltük, hogy a jóllét feltétele a fizikai aktivitás és testedzés a mentális egészség védőfaktora, boldogságfutással és labdás figyelemjátékkal indult a napunk. Mivel a Magyar Természet Napja május 22-én lesz, így „Szepesi Zsuzsanna: Az erdő hálája” című mese került ezután tanítói felolvasásra. A gyerekek figyelmesen, érdeklődve hallgatták végig a mesét. Melyet feldolgozás után részekre bontottuk és csoportmunkában készítették el kreatív alkotásaikat a tanulók.
Ezután a május 17-ei „ Európai elhízás elleni világnap”-ot céloztuk meg következő feldolgozandó feladatunknak. Papírtányérokba egészséges élelmiszereket rajzoltak párokban a gyerekek. A téma fontos kérdéseket boncolgatott, amiből sokat tanulhattak a gyerekek.
Végezetül minden tanuló kapott egy sportágakat tartalmazó lapot, melyet kitöltött. Mit csinál, mit nem csinál és mit szeretne csinálni…. ezt a témát sok hozzászólás övezte, igazi vitaindító feladatnak bizonyult.
Az órák nagyon jó hangulatban, boldogan, hasznos tudást raktározva teltek. Köszönjük a sok ötletet, lehetőséget!
Zakladna Skola s VJM Alapiskola Fülekpüspöki
Szivárványtányérjaink sok gyümölcsöt és zöldséget rejtenek amitől egészségesek leszünk.
A tanulókkal arról beszélgettünk, hogy a mozgás milyen hatással van a hangulatunkra, a stresszkezelésre és az általános jóllétre. A foglalkozást mozgásos és játékos feladatokkal egészítettük ki, amelyek oldottabb, vidámabb légkört teremtettek az osztályban.
A tanév vége közeledtével szolfézs csoportom vizsgára készül. A tanult biciniumot a megszokott tantermi környezet helyett a kamarateremben próbáltuk el.