Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek kedvet kapjanak a rendszeres mozgáshoz. Ismerjenek meg többféle mozgásformát, hogy lássák mennyi lehetőségük van a mozgásra. Tapasztalják meg, hogy a mozgás örömet okoz, és ez által egészségesebbek lesznek.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
A hónapot az Anyáknapi ünnepséggel kezdtük, ahol boldog, szeretetteljes perceket szereztünk az Édeesanyáknak, Nagymamáknak.
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel Madarak és fák napja alkalmából kirándulásra mentünk a madártani ösvényre. Végig haladtunk az ösvényen, közben hídon mentünk át, fák alatt bújkáltunk, és köveken lépkedtünk végig. Közben természetesen új ismereteket szereztünk a madarakről. Pillangókat kergettünk, hangyákat kerestünk. Utána közös táncos mozgással és barkácsolással ünnepeltük meg.
A gyermekekkel elénekeljük az „Előre jobb kezedet, utána hátra!” éneket, miközben elvégezzük az énekben lévő mozdulatokat.
Sokféle mozgásformát kipróbáltunk: Jógáztunk, ugráltunk, karikás ugró játékok, volt egyensúlyozás gumikon, házfoglaló játék babzsákokkal, mászókázás, és elmentünk egy szuper játszótérre kirándulni!
Az állat és növényszeretet napján ellátogattubnk a sümegi Afrikáriumba, ahol állatos kereső, felismerő, hangfelismerő játékot játszottunk. Nagyon tetszett nekik a „Hová bújt?” játék.
Sportos mozgásokat utánoztak a gyermekek tükörjátékkal. Nagyon szerették ezt a feladatot a gyermekek.
Gyereknap alkalmából kirándultunk, játszótereztünk, ahol sokat mozogtunk.
Ugróiskoláztunk: Az udvaron ugróiskoláztunk! Nagyon jó volt! Ez a hónap tele volt mozgásos élményekkel.
Testmozgás
A Boldogságóra program testmozgás témaköréhez kapcsolódva osztályunk is csatlakozott a Kihívás Napja programhoz. A foglalkozás célja az volt, hogy a tanulók játékos, élményközpontú formában tapasztalják meg a mozgás örömét, valamint felismerjék a rendszeres testmozgás pozitív hatását testi és lelki egészségükre.
A program során a gyermekek különböző mozgásos feladatokban, ügyességi játékokban és csapatversenyekben vettek részt. A tanulók nagy lelkesedéssel és aktív részvétellel kapcsolódtak be a tevékenységekbe, miközben fejlődött együttműködési készségük, kitartásuk és közösségi szemléletük. A közös mozgás jó hangulatot teremtett, erősítette az osztályközösséget, valamint lehetőséget adott a sikerélmények megélésére is.
A Kihívás Napja program sikeresen hozzájárult a Boldogságóra célkitűzéseinek megvalósításához, hiszen a gyermekek vidám, támogató légkörben élhették át a mozgás közösségformáló és örömteli hatását.
Óvodánk évek óta részt vesz az MLSZ által szervezett Intézményi Bozsik foci programban.A gyerekekkel, heti rendszerességgel edzésen készültünk fel az őszi és tavaszi meccsekre és a májusban két alkalommal megrendezett Bozsik- ovifoci találkozóra.
Szintén májusban öt tagóvoda egészségnevelési csoportja részvételével „Éljünk egészségesen ” című vetélkedőt tartottunk, melynek szerves részét képezte a mozgás.
Néhány szép tavaszi, de szeles napunk is volt ebben a hónapban, amikor a gyerekek örömére papírsárkányt eregettünk a szomszédos parkban, nagypályán. Óvodánkban a mindennapos mozgás mellett, egészséghetek keretében is szervezünk a gyerekek számára mozgásos játékokat, versenyeket. Volt amikor az udvaron való mozgást nem tudtuk biztostani a gyerekeknek az eső idő miatt, viszont nagy örömükre a tornaszobában „játszóházat” alakítottunk ki számukra. Egy májusi napon „Mozgolódó” napot tartottunk, amikor az egész nap a mozgásról szólt. reggel, már a tornaszobában fogadtuk a gyerekeket ahol „ játszóházat” alakítottunk ki. Természetesen vitamintornával és mókatornával bemelegítettünk, mielőtt birtokba vettük a sportszereket, bújócsövet, tini kondit, bordásfalat, egyensúlyozó tölcsért, stb. Amikor már kellően elfáradtak a gyerekek elmeséltem a Lusta király című mesét, majd kérdések segítségével megbeszéltük a mese mondanivalóját. Zárásként meghallgattuk és táncoltunk a Jól érzem magam boogie dalra.
A Boldogságóra keretében a Testmozgás a témát dolgoztuk fel a Kihívás napján, amelynek célja az volt, hogy a gyermekek játékos formában megtapasztalják a mozgás örömét, valamint felismerjék a rendszeres testmozgás fontosságát.
A programot közös reggeli tornával kezdtük, amely vidám zenére, egyszerű gimnasztikai gyakorlatokkal zajlott. A gyermekek nagy lelkesedéssel kapcsolódtak be a mozgásba, és örömmel végezték a különböző nyújtó-, ugró- és koordinációs feladatokat.
Ezt követően többféle játékos mozgásos feladatot szerveztünk számukra. Volt ügyességi akadálypálya, labdás egyensúlygyakorlat, célba dobás, valamint páros és csoportos mozgásos játékok is. A feladatok során fejlődött a gyermekek együttműködése, kitartása, figyelme és mozgáskoordinációja.
A kihívás napja jó hangulatban telt, a gyermekek aktívan, motiváltan vettek részt minden tevékenységben. A közös mozgás erősítette az összetartozás érzését, hozzájárult a pozitív élményekhez és a testi-lelki feltöltődéshez.
A mai Boldogságóra szerintem a gyerekek egyik kedvence volt a tanévben. Kicsit könnyedebb téma, hozzájuk közekebb áll… Nem érintettünk nagy mélységeket, azokból a mély beszélgetésekből kijutott az osztálynak az idei évben. Mikor bevittem a háromféle labdát a terembe, már csillogtak is a szemek☺️
Egy kis relaxációs gyakorlat után, ami szintén most a „mozgásosak” közül való volt, beszélgetéssel hangolódtunk a témára. Kérdéseket tettem fel azzal kapcsolatban, hogy gondolják, mennyire fontos része az egészséges életmódnak, életnek a mozgás?Hogy mennyiben járulhat hozzá a mozgás a mentális egészségünkhöz? Van-e különbség az egészségmegőrzés szempontjából a versenysport és a friss levegőn, esetleg erdőben végzett rendszeres séta között?
Majd a gyerekek mondták el szabadon, nekik mit nyújt a mozgás, miért szeretnek sportolni vagy épp miért nem. Volt sajnos rossz élmény, traumatikus tesióra is… 😞
A téma feldolgozása az udvarunkon csapatokban történt. Azt kértem a gyerekektől, hogy ma egy élménymozgás legyen a foci, a kosár vagy a röpi mindenkinek. Szabad kezet kaptak, hogy osztják ki a „szerepeket” de mindenki érezze magát jól, nem vérremenő röplabda vagy focimeccset szeretnék, hanem hogy találják meg mindenkinek, egymásnak, közösen azt, ahogy jól tudja magát érezni mozgás közben.
A kihívás, a mozogni nem szeretők, valamint a mozgássérült mankós társuk bevonása volt.
De nagyon szépen megoldották, lettek kapusok, pontszámolók, szurkolók, akik olyan hangerővel biztatták a társukat, ha mellément a palánknak a labda, mintha egy igazi bajnokságon lettünk volna!
Örömfoci, örömröpi, örömkosár volt❤️
Ezt követően megbeszéltük ki, hogy érezte magát, hálistennek a „Naaaagyon meleg van!” panaszon kívül nem volt rossz élmény😍❤️ Volt egy klassz megfogalmazás is, a kislány azt mondta, „Végre úgy kosarazott, hogy nem bántották azért, mert neki ez nem megy, a lányok még szurkoltak is neki.”
Az órát egy mélylégzéses meditációval zártuk. ❤️
Orosháza Városi Önkormányzat Napköziotthonos Óvodája Móricz Zsigmond u. Telephely
Ebben a hónapban is folytattuk a boldogságprogram témakörének feldolgozását. Minden hónap elején végig olvassuk a hónap nevezetes napjait, és amit csak lehet, feldolgozunk. Így a hónap elején köszöntöttük az édesanyákat. Műsorral és saját készítésű ajándékkal készültünk. A madarak és fák napja alkalmából beszélgettünk a madarakról, azok életéről, és védelmükről. Elmeséltem a gyerekeknek az Erdő hálája című mesét. A mese interaktivitása során válaszokat kerestünk az ajánlott kérdésekre. A gyerekek nagyon aktívak, és érdeklődők voltak. Ebben az évben is teljesítettük a kihívás napját. Az esemény előtt megbeszéltük a gyerekekkel, hogy miért is fontos a mozgás. Minden csoportunk, és minden felnőtt részt vett a feladatokban. Az első mozzanat a bemelegítés volt, majd ezután zenére közösen mozogtak a gyerekek. Fiatal kolléganőink mutatták a mozdulatokat, melyeket a gyerekek leutánoztak. A kihívásnak eleget téve törölközővel is táncoltak, mozogtak. Zárásként körbe futottuk az óvoda körüli tömböt. Mindenki nagyon élvezte a közös mozgást. A gyerekek nagyon vidámak, és felszabadultak voltak. A gyerekek megünneplése sem maradhatott el. Egy családi nap alkalmával közlekedés témakörben rendeztük meg az eseményt. BMX bemutató, akadálypálya, barkácsolási lehetőségek, motorbemutató, kisautózási lehetőség színesítették a programot.
Csoportunkban nagyon fontosnak tartjuk a szabad levegőn való minél több mozgást. Az udvarunk adottságai jók, így bennünket a szemerkélő eső sem tart vissza a levegőzéstől. Mászókák, hinták, különböző fa játékok biztosítják a változatos mozgási lehetőségeket. Ezen kívül az egészséges táplálkozás érdekében a szülők segítségével a gyermekeink minden nap friss gyümölcsöt, vagy zöldséget ehetnek. Ez olyan igényükké vált, hogyha véletlenül valami miatt kimarad, akkor szóvá teszik.
2026. 05. 20-án a Meixner Ildikó EGYMI Fejlesztő Nevelés-Oktatást Végző Iskola borjádi telephelyén megtartottam Testmozgás témakörében Jóleső mozgás című boldogságórát.
Bevezetésként üdvözöltük egymást, megbeszéltük a mai boldogságóra témáját, majd a relaxációs gyakorlatok közül a „Napimádással” hangolódtunk, mely boldogságóráink állandó elemét képezi, és egyben bemelegítő mozgásként szolgált a mai témánkhoz.
Megnéztünk, meghallgattunk egy részletet az egybefűzött mozgásos gyermekdalokból, mely közben az ott bemutatott mozgássort lekövettük.
A téma feldolgozását úgy kezdtük, hogy megbeszéltük: miért fontos és hasznos dolog a mozgás, hogyan, milyen formában és hol szoktunk mozogni, pl.: a kirándulásunkon, a játszótéren, az iskolában, sportnapon. Ezeket a mozgásformákat piktogramokkal csoportosítottuk: játszótéren – tornateremben.
Majd meglátogattuk a közeli játszóteret, a gyerekek csúszdáztak, hintáztak, mászókáztak, séta közben megfigyeltük a környezetet, a friss levegőt. Visszatérve az iskolába, a tornatermi eszközöket vettük birtokba, melyekkel a tanulók ott is nagy örömmel játszottak.
A foglalkozás lezárásaként meghallgattuk a Csiga duó zenekar Szépséges nap című dalát, értékeltem az órát, mely aktívan és nagyon jó hangulatban telt, a gyerekek ügyesek, motiválhatóak voltak.
Kovácsné Vadász Szilvia
1. Bevezetés/Relaxáció:
Tudtad? A testmozgás csökkenti számos betegség kialakulásának veszélyét.
Sportolás jótékony hatásai: „Miért jó sportolni?”
1. Erős leszel!
2. Okosabb leszel!
3. Jobb lesz a hangulatod!
4. Barátokat szerezhetsz!
5. Megtanít küzdeni és kitartani!
6. Egészségesebb leszel!
7. Növeli az önbizalmat!
8. Segíti a helyes testtartást!
9. Megelőzi az elhízást!
10. Közösségi élményt ad!
11. Egészségesebb felnőttek lesztek!
12. Megtanít a szabályok betartására!
Összegzés: „A sport nemcsak a testet, hanem a jellemet is formálja! Mozogj minden nap, és érezd jól magad közben!”
2. Ráhangolódás: Mese: A mezei nyúl és a sündisznó megbeszélése.
3. Egészséges életmód: ~ hogyan vigyázzunk magunkra?
Az egészséges életmód azt jelenti, hogy úgy élünk, hogy testünk és lelkünk jól érezze magát.
Nézzük, mit tehetünk ezért minden nap!
-Egyél egészségesen!
-Mozogj minden nap!
-Aludj eleget!
-Vigyázz a lelkedre is!
-Tisztaság fél egészség!
4. Egészséges napirend: reggel, délelőtt, dél, délután, este, alvás.
Közösen készítünk a füzetben napirend-táblázatot.
5. Óra lezárása: Bagdi Bella: Jól érzem magam dalt hallgatjuk és énekeljük közösen.
Heti mozgásprogram! ~ Változatosság cserélgetve.
1. nap: ~ Ügyességi és gyorsasági
Bemelegítés: 1 perc helyben futás, karkörzés, törzshajlítás, bokakörzés
a.) Fogyasztójáték: – zenére mozognak, leáll a zene – megállnak egy pózban.
b.) Ügyességi játékok:
-Szlalom futás ~ bóják között cikázás
-Labdaátadás párban: ~ különböző magasságokban dobálva.
-Céldobás: labdával/vödörbe/kosárra dobás különböző távolságból.
c.) Mini váltóverseny: 2-3 gyerek csapatokban futás → ugrás → kúszás, visszafutás
d.) Levezetés:
Nyújtás játékosan: „érd el a csillagot”, „alvó macska”
Légzőgyakorlat: lassan orron be, szájon ki.
2. nap: ~ Erő és koordináció
Bemelegítés: szökdelés helyben, karkörzés, térdemelések.
„Tükrözős játék”: egyik gyerek mozog, a másik utánozza.
Erősítő játékok:
1. Állatjárások: medve-rák-békaugrás (két kör)
2. Labdaátadás hason fekve ~ hasizom dolgozik
3.Törölközőhúzás párban ~ mint a kötélhúzás
4.Fekvőtámasz – érintés ~ fekvőtámasz helyzetben tenyérérintés társsal
Egyensúly fejlesztés:
-Egy lábon állás kihívás! (ki bírja tovább)
-Pózváltoztatások zenére: pl: „fa, repülő, béka”
Levezetés: légzőgyakorlatok és könnyű nyújtás
3. nap: Állóképesség és csapatjáték
Bemelegítés: könnyű futás körben, ugrálás különböző lábakon, „színfogó játék”
Mozgásos játékok:
1. Tűz-víz-repülő: klasszikus reakciójáték
2. Farkinca-fogó: ~ mindenkinek kendő a nadrágba tűzve ~ másokét el kell venni.
3. Zenés mozgás/tánc: ~ ismert gyerekdalra egyszerű mozdulatsor.
Akadálypálya: – ugrás karikákon, átbújás alatta, szlalom, céldobás.
Levezetés: laza séta, majd nyújtás, légzőgyakorlat.
Bárczi Gusztáv Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola és EGYMI
Május hónapban az egészséges életmódról és a testmozgásról beszélgettünk a gyerekekkel. A boldogságóra pont a délutáni játékidő utánra esett, így a gyerekek sokat mozogtak előtte, így elég jó hangulatban tudtuk elkezdeni az órát. Beszélgettünk az egészség fogalmáról, arról hogy mi is tartozik ide. A testmozgásról, a táplálkozásról és a pihenésről. Mindenki mesélt a kedvenc mozgásformájáról és hogy miért éppen azt kedveli. Ezt követően játékos feladatokat oldottunk meg, melyek között volt kvízjáték, egészséges és egészségtelen szokások csoportosítása, sportok neveinek kitalálása, memóriajáték, és a végén egy kifejtős feladat, amiben kérdésekre válaszoltak a gyerekek. Közben elkészült a szivárványtányér is, ami csupa egészséges és finom ételt és italt tartalmazott. Az óra nagyon vidáman és energikusan telt. 🙂
Az agyag formázása, gyúrása, sodrása és alakítása folyamatos kéz- és ujjmozgást igényelt, amely hozzájárult a kézügyesség, a szem-kéz koordináció és az izmok erősítésének fejlődéséhez. A gyermekek örömmel mozogtak a különböző munkaállomások között, aktívan bekapcsolódtak az eszközök használatába és az alkotási folyamat minden részébe.
A foglalkozás jó lehetőséget biztosított arra is, hogy a tanulók megtapasztalják: a mozgás nemcsak sportolás közben fontos, hanem a mindennapi tevékenységek és a kreatív alkotás során is. Az élményközpontú tevékenység segítette figyelmük, kitartásuk és együttműködésük fejlődését, miközben sikerélményhez jutottak.
A program vidám, nyugodt hangulatban telt, a gyermekek büszkén mutatták meg elkészült munkáikat, és örömmel vettek részt minden feladatban.
Kincsvadászat – Koncz túra: A gyerekek gyaloglással, kisebb emelkedők leküzdésével fejlesztették állóképességüket, egyensúlyérzéküket és koordinációjukat. A természetben való mozgás pozitív hatással volt hangulatukra, figyelmükre és együttműködésükre is. A gyermekek kíváncsian fedezték fel a környezetet, örömmel gyűjtöttek terméseket, figyelték a növényeket és élvezték a szabad levegőn töltött idő minden pillanatát. A túra végére kellemesen elfáradva, sok mosollyal és élménnyel gazdagodva tértünk vissza. A program megerősítette, hogy a mozgás, a természet és a közös élmények fontos szerepet töltenek be a gyermekek testi-lelki fejlődésében.
Ügyeskedő: A gyerekek gurították, dobták, elkapták, rúgták a labdákat, miközben fejlődött szem-kéz koordinációjuk, egyensúlyérzékük és finommozgásuk. A játékos gyakorlatok segítették a mozgás megszerettetését, valamint lehetőséget adtak a sikerélmény átélésére is. A feladatok során nagy hangsúlyt kapott a kitartás, a szabálytartás és az egymásra figyelés.
Érzékenyítés: a foglalkozáson célja az egymásra figyelés, az elfogadás és az együttműködés erősítése volt. A program során a gyermekek játékos, élményszerű feladatokon keresztül tapasztalhatták meg, milyen fontos a türelem, a segítségnyújtás és a társak támogatása.
Mozgáskalandok: az atlétikaverseny, a játszótéri tevékenységek, a buborékfújás és a homokozás egyaránt nagy örömet jelentettek a gyermekek számára. A foglalkozás célja a mozgás megszerettetése, az aktív időtöltés ösztönzése és a közös élményszerzés volt.
A közösen átélt élmények erősítették a közösséget, segítették egymás támogatását és a társas kapcsolatok fejlődését.