Köznevelés típusú sportosztályban egy játékos babzsák-dobáló/ célba dobó játékkal motiváltuk a gyerekeket a célzás – a tiszta CÉL – a CÉL fontosságának megértésére. A beszélgető-körben közösen gyűjtöttük össze a célhoz vezető út lépéseit, azokat a tulajdonságokat – ( szóképek a táblán) melyek segítik a célok megvalósítását . A foglalkozás is elérte a célját, hiszen segítette a tanulókat saját tulajdonságaik meglátásában, megfogalmazásában = így formálódott reális önértékelésük.
Az „Öreg halász és a nagyravágyó felesége” c. mese segítette – reális valódi célok és az álmok különbségét megvilágítani és a kötelességtudat (kitartás, akarat) a CÉL boldogságérzet megtapasztalása.
Célok kitűzése és elérése
Az óra célja
– A tanulók megismerjék a jó cselekedetek fogalmát, tartalmát.
– Tapasztalják meg, hogy a segítés és kedvesség örömet okoz másoknak és önmaguknak is.
– Fejlődjön empátiájuk, érzelmi tudatosságuk és szociális viselkedésük.
Fejlesztendő területek:
– Szociális és érzelmi kompetenciák
– Kommunikáció
– Érzelemfelismerés és -kifejezés
– Figyelem, utánzás
Óra menete
1. Ráhangolódás – Köszöntő kör
• Köszönő kör: minden tanuló köszön a mellette ülőnek.
• Tanári kérdés képekkel támogatva: „Ki a barátod?” „Mit csinálsz a barátoddal?”
2. Fogalomalkotás képekkel
• Képkártyák bemutatása:
o együtt játszás
o segítés
o kedves beszéd
• Közös megfogalmazás egyszerű mondatokkal:
o „A barát segít.”
o „A barát kedves.”
3. Szerepjáték – Mit csináljunk?
• Báb vagy tanulók segítségével rövid helyzetek eljátszása:
o valaki szomorú
o vita egy játék miatt
o új gyerek érkezik
• Kérdések:
o „Mit mondjunk?”
o „Mit tegyünk?”
• Helyes viselkedés közös gyakorlása (modellkövetés).
4. Megerősítés – Jó vagy nem jó?
• A tanár helyzeteket mond vagy mutat képen.
• A tanulók mosolygós arcot emelnek fel, ha jó viselkedés, szomorút, ha nem.
5. Lezárás – Érzelmi visszajelzés
• Kérdés: „Hogy érezted magad az órán?”
• Tanulók választanak egy érzelemkártyát.
• Dicséret, pozitív megerősítés.
Értékelés
• Folyamatos szóbeli dicséret
• Megfigyelés (részvétel, együttműködés)
Otthoni megerősítés (opcionális)
• Szülőkkel közös feladat: egy kedves cselekedet gyakorlása otthon (pl. segítés, köszönés).
KIsnánai Szent Imre Ált. Iskola
Belekerült a bakancsba, amiről úgy gondolják a gyerekek, hogy örömöt, elégedettséget, boldogságot éreznek, amire vágynak, amitől energikusnak éreznék magukat.
Januári téma a célok kitűzése és elérése volt. A téli szünetről visszaérkezve, valamint az új évbe lépve sokat megfogalmazhatták, mi az, amit ebben az évben elszeretne érni célként. Voltak, akik kétkeréken szeretnének megtanulni kerékpározni vagy egyedül tudjon öltözködni. A téma feldolgozásához a Boldogságóra munkafüzetéből a célok témához példagyakorlatot is töltöttek ki önállóan.
Kisnánai Szent Imre Általános Iskola
„Nem kell nagynak lenned az induláshoz, de el kell indulnod ahhoz, hogy nagy lehess.” – Zig Ziglar
A januári foglalkozások középpontjában a tudatos célkitűzés és a jövőképalkotás állt.
A kisebbek „bakancslistát” készítettek, amelybe álmaikat és vágyaikat gyűjtötték össze, szimbolizálva saját céljaikat.
A tanulók olyan célokat fogalmaztak meg a 2026-os tanévre, amelyet maguknak tűztek ki.Az elkészült célokat kinyomtattuk, a faliújságra kitettük.
A gyerekek gyakran szeretnènek a szüleikre hasonlítani. Ezèrt lehetővè tettem a csoportomban, hogy azt csinálhassák játèkidőben, amit a szüleik. Így lettek orvosok, vèdőnènik, munkavèdelmisek…
A diákok életkoruknak megfelelő rövid és hosszú távú célokat fogalmaztak meg, majd közösen beszélgettek a célok eléréséhez vezető lépésekről. Kreatív tervezőlapok, motivációs feladatok és önreflexiós beszélgetések segítették őket abban, hogy felismerjék: kitartással és tudatos tervezéssel céljaik megvalósíthatók.
Átgondoltuk egyik foglalkozás alkalmával, hogy az osztályunknak milyen közös céljai lehetnek. Íme néhány gondolat:
szeretet, béke
jól menjen a szorzó-osztótábla
jó jegyek legyenek
sokat menjünk kirándulni
Ádám beszéljen(autista tanulónk, aki tavaly még csak magánhangzókkal beszélt, 2.osztályra már szavakat, rövid mondatokat is mond, de nem az osztály előtt, hanem a fülünkbe súgja)
másnak jó barátja lenni
Ne bántsuk egymást!
Ne vonjuk el a társunk figyelmét!