A foglalkozás célja az volt, hogy a tanulók felismerjék: a kedvesség és az önzetlen segítségnyújtás nemcsak másoknak, hanem nekünk is örömet okoz. A ráhangolódássorán elolvastuk Az oroszlán és az egér című mesét, amely jól szemlélteti, hogy minden jó cselekedet értékes, és a legkisebb segítségnek is nagy jelentősége lehet.
A mese feldolgozását követően a gyerekek közösen összegyűjtötték, milyen jó cselekedeteket tudnak megvalósítani az iskolában, otthon vagy a barátok körében.
Ezután a Jóságfa játékot játszottuk.
A foglalkozás végén megbeszéltük, milyen érzés segíteni másoknak, és elhatároztuk, hogy a következő hét során mindenki igyekszik legalább egy önzetlen jó cselekedetet végrehajtani.
Boldogságóra Alapprogram
A foglalkozás célja a barátság, az egymás iránti tisztelet és az együttműködés fontosságának tudatosítása volt. A ráhangolódás során elolvastuk a két kecske című mesét, amely jó kiindulópontot adott annak megbeszélésére, hogy a türelem, az egymásra figyelés és az együttműködés segít a konfliktusok megoldásában.
A mese feldolgozását követően a gyereke rész vettek a Pókháló játékban.
A foglalkozás végén a tanulók párokba lerajzolták, mit jelent számukra a jó barátság, majd közösen összegyűjtöttük, hogyan tudnunk jó társai lenni egymásnak. A foglalkozás erősítette az empátiát, az egymás iránti elfogadást és az osztályközösség összetartását.
A foglalkozás célja az volt, hogy a tanulók megértsék, milyen fontos a pozitív gondolkodás és az, hogy a nehezebb helyzetekben is képesek legyenek megtalálni a biztató lehetőségeket. A ráhangolódást követően elolvastuk a A kis gőzmozdony című mesét, amely szemlélteti a kitartás és a bizakodó hozzáállás erejét. A mese feldolgozása során a gyerekek megbeszélték, hogy a főszereplőnek mi segített leküzdeni az akadályokat, és ők maguk milyen helyzetekben tudnak hasonlóan gondolkodni. A foglalkozás játékos részeként a Félig telt vagy félig üres? játékot játszottunk. Közben hallgattuk: Bagdi Bella: Pozitív gyerek vagyok c. dalt.
A foglalkozás célja az volt, hogy a tanulók felismerjék és értékeljék a mindennapok apró örömeit. Beszélgettünk azokról a kis eseményekről, amelyek mosolyt csalnak az arcukra, jó érzéssel töltik el őket, és szebbé teszik a napjukat. A gyerekek saját élményeiket is megosztották egymással, majd játékos és kreatív feladatok segítségével megjelenítették azokat a pillanatokat, amelyek boldoggá teszik őket. A foglalkozás erősítette a pozitív gondolkodást, az önkifejezést és az egymásra való odafigyelést.
Készítettek rajzot a következő címmel: Az én apró örömeim
Közben hallgattuk: Bagdi Bella: Imádok élni c. dalát
Az őszinte megbocsájtás világnapja alkalmából terveztem be ezt a tevékenységet.
Ráhangoló beszélgetés: Szoktál megbántva lenni? Te bántottál meg már valakit? Hogyan érezted magad? Mit tettél ebben a helyzetben?
Szituációs játék: Azért haragszom rád, mert….
Megbocsátok mert…..
Játék: Átadom a bocsánatkérés szívét! Minden gyerek elgondolkodik és egyenként odamegy ahhoz a gyerekhez akit korábban már megbántott valamivel, és őszintén bocsánatot kér, miközben “átadja” a szívét.Van aki több gyerektől is bocsánatot kért, őszintén elmondta, hogy mivel bántottam meg. Ilyen mondatok hangzottak el: kérlek bocsáss meg, mert nem akartam veled játszani az udvaron. Kérlek ne haragudj, mert a múltkor elvettem az alvókádat. Légyszi, ne haragudj, hogy rád fröcsköltem a vizet a mosdóba. Bocsáss meg, hogy nem hallgattam meg amit mondani szerettél volna nekem.
A bocsánatkérés után, átölelték egymást és őszintén megbocsájtott az a gyerek akitől bocsánatot kértek. Megható mondatok hangzottak el: rendben, megbocsátok! Semmi baj, már nem haragszom! Örülök hogy bocsánatot kértél!
Levezetés: egy mézeskalács szívét adtunk körbe kézről kézben, minden gyerek 1 db-ot kitört, úgy hogy másnak is jusson, és körbejárt a szívecske. Nagyon figyeltek arra, hogy minden gyerek kapjon az egyetlen szívből. A végén még meg is marad belőle!
Rajz: Lerajzolja mindenki a barátját, vagy egy ajándékot készíthet a barátjának.
Az első Boldogságóra témája a hála gyakorlása volt. A foglalkozás során a tanulókkal beszélgettünk arról, hogy miért lehetünk hálásak a mindennapokban , és hogyan tudjuk ezt kifejezni mások felé. A gyereke örömmel osztották meg a személyes élményeiket, majd játékos és kreatív feladatokon keresztül megfogalmazták, mi okoz számukra örömet és kiknek szeretnének köszönetet mondani.
A foglalkozás hozzájárult a pozitív szemlélet erősítéséhez, az egymás iránti figyelem és a közösségi összetartozás fejlesztéséhet.
Ebben a hónapban nem volt nehéz teljesíteni a Boldogságórás feladatokat! Rengeteg iskolai- és osztályprogramunk volt, melyekben a testmozgás, a sport, a mozgásos játékok szerepet játszottak. Igyekeztem tudatosítani a gyerekekben, hogy a mozgás nemcsak a test edzésében játszik szerepet, hanem segít a betegségek megelőzésében, nő a teherbírásuk, edzi a kitartásukat, buzdít a megküzdésre, csökkenti a stresszt. Együtt mozogni jó! Ez a hónap számos lehetőséget nyújtott a mozgásra.
Erdei iskolában jártunk, ahol a szabadtéri játéké, kirándulásé, a mozgásos játékoké volt a főszerep.
Szerveztem az osztály számára csapatversenyt, ahol nemcsak a gyorsaság számított a mozgásos feladatok elvégzésekor, hanem az ügyesség, figyelmesség is, a versenyhez kapcsolódó taktikai játékok megoldásakor.
A Kihívás Napján a tornateremben berendeztünk egy akadálypályát. Az volt a cél, hogy minél többször menjenek végig a tanulók a kijelölt pályán az elvégzendő feladatokat teljesítve. Nagyon büszke voltam az osztály minden tagjára, nagyon becsületesen küzdöttek, hogy elérjék a célt!
Az iskolai vidám gyermeknapon a zenés torna után, a légvárban ugrálhattak kedvükre a gyerekek, kipróbálhatták élő csocsóban a focitudásukat.
Az egészséges életmód, egészséges táplálkozás témakör éppen a környezetismereti tananyagunkhoz kapcsolódott. Táplálékpiramist, plakátot készítettünk.
Ebben a hónapban számos örömteli élménnyel is gazdagodtunk. Verset tanultunk anyák napjára. Megemlékeztünk a Madarak fák napjáról. Gryllus Vilmos koncertjén, a legkedvesebb dalait hallgatva és énekelve, szereztünk közös élményeket. A május jókedvet, összetartást, egészséget hozó hónap volt!!
Április hónapban a megbocsátás témáját elevenítettük fel a gyerekekkel.
Példákon keresztül, élményeik segítségével meséltek arról, mit éreznek akkor, ha valaki megbántja őket, és arról is, mit élnek át, amikor ők bántanak meg másokat.
Az Erősségek kertjében járva megismertük a Megbocsátás erősségének virágát. A kisfilm segítségével mondták el a gyerekek az ő érzéseiket a témában.
Arra kértem a gyerekeket, hogy egy írólapra rajzoljanak két egyforma téglalapot, majd elevenítsenek fel egy olyan élményüket, mikor összevesztek valakivel. Az első téglalap ezeket az érzéseket szimbolizálja, és válasszanak az érzéshez kapcsolódó színeket, vonalakat és formákat, így töltsék meg a téglalapot. Közben bántó szavakat mondtunk, eljátszottuk, hogy megbántunk valakit. Utána felidéztük a megbocsátás szavait, és miközben meghallgattuk Bagdi Bella: Megbocsátás dalát, a második téglalapba ennek az érzésnek megfelelő színekkel rajzoltak a gyerekek. Érdekes volt látni a különbséget az alkotásokon.
Magyarórán Lázár Ervin: A csodapatika című olvasmányt olvastuk. Boldogságóránkhoz ez adta az ötletet, hogy legyünk patikusok, és „keverjünk ki” csodakrémeket. Beindult a gyerekek képzelete, készítették a leghatásosabb krémeket: megbocsátó krém, aktivitás kence, barátság krém, bocsánatkérő kenőcs…Mert, ha megbántanak bennünket, haragosok vagyunk, ugye, milyen nehéz kimondani azokat a bocsánat kérő szavakat! De a kence segíthet számunkra. És a barátságot is segít meggyógyítani.
Megünnepeltük a Föld napját. Megnéztük a Bolygó kapitánya 1. részét. Arról beszélgettünk, mit tehetünk a bolygónkért.
A Föld védelmét szimbolizáló rajzokat színeztünk, majd magunkkal vittük ezeket az iskolánk előtti térre, és a járókelőknek osztogattunk belőle. A tér szépítésén, takarításán dolgozó munkásokat is megszólítottuk, és megköszöntük nekik a munkájukat.
Iskolánk által meghirdetett „Szemétből alkotás” című programhoz osztályunk is csatlakozott. A dobozok, tojástartók, papírpoharak, papírhengerek újraéledtek tanítványaim keze között, tényleg csodaszép alkotások születtek. A közös munka, az együtt töltött, örömteli alkotóidő ismét segítette közösségünk erősödését.
Április közepén csodálatos élményben volt részük a gyerekeknek. Részt vehettünk egy író-olvasó találkozón, ahol Berg Judit írónővel találkozhattunk. Színesen mesélt regényeinek, szereplőinek a születéséről. Az írónő dedikálta a gyerekek könyvét, olvasónaplóját.
Felelevenítettük, hogy az általunk elolvasott Négy madár titka regényben is többször megjelenik a megbocsátás.
Az „Apró örömök” hónapja megmutatta számunkra mennyi örömöt rejtegetnek a mindennapok. Nagyon sok élményünk fűződött ehhez a hónaphoz. A Boldogságórákat a nevezetes napokhoz kötöttük.
Március 8-án a fiúk nem feledkeztek el a nőkről, lányokról, csokival, virággal kedveskedtek nekünk.
A Boldogság Világnapján felkerekedtünk, hírét vittük a jeles napnak, meglátogattuk az alsó tagozatos osztályokat. Meséltünk nekik a Boldogságóráinkról. Egy közös alkotásra kértük őket, készítsék el az osztály boldogság fáját, minél több színes, boldogságot sugárzó virággal. Megmutattuk nekik a „Boldogság park- térképet” is. Kértük, járják végig az állomásokat. Örömteli napot éltünk meg.
A Víz Világnapjának megünneplése sem maradhatott el. A tornatermet választottuk helyszínül. Egy vidám interaktív órán tudatosítottuk, mit tehetünk a vizek védelmének érdekében. Eljátszottuk a víz körforgását, vízi állatokat mentettünk, közben beszélgettünk a vízkészlet megóvásának fontosságáról.
A „Ceruza napján” is tartottunk egy örömteli Boldogságórát. A „Ceruza játékok!” órához nem kellett más, csak sok-sok ceruza, vagy papír és egy ceruza: ceruzatorony-építő verseny, ügyességi játékok, torpedó, ország-város, ötödölő, ceruza megtalálása hideg-meleg játékkal stb.
Ezeken a napokon kívül is sok apró meglepetést, közösségi élményt, örömöt hozó napot töltöttünk el ebben a hónapban együtt.
A kedvesség, gondoskodás témakörökön volt a hangsúly, mivel óvodából első iskolai osztályba beszokó csoporttal kezdtem meg a munkát.