A Boldogságóra témája a fenntartható boldogság volt. A foglalkozást A Lorax című mese feldolgozásával kezdtük, amely ráirányította a gyerekek figyelmét a természet védelmére, a felelős döntésekre és arra, hogy a boldogság nem a tárgyak mennyiségétől, hanem a környezetünkkel és egymással való harmonikus kapcsolattól is függ. Ezt követően elénekeltük a „Tavaszi szél vizet áraszt” című népdalt, majd a „Szelektív gyűjtés” játékot játszottuk, amelyben a tanulóknak különböző hulladékokat kellett a megfelelő gyűjtőedénybe válogatniuk. A foglalkozás végén beszélgettünk arról, milyen apró dolgokat tehetünk nap mint nap a természetért és egymásért, hogy egy élhetőbb, boldogabb világot teremtsünk.
Boldogságóra Alapprogram
A 3.c osztály tanulói csapatmunkában plakátok készítése során mutatták be mit jelent számunkra a pozitív, optimista gondolkodás.
A Boldogságóra témája a testmozgás volt. A foglalkozást A kockásfülű nyúl egyik történetével kezdtük, amely ráirányította a gyerekek figyelmét arra, hogy a mozgás örömet ad, energiával tölt fel és segít megőrizni egészségünket. Ezután elénekeltük a „Fej, váll, térd és láb” című dalt, amelyet mozgással kísértünk. A gyerekek ezután a „Mozgáskocka” játékot játszották: a dobókockán szereplő mozgásformákat (ugrás, guggolás, egy lábon szökdelés, karkörzés, futás helyben, nyújtózkodás) kellett végrehajtaniuk. A foglalkozás végén közösen megbeszéltük, hogy a rendszeres testmozgás nemcsak a testünket erősíti, hanem hozzájárul a jókedvünkhöz és a lelki egészségünkhöz is.
A foglalkozást A két kecske című népmese feldolgozásával kezdtük, amely kiváló lehetőséget adott arra, hogy beszélgessünk a veszekedésről, az egymásra figyelésről és a megbocsátás fontosságáról. Ezt követően elénekeltük a „Ha jó a kedved, tapsolj egy nagyot!” című dalt, amely vidám hangulatot teremtett, és a közös éneklés erősítette az összetartozás érzését. Ezután a gyerekek a „Bocsánatkérő kör” játékban vettek részt: párokban különböző hétköznapi helyzeteket játszottak el (például véletlenül meglöktek valakit, elvették a másik ceruzáját, vagy megbántották egy szóval), majd közösen gyakorolták a bocsánatkérést és a megbocsátást. A foglalkozás végén megbeszéltük, hogy a megbocsátás segít helyreállítani a barátságokat, és mindannyiunknak könnyebb lesz tőle a szíve.
A foglalkozás célja az volt, hogy a tanulók tudatosan figyeljenek a mindennapok apró örömeire, és megtapasztalják, hogy ezek élvezete hozzájárul a jó közérzethez és a boldogsághoz.
A ráhangolódás során elolvastuk A kék szék című rövid történetet, amely egyszerű, hétköznapi helyzeteken keresztül mutatja meg, hogy a kis dolgok is örömet okozhatnak.
A mese feldolgozása során beszélgettünk arról, hogy milyen apró dolgoknak örülnek a gyerekeke a mindennapokban. A tanulók megosztották saját élményeiket, és egymás gondolatait is figyelmesen meghallgatták.
A foglalkozás végén közösen megbeszéltük, hogy az apró örömök észrevétele és értékelése hozzájárul a boldogabb mindennapokhoz, és mindenki elhatározta, hogy a következő időszakban tudatosabban figyel ezekre a pillanatokra.
A foglalkozás célja az volt, hogy a tanulók megismerjék azokat a módszereket, amelyek segítenek a nehéz helyzetek, kudarcok vagy feszültségek kezelésében. A ráhangolódás során elolvastuk A kiscica, aki nem tudott fára mászni történetét, amely arra hívta fel a fegyelmet, hogy a próbálkozás és a segítségkérés is fontos része a problémamegoldásnak. A mese feldolgozása után közösen beszélgettünk arról, hogy mindenki kerülhet nehéz helyzetbe, de mindig van olyan megoldás, amely segít jobban érezni magunkat vagy túljutni a problémán. A tanulók saját élményeiket is megosztották, amikor valami nem sikerült elsőre, és arról is beszéltek, ki vagy mi segített nekik.
A foglalkozás végén közösen összegyűjtöttük a legfontosabb megküzdési stratégiákat, és megbeszéltük, hogy mindenkinek lehetnek nehéz pillanatai, de ezekből mindig lehet tanulni és tovább lépni. A foglalkozás erősítette az érzelmi tudatosságok, az önismeretet és a problémamegoldó készségeket.
Az utolsó foglalkozáson közösen felidéztük az elmúlt hónapok legszebb, legemlékezetesebb pillanatait. Jó volt visszaemlékezni a sok közös élményre, és örömmel hallgatni a gyerekek gondolatait. Ismét bebizonyosodott számomra, hogy ezek a foglalkozások fontosak számukra, és ha lehetőséget kapnak rá, őszintén és szépen meg tudják fogalmazni érzéseiket, élményeiket.
Régóta azt tapasztalom, hogy a mai rohanó világban egyre kevesebb idő jut arra, hogy valóban meghallgassuk a gyerekeket. Sok családban is állandó a sietség, a mindennapok feladatai magukkal sodorják a felnőtteket és a gyermekeket egyaránt. Úgy érzem, számukra is az idő jelenti az egyik legnagyobb hiányt, hiszen még gyermekként is gyakran azt élik meg, hogy kevés jut belőle.
Ezért szeretném átadni nekik azt az üzenetet, hogy bármilyen mozgalmas is az élet, mindig érdemes időt szánni önmagunkra, egymásra és a családunkra. Ezek a közösen megélt pillanatok jelentik az igazi értékeket, amelyekre később is jó szívvel emlékezhetünk vissza.
A boldogság nem csupán a lelkünk állapotától függ, hanem a testünk is fontos szerepet játszik abban, hogyan érezzük magunkat a mindennapokban. A rendszeres testmozgás nemcsak az egészségünket támogatja, hanem pozitív hatással van a hangulatunkra, önbizalmunkra és emberi kapcsolatainkra is. Ezért a boldogságórák során erre is kiemelt figyelmet fordítottunk.
A gyerekekkel közösen átélt mozgásos tevékenységek – legyen szó egy kellemes sétáról, vidám tornáról vagy egy táncos délelőttről – mindig jókedvet és feltöltődést hoztak. Megtapasztaltuk, hogy a mozgás segít a stressz oldásában, javítja az alvás minőségét, valamint fejleszti a kitartást, az önfegyelmet és a koncentrációt. Ezek mind hozzájárulnak a kiegyensúlyozott, boldog élet kialakításához.
Mivel sokkal élvezetesebb együtt mozogni, mint egyedül, igyekeztünk minél több közös élményt szerezni. Az együtt töltött aktív idő nemcsak a mozgás örömét adta meg, hanem erősítette a közösséget és sok szép emlékkel gazdagított bennünket.
Örömmel vártuk a napsütéses, jó időt, hogy minél többet lehessünk a szabadban. Sokat sétáltunk, ellátogattunk a játszótérre, homokoztunk, és élveztük a közösen eltöltött vidám perceket. Ezek az egyszerű, mégis értékes pillanatok is hozzájárultak ahhoz, hogy testileg és lelkileg egyaránt feltöltődjünk.
A foglalkozás célja volt, hogy a tanulók megértsék a célkitűzés fontosságát, és megtapasztalják, hogy a kitartás és a lépésekben való gondolkodás segít az eredmények elérésében. A ráhangolódás során elolvastuk A nyúl és a teknős című mesét, amely jól példázza, hogy a kitartó, következetes munka sokszor fontosabb, mint a hirtelen gyorsaság.
A mese feldolgozás során beszélgettünk arról, hogy mindenki el tud érni célokat, ha apró lépésekben halad, és nem adja fel akkor sem, ha nehézségekbe ütközik. A gyerekek saját példákat is hoztak arra, milyen célokat szeretnének elérni. Pl.: jobb olvasás, szép rajz készítése, sportban való fejlődés, türelmesnek lenni a másikhoz.
Közben hallgattuk: Bagdi Bella válogatott dalait.
Az áprilisi foglalkozásunk témája a Megbocsátás volt. Bagdi Bella: Ha boldog vagy … c. dalára mozogtunk, táncoltunk. Majd arról beszélgettünk, hogy miért jó érzés az, amikor boldogok vagyunk. De megbeszéltük azt is, hogy ez nem mindig van így. Beszéltünk arról, hogy mivel bánthatjuk meg egymást, hogy milyen az, amikor megsértik egymást a gyerekek. A probléma megértéséhez olyan eseteket elevenítettünk fel, amiben a következőkre kerestük közösen a válaszokat: Miért bántódott meg a barátod? Milyen érzés lehetett ez neki? Kivel történt már hasonló? Milyen érzés, ha bennünket bántanak meg? Hogy érezzük magunkat ilyenkor? A gyerekek hamar összevesznek, de hamar ki is békülnek. Ilyenkor az a lényeg, hogy ne legyen bennük harag, bocsássanak meg egymásnak. Mindent így zárunk le az iskolában. A zárómozzanat a fiúknál a kézfogás, a lányoknál az ölelés. Ha nekik úgy jó. A Hahó együttes: Barátság c. dalának hallgatása közben hangosan énekelték: Béke, béke, barátság, mi volt ez a szamárság! Gyűjtöttünk még bocsánatkérő „varázsszavakat” is. Sikerült most is sok élménnyel gazdagodnunk!