A gyerekek engem utánozva lógó orral szomorúan sétáltak a teremben. Megérkezett Nati vidáman, mindenki felfigyelt rá, majd oda ment az egyik gyermekhez és megölelte. Mosolyt csalt az arcára ezáltal és ő is megölelt egy gyermeket, aki szomorú volt. Addig folytatódott az ölelés, amíg minden gyermek mosolygott újra.
Boldogságóra Alapprogram
A hónap során elvégzett feladatok:
A május az egészséges életmód és a testmozgás jegyében telt. Rendszeresen kijártunk a falu szélén található játszótérre, ahol szívesen használták a tanulók a rendelkezésre álló sporteszközöket, játékokat: hintát, mászókát, mérleghintát, csúszdát, focipályát. Sokat beszélgettünk a mozgás fontosságáról és az egészséges táplálkozás kihangsúlyozásáról sem feledkeztünk meg. Bemelegítésként a „forró leves fújásának” és a „vulkán kitörésének” légzőgyakorlatait alkalmaztuk.
A témára először elméletben hangolódtunk: megfejtettük a kézikönyv képes keresztrejtvényét, aminek eredménye a SPORT fogalom lett. Ennek kapcsán megismerkedtünk „A mezei nyúl és a sündisznó” című mesével, ahol a nyuszi és a furfangos sündisznók mérték össze futásban az erejüket. Ehhez tablót is készítettünk: páros munkában először a futópályát színezték ki a gyerekek, majd választható nyúl és sün figurákat színeztek, nyírtak és ragasztottak a futópálya megfelelő pontjaira. Az alkotások a táblára kerültek.
A napi ajánlott egészséges ételek kiválasztásához az „okostányérral” ismerkedtünk meg, amit egy internetes kép kivetítésével tettem egyértelművé a gyerekek számára, majd saját „okostányért” is készíthettek, színezhettek sablon segítségével. Az egészséges ételek fogyasztási arányának helyes megválasztását piramis formában elhelyezett táplálékok képei is segítették, amit szintén kiszínezhettek a tanulók. A gyümölcsökhöz és tejtermékekhez tanulóink egyébként napi szinten hozzájutnak, hiszen iskolánk részt vesz az Európai Unió Programjában, vagyis a Vega-ház Kft. rendszeresen szállít számunkra friss termékeket (gyümölcsöt, ivólét, tejet, joghurtot).
Minden évben, így idén is lelkesen vártuk az Anyák napját: idén a helyi művelődési házban, kézműves foglalkozás keretében készítettünk szebbnél szebb ajándékokat az édesanyáknak, nagymamáknak. Osztálykeretben pedig kedves 3D-s virágcsokrokat alkottunk színes papírból, magyar órákon pedig köszöntő verseket tanultunk, gyakoroltunk a nagy napra.
A Méhek napja is minden évben ünneplésre kerül. Méhecskéket, hatszögletű méhsejteket színeztünk, és színes faliújságot alkottunk közösen, ami a folyosón hirdette a méhek munkájának fontosságát.
Madarak és fák napjára egy tablót készítettünk: a Föld köré fákat, madarakat színeztünk, vágtunk, közben pedig arról beszélgettünk, hogy közös célunk a megóvásuk és a gondok megelőzése (pl.: szárazság esetén locsolás, az állatok itatása itatóhelyek kialakításával, facsemeték ültetése, virágosítás, parkosítás… stb.).
Ez a hónap is gyorsan és izgalmasan telt el, pihenéssel, kreatív tevékenységekkel, sporttal kiegészítve a tanév végi hajrá utolsó nekifutásait.
Nőtincsi Vár-Lak Óvoda és Bölcsőde
Testmozgás az óvodánkban
A 9. Boldogságórát már nagyon várták a gyermekek. Téma a testmozgás volt. Megbeszéltük, hogy miért van szükségünk testmozgásra. Most is Bagdy Emőke relaxációs gyakorlataival kezdtük. Majd táncoltunk a Jól érzem magam c. számra. Elmeséltem nekik a Lusta király c. mesét. Majd a témával kapcsolatban több mozgással kapcsolatos játékot találatam ki. A játékok nevét borítékba raktam és a gyerekek húzták ki, hogy melyiket játsszuk el.
Játékok a következők voltak:
Sport kitalálása, elmutogatása képről
Terpeszfogó
Lufi a magasban
Csapatverseny feladatokkal
Ezekhez a játékokhoz nélkülözhetetlen volt az együttműködés, csapatmunka. Ezeket a gyermekek nagyon ügyesen megoldották.
A helyzetekkel való megküzdés, konfliktuskezelés, legjobban a közös örömökkel, tánccal, zenéléssel oldható a legjobban. Nagyon sokat hallgatjuk a délelőtti tevékenységeink zárásaként, Ellazulni jaj de jó! című dalt, amit a gyerekek nagyon kedvelnek. Szeretik az elhangzó utasításokat utánozni, majd a refrénkor egymásba kapaszkodva közösen énekelnek. Nagyon jó közösségépítő, öröm látni, hogy akik előtte konfliktusban álltak felszabadultan ölelik egymást.
Sokat játszunk érzelemkifejező grimaszolásokat is.
Csendes pihenőn pedig meghallgathatják Bezzeg Andrea: Aranykulcs című meséjét.
A megbocsátás a legfontosabb eleme a saját boldogságunknak. Ha megtanulunk megbocsátani és felülkerekedni sérelmünkön, akkor a saját lelkünk fog megkönnyebbülni.
Hiszen a sok tüske, melyeket különfajta sérelmek okoznak feszélyezi mindennapjainkat. A túl sokáig cipelt sérelmek pedig megfojtják boldogságunkat.
A megbocsátó fél leteszi a sérelmet, haragot, bosszúvágyat. Az a fél, akinek viszont megbocsátanak hinni kezd abban, hogy jobb ember válhat belőle.
A nem megbocsátás viszont eredményezheti azt a két félben, hogy minden ember gonosz és senkiben nem bízhatunk, valamint senki nem fog elfogadni minket és csak arra vagyok, hogy másokat bántsak.
A témát Bezzeg Andrea: Tündéri bocsánat c. meséjével vezettük be. A mese bemutatta, hogy nem kell egy rossz dolgot tennünk ahhoz, hogy valakinek fájdalmat okozzunk. Valamint a békülés folyamatával is megismerkedtek a gyerekek a tündér testvéreken keresztül.
Az elkövetkezendő napokban sokat beszélgettünk egy-egy sérelem esetén, illetve beszélgetőkörökben is. Sokat fejlődtek a gyerekek, már nem hozzánk – felnőttekhez – jöttek, ha történt valami, hanem egymás között kezdték el elrendezni vitáikat, sérelmeiket. Mi már csak másodlagosak lettünk ezen a téren. „Óvónéni, óvónéni, összevesztünk XY-al, de már megbeszéltük és kibékültünk.”
A téma zárásakor elkészítettük a saját megbocsátás fánkat. A megbocsátás szíveivel pedig a fa lombjain számolgattuk az aznapi megbocsátásokat. A megocsátás fánkat kihelyeztük a csoportban, azóta a megbocsátás szíveivel díszítjük. Hamarosan új fára lesz szükségünk, mivel alig maradt már rajta szabad terület.
Elérkeztünk az utolsó előtti témához, a testmozgáshoz a Boldogságórában.
A gyerekek nagyon jól érezték magukat, ügyességi játékokkal készültem nekik.
A figyelmük és motivációjuk fenntartható volt.
Az a tapasztalatom, hogy a mai gyerekek nagyon rövid ideig képesek figyelni. Folyamatos ingert keresnek, a havi téma a gyermekek kedvence volt.
A Boldogságóra a következő képen épült fel:
– Testmozgás mondókával kezdtük 3x elismételtük a mozgással kisért mondókát
– Meghallgattuk és eljátszottuk Bagdi Bella: Jól érzem magam boogie című dalát
– Zenés, mozgásos daleljátszása után az ügyességi játékok következtek
* Mókusok ki házból bab zsákok segítségével- kudarctűrés fejlesztése volt a célom és azt vettem észre, hogy azoknál a gyerekeknél akinél eddig nem sikerült sírás nélkül elviselni a kudarcot, most fejlődés látszik, már nem borultak ki el tudták fogadni a kiesést.
* Színes ejtőernyőzés következett- süss fel nap ringatózás gyakorlása, nyugalom, erősítése, türelem fejlesztése volt a célom, utána, pedig kiugrott a gombóc dal eléneklése- felszabadultak, jól érezték magukat de a nyugodt légkör ugyan úgy fennmaradt
* ugrás kockákból kockába- mozgáskordináció fejlesztése volt a célom páros és egy lábon ugrás
– Kiszínezték a testmozgás jelét és felragasztották Boldogvár 9.lépcsőfokára
A foglalkozást Bagdi Bella: Ugrálj ugrálj című dalának meghallgatásával és mozgással kísért mozgással zártuk.
Május hónap kellemes időjárása, és a természethez kapcsolódó jeles napok és a hónap témája – Testmozgás – , ötletet adtak egy gyalogtúra kitűzéséhez. Május, 06-án délelőtt elindultunk kis óvodásainkkal a közeli parkba, hogy egy csodás nagy fát megöleljünk a Madarak és Fák napja kapcsán. Emlékül a fotókat faliújságunkon őrizzük.
Köszönjük a hónap felemelő témáját!
A fenntartható boldogság témáját a hatodikosaimmal csoportmunkában dolgoztuk fel. A tanulók közösen oldottak meg feladatlapokat, amelyek segítették őket abban, hogy felismerjék, milyen mindennapi dolgok járulnak hozzá a tartós boldogsághoz és a kiegyensúlyozott élethez. Beszélgettünk a barátság, a család, a közös élmények és a természet fontosságáról is.
A gyerekek aktívan és együttműködően dolgoztak, sok saját példát hoztak, és örömmel osztották meg gondolataikat egymással. Az óra jó hangulatban telt, és erősítette az osztályközösséget is.
Orosháza Városi Önkormányzat Napközi Otthonos Óvodája, Uzsoki utcai telephely
A gyerekekkel megismerkedtünk a hónap témájával a testmozgással.
Meghallgattuk a hónap dalát és meséjét.
A sportos mondókát megtanultuk és mozogtunk is rá.
Élveztük ezt a hónapot mivel sokat mozogtunk együtt a gyerekekkel.
A májusi Boldogságóra témája a testmozgás és az egészséges életmód volt. A hatodikosaimmal több játékos és közösségépítő mozgásos feladatot végeztünk, amelyek nemcsak a fizikai aktivitást segítették, hanem a jókedvet és az együttműködést is erősítették. Beszélgettünk arról, hogy a rendszeres mozgás hogyan hat a hangulatunkra, a stressz csökkentésére és az egészségünkre.
Az órákon mozgásos csapatjátékokat, ügyességi feladatokat és rövid relaxációs gyakorlatokat is kipróbáltunk. A gyerekek lelkesen vettek részt a programokban, sokat nevettek, és megtapasztalták, hogy a mozgás örömforrás is lehet. Külön figyelmet fordítottunk arra, hogy mindenki sikerélményhez jusson, és saját képességeihez mérten aktívan bekapcsolódjon a feladatokba.