Jobb adni, mint kapni!
Karácsonyra készülünk!
Az ünnep öröme
Terem feldíszítése
Ajándékok készítése
Boldogító jó cselekedetek
BOLDOGSÁGÓRA
Időpont:2025.12.10.
Helye: Monori Kossuth Lajos Általános Iskola
Osztály: 1.A.
Téma: Boldogító jó cselekedetek
Tanít.: Bajkainé Hevesi Hajnalka
Eszközök: papír,színes ceruzák, ragasztó
Vitéz Anna- Karácsony üzenete c. kötet
Fejlesztett kompetenciák:
– Empátia
– Pozitív gondolkodás
– Kommunikáció
– Szókincs fejlesztése
– Érzelmi tudatosság
A boldogságóra egy olyan foglalkzás,amely segíti a gyerekeket az érzelmi intelligencia, az önismeret, a pozitív gondolkodás és az együttműködés fejlesztésében.
Az 1.osztályos tanulóknak szóló boldogságóra óratervének összeállításánál fontos, hogy:
– játékos
– élményszerű
– életkorukhoz illeszkedő
– beszélgetésre és önreflexióra építő
– mozgást és alkotást is lehetővé tevő legyen
Cél: A tanulók ismerjék fel, hogy a jó cselekedetek kedvezően hatnak arra is aki jót tett és arra is akivel jót tettek. A jó cselekedetek csökkentik a depressziós tüneteket, miközben fokozódik a boldogságérzés. A tanulók felismerjék és megnevezzék azokat a helyzeteket, amikor segíteni tudnak, és megtapasztalják a segítés-elfogadás kölcsönös örömét.
1.Ráhangolódás-Érzelmi kör (5 perc)
A gyerekek körben ülnek. Ajándékozós játék: Kaptam egy….., adok egy….!
(lehet mosoly, ölelés, kézfogás stb-bármi,ami kedvesség és nem tárgyi dolog.)
Cél: Érzelmi ráhangolódás, önreflexió fejlesztése.
2.Fő téma feldolgozása-Boldogító jó cselekedetek (15 perc)
Beszélgetés:
– Mit jelent a jó cselekedet ? Te éltél már át ilyet?
– Mit éreztél mikor jót tettél valakinek?
– Csak karácsonykor lehet jót tenni?
– Mit jelent: Jobb adni, mint kapni ?
– A jó cselekedet pénzbe kerül?
Mesehallgatás: Vitéz Anna :A piros varázssál
Feltehető kérdések:
-Kik a mese szereplői?
-Mit kapott Brumi születésnapjára?
– Kiknek segített a varázssál?
– Szerintetek ki hajtott végre jó cselekedetet?
– A mese végén ez a karácsonyi üzenet áll: „Az apró ajándékok erősítik a barátságot és nem a nagyok.”
Mit jelent ez a mondat?
3.Kreatív feladat-Jó cselekedeteink fája (15 perc)
(Minden gyerek kap egy darabot a fenyőfából, ha elkészültek a rajzok felragasztják a megfelelő helyre.)
-Rajzoljátok le, hogy ti milyen jó cselekedetet hajtottatok már végre!
4. Megosztás (5perc)
A jó cselekedeteink fája rajzot kiraktuk a tantermünk falára.
5.A téma továbbgondolása- Vond be az iskolád! (5 perc)
Legyünk mi is jótevő manók! Segítsük a Bohóc doktorok munkáit, akik a korházban lévő gyerekek mindennapjait próbálják felvidítani. Szólunk a többi osztálynak! Fogjunk össze, legyen ez a mi közös jó cselekedetünk! Egy tábla csokoládé, amihez csatoljon mindenki egy kedves rajzot!
A boldogító jócselekedetek hónapjában a diákokkal üdvözlőlapokat készítettünk. Kézzel készített lapjainkat és az általunk megírt üdvözlőlapokat eljuttattuk egy helyi idősotthon gondozottjaihoz és dolgozóihoz. Gondoltunk az iskolánk dolgozóira is. Kis üdvözlőkártyákkal kívántak a gyerekek minden intézményi dolgozónak Boldog Karácsonyt és csaltunk mosolyt az arcokra. Boldog Karácsonyt Mindenkinek!
Az 1.osztályos tanulókkal megbeszéltük ki milyen jó cselekedeteket tudott teljesíteni. Ezután elkészítették a gyerekek a fenyődíszeket papírból. Ezzel majd az otthoni fenyőt díszítik fel.
Jobb adni, mint kapni!
Az adventi időszakban az osztályunkban kihúzta mindenki, hogy kinek ad majd egy kedves üzenettel, vagy idézettel megírt karácsonyi képeslapot. A létszám alapján kiszámolva kezdtük el és mindennap egy-két húzás valósult meg. Nagyon izgatottan várták, hogy ki kap majd képeslapot. A boldogságórán megbeszéltük, mit éreztek, amikor készítették, és mit éreztek, amikor kaptak. Ilyenkor a figyelmesség, kedvesség, önzetlenség, boldogság, szeretet szavak fogalmazódtak meg.
Az adományozásra is sor került, a Mosolymanók cipősdoboz gyűjtésben vett részt osztályunk.
Az órán az adományozásról kisvideót is megnéztek a gyerekek, majd szivecskékbe írták, miért érdemes jót tenni. A gyerekek tájékozottak az adományozás témában, mert ismert személyek neve is felmerült, valamint olyan játékok is, ahol a befolyt összeg egy részét jótékonykodásra fordítják. Azt is megfogalmazták, hogy részesei voltak zeneiskolai fellépéssel idősek otthonában, ahol a kellemes érzést, a jó programot nyújtották az ott élőknek.
December – Jó cselekedetek
Hónapunk kiemelt boldogság órája az iskolánkban meghirdetett „Szeretet átölel” című feladat köré szerveztem. A DÖK által meghirdetett programban a feladat: vendégül látni iskolánk 1 választott (húzott) osztályát. A 8. TANAK osztályt húztuk, akiket közös verseléssel, dalolással, tánccal vártunk. Majd párban fűztek karácsonyfadíszt, melyet odaajándékoztunk a vendégeknek. A közös teázás, sütizés, gyümölcs evés közben pedig játszottunk az „5 másodperc” nevű játékkal, közben nagyokat nevettünk a hirtelen jött válaszokon. A vendégfogadás végeztével beszélgettünk róla, hogy milyen öröm volt adni: közös élményt-táncot, kreatív díszt, játékot, sok apró ölelést, odabújást. Nagyon kedves, meghitt pillanatokat éltünk meg mindannyian.
Iskolánkat meglátogatták a Bamako Rally futamon résztvevő zalaszentgróti csapat indulói. Nagy élmény volt az autó megtekintése, a közös beszélgetés velük. Külön meglátogatták osztályunkat, ahol átadtunk általunk fűzött hóember díszt, amit kitettek az autóba. Ezzel kívántunk nekik szerencsés, jó utat.
Zala Vármegyei Para-sport napot iskolánk szervezte, ahol osztályommal szerepeltünk a megnyitó műsoron. Boldogsággal töltött el bennünket a műsorunkat követő nagy taps.
Mikulás várás minden évben nagy izgalom. Köré varázsoljuk a pozitív megerősítést gyerekekben, hogy a sok jó cselekedet mindig jutalommal jár. Eleve minden gyerek jó, hibáinkból tanulunk.
Mindennapi jó cselekedetek – szabályokat írtunk össze:
• Segítek a társamnak.
• Kedvesen beszélek.
• Megosztom a játékomat.
• Segítek rendet rakni.
• Köszönök és elköszönök.
• Megvárom a soromat.
• Vigasztalom, aki szomorú.
• Nem bántok senkit.
• Szót fogadok a felnőtteknek.
• Mosolygok másokra.
Kívánunk jó egészségben, örömben, boldogságban teli Boldog Karácsonyt és Új évet!
Szentendrei Barcsay Jenő Általános Iskola
Sok jótett, egymást kisegítő cselekedetek után jól esett az új mese!
Köszönjük!
A Gyerekek is hasonló módon éreznek: a karácsony nem az ajándékokban rejlik.
Az együtt töltött idő és kacajok adják az igazi ünnep alapját.
Sombereki Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Ebben a hónapban igyekeztünk a gyerekekkel minél több örömöt szerezni másoknak. Bekapcsolódtunk a Válts egy csokit mosolyra! programba. Csokit gyűjtöttünk rászoruló gyerekeknek.
Az idén is ellátogattak hozzánk az óvodások, akiknek egy kis műsort adtunk, közösen énekeltünk velük, majd együtt barkácsoltak kicsik és nagyok. Öröm volt látni, hogy mennyire segítették a tanulók a kicsiket, hogy minél szebb ajándékok készülhessenek.
Ellátogattunk az idősekhez is, nekik is kis műsorral kedveskedtünk, majd közösen sütöttünk lekváros kifliket. Az idősek lelkesen adták át tapasztalataikat a sütéssel kapcsolatban, hogy szép kiflik készüljenek .Megmutatták, mit kell tenni, hogy ne folyjon ki a lekvár. a kész süteményeket egy finom tea mellett fogyasztottuk el közösen, utána az idősek énekeltek nekünk, a gyerekek hangszeren kísérték őket. Jó volt látni ismét a sok csillogó szemet, mosolygó arcot. Vidámságot hoztunk a nénik mindennapjaiba. Jövőre is várnak bennünket.
Végül az utolsó tanítási napon egymásnak szereztek örömöt a gyerekek, mikoris apró ajándékkal lepték meg egymást.
Remélem ezekkel a tevékenységekkel már kisorban megtanulják a gyerekek, milyen fontos másoknak segíteni, jót cselekedni.
Csólyospálosi Általános Iskola
A karácsonyi hangolódás közben, a tanulókat megkértem, hogy készítsenek egy képeslapot az egyik barátjuknak, családtagjuknak. Szívből jövő üzeneteket, rajzokat készítettek. Közben karácsonyi zenéket hallgattunk, hogy érezzék a szeretet erejét.
A karácsonyra hangolódva minden diák húzott 3 cetlit. Ezeken a cetliket pozitív, bíztató mondatok vannak. Megkértem a diákokat, hogy az egyiket egy osztálytársuknak, egyet egy pedagógusnak és egyet egy családtagjuknak adjanak át. Annyira tetszett nekik ez a feladat, hogy készítettek még saját cetliket is, hogy minél több embernek tudjanak még adni belőle.