Megy a labda
Apró örömök élvezete
Az órát relaxációval kezdtük, ahol miután ellazítottuk a testünket megkerestünk a szívünkben egy jó érzést, ami örömet okoz nekünk. Majd egyesével a gyerekek elmesélték milyen öröm érte őket legutóbb. Majd Jóságos manóvá változtunk és gyerekek kihúzták egymást és egy hétig örömet kell szerezni egymásnak titokban. Majd megalkottuk a „Jó hírek lapját”, ahol csak jó híreket olvashatunk.
Összegyűjtöttük, hogy mik azok a szinte láthatatlan dolgok, amik örömet okoznak. Ezeket egy smile-ba apró betűkkel beírtuk.
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek tanulják meg, hogy az apró dolgoknak is lehet örülni. Ismerjék fel, hogy mi mindennek örülhetünk.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel a Domborítok, mint a cica, házba bújok, mint a csiga mondókra mozgunk. A mozgást lassan végezzük, így ezzel a relaxációs gyakorlattal kezdjük a foglalkozást. A gyerekek nagy örömmel végezték a feladatot, szívesen ismételték meg többször is.
Motiválás: A gyermekekkel olyan csoportról készült képeket nézegetünk, melyen mosolyognak a gyermekek. Felsorolunk közösen olyan dolgokat, amelyek mosolyra fakasztanak, amelytől szépnek tartjuk a világot.
Hallásfejlesztés: Eljátszottuk közösen, hogy lefeküdtünk a szőnyegre, becsuktuk a szemünket, és figyeltünk a körülöttünk lévő zajokra! Megneveztük, miket hallottunk, amíg csukva volt a szemünk.
Beszélgetés A mese végén megbeszéltük, hogy ki, minek örült, miért érezte magát boldognak. Soroljon fel mindenki olyan dolgokat, amik örömet okoznak nekik. Majd szembe álltak a gyermekek, és mosolyra kellett fakasztaniuk társukat!
Esős nap játék! A gyermekekkel megkerestük azokat a dolgokat, amelynek esős napon is örülni lehet. Közösen építettek, közös rajzot készítettek, együtt játszottak, közösen táncoltunk egy vidám dalra. Majd hogy végre süssön a nap, megformáztuk a napot! Ezzel csalogattuk a napot!
Dramatikus játék: Ki fér bele a szívedbe játék? Minden gyermek elsorolhatta, hogy kik állnak a szívéhez a legközelebb otthon, és a csoportban.
Megtartottuk a Nőnapot a csoportban, a fiúk megköszöntötték a lányokat!
Boldogság napja alkalmából: Örömölelést tartottunk, ahol az volt a játék, hogy adott idő alatt próbálj meg minél több társadat megölelni. Ezután az udvaron eljátszottuk az Add tovább az ölelést játékot!
Víz világnapja alkalmából közösen alkottunk, elkészítettük saját tengerünket, majd vetélkedő során az iskolásokkal, mutattuk meg mindent tudunk a vízről, a vízvédelemről, a vízi állatokról.
A Bábszínház világnapja alkalmából bábszínházi előadáson vettünk részt!
Mesejógáztunk, a hónap során többször is, ahol a mese során folyamatosan átváltoztunk a mese szereplőivé, és a mese helyszínét is megformáztuk.
Meixner Ildikó Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény
Nagyon jó volt erről a témáról beszélgetni! Úgy látom, hogy szükség is van rá, hiszen az emberek el vannak fáradva, mindig sietnek, nem érnek rá élvezni az életet. Erre próbáltam felhívni a figyelmet az órán. Plakátot is készítettünk, melyre mindenki rárajzolta, vagy felírta, hogy milyen kis apró dolgot szeret és tud neki örülni. Feladatok, zenehallgatás, jókedv.
Nyíregyházi Móricz Zsigmond Általános Iskola Kertvárosi Tagintézménye
Apró örömök élvezete iskolánkban
Madarak és Fák napjàra rajzoltunk,megbeszéltük az erdők fontosságát ,a madarak élőhelyét,jelentőségét.
Madarak és Fák napjàra rajzoltunk,megbeszéltük az erdők fontosságát ,a madarak élőhelyét,jelentőségét.
• Foglalkozást kezdő relaxáció:
„Égig érő fa vagyok, megnövök, mint a nagyok…”
„Hervad a virágom, éled a virágom…”
„Hintaszék”
• A téma bevezetése:
„Örömleltár” (kézikönyv 155. oldal)
„Apró Örömök a mozgásban” (pdf. 6. oldal)
„Az öröm árnyalatai”(pdf. 9. oldal)
• A téma feldolgozása:
• Mese: Bezzeg Andrea: Újra együtt (kézikönyv 156-158. oldal)
• Játék:
„Mi van a kendő alatt? – tapogatós játék (kézikönyv 162. oldal)
• A téma lezárása: Ha másokon segítünk az nekünk is örömet okoz. Sséta az udvaron lévő rovarhotelhez.