Külön tudom feltölteni.
A hála gyakorlása
A boldogságfokozó hála.
A boldogságóra első óráján felelevenítettük a hála fogalmát. A hála gyakorlásával valamilyen szinten minden nap foglalkozunk. Már ismerik a szó értelmét, hisz az előző évben is mindenki saját magának gyűjtötte a hálaformákat. Ezt idén is folytatni kívánjuk. A jó cselekedetek kútját is visszaállítottuk. Ebben is egész évben gyűjthetik a jó cselekedeteikért járó jutalom formákat. az adok-kapok egyensúlyát igyekszem erősíteni ezzel. Továbbá, az is a célja, hogy minél több pozitív megnyilvánulás hangozzék el a nap folyamán. Megfogalmazzák érzéseiket. A hálával kapcsolatos játékok és feladatok során képesek verbálisan és metakommunikációval is megnyilvánulni.
Boldogságóra a 4. osztályban
óravázlat
Téma: A hála szerepe és gyakorlása
Az óra cél- és feladatrendszere: érzelmi intelligencia fejlesztése, az önbecsülés megerősítése,
a hasznosság érzésének edzése, pozitív érzések életre keltése
Tantárgyi koncentráció: magyar irodalom, ének-zene, tánc, vizuális kultúra, etika, technika
Az órát tartja: Borbás Lászlóné
Helyszín: Tunyogmatolcsi Petőfi Sándor Általános Iskola (Tunyogmatolcs, Árpád u. 3., 4-es tanterem)
Időpont: 2019. 09. 27. 08:00-08:45
Az óra menete Megjegyzés
(módszerek, szemléltetés, …)
1. A téma bevezetése (5 perc)
-Beszélgetés a háláról: hálás vagyok neked azért, hogy… Tanári ráhangoló bemutatás, tanulói láncreakció
2. A téma feldolgozása (25 perc)
-Kinek és miért lehetünk hálásak Tanulói tapasztalatok
-A hálára jellemző kifejezések gyűjtése Fogalombővítés, szókártyák
-Mesehallgatás: A csodakantár Megf.sz.: Miért és kinek lehet hálás Jancsi?
-Közös ének (Bagdi Bella: Szép nap…)
3. A téma összefoglalása: hálatávirat, meditáció: „anya szeret, apa szeret…” (10 perc)
4. A téma tovább gondolása (házi feladat) (3 perc)
-Nyiss egy hálanaplót! Írásbeli kifejezőkészség fejlesztése
-Irodalmi példák, szemelvények keresése a háláról Olvasóvá nevelés, könyvtárhasználat
5. Az órai munka értékelése (2 perc) Jutalom matricák, szóbeli dicséret
Boldogságóra a 4. osztályban
óravázlat
Téma: A hála szerepe és gyakorlása
Az óra cél- és feladatrendszere: érzelmi intelligencia fejlesztése, az önbecsülés megerősítése,
a hasznosság érzésének edzése, pozitív érzések életre keltése
Tantárgyi koncentráció: magyar irodalom, ének-zene, tánc, vizuális kultúra, etika, technika
Az órát tartja: Borbás Lászlóné
Helyszín: Tunyogmatolcsi Petőfi Sándor Általános Iskola (Tunyogmatolcs, Árpád u. 3., 4-es tanterem)
Időpont: 2019. 09. 27. 08:00-08:45
Az óra menete Megjegyzés
(módszerek, szemléltetés, …)
1. A téma bevezetése (5 perc)
-Beszélgetés a háláról: hálás vagyok neked azért, hogy… Tanári ráhangoló bemutatás, tanulói láncreakció
2. A téma feldolgozása (25 perc)
-Kinek és miért lehetünk hálásak Tanulói tapasztalatok
-A hálára jellemző kifejezések gyűjtése Fogalombővítés, szókártyák
-Mesehallgatás: A csodakantár Megf.sz.: Miért és kinek lehet hálás Jancsi?
-Közös ének (Bagdi Bella: Szép nap…)
3. A téma összefoglalása: hálatávirat, meditáció: „anya szeret, apa szeret…” (10 perc)
4. A téma tovább gondolása (házi feladat) (3 perc)
-Nyiss egy hálanaplót! Írásbeli kifejezőkészség fejlesztése
-Irodalmi példák, szemelvények keresése a háláról Olvasóvá nevelés, könyvtárhasználat
5. Az órai munka értékelése (2 perc) Jutalom matricák, szóbeli dicséret
Szeptemberben teljesen új csapatként, nagy lelkesedéssel vágtunk bele a Boldogság programba. Egy Hálaszívet készítettünk, ami egészen év végéig az osztályterem ajtaját díszítette.
Intézményünk a Dr. Molnár István Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény az idei tanévtől csatlakozott a Boldogság óra programhoz. Nagy örömömre szolgál, hogy a mi iskolánk is rész vehet ebben a programban. Intézményünk tanulói értelmileg akadályozott gyerekek. Szeptemberben a hála jegyében igyekeztem a tanulók felé a képességeiknek megfelelően a hála érzését közvetíteni. A mi napjaink egyébként is sok boldogságban és szeretetben telnek, a tanulók nagyon szeretik egymást, ragaszkodnak egymáshoz, az erősebbek segítik, támogatják, erősítik a gyengébb képességű társaikat. „A hála a negatív érzések ellenpólusa”, így nagyon fontosnak érzem azt, hogy a gyerekek alkalmazzák, és gyakorolják a hála érzését, mert sok-sok jótékony hatása van az életünkre annak, ha hálával éljük a mindennapjainkat. Osztályfőnökükként hálás vagyok a sorsnak és a szülőknek, hogy rám bízták a gyermekeik nevelését, oktatását, fejlesztését.
Szeptember hónapban is nagyon sok örömben, és közösen megélt boldog pillanatban volt részünk. Nagyon sok okunk volt a gyerekekkel együtt hálálkodni a bennünket segítő, támogató szülőknek.
Szeptember 17-én az egyik kislány édesapjának jóvoltából részt vettünk egy csodálatos kiránduláson, Szilvásváradon. Az édesapa felajánlotta, hogy az egyik barátja autóbuszával saját költségén elviszi az osztályt erre a kirándulásra. A gyerekek boldogsága határtalan volt. Nagyon kellemes idő volt, túráztunk, vonatoztunk.
Egy másik szülő jóvoltából még fagylaltot is kaptak a gyerekek. A nap végén hálás szívvel köszöntük meg az édesapának és a másik gyerek édesanyjának az önzetlen segítségét.
A szeptemberi egészséghetünk keretében nagyon sok zöldséget és gyümölcsöt kaptunk a szülőktől, mellyel a gyerekek tanítását és az egészséges életmódra nevelést is segítették, támogatták. Hálás szívvel és néhány fényképpel köszöntük meg a szülőknek a sok finom adományt.
(Nagy Erika, gyógypedagógus)
Tóalmási Mesevár Óvoda és Konyha
Idén a boldogságórákat nagyon gyakorlatiasan terveztem feldolgozni. Év elején Boldog Dóra érkezett a gyerekekhez és a segítségüket kérte. Boldogságországot elfoglalták a sötét, gonosz felhők és csak úgy tűnnek majd el, ha a gyerekek segítenek ebben. Egy nagy táblára felrajzoltam Boldogságország térképét és fekete felhőket ragasztottam rá. Minden alkalommal, a témák szerint, a gyerekek elmondták érzéseiket, tapasztalataikat, ötleteiket, aminek révén a felhők leestek 1-1 területről, megtisztítva azt a gonosz felhőktől. Minden alkalommal igyekeztem az óvodai életünkből is felhozni példákat, megoldási javaslatokat kerestünk 1-1 kialakult konfliktus megoldására. A gyerekek most is nagyon lelkesen vettek részt a tevékenységekben. Minden alkalommal hallgattunk dalokat is Bellától, a gyerekek örömmel táncoltak rá.
Az év során márciusig így dolgoztuk fel a témákat.
Aranyossy Ágoston Református Óvoda és Általános Iskola
Nagy izgalommal fogtunk neki az első Boldogságóránkhoz szeptemberben. Minden foglalkozást két napra (órára) bontottam, mindkét órát a hónap dala meghallgatásával kezdtük.
Az első órán felolvastam nekik az adott mesét, majd feldolgoztuk, megbeszéltük.
A következő órán röviden ismét átbeszéltük a mesét, majd érzelmeket kellett a gyerekeknek eljátszani. (szomorú, vidám, örömteli, hálás stb). Ezután körben ülve megbeszéltük, hogy ki miért lehet hálás, majd megöleltük a társunkat, és elmondtuk, hogy neki miért vagyunk hálásak.
A helyén ülve mindenki kapott egy szívet, és belerajzolhatta az előbb említett dolgokat.
Az óra lezárásaként újra dalt hallgattunk (Bagdi Bella: Szép nap, ölelj most át engem).
Aranyossy Ágoston Református Óvoda és Általános Iskola
Nagy izgalommal fogtunk neki az első Boldogságóránkhoz szeptemberben. Minden foglalkozást két napra (órára) bontottam, mindkét órát a hónap dala meghallgatásával kezdtük.
Az első órán felolvastam nekik az adott mesét, majd feldolgoztuk, megbeszéltük.
A következő órán röviden ismét átbeszéltük a mesét, majd érzelmeket kellett a gyerekeknek eljátszani. (szomorú, vidám, örömteli, hálás stb). Ezután körben ülve megbeszéltük, hogy ki miért lehet hálás, majd megöleltük a társunkat, és elmondtuk, hogy neki miért vagyunk hálásak.
A helyén ülve mindenki kapott egy szívet, és belerajzolhatta az előbb említett dolgokat.
Az óra lezárásaként újra dalt hallgattunk (Bagdi Bella: Szép nap, ölelj most át engem).