Első osztályos tanulóimmal most alakuló, új közösség vagyunk, ez volt az első Boldogságóra foglalkozásunk. Sokat beszélgettünk, ismerkedtünk egymással és a témával. A gyerekek nagyon szívesen énekelték a dalokat, lelkesedéssel kapcsolódtak be a játékos feladatokba és örömmel beszéltek, rajzoltak arról, miért lehetünk hálásak a mindennapokban. Megható volt hallgatni, ahogy megosztották, mennyire értékelik szüleiket, barátaikat vagy éppen az apró örömöket, amelyek boldoggá teszik őket. A közös gondolkodás és beszélgetés során megtapasztaltuk, hogy a hála kifejezése nemcsak örömet ad, hanem közelebb is hoz bennünket egymáshoz. Az óra végén mindenki mosolyogva és pozitív érzésekkel tért vissza a napi feladatokhoz. A téma továbbgondolásának eredménye egy hatalmas közös iskolai Hálafa volt, ahová minden csoport hálalevelei felkerültek.
A hála gyakorlása
A hála hónapját az Úri Általános Iskola elsős kisdiákjai Bartos Erika: Megsértődött a Gellért-hegy című mesével kezdte.
A történet feldolgozását követően, hálakörben beszélgettünk arról, hogy mit is jelent ez a szó, és az ő kis életükbe, hogyan jelenik meg.
Ezt követően hálalámpa című játékot játszottunk.
Ebben a játékban van egy közlekedési lámpát játszó gyermek, ő háttal áll az osztálynak.
Mikor megfordul és valaki megmozdul, csak úgy mehet tovább, hogy mondd egy olyan dolgot, amiért ő hálás.
A téma zárását, egy aprócska rajzzal fejeztük be, amiben azt vettették papírra, amiért a leghálásabbak.
Nagyon jó volt hallgatni őket.
Volt olyan kisdiák, aki a kiszökött kiskutyájáért volt hálás, hogy egészségesen ért haza. Volt olyan, aki aztért mert elesett, de nem sérült meg.
Sokan a családjukat említették.
S olyan is volt, aki a tanító nénieiket említette. 😊
„A hála kulcs az öröm. Az ajtó a szívünk.”
Melody Beattie
Csaknem 10 éve tartok boldogságórákat és minden évben igyekszem egy kicsit megújulni, újabb és újabb ötletekkel változatosabbá tenni a témakörök feldolgozását a gyerekek számára. Ebben a tanévben a hála gyakorlásához egy kis virágcserépbe minikertet telepítettünk, melybe elhelyeztünk egy „hálakövet” is. Ez a kis kert az osztály jól látható részén helyezkedik el, minden nap emlékeztet minket arra, amiért hálásak lehetünk. A reggeli beszélgetőkörökben és a nap zárásakor is lehetőséget biztosítunk a gyerekeknek arra, hogy elmeséljék miért hálásak azon a napon. Rengeteg történetet „hallott” már ez a kis hálavirág. Hálás vagyok a gyerekek hálatörténeteiért! Íme néhány hálás pillanat!
A foglalkozás helye: Csillagfürt EGYMI, Zümi csoport
Ideje: 2025.09.24.
A foglalkozást vezeti: Borsodi Ádámné
Foglalkozás témája: A hála gyakorlása
A foglalkozás célja: A társas kapcsolatok erősítése. Az őszi gyümölcsök jellemzőinek, tulajdonságainak és hatásainak a megismerése és tudatosítása, amiért hálásak lehetünk. Egészséges életmódra nevelés.
A foglalkozás feladatai: Pozitív tulajdonságok megismerése, felismerése, megnevezése. Az őszi gyümölcsök jellemzőinek és az egészségre gyakorolt hatásainak a tudatosítása. Mozgáskoordináció, szókincs, kifejező és kommunikációs készség, finommotorika, beszéd és feladatértés, figyelem és szabálytudat fejlesztése.
1. Motiváció: Alma,alma… népi dalosjáték meghallgatása, körjáték eljátszása.
2. Téma feldolgozása mesével: Erdei cserebere
Hoztam nektek egy mesét! Hallgassátok meg!
3. Beszélgetés a meséről képek segítségével.
Kik voltak a mese szereplői?
Milyen őszi gyümölcsöket tett el a süni?
Mit tett el a nyuszi?
Ki hallotta meg a nyuszi és süni ötletét?
Milyen állatok csereberéltek?
Ki mit vitt a cserére?
Ki mit vitt haza?
4. Feladat: Őszi gyümölcsök tulajdonságainak a megismerése és csoportosításai képek, gyümölcsök segítségével. Beszélgetés a gyümölcsök fontosságáról: Miért lehetünk hálásak a gyümölcsökért? Miért jók az egészségünknek? Miért kell sok gyümölcsöt enni?
5. Feladat: Hála befőttek készítése a kamrába gyümölcs nyomdázással.
6. Lezárás: Bagdi Bella: Hála dal meghallgatása, mozgással kísérése körben, kézen fogva ringatózással, körbejárással. https://www.youtube.com/watch?v=DWUl6x7_ubk
Boldogságóra reflexió: A Hál gyakorlása
A szeptemberi boldogság óránkat 2025.09.24-én tartottuk. A motivációként eljátszott dalosjáték jól felvezette a gyerekek számára az adott témát. Minden gyermek örömmel kapcsolódott be a dalosjátékba, élvezték a dallal kísért mozgást és szerepcserét a körjáték során.
A téma feldolgozásához a gyerekek számára az életkori és egyéni sajátosságokat figyelembe véve Az erdei cserebere mesét választottam, amely érdekelte a gyerekeket és fenntartotta a motivációjukat, érdeklődésüket egyaránt. A mese bemutatása után képek és irányított kérdések segítségével beszéltük át a mese történéseit. Nagy figyelemmel hallgatták a mesét és a feldolgozást segítő kérdésekre a meséhez kapcsolódó képek és gyümölcsök segítségével ügyesen válaszoltak. A mese feldolgozását követően az őszi gyümölcsök tulajdonságairól és az egészségünkre gyakorolt hatásaikról beszélgettünk képek és gyümölcsök segítségével.
A gyümölcsök jellemzőinek átbeszélését követően hála befőtteket készítettünk a csoport kamránkba gyümölcs nyomdázással. Az előre megrajzolt befőttes üvegek díszítései segítették a gyerekeknek a szín szerinti gyümölcsök kiválasztását a nyomdázáshoz. Átbeszéltük a gyümölcsök színeit, majd buzgón kiválogatták a gyümölcseiket, festeni és gyümölcs nyomdázni kezdtek a gyermekek, majd a kész befőttjeiket felragasztották az előre megrajzolt kamrába.
A foglalkozás befejezéseként kört alakítottunk, és Bagdi Bella Hála dalára kézen fogva ringatóztunk, körbejártunk.
Én nagyon pozitívan éltem meg az óra különböző pillanatait, vidám hangulatú, minőségi tartalommal megtöltött időt töltöttünk el együtt.
Románia,15-ös Normál Programú Óvoda,Szatmárnémeti
A 2025/2026-os tanévben is részt veszük a Boldogság Programban, de a legjobb megfogalmazás, hogy nagyon HÁLÁSAK vagyunk, hogy részesei lehetünk ennek a tartalmas programnak, ami a Napsugár csoport minden egyes gyerkőcét boldogsággal tölti el.
A szeptemberi hónap során nagy hangsúlyt fektettünk, a hála gyakorlásra a napot Bagdi Bella: Boldog vagyok dalával inditottuk. A gyerekek a reggeli találkozások során elmondták, hogy nagyon hálásak, hogy visszajöhettek az ovi mert itt sok barátjuk van amiért szintén hálásak, ugyanakkor nagyon hálásak a szüleiknek a mindennapokért.
Többször is elmeséltük a Kis szivárvány meséjét, amibe a főhős -a kis szivárvány- hálás a barátainak a segitségükért, majd elkészült a Hálaszivárványt is a csoport kézlenyomatából.
Megfogadtuk, hogy egész évben igyekszünk hogy hálásak legyünk minden olyandolgoknak és eseményeknek az életünkben, amely szebbé és könnyebbé teszi a mindennapokat.
Sziasztok!
Tegnap tartottam a boldogságórát, amit a gyerekek nagy szeretettel fogadtak.
Türelmesen és lelkesen végezték a változatos feladatokat!
A HÁLA
Reggel halk zenével várom a gyerekeket. A világomban minden rendben van, cd-ről
hallgatjuk a Szép nap, ölelj most át engem, című dalt.
Foglalkozást kezdő relaxáció: Most látom, hogy a rózsához kis kártyák is tartoznak. Mielőtt
megnéznénk őket, szeretném, ha mi is kis virágokká változnánk.
Eljátsszuk, a Hervad a virágom, éled a virágom relaxációs gyakorlatot.
Személyiségfejlesztő gyerekdal éneklése: Szép nap, ölelj most át engem, című dal.
Téma bevezetése: Szőnyegen ülünk körbe a gyerekkel. már az oviba kerülésükkor, a
beszoktatáskor, beszoktatás után elkezdtük az ölelő kört bevezetni, ahol minden kisgyerek
megölelte a mellette helyet foglaló társát. – Nézzétek gyerekek, hoztam nektek egy virágcsokrot (a csokorban különböző virágok
vannak, különböző papírból, és különféle technikával elkészítve, ezzel is utalva a témák
sokszínűségére), melyben 10 különböző virág van.
Végig nézzük a virágokat nevük alapján (rózsa, tulipán, nárcisz, ibolya, gyöngyvirág, jácint, szegfű, liliom, őszi rózsa, pipacs) Melyik évszakban nyílnak? Közösen megbeszéljük.
-Képzeljétek el, a csokorban lévő virágok mindegyike különböző tulajdonságokkal bír. Az
első virág, amelyet kiveszek nektek, az a rózsa. A rózsa a hála tulajdonságával rendelkezik.
Kiveszem a csokorból a rózsát, a többi virágot pedig egy vázába teszem, jól látható helyre a
csoportszobában. Mi is az a hála? Megpróbáljuk körbeírni.
Téma feldolgozása: Megnézzük, közösen mik vannak a kis kártyákon, miért hálás a rózsa: a
Napfényért, az esőért, a levegőért. Ti miért vagytok hálásak? Kinek vagytok hálásak?
Téma lezárása: Ezután elkészítjük a mi/Liliom csoport hála kertjét. Minden kisgyerek kap egy
rózsát, amit olyan színűre színez ki, amilyenre gondolja, vagy amilyen színre gondol a hála
kapcsán.
Elkészítjük a kiskertet, hungarocellt vonunk be zöld krepp papírral és oda tűzzük bele a virágokat,
megbeszéljük ki miért azt a színt használta a hála virágjának színezésére.
Lenne egy tábla fenn a falon, ahol a gyerekek elérik, a csoportba járók jelével, és oda tehetnének
mindennap a gyerekek egy rózsát, annak a jeléhez, akinek hálásak voltak aznap.
Boldog vagyok dal meghallgatása/éneklése lezárásként.
A csoportnak van egy zárt facebook oldala, ahol a szülőknek megosztanám a hálakertről készült
képet, egy-két gondolatot a háláról, mesét a könyvből, és mesélnék nekik arról, milyen jó dolog is,
és talán bennünk is elindítana valamit… aztán szülői értekezlet alkalmával velük is megalkotjuk majd a csoport hála kertjét.
A szeptemberi hónap elején a nyári emlékekért voltunk hálásak. Örömmel osztottuk meg a napsütéses, vízparti családi kalandokat egymással. Az idei tanévkezdés sem múlhatott el a közös pólókészítés nélkül. A boldogságot szimbolizáló kék madár színét vettük alapul, hogy a pólót viselve mindennapi életünkben és a körülöttünk lévő dolgokban együtt fedezhessük fel a boldogságot.
A Magyar Diáksport napján már együtt sportoltunk, szurkoltunk és küzdöttünk valamennyien kékben. A népismeret órán az ősz kincseiért voltunk hálásak. Csoportmunkában elkészítettünk és őszi termésekkel feldíszítettünk 4 kartonra átrajzolt „gyermeket.”. Egy szalmabálán és egy régi létrán az ősz kincseit helyeztük el az iskola földszinti kiállítóterében. A Magyar népmese napján kedvenc mese hőseink nyomába eredtünk. Jelmezekbe bújtunk és elkészítettük az alsó tagozat legszebb magyar népmese gyűjteményét iskolatársaink illusztrációival. A mesekönyvet a Bólyi Óvodában majd utána a Városi Könyvtárban helyezzük el, hogy a mesekuckóban a könyvtáros nénik és az édesanyák, nagymamamák mesélni tudjanak belőle a legkisebbeknek. Hálával a szívükben gondolunk a szeptemberi hónapra, ami a programokon keresztül újra egyesítette osztályközösségünket.
A Ficánka csoportban a szeptemberi Boldogságóra középpontjában a hála állt. Mivel a gyerekek már évek óta ismerik a programot, örömmel és magabiztosan kapcsolódtak be az ismert elemekbe, például Bagdi Bella „Szép nap, ölelj át engem…” című dalának közös éneklésébe. A foglalkozások során megbeszéltük, mit is jelent a hála, és ki miért lehet hálás, majd ezt színezők segítségével is megjeleníthették a gyerekek.
A Hálafa története különösen nagy hatással volt a csoport tagjaira: a gyerekek saját hálafát is készítettek, amelynek levelei az ő tenyérlenyomataikból születtek. A kézlenyomatok festése közben mindenki felsorolt öt dolgot, amiért hálás. Ez személyes, mégis közösségi élményt teremtett, amely erősítette az egymásra figyelést.
Az „Öreg néne őzikéje” című mese hallgatása szintén alkalmat adott arra, hogy a gyerekek a hála és a segítőkészség fontosságáról beszélgessenek. Emellett a Boldogság várához vezető útra is felkerült az első lépcsőfok szimbóluma: a hálavirág. A foglalkozásokat relaxációs és mindfulness technikák gazdagították, például a Pillanatkapitány mondóka, amely játékos formában segítette a jelenben való elmélyülést.
—
Reflexió
A gyerekek örömmel és aktívan vettek részt a hála gyakorlásában. A jól ismert dalok és mesék biztonságos keretet adtak, miközben az új feladatok – például a hálafa elkészítése – kreatív, élményszerű formában erősítették a téma üzenetét. A gyerekek képesek voltak megfogalmazni saját hálájuk tárgyait, és közben egymás gondolatait is meghallgatták, ami közösségformáló erővel bírt.
A vizuális, zenei, mesés és mozgásos elemek sokszínűsége lehetővé tette, hogy minden gyermek a saját erősségein keresztül kapcsolódhasson. A mindfulness gyakorlatok bevezetése pedig segített abban, hogy a gyerekek megtapasztalják a csend, a figyelem és a jelenlét erejét.
Összességében a szeptemberi Boldogságóra sikeresen valósította meg célját: a hála érzésének tudatosítását és gyakorlását. Ez a pozitív élmény jó alapot teremt a további hónapok boldogságfókuszú tevékenységeihez.
A szeptembert egy rendhagyó Boldogságórával kezdtük, kint a szabadban. Túráztunk, sétáltunk a gyönyörű őszi napsütésben, közben beszélgettünk, kincseket gyűjtöttünk.
Ráhangolódás:
– Beszélgetés a háláról. Mi a hála? Mikor vagyunk hálásak? (Legegyszerűbben kifejezve: amikor örülünk valaminek)
– Miért lehetünk hálásak az ősznek? (Mert akkor születtem, gyönyörű színek a természetben, őszi gyümölcsök, forró csoki és kakaó, stb.)
Őszi séta:
-Feladat: Őszi kincsvadászat a természetben
Keress valamit, ami: Szerinted gyönyörű, sima, gömbölyű, repül, puha, zizeg, érdekes, szúrós!
( A gyerekek nagyon leleményesen, ügyesen oldották meg a feladatot. Lelkesen keresgéltek, s végül sikerült begyűjteniük az összes kincset.
Az óra másik felét már a tanteremben folytattuk, ahol elkészítettük a:
– „Kincses-táblácskát”. Nagyon tetszett mindenkinek a remekmű, szünetben büszkén mutatták iskolatársaiknak.
– „Hála-levélkék” színezésével folytattuk az órát, ahol az ősz csodálatos színeit használtuk fel.
– Majd az elkészített leveleket elhelyeztük „Boldogvárunk” első lépcsőfokán.
Lezárás, levezetés:
– Az órát szabad tánccal, énekkel zártuk Bagdi Bella: Hála című dalára.