Tetszett nekünk ez a „jó híresdi”. Több napon át reggelenként mondogattuk egymásnak a jó híreket. Nagyon örültem, mert egész apró kis dologban is megtalálták a jó hírt. Így pl. abban, hogy nem sokára esni fog a hó, jönni fog a télapó, kiscica érkezett a házhoz, anyának szülinapja lesz, kirándulni fogunk menni a nyáron, ma jó leszek. Örültünk egymás jó hírének. Majd az egyik nap le is rajzoltuk a jó híreinket és beletettük a Jó hír dobozba. Azóta is gyűjtögetjük.
Társas kapcsolatok ápolása
A tanulókkal beszélgettünk a társas kapcsolatokról. Kik azok a személyek akik közel állnak hozzájuk? Hogyan viszonyulnak egymáshoz? Elismerő levélben fogalmazták meg érzéseiket, gondolataikat egy általuk kiválasztott személyről.
Szentendrei Barcsay Jenő Általános Iskola
Ebben a hónapban a Csapatformálásra helyeztük a hangsúlyt.
Aki csak tudott, többet és hangosabban köszönt napközben is a konyhás néninek, takarító néninek.
Végül egy csodás Őszbúcsúztató délutánon játszottunk, kézműveskedtünk, köszöntöttük az őszi szülinaposokat, vagyis építettük csapatunkat. 🙂
Ezen a foglalkozáson gyerekek a legjobb barátaikkal végezhettek közös játékos feladatokat. Majd minden gyerek bemutatta a barátját és elmondta, hogy miért szereti. Egy mozgatható kisgyerek figurát készítettek, amiből barátság láncot füztünk. Ez jelképezte a mi összetartó csoportunkat.
A téma megvalósítása több akadályba ütközött, hiszen a járvány helyzet miatt a csoportunk létszáma napi szinten változott, illetve nagyon lecsökkent. „Barátság” csoportunkkal (Tulipán) közösen valósítottuk meg, több napon keresztül együtt játszottunk, tevékenykedtünk. Ez pozitívan hatott a Maci csoportos gyerekekre és tartalmasan töltöttük a napokat, melyben felszínre kerültek pozitív és negatív vonások is. Megbeszéltük a Barátság szó jelentését, kiszíneztük a munkafüzetből a rá jellemző jegyeket, amit oda ajándékoztak a legjobb barátjuknak. Egy másik napon vendégül láttuk Szomorú Szilárdot és Boldog Blankát. Minden gyermek elfoglalta a helyét aszerint, hogy milyen hangulatban van. Egy gyerek állt Szomorú Szilárd mögé, aki a testvére általi bántalmazást sérelmezte. Gondolkodási időt, és minden gyerek számára lehetőséget adtam, ki hogyan vigasztalná meg. A társas kapcsolatok egyik legfontosabb szerepe a támasznyújtás, a bizalom és a szeretet. A Boldogság órák pedagógiai célzata gazdag érzelmi skálával valósult meg, ölelés, simogatás, puszi, kézfogás, ajándék hozás, játékba hívás, cipőkötés stb. Egy másik napon elmeséltem és elbáboztam Lázár Ervin – A nagyra vágyó feketerigó történetét. Megbeszéltük, hogy úgy lehetünk csak boldogok, ha elfogadjuk magunkat és hagyunk másokat is olyannak lenni, amilyen. Ha szeretjük önmagunkat, barátságosak, mosolygósak tudunk lenni. A „Mit látsz a tükörben?” játék által a nagycsoportos gyerekek szókincse sokat fejlődött, bátran használják a kedves,figyelmes, segítőkész, barátságos jelzőket. Nagy sikert aratott a „Megismersz?” játék, a gyerekek körében,sokat nevettünk közösen. Több alkalommal kérik a Boldogságórán kívül is a mozgásalapú relaxációs gyakorlatokat, illetve Bagdi Bella: Ha boldog vagy című számát is nagyon szeretik. A Maci és a Tulipán csoport alkotásaként megszületett „Barátság Szívünk”, melyben minden vállalkozó gyermek lerajzolhatta a legjobb barátját. Egy jó közösségben, mint a miénkben, mind a lehetőségek és mind a teljesítmények is magasra szárnyalnak mi általunk, a Boldogság órát vezető óvodapedagógusok által.
A téma megvalósítása több akadályba ütközött, hiszen a járvány helyzet miatt a csoportunk létszáma napi szinten változott, illetve nagyon lecsökkent. „Barátság” csoportunkkal (Tulipán) közösen valósítottuk meg, több napon keresztül együtt játszottunk, tevékenykedtünk. Ez pozitívan hatott a Maci csoportos gyerekekre és tartalmasan töltöttük a napokat, melyben felszínre kerültek pozitív és negatív vonások is. Megbeszéltük a Barátság szó jelentését, kiszíneztük a munkafüzetből a rá jellemző jegyeket, amit oda ajándékoztak a legjobb barátjuknak. Egy másik napon vendégül láttuk Szomorú Szilárdot és Boldog Blankát. Minden gyermek elfoglalta a helyét aszerint, hogy milyen hangulatban van. Egy gyerek állt Szomorú Szilárd mögé, aki a testvére általi bántalmazást sérelmezte. Gondolkodási időt, és minden gyerek számára lehetőséget adtam, ki hogyan vigasztalná meg. A társas kapcsolatok egyik legfontosabb szerepe a támasznyújtás, a bizalom és a szeretet. A Boldogság órák pedagógiai célzata gazdag érzelmi skálával valósult meg, ölelés, simogatás, puszi, kézfogás, ajándék hozás, játékba hívás, cipőkötés stb. Egy másik napon elmeséltem és elbáboztam Lázár Ervin – A nagyra vágyó feketerigó történetét. Megbeszéltük, hogy úgy lehetünk csak boldogok, ha elfogadjuk magunkat és hagyunk másokat is olyannak lenni, amilyen. Ha szeretjük önmagunkat, barátságosak, mosolygósak tudunk lenni. A „Mit látsz a tükörben?” játék által a nagycsoportos gyerekek szókincse sokat fejlődött, bátran használják a kedves,figyelmes, segítőkész, barátságos jelzőket. Nagy sikert aratott a „Megismersz?” játék, a gyerekek körében,sokat nevettünk közösen. Több alkalommal kérik a Boldogságórán kívül is a mozgásalapú relaxációs gyakorlatokat, illetve Bagdi Bella: Ha boldog vagy című számát is nagyon szeretik. A Maci és a Tulipán csoport alkotásaként megszületett „Barátság Szívünk”, melyben minden vállalkozó gyermek lerajzolhatta a legjobb barátját. Egy jó közösségben, mint a miénkben, mind a lehetőségek és mind a teljesítmények is magasra szárnyalnak mi általunk, a Boldogság órát vezető óvodapedagógusok által.
A témát három órában dolgoztuk fel. A bevezető órán ez első tíz percben beszélgetőkörben ráhangolódtunk a társas kapcsolatok témára. Ezt követően 4 fős csoportokat alkottunk. A gyerekek csomagolópapír közepére ráírták, hogy mi a közös bennük, majd a csak rájuk jellemző tulajdonságokat a hozzájuk közelebb eső papír sarkára írták. Majd a csoportok közösen megbeszélték a leírtakat. Ezután az osztállyal is megosztották a csoportok a jellemzőket. Nagyon tanulságos munkák is születtek, de voltak olyanok is, akik nem vették elég komolyan az önjellemzést.
A második osztályfőnöki órán a gyerekek az elismerő levélírás mellett döntöttek. A levelek megírása megfelelő tempóban haladt. A legjobb munkákat a fel is töltöttük. A harmadik osztályfőnöki órán beszélgettünk a levelek átadásának tapasztalatairól.
Ezekben az embert próbáló időkben különösen fontos jelentősége van az emberi társas kapcsolatok ápolásának. Sajnos, mire ehhez a témához érkeztünk novemberben, mi már újra csak az online térben találkozhattunk a gyerekekkel.
A novemberi hónap témájához kapcsolódva megnéztünk egy kedves kis videót, melyben egy sérült gyermek szerepel, és mellette az egyetlen jóbarátja, aki mindent közösen csinál vele, még azt is kitalálja, hogyan focizhatnak együtt a mozgássérült kisfiúval.
Ráébredtünk arra, hogy Müller Péter szavaiban mély igazság rejlik: „Néha egy ölelés többet üzen és mélyebb élményt ad, mint bármely tanítás.”
Mi, óvó nénik, a gyerekekhez eljuttattunk egy szív sablont rajta minden gyerek óvodai jelével, és arra kértük őket, hogy válasszák ki a legjobb barátjukat róla, és mondják el rövid videóban, hogy miért tartják az illető gyermeket a legjobb barátjuknak. Szüleik segítségével a rövid kis videók a célszemélyekhez el is jutottak mosolyt csalva a kis arcokra. Egy kisebb barátság-lánc alakult így ki, ami boldoggá tett mindannyiunkat, ezért meghallgattuk a hónap dalát: „Ha boldog vagy, mutasd meg” címmel.
A novemberi boldogságmorzsákat így énekszóval zártuk.
Szeretettel,
a gyerekek és az óvó nénik: Sógor Melinda Ágota és Holló Éva Andrea
Kik a barátaink kapcsolataink ápolása,egymásra való odafigyelés…
Kik a barátaink kapcsolataink ápolása,egymásra való odafigyelés…