Kik a barátaink kapcsolataink ápolása,egymásra való odafigyelés…
Társas kapcsolatok ápolása
TÁRSAS KAPCSOLATOK
Rendkívüli ez az osztály. Hosszantartó barátságok, mély emberi kapcsolatok, együttérzés, őszinteség, titoktartás, összetartás… és még sorolhatnám mi jellemző rájuk.
Nem igazán volt nehéz dolgom, hiszen ezeket a jó tulajdonságaikat napi szinten gyakorolják. Ha mégis adódik egy apró gubanc, maguk a gyerekek képesek önállóan helyreállítani saját és egymás lelkében a rendet.
Akkor hát mit is csináltunk? Csiszoltuk a gyémántot, hogy még fényesebb legyen, hiszen mindig tudunk jobbak lenni, önmagunkból még jobbat kihozni. Mesét olvastunk, elemeztünk, munkafüzeti feladatokat oldottunk meg, meditáltunk, relaxáltunk és természetesen énekeltük a hónap dalát. Beszélgettünk sokat, miért is szeretjük a másikat és ezt tudtára is adtuk egymásnak a Pókhálós játék keretében, amit én a tanfolyamon tanultam. Nagyon élvezték, úgyhogy nemcsak pamutgombolyaggal, hanem labdával is játszottuk.
Kapóra jött két névnap is. Kedveskedtünk a városi zeneiskola igazgatójának egy kis üdvözlettel. Azonnal jött a pozitív visszajelzés. A gyerekek virágot készítettek osztályfőnöküknek, a virág közepén saját fényképükkel. Hej Vargáné káposztát főz dallamára négy versszakos köszöntőt énekeltünk és így tettük emlékezetesebbé a virágok átadását.
A hónap folyamán pedig minden alkalmat megragadtam, hogy ahol csak lehetett tudatosítsam a kapcsolatok fontosságát és ápolását. Magam pedig igyekeztem jó példával szolgálni viselkedésemmel feléjük és kollégáim felé egyaránt.
A Barátságlánc kis barátait a hét során készítették el a gyerekek a barkácsasztalnál. Igyekeztek a jellegzetességeiket feltüntetni, pl.: frufru, hajszín, fülbevaló, szemszín, szeplő, ruházat, stb. A pulóverjüket díszítette a jelük. Egyéni ötleteiket valósították meg. A szabad játékba is felhasználták.
A foglalkozást kezdő relaxációval kialakult bennük a lazaság és a rendetlenség szétválasztásának képessége. Önismeret, önfegyelem, döntésképesség, pozitív értékrend kialakulását, megszilárdulását figyeltem meg. Még sokat kell gyakorolniuk, az önkifejezés nem könnyű egy görcsös, mindig irányított, kiszolgált, önbizalomhiánnyal élő gyereknek.
A dal éneklésébe igyekeztek bekapcsolódni, természetesen a refrén rögzül könnyebben.
Élvezték a „Kis barátom hogy vagy?” játékot. A mondanivalójukat igyekeztek választékosan kifejezni, törekedtek arra, hogy ne egymást ismételjék csupán. Erősítette a játék azt a mondásomat, hogy „Olyan sokan vagyunk, hogy itt már a harag nem fér el, a mi csoportunkban mindenki jó barát”.
A mese szereplői az ismerős állatok, kedvességükkel még jobban közel kerültek a gyermekek lelkivilágához. A történet fűzésével feleleveníthették az évszakok jellemzőit is. Szeretnek a témákhoz hozzászólni, a szituációs játékokat kipróbálni. A véleményük megfogalmazásával gondolkodásuk, emlékezetük, kommunikációs képességük fejlődött.
Mindannyian feljutottunk a harmadik lépcsőfokra.
A hónap témájához kapcsolódóan elkészítettem csoportunk barátság szívét, és minden gyermek részére a jelével ellátott kis szívet. Megbeszéltük, hogy a szeretet, a barátság jelképe a szív. Megpróbáltuk mutatni is, volt, aki nem tudta a két kezével formálni a szívet, nekik megmutattam, hogy tudja legkönnyebben behajlítani az ujját, hogy szívet formáljon. Sajnos sok kisgyermekünk beteg, a csoport 40%-a, így minden baráti kapcsolódás nem mutatkozik meg rajta, de gyógyulásuk után ők is felkerülnek a csoport szívébe. Mivel kis- középső csoportosok vagyunk, így csak barátság- csírák mutatkoznak, régebbi ismeretség, rokoni szálak alapján, de már tapasztalható egy-egy jó játék után, hogy barátnak tartják egymást, a pozitív élmény hatására.
A mese a Süni irigy lesz feldolgozása volt, bábokkal, eszközökkel adtam elő a gyermekeknek. Nagyon kedvelik a bábokat, így szívesen vettek részt a kezdeményezésen. Mesehallgatás után megbeszéltük a tartalmát, megértették, hogy mit jelentett az irigység, a barátokkal való együtt játszás. A következő napon három kislány maga kezdeményezte a szabad játéktevékenység ideje alatt a bábozást, mely számomra az igezi visszacsatolást jelenti.
A hónap témájához kapcsolódóan elkészítettem csoportunk barátság szívét, és minden gyermek részére a jelével ellátott kis szívet. Megbeszéltük, hogy a szeretet, a barátság jelképe a szív. Megpróbáltuk mutatni is, volt, aki nem tudta a két kezével formálni a szívet, nekik megmutattam, hogy tudja legkönnyebben behajlítani az ujját, hogy szívet formáljon. Sajnos sok kisgyermekünk beteg, a csoport 40%-a, így minden baráti kapcsolódás nem mutatkozik meg rajta, de gyógyulásuk után ők is felkerülnek a csoport szívébe. Mivel kis- középső csoportosok vagyunk, így csak barátság- csírák mutatkoznak, régebbi ismeretség, rokoni szálak alapján, de már tapasztalható egy-egy jó játék után, hogy barátnak tartják egymást, a pozitív élmény hatására.
A mese a Süni irigy lesz feldolgozása volt, bábokkal, eszközökkel adtam elő a gyermekeknek. Nagyon kedvelik a bábokat, így szívesen vettek részt a kezdeményezésen. Mesehallgatás után megbeszéltük a tartalmát, megértették, hogy mit jelentett az irigység, a barátokkal való együtt játszás. A következő napon három kislány maga kezdeményezte a szabad játéktevékenység ideje alatt a bábozást, mely számomra az igezi visszacsatolást jelenti.
A hónap témájához kapcsolódóan elkészítettem csoportunk barátság szívét, és minden gyermek részére a jelével ellátott kis szívet. Megbeszéltük, hogy a szeretet, a barátság jelképe a szív. Megpróbáltuk mutatni is, volt, aki nem tudta a két kezével formálni a szívet, nekik megmutattam, hogy tudja legkönnyebben behajlítani az ujját, hogy szívet formáljon. Sajnos sok kisgyermekünk beteg, a csoport 40%-a, így minden baráti kapcsolódás nem mutatkozik meg rajta, de gyógyulásuk után ők is felkerülnek a csoport szívébe. Mivel kis- középső csoportosok vagyunk, így csak barátság- csírák mutatkoznak, régebbi ismeretség, rokoni szálak alapján, de már tapasztalható egy-egy jó játék után, hogy barátnak tartják egymást, a pozitív élmény hatására.
A mese a Süni irigy lesz feldolgozása volt, bábokkal, eszközökkel adtam elő a gyermekeknek. Nagyon kedvelik a bábokat, így szívesen vettek részt a kezdeményezésen. Mesehallgatás után megbeszéltük a tartalmát, megértették, hogy mit jelentett az irigység, a barátokkal való együtt játszás. A következő napon három kislány maga kezdeményezte a szabad játéktevékenység ideje alatt a bábozást, mely számomra az igezi visszacsatolást jelenti.
Hetünk az adventi készülődés jegyében zajlott, s emellett a társas kapcsolatok fontosságára próbáltunk nagy hangsúlyt fektetni. A négy gyertya című mesét olvastuk el a gyermekeknek, s hogy minél jobban átadhassuk annak tartalmát, el ültettük a mi:szeretetünket, hitünket, békénket és reményünket jelképező magszemeinket, hogy azok minél nagyobb és erősebb növényekké cseperedhessenek,s jelképesen egy egy gyertyát is mellé tettünk.
A gyermekek örömmel vették szemügyre a friss hatásokat.
El készítettük a mi barátság rénszarvasainkat is: a gyermekek párokat alkottak, s a rénszarvas agancsa az ő tenyerükből rajzolódott ki. Így erősítvén a társas kapcsolatokat.
A Konyári Óvoda Katica csoportjában a Márton-napi népszokásokhoz kapcsolódva készítettük el társas kapcsolatok plakátját. Eljátszottuk a Száz liba egy sorban kezdetű dalt és megbeszéltük, hogy ahogyan az állatvilágban úgy az emberi társadalomban is nagyon fontos a barátság és a közösség. Meghallgatták a gyerekek a témához tartozó mesét és eljátszottuk a harkályjátékot két ritmusbot segítségével. Megérezték, hogy milyen jó egymásnak örömet szerezni.
A gyerekek elismerő levelet írtak társaiknak, melyben szavakba öntötték érzéseiket barátaik iránt. Örömmel fogadták társuk szavait. Jó volt látni, hogy a diákok ki tudják mutatni egymás iránti érzelmeiket.