Az Iskolai erőszak és zaklatás elleni világnap alkalmából beszélgettünk arról, hogy mit jelent a bántalmazás, hogyan ismerhetjük fel a zaklatás különböző formáit és mit tehetünk, ha ilyet tapasztalunk.
Társas kapcsolatok ápolása
Ha boldog vagy mutasd be mindenkinek dal meghallgatása.
Társas kapcsolatok áttekintése érdekében szociometria készítése. Ki kit kedvel a csoportban/ki kinek a barátja.
megbeszélés: barátságok kialakulása, megtartása
Kis barátom ajándéka: Kijelölünk egy napot a hónapban amikor a barátodat/barátaidat meglepheted egy kézzel készített aprósággal.
Ha boldog vagy mutasd be mindenkinek dal meghallgatása.
Társas kapcsolatok áttekintése érdekében szociometria készítése. Ki kit kedvel a csoportban/ki kinek a barátja.
megbeszélés: barátságok kialakulása, megtartása
Kis barátom ajándéka: Kijelölünk egy napot a hónapban amikor a barátodat/barátaidat meglepheted egy kézzel készített aprósággal.
Ha boldog vagy mutasd be mindenkinek dal meghallgatása.
Társas kapcsolatok áttekintése érdekében szociometria készítése. Ki kit kedvel a csoportban/ki kinek a barátja.
megbeszélés: barátságok kialakulása, megtartása
Kis barátom ajándéka: Kijelölünk egy napot a hónapban amikor a barátodat/barátaidat meglepheted egy kézzel készített aprósággal.
ÓRATERV
Név: Fülepné Baracsi Tünde Osztály: 5. osztály
Tantárgy: Boldogság óra Óra típusa: ismeretszerző
Témakör: Önuralom- önszabályozás Tananyag: Önkontroll/önuralom
Célok: Önfegyelem kialakítása ,önuralom gyakorlása, alkalmazása
Az óra didaktikai feladatai: gyakorlás,
Tantárgyi kapcsolatok: magyar nyelv- és irodalom, dráma
Felhasznált források: Bagdi Bella- önismereti videók. Boldogságóra tankönyv, mellékletek, munkafüzet feladatai
Dátum: 2026.05.21.
Időkeret Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések
Reflexiók
Módszerek Tanulói munkaformák Eszközök
Óra előtti szervezés
– Tanterem átrendezése, asztalok széthúzása
székek kipakolása kör alakzatban
-Szabadabb légkör, oldottabb hangulat megteremtése
Becsengetés előtti tanítói munka
Óra eleji szervezés
– jelentés
– hiányzók ellenőrzése Becsengetés utáni tanítói munka
I. RÁHANGOLÓDÁS
5’ Memóriajáték. hangfelismerése
Nyitott ablaknál- ajtónál-hangok, zajok felismerése, megnevezése
Kapnak 3 percet, hogy figyeljenek, hangokat, rezdüléseket, mentő-sziréna hang, kutyaugatás, zajok, sóhaj, tüsszentés, stb. hasonló zajok lejegyzése-majd 2 perc a lejegyzetelésre
Játék ismertetése. Tanári magyarázat frontális füzet
ceruza Cél- uralkodni az érzéseiken, nem kommentálni minden zajt- megpróbálni figyelmen kívül hagyni, szó nélkül, kommentálás nélkül csak figyelni- majd jegyzetelni
5 perc 2.
A halász és a nagyravágyó felesége c. mese meghallgatása
Feladat ismertetés
frontális
5 perc 3. Célkitűzés
A mese kapcsán tapasztalatok, vélemények meghallgatása
Tanulság: Mi a nagyravágyás következménye?
Cél megfogalmazása: Önuralom tanúsításának hiánya Kérdések frontális
5 perc II. Jelentésteremtés-Önuralom, önkontroll- jelentésértelmezés
Önszabályozás-az egyén hogyan kontrollálja, szabályozza a saját reakcióit, válaszait ahhoz, hogy elérje a céljait és megfeleljen bizonyos elvárásoknak.
Önuralom: Képes vagy késleltetni a vágyaidat, fegyelmezett vagy, képes vagy visszafogni az indulataidat ,uralkodni tudsz az érzéseiden, ha valami rossz történik veled.
Önfegyelem- rávenni valakit valamire, amit nem szeretne, vagy ellenállni bizonyos kísértéseknek.
példák gyűjtése az élethelyzetekből
Magyarázat frontális
8 perc Bagdi Bella: Önismereti videó megnézése- az Önfegyelemről- Arnold Shcwarzenegger testépítő példájának bemutatása
Beszélgetés a videó kapcsán- milyen kutartásra, önfegyelemre volt szüksége a célja eléréséhez
Hogyan motiválta magát.
tanári kérdés
tanári utasítás
frontális
frontális
videó- interaktív tábla
5’ Motivációs kártyák húzása Tanári magyarázat frontális, páros -Ha az önkontroll hőmérséklet lenne, hány fokos lenne?
-Milyen következményekkel járna, ha mindenki önkontrollálná saját magát?
-Ha az önkontroll egy szín lenne, milyen szín lenne? stb..
6 ’ Önkontroll kihívások: Ami a szívemen, az a számon! címmel 2 perc felkészülés után mutassátok be rövid jelenetben az önkontroll legnagyobb, és legkisebb jelenlétét.
Ha van más út, akkor mi lenne egy őszinte, de kedvesebb módja annak, hogy elmondd ami a szívedet nyomja? frontális
csoportos szerepjáték Gyakorlati alkalmazása az önkontrollnak-szerepjáték
3’
3’ 3.Játék- Kreatív kerülés
Megbeszlés alapján egy szót tilos kimondani( egy gyakran használt szó, pl. NEM, IGEN ilyesmi)
A szót kimondani nem lehet, csak körülírni.
-Mekkora önuralomra van szükség, hogy ne mondjuk ki ezt a szót?
-Milyen képességeiteket használtátok a feladathoz?
-Melyik volt a legkreatívabb megoldás a szó elkerülésére?
Értékelés- megbeszélés frontális
frontális Önkontroll gyakorlása, koncentráció, figyelem fejlesztése
Az osztály tanulói egy egész napot töltöttek a szentesi Tisza parton, miközben ismerkedtek egymással és kapcsolatokat alakítottak ki az osztályon belül.
A legszebb pillanatok akkor születnek, amikor valóban figyelünk egymásra.
A társas kapcsolataink fontosságáról beszélgettünk, arról, hogy milyen sokat jelent egy kedves szó, egy őszinte mosoly, egy bátorító gesztus vagy az, ha valóban meghallgatjuk egymást. Ezek az apró figyelmességek erősítik a barátságokat, építik a bizalmat, és segítenek abban, hogy mindenki érezze: fontos a közösség számára.
A gyerekek megtapasztalhatták, hogy a minőségi együtt töltött idő, az egymás iránti odafigyelés és a nyitott kommunikáció közelebb hoz bennünket egymáshoz.
Hiszünk abban, hogy kapcsolódni öröm – és ezért minden nap tehetünk egy apró lépést.
A délutáni programon készült képek is ezt a vidám, közös élményt és egymásra figyelést tükrözik.
A tanulók jelzik az ujjaikkal 1-5-ös skálán, mennyire érzik most jól magukat a barátaikkal. Önkéntesen beszélhetnek róla.
Megbeszéljük, mitől jó egy kapcsolat, mi tudja tönkre tenni, illetve fontosabb-e, hogy sok ismerősünk legyen, vagy inkább néhány mély kapcsolatra van szükségünk?
Csoportokban kiértékelnek a diákok különböző helyzeteket.
– egy barátod nem válaszol az üzeneteidre
– kirekesztve érzed magad egy társaságban
– összevesztél egy közeli barátoddal
– elmondtak rólad egy titkot.
Kérdések: Mit érezhetnek a szereplők? Hogyan lehetne jól kezelni a helyzetet? Mit tehetnél empatikusan?
Három ember nevét mindenki leírja, akik fontosak a számukra. Leírják, mit kapnak ettől a kapcsolattól, és ők mit adnak.
Figyelmes hallgatás: Párokban beszélgetnek, mindkét fel egy percen keresztül beszél egy számára fontos emberről, a másik pedig figyelmesen, közbeszólás nélkül hallgatja. Az egy perc elteltével reagálhat.
Mezőlaki Arany János Általános Iskola
2012 tavaszán döntöttünk úgy a férjemmel, hogy kipróbáljuk a méhészkedést. Már első alkalommal elvarázsolt az erdő csendje, illata, a szorgos méhek zümmögése, a tavaszi napfény. Évről évre fejlesztettük az állományt, jelenleg nyolcvanöt családdal dolgozunk.
2013 szeptemberében adódott lehetőségem arra, hogy újra tanárként dolgozzak, így párhuzamosan két tevékenységet is találtam, melyek művelése örömmel tölt el. Igazi boldogságot pedig az jelent, ha ezt a két területet összekapcsolhatom. Szerencsére az iskola életében sok ilyen alkalom adódik.Kezdeményezésemre iskolánk 2016-ban csatlakozott az Országos Magyar Méhészeti Egyesület által kiírt „Mézes reggeli” programhoz, melynek keretében diákjaink a helyi méhészek támogatásával ingyen kapnak tízóraira mézes, virágporos kenyeret. A méhészeti ismereteken keresztül természetszeretetre, fenntarthatóságra, egészséges életmódra nevelhetők a gyerekek. Boldogságórán megbeszéltük a gyerekekkel, hogy az idei mézes reggeli arról fog szólni, hogy mi mindent tanulhatunk a méhektől, hogy társas kapcsolataink kiegyensúlyozottak, sikeresek, építő jellegűek legyenek.
Novemberben a társas kapcsolatok ápolásáról beszélgettünk. Mivel korábban voltak kirekesztő megnyilvánulások, ezért azt a feladatot kapták, hogy minden osztálytársukról 3 pozitív tulajdonságot kellett összegyűjteni és kellett egy jó tanácsot is adni társaiknak. Nagyon nehezen született meg a megoldás. Nehezen tudják megfogalmazni, mi a jó a másikban.
A tulajdonságokat összegyűjtöttem tanulónként külön-külön szófelhőben. Ezt volt a karácsonyi meglepetésem. Arra kértem őket, hogy őrizzék meg, olvasgassák el időnként, hisz arra bizonyíték, milyen sok jó rejlik bennük.