A hónap témájának következő lépése a jelkép kiszínezése és a közelgő farsangi mulatságra való felkészülés nehézségei vannak.
A páros tánc okoz kihívást a gyerekeknek, ezt tűztük ki célul, hogy sikerüljön megvalósulni
Megküzdési stratégiák
A mai Boldogságóra során a megküzdési stratégiák témakörét dolgoztuk fel a gyerekekkel egy egyszerű, nyugodt, mozgásos tevékenység keretében. A foglalkozás célja az volt, hogy a gyerekek megtapasztalják, hogyan tudnak kapcsolódni egymáshoz, figyelni a másikra, valamint hogyan lehet a feszültséget és az izgalmat egy szabályozott, biztonságos játéktevékenységen keresztül levezetni. A ráhangolódás során rövid beszélgetést kezdeményeztem arról, hogy mit szoktunk csinálni akkor, amikor izgulunk, várakozunk, vagy egy kicsit feszültebbek vagyunk. A gyerekek a saját kommunikációs szintjüknek megfelelően reagáltak, több esetben mimikával, mutatással és rövid válaszokkal jelezték gondolataikat. A fő tevékenység során a gyerekek labdát gurítottak egymásnak. A játék egyszerű szabályokra épült, mégis jól támogatta a figyelem fenntartását, a szemkontaktus kialakulását, valamint az egymásra hangolódást. A labda átgurítása során megfigyelhető volt, hogy a gyerekek egyre magabiztosabban várták a sorukat, és egyre nyugodtabban kezelték a várakozással járó helyzeteket. A tevékenység lehetőséget adott arra, hogy a gyerekek megéljék: a lassítás, a megállás, a kivárás és az egymásra figyelés segíthet a belső feszültség csökkentésében. A labda gurítása közben többször megerősítettem számukra, hogy nyugodtan lehet várni, és nem baj, ha egy pillanatra megállunk.A foglalkozás végén rövid megnyugtató zárást alkalmaztam. A gyerekek leültek a szőnyegre, néhány lassú légzéssel és halk zenével segítettem az ellazulást. Rövid, egyszerű mondatokkal tudatosítottam bennük, hogy amikor játszunk, várunk és figyelünk egymásra, az segít megnyugodni.
Vázlat
Cél:
A megküzdési stratégiák megtapasztalása egyszerű, játékos tevékenységen keresztül
A várakozás, az egymásra figyelés és az érzelmi szabályozás támogatása
A megnyugvás, lecsendesedés elősegítése
Eszközök:
puha labda
szőnyeg
halk, nyugtató zene
Ráhangolódás:
Rövid beszélgetés képekkel, gesztusokkal támogatva:
Mit csinálunk, ha izgulunk?
Mitől tudunk megnyugodni?
Egyszerű pedagógusi megerősítés:
„Most egy nyugodt játék következik.”
Fő tevékenység:
Labdagurító játék
A gyerekek egymással szemben ülnek a szőnyegen
A labdát egymás felé gurítják
Várakozás a labdára
Figyelem a társ mozgására
Pedagógusi irányítás és megerősítés:
„Várunk egy kicsit.”
„Lassan gurítjuk.”
„Figyelünk egymásra.”
Lezárás – megnyugvás:
Leülés a szőnyegre
Halk zenehallgatás
2–3 lassú, közösen vezetett légzés
Az erdei farsang c. mese felcsigázta a gyerekek képzeletét és mindenki kitalálta, elmesélte, hogy mi szeretne lenni farsang napján. Reggeli jógagyakorlataink (képkártyák segítségével) a légzéstechnikára és a test felfrissülésére épültek, majd Bagdi Bella: ellazulni jajj de jó! c. dalát hallgatva lazultunk el, relaxáltunk. Farsangra készülve a mesevilágba barangoltunk, festettünk hozzá álarcokat, (mesehősök, állatok), megismerkedtünk a kereplővel és hangos zörejekkel, énekkel űztük el a telet. A minyonok megjelenésével „megküzdési túrán” vettünk részt, lépegető köveken haladtunk, ne hogy vízbe essünk, eljutottunk a minyonok várába, ahol „Boldogság Dóra” várt ránk, hogy velünk együtt mulatozzon, de előtte a „kalandok kapuja” kártyajáték (varázsláda néven szerepelt) feladataiból néhányat közösen meg kellett oldaniuk a bátor szereplőknek. Megfigyeltük a minyonok külsejét a vár tetején, a hiányzó részeit kellett felismerni, majd a minyonok „etetése”-pattanó pingpong labdajátékkal történt. A gyerekek logikáját és számolási készségét (összeadás) a dominó pöttyein keresztül egy-egy állomáshelyen megállva tapasztalhattuk meg, melyet kihívásos feladatnak szántam. A túrát együtt, egymásért ügyesen végig csinálták a manósok, melynek a végén a már jól ismert „világomban minden rendben van” c. dalocskát közösen énekeltük el, és különféle kreatív mozdulatsorokat találtunk ki hozzá.
Külön feladatként jelent meg a héten a boldogságórához kapcsolódó rajzos pályázat, melyre beneveztünk: „Így látom a világot, ha boldog vagyok!” c. témát dolgoztuk fel egyéni elképzelésekkel, néhány tehetségesebb, jó rajzkészséggel bíró nagycsoportos gyerekekkel.
A februári Boldogságóra témájához kapcsolódva arról beszélgettünk, hogy milyen örömeink és nehézségeink lehetnek az életben. Sorra vettük, hogy mivel kell megküzdenie egy szülőnek, egy felnőttnek vagy egy kisgyermeknek a mindennapok során. Megbeszéltük, hogy nehézségek esetén miképpen tudjuk kezelni a feszültséget, és hogyan tudjuk negatív érzéseinket megfelelő módon szabályozni.
Ehhez kapcsolódva a Macskák világnapját választottam egyik feldolgozási témának. Híres macskák bemutatásával kezdtük, majd rávilágítottunk a macskák stresszcsökkentő képességére. A dorombolás mint megnyugtató és ellazító „eszköz” jótékony hatásáról beszélgettünk, majd relaxációs gyakorlatként néhány percig dorombolást hallgattunk.
Technikaórán karton és fonal segítségével cicákat készítettünk. Az alkotómunka során a finommotorikus készségek fejlesztése mellett a türelem és a kitartás erősítése is hangsúlyt kapott.
Ezt követően közösen átgondoltuk, hogy egy második osztályos gyermek milyen nehézségekkel találkozhat a mindennapokban. Elkészítettük a „Bátrak Földjét”, egy képzeletbeli, különleges szigetet. A gyermekek különböző helyszíneket terveztek a térképre, amelyek egy-egy kihívást és annak leküzdését jelképezték. Így született meg a „Fájdalom hegye”, a „Magány hasadéka”, a „Hiszti erdő”, a „Szomorúság tava”, a „Dolgozatok ösvénye”, a „Bánat rétje” és a „Versenyek folyója”.
A térkép azt jelképezi, hogy minden nehézség leküzdhető, ha kitartóak vagyunk, merünk segítséget kérni, és megtaláljuk a saját megküzdési stratégiánkat.
Összességében a februári Boldogságóra nemcsak élménygazdag és kreatív volt, hanem tudatosan támogatta a tanulók érzelmi ellenálló képességének és problémamegoldó gondolkodásának fejlődését is.
Szandaszőlősi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Ebben a hónapban a megküzdési technikákkal foglalkoztunk. Készítettünk egy stresszoldó leltárt.
Csoportokban dolgozva összegyűjtöttünk sok-sok jó ötletet, hogyan tudjuk csökkenteni a nehéz helyzetekben a bennünk lévő feszültséget.
A február hónap témája a megküzdés.
Ezzel a témával két órán keresztül is dolgoztunk.
Az első órán megfejtettük a szó jelentését, körbejártuk a témát, pókhálóábrába olyan szavakat, kifejezéseket gyűjtöttünk, ami ehhez a fogalomhoz kapcsolódik a gyerekek fejében.
Elolvastuk a szamár történetét is, amire a gyerekek reagáltak. Rámutattunk, hogy a gödör mélyén sem szabad elkeseredni, hanem gondolkodni kell, és még a szándékos gonoszság, rosszakarat ellenében is van megoldás, lásd a szamarat, aki a rádobott földet lerázván mászik ki a kútból.
A másik órán választhattak, hogy a témában rajzolnak vagy fogalmazást írnak. Többen a rajzot választották.
Ezekből az alkotásokból szemezgettem, és fotóztam le néhányat, amelyet feltöltök.
Véleményem szerint nagyon ügyes alkotások születtek.
A foglalkozáson a gyerekek örömmel dolgoztak. Ügyesen gyűjtötték össze azokat a megküzdési stratégiákat, melyek nekik segítenek megoldani a nehezebb élethelyzeteket. Elkészítettük közösen a megküzdés szivárványát.
Veszprémi Egry Úti Körzeti Óvoda
A Boldogságóra keretében a megküzdési stratégiákat, játékos, élményszerű formában dolgoztuk fel.
A foglalkozást hívóképekkel, relaxációval indítottuk, majd egy általam kitalált tanulságos mesével folytattuk egy futóversenyről. A történetben a bátor róka hitt magában, kitartóan próbálkozott, és végül sikerrel járt. Ezzel szemben a bátortalan nyuszi már a verseny elején azt mondogatta: „nekem úgysem fog sikerülni”, ezért nem is nyerte meg a versenyt. A mese kapcsán beszélgettünk arról, milyen ereje van a gondolatainknak, és hogy a „meg tudom csinálni, bízok magamban” hozzáállás mennyit segíthet bennünket.
Ezt követően a tornateremben csapatversenyt szerveztünk, ahol a gyermekek játékos feladatokon keresztül élhették át az együttműködés és a kitartás élményét. Az akadálypálya során megtapasztalhatták, hogy közösen könnyebb leküzdeni a nehézségeket, és fontos, hogy biztassuk egymást.
A következő napokon drámajátékokat játszottunk. A „medvevadászat” drámajáték során mozgásos formában dolgoztuk fel az akadályok leküzdését, míg az „egyet üt az óra boszorka-játék” lehetőséget adott arra, hogy a félelmeket biztonságos környezetben, játékos módon jelenítsük meg és győzzük le. Megbeszéltük, mit tehetünk, ha félünk, szomorúak vagyunk, vagy úgy érezzük, nem fog sikerülni valami.
A gyermekek aktívan, örömmel vettek részt a tevékenységekben. A mese, a dramatikus játék és a közös beszélgetések lehetőséget adtak arra, hogy saját élményeiken keresztül ismerjék fel, hogy a nehézségek leküzdhetők bátorsággal, kitartással, önbizalommal és pozitív gondolkodással.
A februári boldogságórám a 11. F-s németes csoportommal eltért az eddigiektől, hiszen a tanulók számítógépek segítségével dolgozták fel a hónap témáját („Megküzdési stratégiák”).
Az óra elején a mentimeter alkalmazás használatával összegyűjtötték azokat a problémákat, amivel a mindennapok során meg kell küzdeniük, majd egy közös szófelhőt alkottak belőlük. Ezután felolvastunk németül Albert Einsteintől egy idézetet, amely rávilágított arra, hogy milyen módon kellene ezeket a problémákat megoldani.
Az óra további részében páros munkában illetve egyénileg digitális plakátokat készítettek arról, hogy milyen módon lehet leküzdeni a stresszt, közben zenét hallgattak, amit előzetesen elküldtek nekem.
Az óra ismét jó hangulatban telt; a tanulók különösen annak örültek, hogy olyan zenét hallgathattak közben, amit ők választottak.