A nagyobb 7. 8. osztályos gyerekekkel beszéltünk a témáról. Mivel nem könnyű igen nehezen indult be a beszélgetés, témaindítás. Megfelelő zenei választás után a tankönyvi szöveget használtuk fel. Majd rendhagyó módon mindenki a saját életéből választott ki egy példát. Kicsit hosszabb lett az óra és még relaxációs is végeztünk.
Megbocsátás
A nagyobb 7. 8. osztályos gyerekekkel beszéltünk a témáról. Mivel nem könnyű igen nehezen indult be a beszélgetés, témaindítás. Megfelelő zenei választás után a tankönyvi szöveget használtuk fel. Majd rendhagyó módon mindenki a saját életéből választott ki egy példát. Kicsit hosszabb lett az óra és még relaxációs is végeztünk.
Biharkeresztesi Szivárvány Óvoda és Bölcsőde Nagykereki Tagóvoda
A hónap során a boldogságórán a megbocsátást gyakoroltuk. Húsvét alkalmából húsvéti bábelőadáson vettünk részt, majd egy kellemes sétát tettünk a falu feldíszített főterén.
Az űrhajózás világnapja alkalmából űrhajókat rajzoltunk és színeztünk. Megemlékeztünk a Föld napjáról is, amely a gyerekek egyik kedvenc programja volt. A hónap elején veteményeztünk, a gyerekek pedig a Föld napján hazavihették saját kis növényeiket, amelyek gondozásáról nekik kellett gondoskodniuk.
A rendőrség napja alkalmából megnéztük a „Jó titok, rossz titok” című mesét, amely után közösen beszélgettünk arról, miért fontos mindig igazat mondani.
Közben többször is meghallgattuk Bagdi Bella Ho’oponopono című dalát, amelyet a gyerekek nagyon megszerettek.
**Téma:** Megbocsátás, kibékülés, újrakezdés
**Korosztály:** Vegyes óvodai csoport (3–6 év)
**Időtartam:** 20–25 perc
Időpont: április
### **Cél:**
* A gyermekek megértsék a bocsánatkérés és megbocsátás jelentőségét
* A konfliktusok békés rendezésének gyakorlása
* Empátia, elfogadás és pozitív kapcsolatok erősítése
### **Eszközök:**
*Paraván
*Bábok
* Nyugodt zene
### **Tevékenység menete:**
### **1. Ráhangolódás – Beszélgetőkör (5 perc)**
Relaxáció: „Napra forgó a napraforgó” (könyv 38-o)
Éneklés: „Hóoponopono” (könyv 172.o)
### **2. Bábjáték – Összevesztünk, kibékülünk (5–7 perc)**
*Tündéri bocsánat (könyv 175o.)
### **3. Mozgásos játék – Békülő-kör (5 perc)**
* Páros gyakorlatok: kézfogás, mosoly, „Bocsánat!” és „Megbocsátok!” gyakorlása
### **4. Kreatív tevékenység (5–7 perc)**
* „Barátság-szív” készítése vagy közös rajz
* A békülés szimbólumának hazavihető elkészítése
### **Lezárás:**
*Közös mondóka-
„Béke, béke, barátság,
Mi volt ez a szamárság?
Ha még egyszer össze veszünk,
Úgyis mindjárt kibékülünk”
### **Fejlesztési területek:**
Empátia, érzelmi intelligencia, konfliktuskezelés, kommunikáció, közösségi nevelés.
A Boldogságóra program keretében megvalósított megbocsátás témaköre rendkívül aktuális a kiscsoportos életkorban. Ebben az időszakban a gyermekek szociális készségei, az egocentrikus szemléletből való kilépés és a kortárs kapcsolatok kezelése még intenzív alakulásban vannak, így a téma közvetlenül a mindennapi csoportélet szükségleteire reflektált.
A Tündéri bocsánat című mese feldolgozásához választott síkbábos technika kiváló pedagógiai eszköznek bizonyult. A kiscsoportosok életkori sajátosságaiból adódóan a tiszta auditív befogadás még fárasztó számukra, ám a bábok látványa és mozgása azonnal megragadta és fenntartotta a vizuális figyelmüket. A mese dramatizálása segített abban, hogy az elvont fogalmak (megbántás, harag és a feloldozás) kézzelfoghatóvá és átélhetővé váljanak a számukra. A bábok által közvetített érzelmekkel a gyerekek könnyen tudtak azonosulni.
A mesét követő beszélgetőkör kötetlen, mégis szabályozott kerete biztonságos érzelmi közeget teremtett. A gyerekek saját szintjükön, bámulatos nyitottsággal és empátiával kapcsolódtak a témához. Bár a „megbocsátás” belső, lelki folyamatát egy három-négyéves gyermek még nehezen önti szavakba, a beszélgetés során sikerült hidat képezni a mese világa és a saját mindennapi tapasztalataik között.
A kulcskifejezések (kérlek, bocsáss meg, szeretlek, ne haragudj) bevezetése célzottan szolgálta a verbális konfliktuskezelési minták rögzítését. Nem csupán szavakat tanultunk, hanem a hozzájuk kapcsolódó gesztusokat (szemkontaktus, gyengéd érintés) is gyakoroltuk.
A gyermekekkel beszélgetőkör formájában beszélgettünk arról, hogy néha hibázunk, megbánthatjuk a másikat. Bocsánatot kérünk és újra lehet barátkozni. Egyszerű kérdéseket vetettünk fel:
– Volt már, hogy megbántottak valakit?
– Mit mondunk ha hibázunk?
– Mit érzünk , ha kibékülünk?
Egy rövid mesét mondtam el nekik , ami arról szólt, hogy Kati véletlenül ledöntötte Bence tornyát, de bocsánatot kért, és együtt újra felépítették.
Játék: Békülő kézfogás, ölelés
A gyermekek párokba állnak egymás szemébe néznek és mondják:
– Sajnálom
– Megbocsátok
– Barátok vagyunk
A végén meghallgattuk Bagdi Bella: HO’OPONOPONO című dalát.
Azok a gyermekek ,akik valamiért összevitáztak ,ők közösen építettek.
A Megbocsátás témakörben a gyerekekkel interaktív módon kezdtem el a foglalkozás felvezetését, szokásos érzelmeket kifejező nyitókörrel kezdtük a foglalkozást, az egyik csoportban történt is két gyermek között kisebb konfliktus, amit az egyik gyermek mesélt el a nyitókörben, így erre náluk belevágtam a megbocsátás jelentésébe, fontosságába, egészségünkre, boldogságunkra való hatására. Ezt követően megnéztük a „A megbocsátás virága az Erősségek kertjében” című videót, amit nagyon szeretnek, illetve megbeszéltük a benne látottakat, hallottakat.
A gyerekek ezt követően a feladatlapot kaptak, majd a Szívmanó érzelmi intelligenciát fejlesztő kártyajáték segítségével a megbocsátás kifejezési formáit gyakoroltuk be, úgy hogy minden gyermek húzott egy kártyát.
Megtanultuk a varázsszavakat és táncoltunk Bagdi Bella „Ho’oponopono” és Kowalsky és a Vega „Varázsszavak” című dalaira.
Ezen a napon a Föld Napja alkalmából az udvaron is megtanulták a gyerekek játékok, akadálypályák során, hogy miként kell megvédenünk a Földünket, közvetlen környezetünket. A Föld Napja tiszteletére mindenki zöld színű felsőt, pólót vett fel.
Ennek a hónapnak a témája különösen fontos volt, mert szükségünk volt a megbocsátás erejére. Kimondott és kimondatlan sérelmek feloldása, lelki megnyugvás, megbocsátás, hogy újra mosolyogni tudjanak egymásra őszintén. Eljátszottuk a „Szívből szívbe” játékot. Hát, könnyeket csalt elő néhány gyerek szeméből, végre kimondták, megbeszélték a problémákat, fájdalmakat és a legfontosabb, öleléssel és reményeim szerint őszinte bocsánatkéréssel zárult. Elkészítettük a négy varázsszó plakátját, meghallgattuk a közismert dalt. Készítettünk „Bocsi kártyát”, írtak Bocsánatkérő levelet. Főként lélekben mozgalmas hónapot tudhatunk magunk mögött.
A foglalkozás során a konfliktusok feldolgozásáról, a harag kezeléséről és a megbocsátás jelentőségéről beszélgettünk.
A megbocsátás gyakorlása egy tudatos döntés, amellyel elengedjük a múltbeli sérelmek miatti haragot és a bosszúvágyat. Ez a folyamat nem a másik fél tetteinek felmentéséről szól, hanem a saját belső békénk és szabadságunk visszanyeréséről. A neheztelés elengedése bizonyítottan csökkenti a stresszt, javítja a mentális egészséget és védi a szívet. A gyakorlásához időre, önmagunkkal szembeni türelemre és a fájdalmas érzések őszinte elfogadására van szükség. Végül a megbocsátás révén megszabadulunk a múlt fogságából, és képessé válunk a jelenben, tiszta lappal továbblépni.