Összefoglaltam a gyerekek első szavait, ami a Társas kapcsolatokról, barátságról, Boldogságóráról eszébe jutott.
Nem gondolkodhattak, az első 3 szót kellett leírni, otthon megszerkesztettem, ez lett belőle.
Ma már osztályunk dísze. 🙂
Szentendrei Barcsay Jenő Általános Iskola
Összefoglaltam a gyerekek első szavait, ami a Társas kapcsolatokról, barátságról, Boldogságóráról eszébe jutott.
Nem gondolkodhattak, az első 3 szót kellett leírni, otthon megszerkesztettem, ez lett belőle.
Ma már osztályunk dísze. 🙂
Boldogságóra 2. / Óravázlat
Téma:Az optimizmus gyakorlása
Feldolgozás a kézikönyv ajánlása alapján.
1. Bevezető játék: Müzli (3 perc)
2. Tulajdonságfa készítése (10)
3. Mit jelent az optimizmus? Milyen az optimista ember? Az optimizmus és a pesszimizmus fogalma. (3)
4. Optimista történetalkotás a megadott szavak felhasználásával (kis csoportos munka). (10)
5. Negatív gondolatok átformálása – szituációs játékok. Mi lenne a helyes megoldás? ( 14)
6. Az óra összegzése, Bagdi Bella Világomban minden rendben van c. dal meghallgatása (5)
Reflexió:
A bevezető játékot nagyon szeretik a gyerekek. Más témával kapcsolatban is használtam már ezt a fajta helycserélős játékot, és nagyon élvezik a tanulók.
Ez után elkészítettük a tulajdonságfát pozitív tulajdonságokkal. Nagyon örültem, mert a gyerekek nagyon aktívak voltak, és a fa így sűrű levélzettel készült el. A fát lefotóztam, és feltettük az osztály zárt csoportjának az oldalára, hogy a szülők is megnézhessék.
Az Értelmező kéziszótár segítségével pontosítottuk az optimizmus és a pesszimizmus fogalmát. Ezt előzetesen gyűjtőmunkának adtam ki a tanulóknak, az órán csak pontosítottuk a szavak jelentését. majd az órán rokon értelmű szavakat kerestünk.
Majd öt csoportot alakítottunk és az öt csoport húzott 1-1 borítékot, melyben 5-5 szó volt. E szavak felhasználásával kellett optimista történetet megalkotni.
A tanulók nagyon élvezték ezt a feladatot, és nagyon gyorsan sikerült megfogalmazni a történeteket, melyet a csoportok egy-egy tagja felolvasott.
Ez után a csoportok újra kártyákat húztak, melyeken negatív gondolatú szituációs feladatok voltak. Ezeket kellet eljátszaniuk, majd megbeszéltük, hogy mi lenne a helyes megoldás.
A gyerekek a feladatokat lelkesen végezték el. Teljesen jól érzik, hogy mikor mi a helyes megoldás.
Az óra zárásaként megbeszéltük, hogy ki hogyan érezte magát, végül meghallgattuk Bagdi Bella: A világomban minden rendben van című dalát.
Bihardioszegi Altalanos Iskola
Arrol beszeltunk , hogy a boldog emberek egyik ismérve, hogy sok energiát fordítanak a kapcsolataik ápolására. Minél boldogabb valaki, annál nagyobb baráti kört valószínűsíthetünk körülötte, és ez fordítva is igaz: ezek a kapcsolatok egyre növelik boldogságszintjét.
Majd azt a feladatot kaptak a tanulok, hogy mindenki rajzolja le a legjobb baratjat , baratait.
Ime a rajzok.
Csoportkep .
Bihardioszegi Altalanos Iskola
Ezen az oran arrol beszeltunk , hogy a boldog emberek egyik ismérve, hogy sok energiát fordítanak a kapcsolataik ápolására. Minél boldogabb valaki, annál nagyobb baráti kört valószínűsíthetünk körülötte, és ez fordítva is igaz: ezek a kapcsolatok egyre növelik boldogságszintjét.
Majd azt a feladatot kaptak a tanulok, hogy mindenki rajzolja le a legjobb baratjat , baratait.
Ime a rajzok.
Csoportkep .
Óravázlat 1.
A pedagógus neve: Somogyi Éva
Műveltségi terület: Boldogságóra
Osztály: 4.b ; 5.a, 5.b
Az óra témája: A hála
Az óra cél- és feladatrendszere: a fejlesztendő attitűd, készségek, képességek, a tanítandó ismeretek (fogalmak, szabályok stb.) és az elérendő fejlesztési szint, tudásszint megnevezése: A hála, mint fogalom megismerése; a hálás gondolkodás hatásai; a hála, mint stresszoldó technika;
Az óra didaktikai feladatai: Új ismeret feldolgozó óra, szemléletesség, fokozatosság, érthetőség, motiváció, differenciálás
Tantárgyi kapcsolatok: magyar, biológia, ének-zene, testnevelés
Felhasznált források: Bagdi Bella-Petőné Honvári Jolán: Boldogságóra 10-14 éveseknek (Kézikönyv pedagógusoknak és szülőknek); Bagdi Bella-Petőné Honvári Jolán: Boldogságóra 10-14 éveseknek (Munkafüzet pedagógusoknak és szülőknek)
Dátum: 2016. szeptember
Időkeret/perc Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések
Módszerek Tanulói munkaformák Eszközök
0-3
4-6
7-12
13-15
16-21
22-31
32-40
41-45
Ráhangolódás
Szeretem azokat, akik…
Tarzan játék
Téma kibontása: a gyerekek meséljék el, hogy ma reggel milyen jó dolog történt velük (5)
A hála, mint fogalom, kifejezés megbeszélése. Kinek mit jelent?
Hogyan fejezhetjük ki hálánkat mások felé?
Kézikönyvből a történet felolvasása, megbeszélése, saját tapasztalatok, élmények gyűjtése
A hála kifejezése egymás hátán
Hálafa készítése
Óra értékelése; Bagdi Bella Jól érzem magam c. dalának eléneklése
játék
beszélés, utánzás, szemléltetés
megbeszélés
megbeszélés
elbeszélés
vita
megbeszélés, kibeszélés
játék
játék, megbeszélés
megbeszélés
csoportos
csoportos
csoportos
csoportos
csoportos
egyéni, csoportos
egyéni, csoportos
csoportos
székek körben elhelyezve
székek
székek
székek
kézikönyv
papír, ceruza, biztostű
csomagolópapír, amire előre egy fát rajzolunk, levelek, tollak, ragasztó
CD lejátszó
CD
1. óra / A hála
Reflexió
A gyerekek nagyon várták a Boldogságórát.
A negyedikesekkel, már tavalyi tanévben is dolgoztunk fel témákat, így ők már tudták, hogy milyen jellegűek az órák, de az ötödikesekkel dráma óra keretében csak most kezdtünk el ilyen foglalkozásokat tartani.
A gyerekek nincsenek hozzászokva a kötetlen beszélgetéshez. Hamar megszerették és bátran elmondták véleményüket az adott témáról.
Azt tapasztaltam, hogy tisztában vannak a hála fogalmával, használják is a mindennapi életben. Megleptek az őszinte megnyilatkozásaik. Az óra beszélgetése olyan jól zajlott, hogy egymás gondolatai, a másikban mindig új gondolatokat ébresztettek.
Megértették, hogy milyen előnyűk származik abból, ha hálásan gondolkodunk.
Az óra végén az éneklés nagyon tetszett nekik, mindenki elkérte tőlem a dalt, így a közös, zárt csoportunkban megosztottam. Többen is elmesélték, hogy a családjukkal otthon, többször is elénekelték a Jól érzem magam c. dalt.
A szülőktől szintén kaptam olyan visszajelzést, hogy a gyerekeknek nagyon tetszett a boldogságóra, és várják a folytatást.
A tanulók otthoni feladatnak kapták, hogy készítsenek optimizmus kártyát. Ezek egy része látható a képen.