Ez a témakör nagyon közel áll a gyerekekhez, hiszen nagyon szeretnek mozogni, sportolni.
A mese (A mezei nyúl és a sündisznó) meghallgatása után sokat beszélgettünk arról, hogy ki milyen sportban, mozgásban ügyes, mindenkinek találtunk valami erősséget. Felelevenítettünk élményeket, emlékeket.
Azután mindenki bemutatott, imitált egy mozdulatot, a többiek megpróbálták kitalálni, hogy milyen sportra gondolt a társa.
Híres sportolókról, sportágakról néztek a gyerekek képeket, videót miközben arról is beszéltünk, hogy miről kell lemondania egy-egy sportembernek az eredményért.
Csapatjáték keretében lufit kellett egyik oldalról a másikra átvezetni úgy, hogy nem eshet le a földre és három ütésenként át kellett adni a társának. Ebben a feladatban jól megmutatkozott egy-egy gyermek jellemző pozitív és negatív tulajdonsága egyaránt.
A foglalkozást Bagdi Bella Jól érzem magam dalával zártuk le.
Boldogságóra Alapprogram
Fejlesztési területek:
• mozgáskoordináció
• figyelem
• együttműködés
• önbizalom
• pozitív énkép
• egészséges életmódra nevelés
Az óra célja
A tanulók:
• felismerjék, hogy a mozgás örömforrás;
• megtapasztalják a közös mozgás élményét;
• megfogalmazzák, milyen mozgásokat szeretnek;
• érezzék, hogy mindenki a saját képességei szerint tud mozogni.
Eszközök
• mosolygós–szomorú érzelemkártyák
• labda
• színes kendők
• zenelejátszó
• színező
• színes ceruzák
Óravázlat
1. Ráhangolódás
Beszélgetőkör
Kérdések:
• Mit szeretsz játszani?
• Melyik mozgást szereted a legjobban?
• Hogyan érzed magad mozgás után?
A pedagógus összegzi:
„Ha mozgunk, vidámabbak leszünk. A testünk és a lelkünk is örül.”
2. Mese
A kis sün, aki újra mosolygott
Egyszer volt egy kis sün, akit Tüskének hívtak.
Tüske sokat üldögélt egy farönkön.
Nem volt kedve futni.
Nem volt kedve ugrálni.
Egész nap unatkozott.
Egy nap odaszaladt hozzá a nyuszi.
– Gyere velünk játszani!
– Nincs kedvem.
A mókus is hívta.
– Gyere fára mászni!
– Inkább maradok.
Végül megérkezett a kis őz.
– Csak sétáljunk egyet!
Tüske beleegyezett.
Lassan sétáltak.
Aztán futottak.
Nevettek.
Ugráltak.
Labdáztak.
Tüske egyszer csak észrevette, hogy mosolyog.
– Milyen jó mozogni! Sokkal vidámabb lettem!
Attól a naptól kezdve minden nap játszott egy kicsit.
És boldog lett.
Beszélgetés
• Miért volt szomorú Tüske?
• Mitől lett jobb kedve?
• Te milyen mozgást szeretsz?
3. Vers
Mozog a testem
Mozog a kezem,
mozog a lábam,
vidáman ugrálok
ebben a világban.
Nyújtózom nagyot,
forgok körbe-körbe,
ha együtt mozgunk,
öröm költözik szívünkbe.
4. Mozgásos játék
Állatutánzó torna
A pedagógus mondja az állatokat.
A gyerekek utánozzák.
🐰 Nyuszi – ugrálás
🐻 Medve – nehéz lépések
🦆 Kacsa – totyogás
🐸 Béka – guggolásból ugrás
🦋 Pillangó – karkörzés
🐍 Kígyó – lassú kúszás
🐦 Madár – szárnycsapkodás
5. Beszélgetés
Mit éreztél mozgás közben?
Lehetséges válaszok:
• jókedvű lettem
• elfáradtam
• nevettem
• ügyes voltam
Lezárás
Közösen mondják:
Mozgok egy kicsit minden nap,
Ettől vidámabb maradok!
Ez egy nagyon fontos téma volt az osztályközösségünkben, mivel gyakran előfordul, hogy a gyerekek viccelődnek egymással, de nem veszik észre, hogy valójában megbántják egymást. Utána pedig hosszú ideig hordozzák a sérelmeiket, amik egyszer csak a felszínre törnek.
A relaxációs gyakorlatok után arról kezdtünk beszélgetni, emlékeket felidézni, hogy milyen volt, amikor örültünk, vagy szomorúak voltunk esetleg haragot éreztünk.
A beszélgetés után feldolgoztuk A három csibe mesét. Majd elmesélték, hogy mit érzünk, ha haragszunk, és mit érzünk, ha megbocsájtunk. Eljátszottuk a gyerekekkel, hogyan kell bocsánatot kérni és hogyan tudunk megbocsájtani, milyen szavakat használunk, milyen gesztusokat teszünk ilyenkor.
Nagyon tetszettek nekik a közmondások, és azok magyarázatát közösen fejlettük meg.
Nagyon sokat kell még gyakorolni, hogy bele tudják képzelni magukat a másik gyerek helyébe, át tudják érezni a társuk érzelmeit.
A téma lezárásaként a hónap dalát is meghallgattuk.
Mikor teszünk jót valakivel, és mivel? Egy gyermek számára ez nem mindig egyértelmű! Gyermektársak-, és a felnőttek reakcióit megfigyelve próbálják megérteni, hogy mit is válthat ki másokból egy-egy megmozdulásuk.
Cselekedtető-, beszlégető körökkel és mozgásos feladatokkal (pl.: „Add tovább xy-nak!”, „Beülsz a vonatomba?”, Ölelőfogó játék….), ill. arcjátékkokkal mutattuk meg számukra azt, hogy ez mit is jelent.
Közösen készítettünk ajándékot a szülőknek Karácsony alkalmából, és a szülők is hagyományos karácsonyi munkadélutánunkon a gyermekeknek, melyet a feldíszített fa alól hazavihettek az ünnepi napon.
Októberben az optimizmus gyakorlása témakörhöz kapcsolódva a felvezető értelmezés után optimista ruhatárat készítettek a gyerekek. Színes alkotások születtek.
A hála gyakorlása témakörében először beszélgettünk a hála fogalmáról, hatásáról, stresszoldó szerepéről, az iskolai programról, majd „hálanapot” készítettek a gyerekek. A napocska sugaraiba kerültek azok a gondolatok, amelyek azt fejezték ki, hogy ki miért hálás.
November hónapra a beszoktatáson túl már óvodás minden újonnank érkezett gyermek!
Csoportunk szokás-, szabályrendszere rögzülésének ellenőrzése, a még bizonytalan ismeretek kigyakorlása kapott hangsúlyos szerepet ennek a témakörnek a kibontásában: kézfogás sorakozásoknál, kör alakítás és kézfogás körjátékoknál, segítségnyújtás egymásnak munkavégzés jellegű tevékenységek során.
Foglalkozásaink alkalmával örömmel vettek részt a gyermekek a felkínált feladatokban, szívesen tevékenykedtek közösen kis társaikkal.
Ügyességi feladatokkal tettük próbára képességeinket! Fontos, hogy a gyermekek tisztában legyenek, és elsajátítsák a helyes beszédproduktum előállítását. Az artikulációs feladatokon túl a helyes légvétel-, beszédlégzés és a beszéd hangerejének a játékos gyakoroltatása volt a célunk.
Eleinte bátortalanok voltak, de a dicséret, és a sikerélmény hez juttatás ösztönözte őket arra, hogy bízzanak magukban, és bátran próbálkozzanak.
Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium , Általános Iskola Weöres Sándor Általános Iskola
A gyerekekkel rövid és hosszú távú céljaikról beszélgettünk. Megtanultunk egy verset, dalt, idegen nyelvet gyakorolnak. Egyetértettünk abban, hogy a megvalósulásához hosszú , fáradságos út vezet. Sok kitartás és önbizalom kell hozzá.
A szeptember hónap az óvodai csoportok életében, így csoportunkban is a nyári szünet utáni visszatérésé, és az új gyermekek befogadásáé.
Ez a folyamat új kihívásokkal jár mind a felnőttek, mind pedig az érkező gyermekek és szüleik számára is. Vegyes csoport lévén gyermekeink életkori sajátosságaik-, és egyéni képességeik szerint élik meg ezt az időszakot, és őszintén büszke vagyok arra, hogy szociális érzékenységük, és mepátiájuk, amelyet tanúsítottak (pl.: új gyermekek segítése-, a csoport életének megismertetésében-, a játékfolyamatokban-, játékeszközök felajánlásával….) hálával töltött el bennünket felnőtteket.
„Kicsi vagyok, alig látszom.
Nem tanulok még, csak játsom.
De segítek, ha látom,
valamidet nem találod.”