A szeretett személynek készítettünk ajándékot, a szív forma szerepelt mindegyikben. Gyönyörű alkotások születtek. Közben arról beszélgettünk,miért lehetünk hálásak az érzelmeinkért.
A hála gyakorlása
Az új kiscsoportunk megkezdte közös életét és ezzel megkezdődtek a közös Boldogságórás foglalkozásaink is. A hónapunk témája a Hála, amivel mint egy mese, ez az év is elkezdődött.
A gyerekeknek a Boldogságórák világát mesei keretbe foglaltam, hiszen mesével minden könnyebben befogadható. Olvassátok ti is a mi mesénk első részét sok szeretettel:
Egyszer volt, hol nem volt, állt egy csodás vár egy hatalmas erdő közepén. Ebben a várban tízen éltek együtt boldogan, békességben. Egy napon azonban leszállt a boldogtalanság köde az erdőre és a vár lakói szétszéledtek. Az első feladatunk, hogy elfújjuk közösen az erdőre leszálló, várat beborító ködöt. Közös erővel elfújtuk a ködöt, most már csak a vár lakóit kell felkutatnunk. Ez bizony nehéz feladat, hiszen a világ minden tájára elvándoroltak. A mai napon Hálás Helgát próbáljuk megkeresni. Helga egy mindig vidám, mindig hálás hercegnő, aki tudja, hogy ha kap valamit, azt illik megköszönni, ha valami jól esik neki, akkor szíve hálával telik meg és erre tanítja az erdő lakóit is. Ahhoz, hogy megtaláljuk Helgát, a vártól eltávolodva be kell járnunk az erdőt. Először a kidőlt fák odvain kell átmásznunk, majd a Hálapatak csúszós, imbolygós kövein át vezet minket az út, a Hálátlanság zord mocsaráig, ahol a hála köveken keresztül eljutunk a Nagy fáig. A Nagy fa almái hála almákat teremnek, de nagy szél, amit a köd miatt mi keltettünk, lefújta az almákat és nekünk kell összeszedegetnünk egy kosárba. Hálás Helga meghallja az almák csilingelését a kosárban és boldogan költözik vissza hozzánk a Boldogság várába, persze csak akkor, ha megtaláljuk őt a csoportszobánkban, mert nagyon szeret bújócskázni.
Bizony a mi bátor és jószívű kiscsoportosaink bátran és félelmet nem ismerve segítettek Hálás Helgának visszatalálni a várba, így ő már mindennap velünk lesz a csoportban és nagyon várja, hogy októberben újabb lakó csatlakozzon hozzá.
A mesés feldolgozás után készítettünk a gyerekkel közös őszi hálafát a csoportszoba játékaiból, majd együtt festettek egy hatalmas papírra, amiből hálaszívet és faleveleket készítettünk. Közösen táncoltunk és meghallgattuk Bagdi Bella Boldog vagyok című dalát.
Közösen kipróbáltuk a Szívmanó kártyajátékot, amivel megismerkedhettünk az érzelmeinkkel. Beszélgettünk arról is, hogy mi is lehet az a hála, mit is teszünk olyankor például, ha kapunk valamit. Megtanultuk, hogy a köszönöm az egyik legcsodálatosabb szó a világon. Nagyon várjuk a következő hónap kalandjait, hogy megtudjuk ki költözik be a várunkba és milyen közös kalandok várnak még ránk.
„Ha megtanulod megfogalmazni és kifejezni a hálád, egyre több okod lesz rá.” Sándor Alexandra Valéria
Az óra elején megbeszéltük miért és kinek lehetünk hálásak. Erről készítettünk egy hálafát. Majd átbeszéltük azt is, hogy ki lehet nekünk hálás. Mit kell ezért tennünk, hogy hálásak legyenek nekünk?
Együttműködési játékot játszottunk párban. Egy lapot és egy ceruzát kapott 2 gyerek és együtt kezdtek el rajzolni: házat, fát, virágot, repülőt… A rajz elkészítése után megbeszéltük, ki volt az irányító és ki engedett a másiknak. Egy párosnál az egyik kisfiú mondta, hogy ő átadta az irányítást a társának, mert megbízik benne. A másik kisfiú válasza, hogy ő ezért nagyon hálás.
Elkezdődött egy új, egyben a csoportnak az utolsó óvodai éve.
Miután elvégeztünk néhány relaxációs gyakorlatot,meghallgattuk és elénekeltük a ” Szép nap, ölelj most át engem” c. dalt. Körbe adtuk a szeretet ölelést a csoportban majd a gyerekek engem is megajándékoztak egy csapatos öleléssel. Elbáboztam nekik a Maci bajban van c. mesét. Majd beszéltünk a háláról. Játszottunk egy labdás játékot. Akinek dobtam a labdát, elmondta,miért hálás. A hálájukból készítettünk egy hála manót. A zárásként kiszínezték a hála jelet és felléptünk az első lépcsőfokra. Továbbadásként a szülőknek készültünk útindító üzenetekkel,melyet örömmel olvastak.
A kiscsoportos gyerekekkel az udvaron gyönyörködtünk az Isten alkotta teremtményekben (fák, virágok, égbolton :napocska, felhők)
Hálát adtunk ezekért a gyönyörű jelenségekért, a természet csodáiért!
A csoportszobában körbe rajzoltuk a tenyerüket, kiszínezték, majd elkészült a hálafa.
A jelképet zsírkrétával színezték ki, majd ragasztottuk fel az első lépcsőfokra.
Beszélgettünk a boldogságról és a háláról! A gyermekek korukhoz képest nagyon ügyesen megfogalmazták, hogy mit jelent nekik a boldogság. A hála szót még csak néhányan ismerték, de a videót mindenki tátott szájjal nézte. Legtöbben az anyukájuknak és az apukájuknak készítettek hálavirágot, de olyan is volt aki az óvónénit lepte meg vele. Nagyon jó délelőttben volt részünk! Mindenki HÁLÁS érte!
A hála szorosan összefügg a boldog élettel.Mivel kistelepülésen van az óvodánk nagyon jó feladat számunkra a séta.Rácsodálkozni a természet adta szépségekre. Hálásak tudnak lenni a gyerekek minden kicsi csodáért.A kő gyűjtés és utána a festés a kedvenc feladat lett számukra.Hálásan megköszönni a tárgyakat amivel épiteni szoktak,és vigyázni arra,hogy jó állapotba maradjon a játék.A” Boldog vagyok” Bagdi Bella dalt nagyon szerették a gyerekek,többször is meghallgatták.
A hála fogalma már kisgyermekkorban ki kell alakuljon a gyermekek tudatában. Fel kell hívnunk a figyelmüket arra, hogy mindaz, ami van az életünkben, az nem természetes velejárója az életünknek, azt a szüleink teremtik meg, amire szükségünk van, ezért hálásnak kell lennünk nekik, valamilyen módon viszonoznunk kell feléjük. Ki kell mutatnunk irántuk való hálánkat szeretettel
A tevékenység kezdetén a Napra forgó a napraforgó bemelegítő mozdulatsorral indult a hála gyakorlása csoportunkban, aztán a hálafa meséje mélyebben tudatosította a gyermekekben, hogy a minket körülvevő világnak is van miért hálát adnunk.
Boldogságóra
I. Hála
2024. 09. 23-án a Meixner Ildikó EGYMI Fejlesztő Nevelés-Oktatást végző borjádi telephelyén megtartottam hála témakörében a Hála virága című boldogságórát.
Bevezetésként üdvözöltük egymást, ismertettem az óra témáját, majd a relaxációs gyakorlatok közül a Napimádással hangolódtunk.
Ezután meghallgattuk, elénekeltük közösen az Icipici házikó című gyermekdalt, a dal ritmusára körben táncoltunk. A témánkat a következőképen dolgoztuk fel: „Miért vagyunk hálásak?” A felsoroltakat tárgyképpel egyeztettük, melyet gesztusjellel kísértünk. Ezt követte a tárgykép választása: minden gyermek választott egy tárgyképet, amelyhez tartozó színezőt kiszínezte. A feladat elvégzése után meghallgattuk Bagdi Bella: Szép nap, ölelj most át című dalát. Visszatértünk a tárgyképeinkhez és felragasztottuk őket a hálavirág szirmaira. Végül az elkészült virágot a faliújságra helyeztük.
A foglalkozás lezárásaként értékeltem az órát, majd a gyermekek kívánságának megfelelően újra meghallgattuk az Icipici házikó című gyermekdalt.
Az óra nagyon jó hangulatban telt, a gyerekek figyelmesek és könnyen motiválhatóak voltak, örömmel tekintettük meg az elkészült virágunkat, mely még sokáig emlékeztetheti őket erre a napra, és arra, hogy miért is vagyunk hálásak.
Kovácsné Vadász Szilvia
Boldogság óra szeptember / Hála az iskolában
A szeptemberi, első boldogság óránk témája a hála volt, 2024.09.25-én. A „Hálás vagyok, hogy itt vagytok” üdvözlés után röviden beszéltünk a hála érzésének jelentéséről. Az igazi ráhangolódás Bagdi Bella, „Hálával” című dalára történt. A dalt ritmushangszerekkel kísérték a tanulók. A Mese a háláról és a szeretetről című történeten keresztül dolgoztuk fel a témát mélyebben. E beszélgetés során szóba került, hogy miért adhatunk hálát az iskolában és a délelőtt folyamán. Bagdi Bella, „Hála” dalával erősítettük a hangulatot. A beszélgetés és a dal hallgatása után párosítási feladatokat végeztek a tanulók, mely során a hála tárgyát szimbolizáló képek párját keresték ki az asztalon lévő tárgyak közül. A feladatvégzés utolsó szakasza a képek színezése volt. A tanóra vége előtt még egyszer beszéltünk az érzéseinkről, és a „Hála, hogy itt a csendes reggel” című dallal zártuk az órát. A tanulók jól megérdemelt dicséretekkel elhalmozva hagyták el az osztálytermet.