Fotóalbum
Társas kapcsolatok ápolása
Papi Kölcsey Ferenc Általános Iskola Aranyosapáti Tagiskolája
A társas kapcsolatok közül a barátságot emeltük ki, hiszen osztályom tanulói hetedikesek, s számukra a barátság ebben az életkorban nagyon meghatározó. A serdülőkor velejárója, hogy a barátság számukra az egyik legfontosabb emberi kapcsolat. Óránk Mottójául Ingmar Bergman gondolatait választottuk: ” A barátság az égvilágon semmit nem követel, kivéve egyvalamit: őszinteséget. Csak ezt az egyet, de ez nem kevés.” A téma alapos megbeszélése után elkészítettük „barátságötösünket”, melybe hasonló gondolatok kerültek. A legtöbb tanuló számára az őszinteség, a megértés és a tisztelet a legfontosabbak egy barátságban. Ezt követi az összetartás és a bizalom. Sokan írták a szeretet szót is, valamint a megbecsülést.Nem elhanyagolható a törődés, a megbocsátás, és a hűség sem. Összességében nagyon tartalmas órát sikerült megvalósítani.
Papi Kölcsey Ferenc Általános Iskola Aranyosapáti Tagiskolája
A társas kapcsolatok közül a barátságot emeltük ki, hiszen osztályom tanulói hetedikesek, s számukra a barátság ebben az életkorban nagyon meghatározó. A serdülőkor velejárója, hogy a barátság számukra az egyik legfontosabb emberi kapcsolat. Óránk Mottójául Ingmar Bergman gondolatait választottuk: ” A barátság az égvilágon semmit nem követel, kivéve egyvalamit: őszinteséget. Csak ezt az egyet, de ez nem kevés.” A téma alapos megbeszélése után elkészítettük „barátságötösünket”, melybe hasonló gondolatok kerültek. A legtöbb tanuló számára az őszinteség, a megértés és a tisztelet a legfontosabbak egy barátságban. Ezt követi az összetartás és a bizalom. Sokan írták a szeretet szót is, valamint a megbecsülést.Nem elhanyagolható a törődés, a megbocsátás, és a hűség sem. Összességében nagyon tartalmas órát sikerült megvalósítani.
„A legtöbb, amit egy másik embernek adni tudsz, a figyelem.” Müller Péter
„A legtöbb, amit egy másik embernek adni tudsz, a figyelem.”
A témakör feldolgozása 2 órát vett igénybe.
Az óra a témára való ráhangolódással vette kezdetét. Meghallgattuk közösen a hónap dalát.
Majd beszélgettünk a társas kapcsolatokról, azok fontosságáról, jellemzőiről, fajtáiról. A téma feldolgozása először 4 fős
csoportokban, majd frontálisan történt. Mindenki hozzászólt a témához, kifejtette véleményét, gondolatait.
Az elmélet megbeszélése után következett a projektmunka. A diákok 4-6 fős csoportokban dolgoztak és készítették el
montázsaikat.
Az órák nagyon tartalmasak és jó hangulatúak voltak.
A gyerekek a mese megírását választották a novemberi feladatok közül. Az általuk elképzelt történet az önismeretre és az elfogadásra épül. Közösen készítették el a keretet, amelyben elhelyezték Naftalin törpét és a barátait.
A bemelegítő relaxáció: a „Villámlazítás” volt. Aztán a gyermekek megfogalmazták a „barát” szó fogalmát. Ezt követően mindenki elmondhatta, ki a legjobb barátja a csoportban. Táncoltunk „Bagdi Bella: Ha boldog vagy, mutasd meg mindenkinek…” című dalára. A gyerekek egész délelőtt felszabadultak és vidámak voltak, mert a barátok ma mindent együtt csinálhattak (játszás, étkezés).
A boldogságórákat mindig nagyon várják, mert jókedvűvé, felszabadulttá válnak a gyerekek. Élvezik a tevékenységeket, közben nagyon fontos dolgokon gondolkodnak el. Nagyon megható, ha egy csöppnyi emberke valami nagyon okosat mond és ezzel elgondolkodtatja a többi emberkét is. Ezért érdemes ezt a munkát végezni.
November: A társas kapcsolatok ápolása
Csoportommal, miután elvégeztünk egy relaxációs gyakorlatok, beszélgetni kezdtünk, hogy kinek miért fontos a barátság, miért mondjuk azt, hogy az ember társas lény. Megvitattuk a családon belüli kapcsolatokat, a baráti társaság fontosságát, és kivel, miért kell, érdemes barátkozni, figyelni egymásra, a kapcsolatokat hogyan tudjuk ápolni.
A gyerekekkel egy fotón lévő családi eseményről beszélgettünk, elolvastuk a Görög mesét a barátságról. Majd a tanulók elkészítették a saját maguk „barátságötösét”, amely az osztályunk falát díszíti.
A boldogságóra keretén belül elkészítettünk egy fotóalbum oldalt, amelyen a képeket közösen válogattuk ki, és a képekhez rajzokat és néhány gondolatot fűztünk.
Az óra lezárásaként a meditálást gyakorolták a diákjaim, és ez azért volt érdekes, mivel ők még soha nem vettek részt meditációs gyakorlaton, kicsi fogalmuk talán volt róla, de érdekes volt látni, tapasztalni, hogy becsukott szemmel, csak magukra, a belső hangra figyelve érzik, hogy ez egy jó dolog. Köszönöm nektek, jobb veletek a világ!