A hónap témája a társas kapcsolatok ápolása. A kapcsolatok nagyon fontosak az életünkben. Az otthon melege, a barátok kacaja, a kedves szavak jólesnek a szívünknek. Egy nagycsoportos óvodás, már ki tudja fejezni szóban is az érzelmeit, érzéseit. Ezért a napindítónkat- „Kis barátom, hogy vagy? ” játékkal kezdtük. Elmondták egymásnak a reggeli érzéseiket, a pozitívakat és a negatívakat is. Pl.:örülök, hogy itt lehetek! – nem szerettem volna ma oviba jönni! Baráti ölelést indítottunk körbe, hogy mindenki jól érezze magát.
A gyerekeknek elmeséltem egy történetet egy kislányról, akivel nem játszott senki. Megbeszéltük, mit érezhetett ez a kislány(szomorú volt, magányos, egyedül érezte magát). Megkértem a gyerekeket mondják el, milyen egy igazi barát. Gondolataik sokrétűek voltak: Hiányzik, ha nincs itt! Meghallgat! Játszik velem! Elmondja, higy miért szomorú vagy vidám! Ehhez kapcsolódóan színezésre buzdítottam őket. – Hálás vagyok a barátaimért! rajzot színezték ki és megjelölhetik, hogy melyik gyermek feje fölé, kinek a jele kerüljön. Annyira, figyelmesen dolgoztak, hogy még az aznapi ruha színére is ügyeltek, ki, – miben jött oviba.
A fénypont a “ barátság pókháló”szövése volt! „Azt szeretem benned, hogy …” – és a kedvesebbnél kedvesebb mondatokkal illették egymást a gyerekek. Érezni lehetett bennük a belső feszültséget, hogy el ne ejtsék a fonalat. Az elkészült pókhálónk, a csoportunk összetartozását jelképezte. Igyekeztem olyan érzelmi tartalmakat közvetíteni a gyerekek felé, hogy megéljék azt, barátot ne szóban keressenek, hanem játékuk, tevékenységük közben!
Társas kapcsolatok ápolása
A jelenlegi helyzetben különösen fontossá váltak emberi kapcsolataink. Ezek erősítése, pozitív irányba terelése célunk a gyermekekkel közösen.
A társas kapcsolatok témakörében a gyerekek a család után a legfontosabb emberi kapcsolat a barátság.
A gyerekek kaptak egy lány vagy fiú sablon a nemüknek megfeleően. Tetszés szerint lehetett díszíteni a ruháját, haját, sőt kiegészítőket is rajzoltak rá. Átbeszéltük, hogy kit tartunk barátnak és miért, ezek után annyi lufit ragasztottak maguk köré, ahány barátot számoltak. Arra ragasztották a barátokat.
Nagyon sok baráti kapcsolat van az osztályon belül is, de kívül is. Kedves, aranyos gyerekek, akik izgatottan várják mindig a Boldogságórákat!
A társas kapcsolatok ápolása témakörét a 4, 6. osztály értelmileg akadályozott tanulóival dolgoztuk fel. Az óra elején meghallgattuk a hónap dalát, mely első hallásra is nagyon tetszett a gyerekeknek. Elmeséltem „Az igazi barátság” című mesét, amit kérdések segítségével feldolgoztunk. Beszélgettünk a barátságról, mit várunk el egy baráttól, kinek ki a barátja. A tanulók kaptak egy szív sablont, amit kivágtak, majd színeztek. Ezután átadták annak a társuknak, felnőttnek, akit barátjuknak tekintenek. Az indoklás egy kedves mosoly volt.
A „Megismersz?” nevű játéknál segítségül hívtuk a tanulók hangját is abban az esetben, amikor az arc tapintása alapján nem ismerték fel társukat. Ismét meghallgattuk a hónap dalát, ezúttal félkörben állva és mozgással kísérve.
Ezután előkészítettük a ládikát, amelyet bevontunk papírral. Minden tanuló kapott egy smile-t, amit ki kellett vágniuk. Ezt ragasztottuk a ládika tetejére, majd lerajzolták azt a dolgot, ami örömet okozott nekik a nap folyamán. A rajzok, melyek a ládikába kerültek, azokról az adományokról készültek, amit a délelőtt folyamán kaptak meg tanulóink. Nagy örömet szereztek ezzel az adományozók. Az óra végén a gyerekek kérésére ismét meghallgattuk a dalt, melyet vidáman énekeltek és a dal szövegének megfelelő mozgással kísértek.
A társas kapcsolatok ápolása témakörét a 4, 6. osztály értelmileg akadályozott tanulóival dolgoztuk fel. Az óra elején meghallgattuk a hónap dalát, mely első hallásra is nagyon tetszett a gyerekeknek. Elmeséltem „Az igazi barátság” című mesét, amit kérdések segítségével feldolgoztunk. Beszélgettünk a barátságról, mit várunk el egy baráttól, kinek ki a barátja. A tanulók kaptak egy szív sablont, amit kivágtak, majd színeztek. Ezután átadták annak a társuknak, felnőttnek, akit barátjuknak tekintenek. Az indoklás egy kedves mosoly volt.
A „Megismersz?” nevű játéknál segítségül hívtuk a tanulók hangját is abban az esetben, amikor az arc tapintása alapján nem ismerték fel társukat. Ismét meghallgattuk a hónap dalát, ezúttal félkörben állva és mozgással kísérve.
Ezután előkészítettük a ládikát, amelyet bevontunk papírral. Minden tanuló kapott egy smile-t, amit ki kellett vágniuk. Ezt ragasztottuk a ládika tetejére, majd lerajzolták azt a dolgot, ami örömet okozott nekik a nap folyamán. A rajzok, melyek a ládikába kerültek, azokról az adományokról készültek, amit a délelőtt folyamán kaptak meg tanulóink. Nagy örömet szereztek ezzel az adományozók. Az óra végén a gyerekek kérésére ismét meghallgattuk a dalt, melyet vidáman énekeltek és a dal szövegének megfelelő mozgással kísértek.
A hónap dala meghallgatásával indítottuk az órát, majd azt követően elmondhatták a gyerekek, hogy milyen érzéseket váltott ki bennük. Kártyára írt pozitív érzetet kifejező szavakat húztak ki , majd az azon lévő cselekedetet általam megnevezett társukra vonatkoztatva alkottak állításokat. Megbeszéltük a társas kapcsolatok ápolásának fontosságát. Ezek után elismerő levelet írtak egy hozzájuk közelálló személynek címezve.
A z óra elején megvizsgáltuk a különböző emberi kapcsolatainkat, majd átbeszéltük ezek fontosságát. Megállapítottuk, hogy fontos, hogy kifejezzük az érzéseinket barátainknak, osztálytársainknak, szüleinknek. Mindenki eldöntötte, hogy kinek szeretné mindezt írásban is megfogalmazni .
A levél írása közben meghallgattuk a hónap dalát.
Aki szerette volna, a csoport előtt hangosan is felolvasta a levelét. Ezekben a lelket próbára tevő időkben még fontosabbá vált a társas kapcsolataink ápolása
A z óra elején megvizsgáltuk a különböző emberi kapcsolatainkat, majd átbeszéltük ezek fontosságát. Megállapítottuk, hogy fontos, hogy kifejezzük az érzéseinket barátainknak, osztálytársainknak, szüleinknek. Mindenki eldöntötte, hogy kinek szeretné mindezt írásban is megfogalmazni .
A levél írása közben meghallgattuk a hónap dalát.
Aki szerette volna, a csoport előtt hangosan is felolvasta a levelét. Ezekben a lelket próbára tevő időkben még fontosabbá vált a társas kapcsolataink ápolása
A társas kapcsolatok hónap keretén belül nagyon sokat beszélgettük a gyerekekkel, hogy hogyan kell a társaikkal viselkedniük, mi a helyes cselekedet, és mi az, ami helytelen.
Együtt tevékenykedtek, segítettek egymásnak, elkészítették a hálódíszt amit ki is helyeztek a folyosóra. A tanulóink elkészítették a barátság szívet is. Az elkészült munkák után meghallgattuk a hónap dalát és közben táncoltunk is.
A jó hangulatban eltöltött közös napot meg is örökítettük fotóval.
Az óra zárásaként pedig a relaxációs pillanatok következtek. A gyerekek nagyon megszerették a pihentető, nyugtató perceket.
Mindenki nagyon élvezte a közös pillanatokat!