Mi a fontos a barátságban?
Társas kapcsolatok ápolása
Boldogságóra 2024 november
Az ember társas lény, megfelelő fejlődése érdekében szüksége van a közösségre ,szociális kapcsolatokra .A személyes kapcsolatok amelyeket más emberekkel tartunk fenn, alapvetően fontosak hétköznapi tevékenységeink elvégzésében, valamint hatással vannak személyiségfejlődésünkre ,társadalmi beilleszkedésünkre.
Az óvoda nagyszerű helyszín mindezek megalapozására.
Téma: Társas kapcsolatok
Korcsoport: Nagycsoport
Cél: A gyerekek ismerjék meg a barátság fogalmát. Fedezzék fel a társas kapcsolatok és boldogság közötti összefüggéseket. Fogalmazzák meg ,miért van szükségünk egymásra(csapat, család, barátok)Érezzék és tapasztalják meg, hogy nincsenek egyedül és együtt minden könnyebb.
Foglalkozás menete:
1.nap
Foglalkozást kezdő relaxáció:
Csajkovszkij-A diótörő(A csokoládétündér tánca)
Zenehallgatás után megbeszéljük ki, mit képzelt el ,hol járt képzeletben. Végül elmondom hogy mi a zene címe .Nekünk is van egy tündérkénk ,Boldog Dóra. Boldog Dóra beszélget a gyerekekkel ,és elmondja hogy elhozta a barátját ,aki kicsit szégyenlős.(a pulóverem alá rejtettem Vidám Peti bábját)
Végül énekléssel előcsalogatjuk Petit!(Lánc, lánc eszterlánc..)
Dóra és Peti a barátságukról mesélnek, arról hogy mit szoktak együtt játszani, hogy segítenek egymásnak. A gyerekek is elmondhatják ki a barátjuk ,a családjukban hányan vannak, ki mit csinál otthon ha együtt a család. Megállapítjuk ,hogy együtt lenni, játszani nagyon vidám dolog és ilyenkor jól is érezzük magunkat, boldogok vagyunk. Hagyom hogy a gyerekek maguk fogalmazzák meg a témával kapcsolatos gondolataikat.
Foglalkozást indító játék:
Barátság háló szövése. Körbeadunk egy fonalgombolyagot(a fonalat mindig megfogjuk és letekerve adjuk tovább),és annak akinek gurítjuk ,elmondjuk miért szeretjük. Így végül a fonalból kialakul a mi barátsághálónk.
Téma feldolgozása mesével:
Bezzeg Andrea: Tavaszi ébresztő
Boldog Dóra versikéje után elmondom a mesét. Mesehallgatás után kérdéseket teszek fel:
-Képzeljétek el milyen lehet egy sötét barlangban? Csukjátok be a szemetek.
-Csiklandozd meg a melletted ülőt úgy ahogy a kishangya csiklandozta Mackó urat. Milyen érzés?
-Milyen meglepetést találtak ki az állatok?
-Jólesett a Medvének hogy az állatok gondoltak rá?
-A hangyácska egyedül meg tudta volna lepni a Medvét?(nem, csak a barátaival együtt)
Barátságlánc készítése:
Színes papírcsíkokból karikákat ,majd láncot készít mindenki. Mikor elkészültek a láncok a gyerekek összekapcsolják a sajátjukat egy barátjukkal, csoporttársukkal.
Az hosszú láncot felakasztjuk a polc köré, ahol Boldog Dóra és Vidám Peti ülnek.
Foglalkozást záró éneklés:
Bagdi Bella: Jól érzem magam boogie
2.nap
Boldog Dóra és Vidám Peti köszönti a gyerekeket .Dóra elmeséli hogy Peti ma reggel rosszkedvű mert eltört a játékautója .Hogy vigasztaljuk meg? Ti mit mondanátok neki? Meséljétek el hogy vigasztaltátok meg a saját barátotokat, családtagotokat ha szomorú volt valamiért!
Feladatlap :
Munkafüzet 19.-oldal:Hálás vagyok a barátaimért
Színezzétek ki a rajzot !A barátaid jelét rajzold a rajzok fölé, ha több is van, rajzolhatod a jeleket a kép alá.
Játék:
-A tornateremben olyan páros versenyjátékot játszunk, ahol a gyerekeknek ketten kell megoldaniuk a feladatot a választott párral. Két gyerek beáll egy hulahopp karikába és így kell futniuk együtt ,közben labdákat gyűjteni, azokat elvinni egyik pontból a másikba.
-Ölelő fogó-fogójáték, ahol a fogó elől akkor menekülhetnek meg a gyerekek ha megölelnek valakit. Ilyenkor védettek, addig míg ötig elszámolnak. Utána újra futniuk kell. A játék végére, mindenki kap ölelést!
Bábjáték:
Ferenczei Éva: Süni irigy lesz
A versenyjátékok után a szőnyegen elbábozom a mesét. Ezután beszélgetünk a szereplők viselkedéséről.
Foglalkozás lezárása:
Kiszínezzük a barátság jelét és felrakjuk a Boldogság vár 3. lépcsőfokára.
Foglalkozást záró éneklés: Bagdi Bella: Boldog vagyok
A gyerekek egész héten készíthetik a barátságláncot, haza is vihetik a családjuknak! Közös diafilmvetítést is tervezünk !A gyerekek játszhatnak Boldog Dórával és Vidám Petivel(arról beszélgettek ,hogy házat építenek nekik dobozból, és azt ki is díszítik)
November a Társas kapcsolatok ápolásának hónapja volt. A gyerekek nagyon nyitottak és kedvesek voltak, örömmel fogadták ennek a témának a feldolgozását. Sokat beszélgettünk arról, hogy mennyire boldoggá tesz minket az, ha tartjuk a kapcsolatot a szeretteinkkel. Egy-egy telefonhívással, üzenettel, videó beszélgetéssel is sokat adhatunk mindazoknak, akik fontosak számunkra. Figyelni kell egymásra, megérteni és elfogadni egymást, és néha- néha engedni is kell.
Játékos keretek között „baràtság pókhálót” szőttük. A fonalat egymásnak dobálva elmondtuk, hogy miért kedveljük a társunkat. Majd a gyerekek azt is kipróbálták, hogy milyen törékeny is lehet egy barátság, ha nem vagyunk óvatosak és figyelmesek egymással: kivágott fiú- lány sziluettet kellett kiszínezni úgy, hogy a papír és ezúton a „barátság” ne szakadjon el.
Az elmúlt héten ismét boldogságóra témát dolgoztunk fel.
A társas kapcsolatok ápolása volt a feladatunk.
Relaxációs légzőgyakorlatokkal csendesítettem el a gyerekeket, majd Boldog Dóra kis mesére invitáló versikéjével vezettem be a Tavaszi ébresztő című verses mesét.
A mesében mackót a kis barátai ébresztgetik és a születésnapja alkalmából táncos mulatságot rendeznek számára. A morcos medve kedve felvidul, barátai jósága nagy örömet jelent számára.
A mese végén beszélgettünk a történetről, szereplőkről, barátokról.
Átirányítottam a figyelmet a csoportban levő gyerekekkel való kapcsolatokra, barátságra.
Körben ülve mindenki megfogta társa kezét és megkérdezték a mellettük ülőtől, hogy
,, Kis barátom, hogy vagy?”
A gyerekeken látszott, hogy szívet melengető érzés számukra e kedves érdeklődés. Volt aki a válaszadás után meg is ölelte társát.
Ezután halk sírásra lettünk figyelmesek.
A játék kis borz sirdogált. Magányosnak és szomorúnak érezte magát. Segítséget kért a gyerekektől.
A csoport tagjai azonnal kedves ötletekkel álltak elő, hogy jobb kedvre derítsék a kis borzot.
Megsimogatták, megölelték, kedvenc alvós takarót, nyuszit adtak neki.
Volt aki a fogkeféjét is azonnal nekiadta, pedig nagy kincs számára
Nagyon sok kedvesség és megértés van a szívükben.
Végül mindenki kiszínezhette a saját emberalakját papírból.
Az elkészült csoporttagokat egy nagy körbe raktuk úgy, hogy mindenki a barátja mellett álljon.
Nem volt egyszerű, mert vannak nagyon kedvelt gyerekek a csoportban, akiket sokan választottak barátként. Végül elkészült a nagy baráti körünk.
Kedves, jó hangulatú beszélgetés és tevékenykedés kerekedett e témából is.
Remélem az óvodás évek folyamán sok jó baráti kapcsolat szövődik majd közöttük.
Marcali Noszlopy Gáspár Általános és Alapfokú Művészeti Iskola
A gyerekek elmondták, hogy milyen tulajdonság alapján választanak barátokat.
Elkészítették a „barátság füzért” , amit ízlésük szerint színeztek ki.
Elmesélték, mi köti össze őket az osztálytársaikkal és az évfolyamtársaikkal.
Novemberi témánk a társas kapcsolatok gyakorlása, elmélyítése volt.Az ember társas lény, akinek szüksége van a kapcsolatokra, barátokra. A személyiségfejlődés szempontjából nagyon fontos lenne,hogy mindenki jól érezze magát az adott közösségben, ahová tartozik. Ezért különösen figyelünk arra,hogy szeretetteljes, derűs, barátságos légkört teremtsünk az óvodában.Ebben a hónapban még több kapcsolatteremtő, közösségépítő játékot terveztem, mint máskor. Többször meghallgattuk és mozgással kísértük Bagdi Bella: Ha boldog vagy, mutasd meg mindenkinek című dalát. A „Napimádás”című relaxációs gyakorlat után a szőnyegen ülve beszélgettünk a barátságról, kinek ki a barátja, miért?, mit lehet együtt csinálni a barátunkkal, miért jó együtt játszani? Majd a Márton naphoz kapcsolódva játszottunk egy „Kacsamama” című játékot, azután megépítettük közösen a mi baromfiudvarunkat.
Mindenki húzott egy “Boldogító erősségek” kártyát, és elmondta, hogy szerinte az adott erősség jellemző rá vagy sem, és meg is indokolta. Tisztáztuk a kapcsolatteremtés 3 fázisát (ismerkedés, kapcsolatépítés, fenntartás), majd a tanulók csoportonként összegyűjtötték a 12 – általuk vélt – legfontosabb feltételét annak, hogy sikeresen kapcsolatot alakítsunk ki valakivel. Az eredményt összegezve megkaptuk az osztály közös véleményét, a legerősebb 12 feltételt. Egy játékos feladattal 4 csoportban gyakoroltuk az empátia képességét, és bebizonyosodott, hogy a hiánya szinte lehetetlenné teszi a kapcsolatépítést és fenntartást.
Ebben a hónapban ismét a baráti kapcsolatainkat vettük gorcső alá.
Először arról beszélgettünk, ki, mivel és hogyan tud segíteni a barátjának, amikor bajban van, vagy esetleg olyat tett, amit nem lett volna szabad.
A „legfrissebb” konfliktushelyzeteket tárgyaltuk ki, az alábbi főbb irányvonalak mentén:
– Mi volt a konfliktus előzménye?
– Mi történt pontosan?
-Ki hogy érezte magát közben? (Mit tapasztalt/mit hitt, Mit érzett közben, Miért tett úgy, ahogy, Miért volt az a válaszreakciója, ami…stb.)
Ezután minden résztvevő baráti körét arra kértem, hogy a konfliktusban részt vevőt segítsék meglátásaikkal:
– Kívülálló szemmel mivel értenek egyet, mivel nem?
-Mi volt az a pont, amikor meg lehetett volna előzni egy konfliktushelyzetet, vagy konstruktív módon megoldani?
-Ötletbörze: Mit lehetett volna másképp csinálni?
Ezután a résztvevőkkel megbeszéltük, most hogy látják a helyzetet, mit tennének másképp, legközelebb honnan fogják felismerni, ha kezdenek hasonló szituációba keveredni (pl. testi tünetek észlelése, amikor kezdek dühbe jönni…stb.)
Ezt követően megegyeztünk, hogy egy igazi barát feladata az is, hogy a barátja segítségére legyen ilyen helyzetekben és figyeljenek jobban az érzéseikre, önmagukra, egymásra.
A foglalkozások lezárásaként pedig mindenki írt a barátjának /barátainak egy kis levélkét, amiben megírták egymásnak, miért jó, hogy barátok lettek, melyek voltak eddig a legemlékezetesebb pillanataik és mit szeretnének a jövőben, hogyan alakuljanak ezek a barátságok.
Arra kértem őket, ezeket a leveleket is tegyék el a ládikájukba (minden ilyen produktumot első óta gyűjtünk) és évek múlva, vagy egy osztálytalálkozón vegyék elő, mert meglátják majd, hogy tanulságos, kedves emlék marad.