A megküzdési stratégiákat a gyermekeknek játékokkal tudjuk tanítani, hogyan használják a stressz, a nehéz helyzetek és az érzelmi kihívások kezelésére. Ezek a stratégiák segítenek abban, hogy megőrizzük lelki egyensúlyunkat, alkalmazkodjunk a kihívásokhoz, és pozitívan kezeljük a problémákat.
A tanulók szív alakú lufikat fújtak fel, és minden egyes fújásnál elmondtanak egy dolgot, ami bosszantotta őket. Ezután lassan kiengedve a levegőt megoldási lehetőségeken gondolkodnak. Így megtanulták, hogy a haragot is lehet kontrollálni.
Körben állva egy Pikachu sapkával jelöltük az éppen beszélő diákot. Pikachut nagyon kedvelik a gyerekek. A következő mondattal kezdtük: „Amikor szomorú vagyok, akkor segít nekem…” A következő játékos folytatta a saját megoldásával, pl. „…ha meghallgat egy barátom.” Egy kedves és aranyos mondat után meg is nyomhatták a sapkát, hogy világítson és mozgassa a fülét, ezzel jelezve, hogy neki is tetszett.
A játék addig folytatódott, amíg mindenki elmondott egy megküzdési stratégiát. Így a gyerekek rengeteg ötletet hallattak, amelyeket később a saját életükben is alkalmazhatnak.
A feladat végén különböző szerepekbe bújtunk, megnéztük vajon másnak is lehetnek-e a problémáik, majd egy béke táncot jártunk.
A tanóra végén kis poszt-t cetlikre jegyezték fel, ki mit tanult,és kinek mi tetszett az órán.
A jól megválasztott stratégiák nemcsak az érzelmi egyensúly megőrzésében, hanem a problémamegoldó készség fejlesztésében is kulcsszerepet játszanak.
Megküzdési stratégiák
Siófoki Széchenyi István Általános Iskola Kiliti iskolarész
Február nálunk szó szerint küzdelmes volt, hiszen egész hónapban nagyon sok volt a betegséggel küzdő tanulónk. Sokan többször is visszaestek, így számukra a tanulás is nehezebb volt a rengeteg pótlás miatt. A sok hiányzó ellenére szorgalmasan készültünk a közös farsangi táncra, melyen szinte napi szinten kellett változtatni. Így ez is jó alkalom volt arra, hogy kellő önbizalommal és egymásba vetett hittel ki merjen állni a felére csökkent osztály az iskola elé farsang napján. Ebben a hónapban tartjuk a kis óvodásoknak hagyományos „Sulikóstoló” napunkat is, mely során több tanítvány is vállalkozott, hogy segítőként szerepeljen a programban. Ez is önbizalmukat erősítette. Iskolánkban megünnepeltük február 22-én a Magyar Parasport Napját is. Sokat beszélgettünk azokról a példás sportolókról, akiknek sokszorosan le kell győzniük önmagukat, hatalmas hittel és önbizalommal kell megküzdeniük a sikerért. Tartottunk érzékenyítő testnevelés órát, ahol átélhették, milyen lehet vakon, vagy lábak nélkül sportolni. Néhány sikeres parasportoló képéből pedig kirakót készítettem a gyerekeknek. Két mesét is feldolgoztunk: A szamuráj szerencséje című japán mesét, majd a Mese a törött vízhordó edényről címűt. Ezek kapcsán beszélgettünk az egészséges önbecsülésről. A humor, mint erősség is szerepet kapott az órákon, sokat játszottunk és nevettünk. Ebben a hónapban elindultak a tanulmányi versenyek is, néhány tanuló a mi osztályunkból is megmérettette tudását. Így került szóba a tanulás szeretete, és együtt szurkoltunk a versenyzőknek.
Az örök kedvence a gyerekeknek az „ellazulni jaj de jó” című dal, nagyon szeretik és már énekelni is tudják. Kedvenc játékuk az építés mindenféle építőkből, készültek szebbnél szebb és magasabb várak, tornyok az „Égig érő paszuly” meséhez.
Szokásosan relaxációval kezdtük alkalmunkat. Ehhez én most is nyugalmat árasztó instrumentális zenét alkalmaztam. Ezt követően már tradícióként Napimádás következett, valamint az (15.) „Almát szedj, ügyesedj….” gyakorlat. Szeretem ezt a fajta bevezetést, mert megadja a kellő nyugalmat, lecsendesülést, ami hozzájárul a sikeres foglalkozáshoz.
Természetesen most is Dórával érkeztem a gyerekeket, akik szinte jobban várják Őt, mint engem! Nagyon megkedvelték, és ahogy várható volt, a félénkebb gyerekek Dórával könnyebben is beszélgetnek! Bele is fogtunk egy ki beszélgetésbe, melynek során azt boncolgattuk, hogy mi is az, hogy probléma? Mi az, hogy megoldás? Hogyan tudjuk vajon elérni a célunk?
Ezt követően felszálltunk a léghajónkra, és elutaztunk Róza királylányhoz! A gyermekek kényelmesen elhelyezkedve meghallgatták az Aranykulcs című mesét.
Kicsit beszélgettünk arról, hogy mi az amit tehetünk, ha valamilyen gondunk akad. Kis segítségképpen az mf 45.-ös oldalt hívtam. Így közelebb kerülve ezekhez a furcsa, idegen fogalmakhoz.
A munkaasztaltól felállva végül a Cápatámadás játékot játszottuk. Tökéletes lazító játék volt. A gyermekek rendkívül élvezték.
Lezárásképpen pedig a gyerekek által nagyon várt relaxáció következhetett.
A számomra nagy öröm, hogy ezen az alkalmon is a gyermekek milyen érdeklődőek és kitartóak voltak.
Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum
Téma: Megküzdési stratégiák
Osztály: II.
Tanító: Földes Ildikó
Téma bevezetése: Kódfejtés
Bátorságpróba / Megküzdés a mesében
Mese: A tulipánná változott királyfi
Akadályok és ezek leküzdése a mesében – megbeszélés
Hajótörés – játék
Mindenkinek a tutajon kell maradnia.
Ha nem érzem jól magam:
– jobb kedvem lesz ha:
• rajzolok
• énekelek
• sportolok
• beszélgetek
• sírok
• játszom
• TV-t nézek
Szituációs játékok
Problémás helyzetek / megoldási lehetőségek – a gyerekek mondanak példákat
Mindenre van megoldás
Pozitív megerősítések nehéz időkre, bátorító ösztönzések hitünk szerint. Jézus példája a Keresztúton
Keresztutat végeznek a gyerekek
Jármi-Papos-Őr Általános Iskola
Február
Megküzdési stratégiák
„Boldognak nevezzük azokat az embereket, akik az életük során megtanulták elviselni az élettel járó nehézségeket, így ezek nem tudják őket maguk alá gyűrni.”
(Juvenalis)
A téma bevezetése
Értelmezzétek az alábbi bölcsességeket! Egyetértesz-e velük teljes mértékben?
„Ami nem öl meg, az megerősít.”
„Bajban ismerszik meg az igaz barát.”
„Nincsenek véletlenek.”
A téma feldolgozása
Történet a megküzdésről: A szamár története
Tanulság: Akaraterővel, kitartással, türelemmel, higgadtsággal a legkilátástalanabb helyzetekből is kilábalhatunk.
Technikák rossz érzések kezeléséhez, elkerüléséhez
Mozogj többet!
Helyes légzés
Megfelelő táplálkozás
Adj értelmet az életednek!
21 tevékenység, amelytől boldognak érzed magad
Sorolj fel 21 tevékenységet, amelytől boldognak érzed magad!
1. Közös játék az osztálytársakkal: pl. különböző kártyajátékok stb.
A megküzdés hősei
Alkossatok két csoportot!
Válasszatok egy-egy olyan irodalmi hőst, akik a csalódásokkal, kudarcokkal, veszteségekkel szembenézve, ezeket átélve és megszenvedve, végül megerősödve, belső gazdagodással folytatták útjukat!
Készítsetek beszámolót a másik csoport számára azokról a képességekről, erősségekről, melyek a nehézségek legyőzése közben vagy után mutatkoztak meg, vagy váltak hangsúlyossá a hősök életében! Milyen tudást szereztek a hősök éppen a küzdelmes időszakokban?
Az óra lezárása
1 dolog, amit tanultam…
1 dolog, amit gyakorlok…
1 dolog, amit továbbadok…
Rejtvényfejtők világnapja – Játékos gondolkodás
Célok:
A gyerekek megismerkedjenek a rejtvények különböző típusaival.
A problémamegoldó és logikai gondolkodás fejlesztése.
A csapatmunka és kreativitás ösztönzése.
A rejtvények szeretetének kialakítása.
Óra menete
1. Ráhangolódás
Rövid beszélgetés: „Tudjátok-e, mi az a rejtvény?” – Közös gondolkodás, ki milyen rejtvénnyel találkozott már (keresztrejtvény, képrejtvény, sudoku stb.).
„Ma van a rejtvényfejtők világnapja! Tudtátok, hogy sokan ünneplik ezt a játékot?”
2. Új ismeretek feldolgozása
Különböző rejtvénytípusok bemutatása (képes példa kivetítve a digitális táblán)
Keresztrejtvény
Kakukktojás (mi nem illik a sorba?)
Anagramma (betűk összekeverése)
Logikai találós kérdések
Megbeszélés: „Mire jók a rejtvények? Hogyan lehet gondolkodni?”
3. Játékos gyakorlás
Csoportmunka (2-4 fős csapatokban):
Keresztrejtvény közösen – egyszerű, gyerekeknek szóló témakör : gyümölcsök
Kakukktojás keresés – 4 szó felsorolása közül kell választani, melyik nem illik a többi közé és miért.
Mini anagramma – 1-2 szó betűit összekeverve visszafejteni.
Csoportonként más-más feladatot kapnak, majd „rejtvénycsere” a csapatok között.
4. Összefoglalás
Közös megbeszélés: „Melyik rejtvényt szerettétek a legjobban? Miért?”
Házi feladat: „Próbálj meg otthon kitalálni egy saját találós kérdést vagy rejtvényt, és hozd el holnap az osztályba!
A hatodik hónapban járunk, a témánk a megküzdési stratégiák. A téma feldolgozását relaxációval kezdtem az ellazulás érdekében. Ráhangolódás képen Bezzeg Andrea Aranykulcs meséjével folytattam. A történet Róza királylányról és az elvarázsolt sárkányról szólt. A gonosz helytelen viselkedésű királylányból, hogyan lett szorgalmas, engedelmes, jószívű királylány. Milyen akadályokat kellett legyőznie, hogy visszatérjen a palotába és elnyerje az elvarázsolt sárkánybőrébe bújt királyfi szívét. A mese tanulságul szolgált, a jók elnyerik méltó jutalmukat, a rossz cselekedetekért büntetés jár és végül happy end a vége a történetnek. A sárkány és a királylány története kép formájában is megelevenedet a kifestők által, amelyet a gyerekek örömmel színeztek ki. A mese inspirálta a fiúkat, egy része még várat is épített. A nap folyamán többször is meghallgattuk Bagdy Bella hónap dalát, Ellazulni jaj de jó.
Február hónap a farsangi időszak volt óvodánkban, ezért ez a téma jól alkalmazkodott az óvodái élet mindennapjaihoz. A gyerekeknek több alkalommal is versenyjátékokat szerveztem, ahol megküzdhettek egymással és versenghettek a győzelemért. A várfoglaló játék során minden gyereknek jutott egy vár(karika), amelyek folyamatosan fogytak. A végén az lett a győztes, aki utolsó várat elfoglalta. A gyerekek zenére körbe szaladtak, ha megállt a zene, várat kellett foglalni, akinek nem jutott ki esett a játékból. A következő játék a szigetfoglaló is hasonló képen működött. A sziget egy pléd volt, amire kezdetben minden gyerek felfért, a pléd összehajtásával kisebb lett a sziget, és a gyerekek nem fértek fel rá, aki leesett ki esett a játékból. A végén csak egy maradt az lett a győztes. A labdaszedegető játék során azonos mennyiségű labdát (10db) kellett, átrakni egyik karikából a másikba. A versengést kezdetben egy-egy gyerek játszotta, majd két-két gyerek adta egymásnak a labdákat. A győztes az lett, aki hamarabb átrakta a labdát egyik karikából a másikba. A játékok jól fejlesztették a kitartásukat, a türelmüket, a versenyszellemet, a kudarctűrő képességüket, a szabálytudatot.
A gyerekek nagyon várták már az iskolák között minden évben meghirdetett korcsolyaversenyt. Idén sikerült serleget szerezniük az osztálynak és az iskolának is. Nagyon büszkék voltak!:)