Elolvastuk a magyar költőktől a szép idézeteket, majd a Megbocsátás lépései feladatot alaposan megbeszéltük.
Föld napi közös éneklés után készítettek a gyerekek egy-egy Landart alkotást, amit nagyon élveztek.
Megbocsátás
A csoport mindennapjaiban fontos szerepe volt és van ennek a témának. A közösség működésében előfordulnak konfliktusok, a közös játéktevékenység során adódnak nézeteltérések, szükség van a kompromisszumkészségre. Mivel a gyermekeink ennek elsajátításában különböző szinten állnak, előfordul veszekedés és hangos szóváltás. A szerzett sérelmeket igyekszünk megbeszélni, feloldani, a játszótársakat kibékíteni egymással. Ebben lett hasznos segítőnk a „Ho’oponopono” interaktív játék, melyet sokszor játszottunk velük. A négy varázsszó („sajnálom”, „bocsáss meg”, ”köszönöm”, ”szeretlek”) segítségével minden hibánk kijavítható, mindig van esély az újrakezdésre. Beszélgetéseink során arra fókuszáltam, hogy kiderüljön, hogy a gyerekek kitől szeretnének bocsánatot kérni és kinek szeretnének megbocsátani. Ez általában rövid beszélgetés után kiderült és a „hibákat kijavítottuk”, együtt nevettünk az átélt bonyodalmakon. A témához ajánlott bábjáték is segített a megértésben, először egyedül meséltem el a süni történetét kis barátaival, aztán a gyereke kis szerepet vállaltak az előadásban. Könnyen rájöttek a cselekményből, hogy miben hibázott Simi és kiket bántott meg. A bonyodalom feloldásaként a barátai megbocsájtottak neki, ő pedig megígérte, hogy többé nem viselkedik így. Játékaink: A lógó orrúak városa, Örömölelés
Nagyon sokat beszélgetünk a megbocsátásról, annak fontosságáról. S arról, hogy mindig el kell mondanunk a másiknak, hogy megbocsájtunk, mert attól mindenkinek sokkal jobb lesz.
A barátság egyre szorosabb az osztálytársak között. Ha csak tehetik, ellátogatnak egymáshoz, együtt tanulnak, jókat játszanak.
A párban rajzolás segített abban is, hogy jobban megismerjék egymást. Nagyon tetszett nekik.
Az osztálykavicsok az üvegben a szekrény tetején foglalnak helyet. Segítik a jó kapcsolatok elmélyítését. Időnként előveszik, kirakják, elolvassák a pozitív szavakat, és újabb kavicsokat festenek meg.
A Föld napjára is csodaszép munkák készültek. Tudatosodott bennük, a Földünk védelmének a fontossága.
A méhekről sok új dolgot hallottunk, verseket, meséket olvastunk. Számos szép illusztrációt készítettek.
Szorgalmatos Mesekert Óvoda,Bölcsőde és Konyha
A téma feldolgozását a Tündéri bocsánat c.mesével kezdtük. Majd beszélgettünk, a megbocsájtásról. Ha lenne egy varázspálcád….kérdésre aranyos és érdekes válaszokat kaptam. Több relaxációs játékot játszottunk ,nagyon szeretik mindegyiket. Nagyon tetszett nekik a „Hoponopós” dal, több alkalommal is kérték a hét folyamán. A feladatlapokat, színezőt másnap készítették el, már több időt töltünk az udvaron és alig várják, hogy kimehessenek.
A MEGBOCSÁTÁS GYAKORLÁSA
Foglalkozást kezdő relaxáció: Malomkörzés
Foglalkozást kezdő éneklés: Bagdi Bella:Ho o ponopono című dal
Téma bevezetése: Mf. 56. oldalán lévő mondóka elmondása, kép kiszínezése
Téma feldolgozása: Kerek erdő kalandra hív téged…
Mese: Bezzeg Andrea: Tündéri bocsánat című mese
Mf. 57. 60. 61. oldalán lévő feladat
Játék: utazás a varázsszőnyegen
Megbocsátás jelének kiszínezése, felragasztása a nyolcadik lépcsőfokra
Foglalkozást záró éneklés: Bagdi Bella: Repülj velem
Téma továbbadása: Varázskártya készítése a családnak
Reflexió: A relaxáció után meghallgattuk Bagdi Bella Ho o ponopono című dalát. Ezután elmondtuk a Ha valakit megbántottál… című mondókát majd kiszíneztük a hozzá tartozó képet. A gyerekek már nagyon várták a mesét. Figyelmesen hallgatták végig, ezután megbeszéltük miről szólt a mese, majd megkerestük a tündérekhez tartozó árnyképet. Megoldottuk a mf .60.- 61. oldalán lévő feladatot. Felszálltunk a képzeletbeli varázsszőnyegre és meghallgattuk a Repülj velem című dalt. Megtanultuk a varázsigéket egy rövid kis mese által. Kiszíneztük a megbocsátás jelét, majd felragasztottuk a nyolcadik lépcsőfokra. Elkészítettük a varázskártyákat amit mindenki haza vihetett. Ismét egy jó hangulatú, vidám foglalkozáson vettünk részt.
A megbocsátás gyakorlását képregény formájában valósítottuk meg. Nagyon ötleletes, szépen kivitelezett és kreatív történeteket álmodtak meg tanítványaim e témában.
A négy varázsszót nagyon megtanulták. Nagy kedvencük volt a Ho’oponopono interaktív játék illetve az ugyanezzel a címmel ellátott zene. Együtt megkerestük azokat a módokat ahogyan bocsánatot tudunk kérni, ha megbántottunk valakit. Táncoltunk is és a végén nagyon örültek, hogy már a nyolcadik lépcsőfokot is sikerült teljesíteniük.
Minden tanuló írt egy levelet, melyben leírja azt, hogy ő esetleg mit tett, amiért másnak meg kell bocsátania, illetve ő miért kérne valakitől bocsánatot. Majd megnéztük a Leó filmű animációs filmet, ami szintén ezt a témakört öleli fel.
A feladatok után beszélgetőkört tartottunk.
A boldogság várábak nyolcadik lépcsofoka talán a legnehezebben elérhető lépcsőfok. Varázsszavak használata nélkül meg sem mászható. A meseszereplők is bocsánatot nyernek, megbocsátanak. Ölelésükkel minden probléma megoldásra kerül, a harag elillan.
Szívecskés rajzokban jelenítettük meg a téma fontosságát, szükségszerűségét.