A gyerekek újrahasznosítható anyagokból készítettek játékot.
Megbocsátás
Szilvási Általános Iskola Felsőszilvási Általános Iskolája
Mindenki ökohős szeretne lenni az osztályból. Az űrhajózás világnapja alkalmából megismerkedtünk Kapu Tiborral, a 2. magyar űrhajóssal.A Méhek napja adta az ötletet , hogy egy igazi méhészt hívtunk vendégségbe, aki bemutatta nekünk a méhészkedés rejtélyeit.
Eljött az április és a megbocsátás témáját dolgoztam fel a Katica csoporttal a Boldogságóra program keretében. A délelőtti foglalkozás során az alapprogram, az erősségprogram, az önbizalom program és a mindfulness program ajánlott feladataiból választottam játékokat és gyakorlatokat.
A közös beszélgetés során arról beszélgettünk, mit érzünk akkor, ha valaki megbánt bennünket, és hogyan tudunk kibékülni egymással. A gyermekek nagyon őszintén és érzékenyen fogalmazták meg gondolataikat:
„Akkor leszek újra vidám, ha kibékülünk.”
„Szerintem jó dolog bocsánatot kérni.”
Mesés helyzetjátékok és dramatikus játékok segítségével gyakoroltuk a konfliktusok békés megoldását. A gyermekek örömmel kapcsolódtak be a szerepjátékokba, és sokszor maguktól is kedves megoldásokat ajánlottak egymásnak. Felsoroltunk jó néhány dolgot, amiért illik bocsánatot kérni. Ezeket felírtuk egy papírra, a papírokat pedig egy könyvbe tettük -így szimbolizálva a súlyt. Ezeket aztán kosárba tettük és a gyerekek kipróbálhatták, milyen nehéz a kosár- milyen nehéz ezeket a terheket cipelni. Megértették, hogy a megbocsátás jó és felszabadító, még ha nem is olyan hamar és egyszerűen jön. Megtanultuk, hogy ez rajtunk múlik és a gondolkodásunkon.
Az önbizalom program feladatai során hangsúlyt kapott az elfogadás és az egymás felé fordulás fontossága. Több gyermek spontán módon megölelte vagy megvigasztalta társát, ami nagyon megható pillanatokat teremtett.
A mindfulness gyakorlat során halk zene mellett relaxációs és légzőgyakorlatokat végeztünk, amelyek segítették a gyermekeket az érzelmek megnyugtatásában és a belső béke megélésében.
Elkészítettük a papírgyűrűket, megmentettük közösen a Földet és életre keltettük a bolygó kapitányát, igazán tetszett a katicáknak, nagyon jól összedolgoztak a „Föld elemei”. Természetesen a Föld napját is megünnepeltük, illetve a méhek napján felidéztük a méhek táncát, amit még ősszel mutatott nekünk egy méhész hölgy, a beporzók világnapja kapcsán.
A foglalkozás során ismét megtapasztaltam, mennyire fontos a gyermekek számára a szeretetteljes, elfogadó légkör. A közös élmények tovább erősítették a csoport összetartását, a gyermekek egyre figyelmesebben és türelmesebben fordulnak egymás felé.
Megbeszéltük mért van szükség a bocsánatkérésre és mért jó, ha megtudunk bocsátani.
Mért kell a lelkünknek a megbocsátás, elengedés? Hogyan kérhetünk bocsánatot a másik embertől, akit megbántottunk?
Mért leszünk boldogabbak ha megtesszük ezeket?
Elmélyedtünk az a gondolatainkban, és arra kértem a gyerekeket, hogy elevenítsenek fel magukban egy sérelmet, vagy egy olyan esetet amikor megbántották valamelyik társukat.
Sok régi, évekkel ezelőtti történetek kerültek elő, Melyeket most tudták tisztázni a gyerekek egymással.
A foglalkozás során a gyerekek, különböző hétköznapi helyzeteket ábrázoló kártyákat húztak, melyek segítségével dolgoztuk fel a megbocsátás különböző lehetőségeit. Utána el is játszották a megbeszélt szituációkat.
Beszélgető kör keretein belül megbeszéljük mindenki saját belátása szerint kinek miért kell megbocsájtania vagy bocsánatot kérnie. Ez lehet egy otthoni dolog vagy egy csoport beli élmény.
kire haragszol? ki haragudhat rád és miért? Mit kellene csinálnod hogy ne tarts haragot?
Tanulság: Mint a hóember a harag elolvad és helyére szeretet lép be. Nem szabad a másik iránti haragot magunkba tartani.
ÓRATERV
Név: Fülepné Baracsi Tünde Osztály: 5. osztály
Tantárgy: Boldogság óra Óra típusa: ismeretszerző
Témakör: Megbocsátás- elfogadás, megbékélés önmagunkkal-és másokkal Tananyag: Megbocsátás
Célok: Önismeret kialakítása, szorongás, feszültség feloldása
Az óra didaktikai feladatai: gyakorlás,
Tantárgyi kapcsolatok: magyar nyelv- és irodalom, ének-zene,dráma
Felhasznált források: Bagdi Bella- önismereti videók. Boldogságóra tankönyv, mellékletek, munkafüzet feladatai
Dátum: 2026.05.10.
Időkeret Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések
Reflexiók
Módszerek Tanulói munkaformák Eszközök
Óra előtti szervezés
– Tanterem átrendezése, asztalok széthúzása
székek kipakolása kör alakzatban
-Szabadabb légkör, oldottabb hangulat megteremtése
Becsengetés előtti tanítói munka
1p Óra eleji szervezés
– jelentés
– hiányzók ellenőrzése Becsengetés utáni tanítói munka
I. RÁHANGOLÓDÁS
5p
Bagdi Bella videó megnézése-egy lebombázott faluról-egy túlélőről- a megbocsátásról
Frontális –élmény alapú tapasztalás frontális interaktív tábla
5p 2. A videó eseményeinek megbeszélése- a megbocsátás szó megfogalmazása
A Megbocsátás az elengedés képessége, képesek vagyunk megértéssel fordulni azok felé, akik megbántottak minket, rosszat tettek velünk .
Tulajdonképpen mások hibáit, hiányosságait, tökéletlenségeit elengedjük, megbocsátjuk.
A múlt eltemetése- az irgalom egyik formája.
-Mi a véleményed a videóval kapcsolatban?
-Mit tettél volna a kislány helyében?
-Te meg tudtál volna bocsátani, ha egykatonai támadás következtében kiírtják a családodat?
-Bocsátottál már meg valakinek, aki megbántott?
Feladat ismertetés
frontális
1p 3. Célkitűzés
A mai órán a megbocsátással- annak képességével, fogunk megismerkedni, erről fogunk beszélgetni.
II. Jelentésteremtés
8 p
8 p
A megbocsátás-szó értelmezése, magyarázata- megbocsátó kártyák használatával, -egyéni érzések megfogalmazása a kártyák kérdései alapján.
Pl- Miből vesszük észre, ha valaki megbocsát nekünk?
_Ha a megbocsátás egy mozdulat lenne, mi lenne az, mutasd meg?
-Mesélj arról, amikor legutóbb megbocsátottál valakinek- hol érezted a testedben? stb..
Lázár Ervin: Hétfejű tündér c. mesének az elolvasása
Miben hasonlít- miben különbözik ez a mese az eddig ismert Tündérmeséktől?
(klasszikus meseszámok- 7 fej, tündér- hasonlóság- Mondnivaló, mélyebb tartalom, -különbözőség)
Kit akart valójában megölni a kisfiú? (a saját elkeseredettségét , öngyűlöletét)
-, Hogyan változik meg a világ körülötte, amikor megbocsát magának a saját hiányosságai miatt?
(Megszépül a világ körülötte-megszereti a Tündért, a Tündér szeretettel fordul felé, simogatja, ölelgeti- elfogadja saját magát.)
-Amikor a fiú a hétfejű lény utolsó két pár szemébe nézett, kinek a szemén keresztül látta saját magát? (végül saját maga szemén keresztül látta önmagát- nem azokén keresztül, akik őt csúnyának nézték)
-Mi a mese legfőbb tanulsága? (Önszeretet, mások megbántásának beismerése, bocsánatkérés, megbékélés) tanári kérdés
megbocsátó kártyák kihúzása- megbeszélése, beszélgetés az érzésekről.
megbeszélés
frontális
frontális
frontális
gyakorlati feladatok
5p Levezető játék
Szívből-szívbe
Szív alakot formálva körbe állnak a gyerekek-és a pedagógus. A játékvezető beáll középre, és elmondja, hogy kivel szemben érzett dühöt, csalódottságot, ki bántotta meg- akiről beszél az reagálhat a történtekre-aki beszél behívja a szív alaku formába a társat- és kifejezi megbocsátását-innen átveszi a szót a másik gyerek- ő mondja el, kivel volt konfliktusa, milyen sérelm érte- mi esett neki rosszul- az érintett szintén reagál a problémára- tisztázzák a helyzetet. A beszélő behívja a szívbe a társát, békét köthetnek-„csalódott voltam, megbántottál..de..legyen újra béke. és ha békét tudnak kötni, beáll a szív formába.
Tanári magyarázat frontális, páros
5 perc
2 p Megbocsátó kártya készítése
Kiosztok a gyerekeknek egy szív alakú lapot, amibe írják le, mit szeretnének megbocsátani másoknak, maguknak..
-„Leteszem..
-„Nem cipelem tovább..”
_”Megbocsátom..”
-„Elengedem..”
Megbocsátás háló-álljatok be egy sorba- mint a tornasor- legelőre álljon az, aki könnyebben megbocsát ezek után- a végére az, akinek nehezen megy még- és ennek megfelelően helyezd el magad a sorban, mennyire tudsz megbocsátani, illetve bocsánatot kérni egyéni
4 perc 3.Értékelés:
Hogyan érezted magad az órán?
Mit tanultál a mai órán látott videóból, a Tündérmeséből?
Hogyan érzed, változott-e a megbocsátáshoz való hozzáállásod?
Könnyebb lesz-e ezután megbocsátani, vagy bocsánatot kérni?
Tanítói értékelés, a gyerekek önértékelése után. Beszélgetés frontális
Ezt a foglalkozást is relaxációs gyakorlattal kezdtük. Ehhez “A haragom kifújom, mint a cica nyújtózkodom “ kezdetű mondókát választottam, mely segítette az ellazulást. Boldog Dóra mesére hívta a gyerekeket, Bezzeg Andrea: Tündéri bocsánat című meséjét hallgatták meg.
Megbeszéltük, hogy nem jó érzés haragudni valakire és bizony boldogságot érzünk bocsánatkérés után. A nagycsoportosoknál nagyon jól működött a Varázsszavak játék, sok mindenkinek jutott eszébe, hogy miért és kitől kérjen bocsánatot.
Majd körbeadtunk egy varázssimogatást.
A foglalkozás végén ellátogattunk Kerekerdőbe, ahol minden fán a szeretet gyümölcsei teremnek. Ezt a matematikai feladatlapot oldották meg a gyerekek.
A megbocsátás témáját feldolgozó foglalkozást kérdésekkel kezdem, melyekre jelentkeztek, válaszoltak a lányok.
Bántottak már meg? Megbocsátottál? Te bántottál meg másokat? Megbocsátottak neked? Mit éreztél, amikor megbántottál mást? Mit érezhetett az illető? Mit jelent számodra a megbocsátás? Tegye fel a kezét aki, úgy érzi nem tud megbocsátani! /Minden kérdésre személyes példákat is megfogalmaztak a véleményeik mellett./
A sok személyes élmény meghallgatása után egy rövid videó megnézése következett, melyet alaposan megbeszéltünk.
/Ismét a megbocsátás.
https://www.youtube.com/watch?v=OGOdd89Ibes/
A látottak megbeszélése után szituációkat találtak ki csoportokban, melyeket elő is adtak társaiknak. Minden csoportnak 3 szituációt kellett kitalálni. Egy könnyen megbocsátható, egy nehezen megbocsátható és egy szinte megbocsáthatatlan történetet kellett előadni, melyet követően megbeszéltük, hogy milyen érzés volt eljátszani, illetve külső szemlélőként látni.
A foglalkozás végén egy lapra leírták, hogy kinek mit szeretnének megbocsátani és miért. Aki úgy érezte, hogy sikerül/t megbocsátania, széttépte a papírt. Akinek még nem sikerült, összegyűrte és elvihette, hogy majd akkor tépje el, amikor úgy érzi sikerül megbocsátania.