Sajnos a járvány hosszú időre elrabolta tőlünk a közös perceket: a közös foglalkozásokat, a testnevelés órákat. Az online órákon gyakran foglalkoztunk az egészséges életmóddal, a mozgás-lehetőségekkel. Igen-igen megcsappant ez utóbbiak száma. A gyerekek inkább bevackoltak otthon, ugyanakkor panaszkodtak, hogy nem jó ez így. Így mindenféle mozgásos feladatot is beiktattunk az online-oktatás idejére. Ebben a testnevelő tanár is segítségemre volt.
Még az online-oktatás előtt készítettünk egy táplálékpiramist is, amihez mindenki igyekszik tartani magát.
Testmozgás
Móri Radnóti Miklós Általános Iskola Nádasdy Tamás Tagiskolája
Csókakő 8074
Petőfi Sándor utca 5.
Osztály: 3. osztály
Létszám: 14 fő
Téma: Egészséges életmód
Téma feldolgozása: 1 tanóra tartalmú
1. Órakezdő relaxáció, téma bevezetése, feldolgozása:
Környezetismeret tantárgy összefoglalásra learningapps játékokkal
Szükséges eszközök: IKT, laptop
2. A téma feldolgozása- az óra lezárása:
– Környezetismeret tankönyvvel éves összefoglalás közös ismétléssel.
– Szemüveget kaptak párosával, a tanult témákat kiosztottuk a párok között, és mint egy nagyító szemüveg kiemelték a tanult tudásukat illusztrációikkal.
Szükséges eszközök: lap, íróeszközök
Készítette: Moór Zsanett osztályfőnök, német nemzetiségi tanító
Kölcsey Ferenc Főgimnázium ,29-es számú Napközi Otthonos Tagóvoda
Az egészséges fizikai és lelki állapothoz nélkülözhetetlen a testmozgás. Kiemelten fontos ez óvodás korban, a gyermek harmonikus fejlődése szempontjából. A kicsik szívesen, örömmel vesznek részt minden mozgásos játékban. Örök mottónk:”Ép testben ép lélek”.
Nagyon fontos volt a május hónap témája is! Az egészséges életmód és a mozgás fontossága. Az első óránkat a rímfaragó játékkal kezdtük, amely során a tanulóink párban írtak verseket a sport, mozgás fontosságáról. Nagyon élvezték a tanulók ezt a feladatot, mindenki beleszőtte a versikébe kedvenc mozgásformáját. Az idő kedvezett a szabadban lévő mozgásformáknak így ezt kihasználva fociztak a fiúk a lányok pedig koreográfiákat készítettek kedvenc zenéikhez és a hónap dalára is mozgássorozatot állítottak össze!
Másik órákon rajzot készítettek a kedvenc sportágaikról. Megbeszéltük mi szükséges a mozgás mellett még az egészséges életmódhoz.
Nagyon mozgalmasan telt ez a hónap is a Sárréti Csibészekkel. JOBB VELÜNK A VILÁG!
A mozgás a gyermekek számára nélkülözhetetlen. Hatással van testi és lelki fejlődésükre egyaránt. Pedagógiai programunkban kiemelt helyen van az egészséges életmód a mozgásfejlődés alakítása. Nagy hangsúlyt fektetünk a gyermekek mozgásigényének kielégítésére. Beépítjük mindennapi életünkbe: mindennapos testnevelés, mozgásos tevékenység, szabadban való mozgás, túrák, kirándulások szűkebb és tágabb környezetünkben. Nagy öröm számunkra, hogy jól felszerelt új tornaszobánk helyszíne a mozgásos tevékenységek egy részének valamint a fejlesztésre szoruló gyermekek mozgásfejlesztésének. A kedvező időjárási lehetőségeket kihasználva mozgásos tevékenységeinket a szabadban tartjuk, mely örömmel tölti el a gyermekeket. Pillanatképek ovis életünkből.
A mozgás a gyermekek számára nélkülözhetetlen. Hatással van testi és lelki fejlődésükre egyaránt. Pedagógiai programunkban kiemelt helyen van az egészséges életmód a mozgásfejlődés alakítása. Nagy hangsúlyt fektetünk a gyermekek mozgásigényének kielégítésére. Beépítjük mindennapi életünkbe: mindennapos testnevelés, mozgásos tevékenység, szabadban való mozgás, túrák, kirándulások szűkebb és tágabb környezetünkben. Nagy öröm számunkra, hogy jól felszerelt új tornaszobánk helyszíne a mozgásos tevékenységek egy részének valamint a fejlesztésre szoruló gyermekek mozgásfejlesztésének. A kedvező időjárási lehetőségeket kihasználva mozgásos tevékenységeinket a szabadban tartjuk, mely örömmel tölti el a gyermekeket. Pillanatképek ovis életünkből.
Helyi nevelési programunkban kiemelt feladataink egyike az egészséges életmód szokásainak megalapozása, formálása a játékon belüli fejlődés lehetőségeink megteremtése. Ennek a hónapnak a témája tehát programunk lényeges eleme, melyet szabadban végzett labdagyakorlatokkal dolgoztam fel. A gyermekek örömmel tornáztak, játszottak a labdával.
Ezt a témakört a szabadban való sok-sok mozgára épitettem. A mese, Lusta király feldolgozása utáni napokon rendeztünk sorversenyt,célba dobtunk,bringáztunk az óvodánk kressz pályályán, és játszottunk tűz-viz-repülő játékot, amit ismertek a gyerekek és nagy örömmel játszák mindig.
A hetet azzal zártuk, hogy lerajzolhatták a gyerekek a kedven c mozgásformájukat.
A hónap témáját az Arcizomlazítás játékosan relaxációs gyakorlattal kezdtük. Az arcukkal játszottak játékosan. Nagyon jó, derűs légkör alakult ki a foglalkozáson.
A játékos relaxációs gyakorlat után Bagdi Bella: Jól érzem magam boogie című dal meghallgatásával és eljátszásával folytattuk. Egy nagyon kedves és vidám a dal, kényelmesen elhelyezkedtek. Nagyon ügyesek voltak a gyerekek, mozogtak odafigyeltek, hogy mit kért tőlük az előadó. Hibajavítás módszerét alkalmaztam, a talp dobbantásnál, mert legtöbbjük teli talppal dobbantott. Testséma fejlesztés is történt jobb és bal irányok gyakorlása, megkülönböztetése.
Azt tapasztaltam, hogy a legjobban sikerült tevékenység a tükörjáték volt, mert gyerekek nagyon kreatívak voltak, ügyesen elmutogatták a sportos mozdulatokat. Egyéni ötleteiket figyelembe vettem a tevékenység során.
A záró éneklés előtt kiszínezték az utolsó előtti lépcsőfok sablonját. Átismételtük az eddig megtett, utunkat”. Az volt az észrevételem, hogy a csoport tagjai emlékeznek a lépcsőfokok témáira.
A délelőttöt Bagdi Bella: Ugrálj, ugrálj fel, fel dalával zártuk. Leutánozták a dalban elhangzottakat.
Iskolánkban is nagy népszerűségnek örvend az egész világon teret hódított 2020-as tánc kihívás: a dél-afrikai DJ Master KG és Nomcedo Jerusalema című dala. Baráti társaságok, munkahelyi közösségek, kicsik és nagyok ezrei tanulták már meg a lépéseket, és töltötték fel a videót a közösségi oldalakra. Adilson Maíza, a „Fenómos do Semba” koreográfusa így emlékszik vissza: “A boldogságot akartuk megmutatni. Az afrikaiak, főleg az angolaiak egyszerűségét. Azt, hogy lehetséges a boldogság, még akkor is ha semmid nincs, vagy ha olyan időket élünk, mint most a világjárvány kellős közepette.” A Boldogságóra program májusi tematikájaként két testnevelő tanárunk, Bizonyné Balogh Klára és Járási Adrienn a felső tagozatosokkal megismertette a kihívást és a táncot, majd némi gyakorlás után elő is adták az iskola udvarán. A gyerekek nagy örömmel vettek részt a kihívásban, és jókedvűen táncolták végig a koreográfiát, eleget téve testmozgás sajátos formájának.