Januári témánk a célok kitűzése és elérése volt. A téma bevezetéseként meghallgattuk az öreg halász és a nagyravágyó felesége című mesét. Rengeteget beszélgettünk arról, hogy miért fontos, hogy kinek milyen céljai vannak,hogyan tudjuk elérni azokat. Ki mire vágyik és mit tesz érte, majd a meséhez kapcsolódóan az aranyhalba megfogalmazták és beleírták saját vágyaikat, kívánságaikat. Mi lenne az, aminek a teljesülését nagyon szeretnéd, ha valóban kívánhatnál? Páros munkában megrajzoltuk, milyen tényezők szükségesek a célok eléréséhez. Osztálytablót készítettünk közös céljainkról: jó bizonyítvány, javítás matematikából, a város jó sportolója cím elnyerése, a farsangi produkció sikeressége. A célokkal kapcsolatos közmondásokat, jelentésüket közösen magyaráztuk meg. Ebben a hónapban nagyon jó eredményeket értünk el céljaink elérése terén. Remélem, céltudatosabban dolgozik ezentúl mindenki!
Célok kitűzése és elérése
A januári feladatot nagy izgalommal készítettük kis csoportunkkal.
Sokat beszélgettünk milyen jó cselekedetet is válasszunk. A többség döntése az lett, hogy érezzük jól magunkat az iskolában. Célokat tűztünk ki magunknak egy egész hétre. Segítségül vettük az osztályunk falán lévő kis ikonjainkat, amiből egy táblázatot készítettünk. Reggelenként megbeszéltük, hogy mi az aznapi feladatunk, majd délután azt, hogy ki tudta teljesíteni. Aki úgy gondolta, azt a napot aláírta.
Köszönjük ezt a feladatot is! Jobban figyeltunk így egymásra, ügyesedtünk- okosodtunk és figyeltünk egymásra.
Célok kitűzése és elérése
Ezt a Boldogság óra foglalkozást relaxációs gyakorlattal kezdtük. A „Napimádás”- alkalmával, a gyerekek körbe álltak, karjukat felemelve engedték a levegő szabad áramlását, kifújáskor pedig mindent kiengedtünk (fáradság, feszültség, bánat, stb.) ami rossz. A relaxációs gyakorlat után meghallgattunk a hónap dalát. Bagdi Bella: Van nekem egy álmom, amihez különböző mozdulatsorokat találtunk ki.
A téma bevezetéseként elmeséltem a gyermekeknek Bezzeg Andrea: Boldog vár mesét, melyet érdeklődve hallgattak meg. A mese után mindenki elmondhatta, hogy mi a legnagyobb álma, akinek volt kedvence le is rajzolhatta. Megbeszéltük az egyéni célokat, valamint a csoport céljait is. Ezek után két csoportot alkottunk és labdával célba dobtunk, miután mindenki kipróbálta, hogy milyen érzés, amikor a labdája célba ér, beszélgettünk arról, hogy kinek mi a célja.
A foglalkozás lezárásaként kiszínezhették a gyerekek a célok elérésének jelét, melyet elhelyeztünk a Boldogság várának ötödik lépcsőfokán.
Domoszlói III. András Általános Iskola
Kicsit nehéz volt ez a feladat számunkra. De sikeresen megoldottunk. A mi célkeresőnk egy kártyacsomag lett.
1. Mindenki kitalált egy olyan célt, amit szeretne elérni és azt leírta, lerajzolta.
2. Összekevertük a lapokat és mindenki behunyt szemmel húzott egyet.
3. Felolvastuk, amit a lapokon találtunk. /némelyik viccesen hangzott, mert voltak saját célok is/
4. Lehetett cserélni egymás között.
5. Igyekszünk a kihúzott célokat megvalósítani. Év végén beszámolunk róla, hogy sikerült megoldani.
Mese: Borsószem hercegkisasszony – Mi volt a főszereplő célja? Mit tett a főhős célja eléréséért, hogy igazi hercegkisasszonyt találjon?
A célok kitűzésének szerepe, jelentősége – spontán megnyilatkozások.
Milyen céljai lehetnek az osztályunknak közösen? – Felírjuk a javaslatokat a táblára, majd kiválasztunk egyet, amit mindenki elfogad.
Az öt napos kihívás megtervezése, megfogalmazása – mindenki rögzíti külön lapon, melyet a tolltartójába tart.
Minden reggel megbeszéltük, hogyan sikerült teljesíteni az előző napi kihívást, és megnéztük az aznapi feladatot.
A gyerekeknek tetszett ez a játék, szívesen bekapcsolódtak.
Célok
A hónap megvalósítás ötletét a témafelvetést szívesen használtam. A Leghasznosabb mese a vegyes életkorú csoportunknak még nem érthető, ezért az előző év feladatait használtam. A gyerekek nagyon aktívan vettek részt a megvalósításban. Mi leszel, ha nagy leszel témájú beszélgetés során a nagyobbak változatos foglalkozásokat (kutató, cukrász, növényorvos, állatorvos, óvó néni, focista,…) soroltak fel és megindokolták, hogy miért. Érdekes momentum volt, amikor az egyik nagycsoportos fiú azt mondta, „16 éves koromba már mehetek diákmunkára nyáron” ezzel is segítve a szüleit, hogy meg tudjanak mindent venni. A kicsik még nincsenek teljesen tisztában a fogalmakkal, ők még unikornisok és egyéb mesehősök szeretnének lenni. A nagyobbak segítségével megmagyaráztuk, hogy a farsangon azok lehetnek, amit elképzelnek. Szívesen rajzolták magukat a most kicsi vagyok, de egyszer nagy leszek tablóra.
Az idő, mint fogalom megismertetése mindig nehéz feladat, a gyermekek pszichés jellemzőiből adódóan. Ezért az év minden napján szükséges beszélgetni róla. A hét napjainak megismerése, rögzítése a hét körforgását jelző órán történik, amit minden nap a beszélgető körben elmondanak a vállalkozó gyerekek és az adott napra „repül” a katicabogarunk. A kicsik segítséggel már felsorolják és mutatják a hét napjait. A nagyobbak visszafelé is jól mondják. Az idővel kapcsolatos névszók (holnap, holnapután, tegnap, tegnapelőtt) jelentését értik, meg tudják nevezni a napot az iskolába készülők. Gondolkodásuk még képszerű, igénylik, hogy lássák a hét napjait.
A hétfőtől vasárnapig mondókát örömmel gyakorolták a gyerekek, és közösen találtuk ki nagy nevetések közepette a mozdulatokat.
Célok
A hónap megvalósítás ötletét a témafelvetést szívesen használtam. A Leghasznosabb mese a vegyes életkorú csoportunknak még nem érthető, ezért az előző év feladatait használtam. A gyerekek nagyon aktívan vettek részt a megvalósításban. Mi leszel, ha nagy leszel témájú beszélgetés során a nagyobbak változatos foglalkozásokat (kutató, cukrász, növényorvos, állatorvos, óvó néni, focista,…) soroltak fel és megindokolták, hogy miért. Érdekes momentum volt, amikor az egyik nagycsoportos fiú azt mondta, „16 éves koromba már mehetek diákmunkára nyáron” ezzel is segítve a szüleit, hogy meg tudjanak mindent venni. A kicsik még nincsenek teljesen tisztában a fogalmakkal, ők még unikornisok és egyéb mesehősök szeretnének lenni. A nagyobbak segítségével megmagyaráztuk, hogy a farsangon azok lehetnek, amit elképzelnek. Szívesen rajzolták magukat a most kicsi vagyok, de egyszer nagy leszek tablóra.
Az idő, mint fogalom megismertetése mindig nehéz feladat, a gyermekek pszichés jellemzőiből adódóan. Ezért az év minden napján szükséges beszélgetni róla. A hét napjainak megismerése, rögzítése a hét körforgását jelző órán történik, amit minden nap a beszélgető körben elmondanak a vállalkozó gyerekek és az adott napra „repül” a katicabogarunk. A kicsik segítséggel már felsorolják és mutatják a hét napjait. A nagyobbak visszafelé is jól mondják. Az idővel kapcsolatos névszók (holnap, holnapután, tegnap, tegnapelőtt) jelentését értik, meg tudják nevezni a napot az iskolába készülők. Gondolkodásuk még képszerű, igénylik, hogy lássák a hét napjait.
A hétfőtől vasárnapig mondókát örömmel gyakorolták a gyerekek, és közösen találtuk ki nagy nevetések közepette a mozdulatokat.