
Boldogító jó cselekedetek

Pestszentlőrinci Kerekerdő Óvoda Zöldike tagóvoda
– Beszélgetés a jócselekedetről, jószívűségről. Mindenki kap egy papírszivecskét, abba gyűjti azoknak a gyerekeknek a
pecsétjét, akikkel valami jót tett (pl: megvígasztalta, segített valamiben…stb.)
– Beszélgetünk az adakozásról, azoknak akinek nincs játéka étele:
– Látogatás Kispestre az „Enni adok dobozhoz.” Előtte sokat beszélgetünk róla, hogy mi is az, kiknek segítünk vele,
miért fontos, hogy segítsünk, milyen ételt vigyünk a szekrénybe.
– „Szeretetkosár program”: óvodánk minden évben gyűjt játékokat, könyveket egy Kárpátaljai óvodának. Ebbe a
gyerekeket aktívan bevonjuk. Beszélgetünk arról, hogy miért gyűjtünk, kiknek gyűjtünk.
Decemberben a tanulók „őrangyalok” szerepét vették fel. Húzniuk kellett egy-egy nevet, s az adott személy őrangyalának kellett lenni titokban, egy teljes hétig. Elmagyaráztam nekik, hogy az őrangyalkodás jelenthet egy kedves szót, segítséget, apró ajándékot és odafigyelést is. A hét során megfigyeltem a gyerekeket: volt, aki komolyan vette feladatát – az egyik kislány rendszeresen dicséretekkel, kedves szavakkal halmozott el engem. A hét végén be is igazolódott, hogy ő volt az őrangyalom :). Sajnos akadt olyan is, aki nem törődőtt a rá bízott feladattal, vagy egyszerűen elfelejtette azt.
Összességében nagyon jó volt megtapasztalni, hogy a visszahúzódóbb tanulók is képesek kinyílni, ha a szeretetteljes közeledésről van szó, ugyanakkor még sokat kell dolgoznunk témán. 🙂

Egész év során nagy gondot fordítunk arra, hogy ne pazarlóan éljük mindennapjainkat. Víz-elzárjuk a csapot fogmosás közben, áram- természetes fényt részesítjük előnyben, élelem (csak annyit veszünk el /szedük, amennyit biztosan elfogyasztunk) A megmaradt élelmiszert a szomszédban lévő Családsegítő Intézménybe juttatjuk el minden nap. Ezek során kitérünk a szegénység fogalmára is, amelyet a karácsonyi adománygyűjtéskor még jobban átérzünk. Nevelő /szülő karöltve munkálkodik ezen. (Szülő-gyerek közösen válogatják a jó állapotú használati tárgyakat, és hozzák be az óvodába.)
Móra Ferenc: A didergő király című verses meséjét hívjuk segítségül, melyet eldramatizálunk, így hozva közel a gyerekekhez ezt a témát.



A téma az egész adventi időszakot átszőtte. Karácsonyra készülve beszélgetéseink középpontjában a család és a szeretet állt. Szívesen játszottak a gyerekek szituációs játékokat: -Miben segíthetnek a gyerekek szüleiknek, ha fáradtan hazaérnek a munkahelyről? Vagy miben segíthetnek a társaiknak az oviban pl. ha otthon hagyta a kedvenc alvókáját?….stb.
Beszélgettünk a gondoskodás fontosságáról- feltöltöttük a madáretetőket.
Az advent utolsó hetében mindenki őrangyallá változott. A gyerekek kihúzták egymás jelét és megpróbáltak minél több jót cselekedni a választott gyerekkel. Mindenki elkészítette a saját őrangyalát, amit karácsonyra hazavittek a családnak.

Szorgalmatos Mesekert Óvoda,Bölcsőde és Konyha
A relaxációs gyakorlatok elvégzése után meghallgattuk a Jó emberré csak a szívemmel válhatok c.dalt.Fogtuk egymás kezét, megöleltük a barátunkat.A Szív kertje” c.mese meghallgatása után több napon át tartó jó cselekedet gyűjtőlapot kaptak.A foglalkozást a Boldog vagyok c. dal éneklésével zártuk.

Kunszentmártoni Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Az előző képet már elküldtem ez a naptár amit a gyerekek készítettek.
