Beszélgetőkörben megbeszéltük a jó cselekedetek boldoggá tesznek minket, és hogy jobb adni, mint kapni.
-Jó emberré csak szívemmel válhatok dal bemutatása, majd gyakorlása.
-Mese dramatizálása , amely címe: Szívem kertje
-Hála mondóka
-Adni, kapni játék
-Ajándékozás játék
-Nyomozós játék: ,,tégy jót és tartsd titokban˝
-Angyalka dísz készítése papírból
Boldogító jó cselekedetek
2024. december 18-án boldogság órákat tartottunk iskolánk 2.c osztályában. A decemberi hónap témája a „jó cselekedetek”. Ráhangolódásként Bagdi Bella : Jó emberré csak a szívemmel válhatok” c. dalával indult az óra, amit gyorsan megtanultak és énekeltek a gyerekek. Ezután megbeszéltük, hogy mi is az a pozitív énkép, az öngondoskodás és mi mindent tehetünk annak érdekében, hogy nagyobb önbizalmunk, jobb közérzetünk, pozitívabb látásmódunk legyen. Fontos gondolatként került a táblára Gretchen Rubin mondata:
„A legjobb módszer, hogy boldoggá tegyünk másokat, ha önmagunkat boldoggá tesszük.”
A beszélgetés után egy nagyon kedves mese került tanítói felolvasással bemutatásra, a karácsonyi csillagról. A gyerekek figyelmesen, érdeklődve hallgatták végig a mesét és a feldolgozás után mindenki elkészítette a maga kis fenyőfáját, hegyében a csillaggal, aminek számunkra már jelentése volt. A 2. óra saját magunkról alakított „Én-kép” alakításával zárult, ahol pozitív szavakkal egészítettük ki, a magunkról alkotott rajzokat.
A 3. órában a december 12-ei „Mézeskalács –ház napja”-hoz kapcsolódtunk és kartonból elkészítésre kerültek a mesebeli házikók. Akik még szerettek volna levelet írni a Jézuskának, azt is megtehették!
Az órák nagyon jó hangulatban, mély tanulsággal /tanulással teltek, a gyerekek olyan ismeretekre tettek szert, amik beépíthetőek lesznek a jövőbeni pozitív énkép kialakításában. Köszönjük a sok ötletet, ismét örömmel töltött el minket, hogy a program részesei lehetünk.
A decemberi boldogságóra témája a „boldogító jó cselekedetek” voltak. Ez a hónap különösen alkalmas arra, hogy az egymás iránti kedvességet, figyelmességet kifejezzük. Ezért többször foglalkoztunk ezzel a témával.
Meghallgattuk Bagdi Bella: Jó emberré csak a szívemmel válhatok dalát, majd az elsős gyermekek tapasztalatait gyűjtöttük össze a mindennapi jó cselekedetekről.
Készítettünk az otthoni, más hétköznapi szituációkról rajzokat, amiken ezeket a helyzeteket örökítettük meg. Tabló formájában a folyosónkon emlékezteti a gyerekeket a ezekre a jótettekre.
Játékos formában (Pl. postás játék, mese) összegyűjtöttünk olyan helyzeteket, amiket elsősként az elmúlt 3 hónapban az iskolában, az osztályban tapasztaltak. Ezeket az egymást segítő apró jó cselekedeteket szituációs játékokban mutatták be a gyerekek egymásnak.
A jó cselekedetek fontos párja a tiszteletet, a szeretetet kifejező szavak, amiket összegyűjtöttünk, megbeszéltük a jelentőségét a jó cselekedet és a jó szó kapcsolatának.
Az advent, a találkozás a testvérosztállyal, az ajándékozás, a karácsonyra várakozás mind olyan helyzetek voltak ebben a hónapban, aminek kapcsán sok jó cselekedetre volt alkalma a gyerekeknek. Megtapasztalhatták, hogyan lehet jószívű az ember.
December hónapban a Katica csoporthoz a Boldogságtündér jött vendégségbe.
Elmesélte a gyerekeknek, hogy az emberek nem mindig veszik őt észre, pedig minden nap, mindenkit meglátogat, de nem kívülről érkezik, hanem a bensőkben lakik.
Azt is megtanította a tündér, hogy amikor boldogok vagyunk, a cselekedeteinkkel mást is boldoggá tudunk tenni.
Orosháza Városi Önkormányzat Napközi Otthonos Óvodája, Uzsoki utcai telephely
Megismerkedtünk a hónap témájával, dalával, meséjével.
Kitaláltuk 2 hétre a tematikus napok neveit. Élvezettel gondolkodtunk együtt, egymásért.
Mindenkinek Békés, boldog karácsonyt, és Nagyon Boldog Új Évet kívánunk!
Mivel még a csoportba járó gyermekek nagy része 3 éves, számukra a mese volt a leginspirálóbb. Többször is elolvastuk a mesét, amely arra ösztönözte őket, hogy jó cselekedeteket tudjanak felsorolni. „Segítettem anyának gyúrni vakarót”, ” A tesómmal jó gyerekek voltunk”. A beszélgetés során olyan pozitív magatartási formákat soroltunk fel, amelyből látszott, hogy ő maguk is átélték az „adni akarás” boldogságát. Mosolyogtak, ragyogott a szemük a beszélgetések alatt. Élményként szép, színes várat építettek, hogy sokáig emlékezzenek a mese mondanivalójára.
Furtai ÁMK Bakonszegi Zöldliget Óvoda
Decemberi adventi ünnepkörhöz nagyon is jól kapcsolódik a boldogító jó cselekedetek téma! Sokat foglalkozunk a szeretet, család témakörrel. Ennek tükrében a gyerekekkel kiemelten tevékenykedtünk a jó cselekedetek témában. Sokat játszottunk, meséltünk, táncoltunk miközben tudatosítani próbáltuk a társaikkal való jó kapcsolat fenntartását, ápolását, a konfliktusok kerülését, megfelelő kezelését. A gyerekek szívesen beszélgettek arról, kinek segítettek a legtöbbet, kivel szeretnek a legjobban együtt lenni, kit szeretnek a legjobban a csoportban. A jó kapcsolatok ápolása során szívesen ki színezték a szivecskéket amelyekre azoknak a gyerekeknek a jelét ragasztották, akiknek a legtöbbet segítettek.
Decemberben az ünnepre hangolódva titkos segítségadást játszottunk, készítettünk apró meglepetéseket a szülőknek, a Luca-napi vásáron árusítottunk, segítettünk az iskolai folyosó dekorálásában is.
Boldogító jó cselekedetek
A december a boldogító jó cselekedetek hangulatában telt.
Két emlékezetes boldogságórát tartottunk. Az egyik egy DFHT-KIP-es gyógytestnevelés óra volt, ahol a gyerekek csoportokban dolgoztak. A már meglévő ismereteiket felhasználva kellett a csoportoknak hátizomerősítő, légzésfejlesztő, egyensúlygyakorlatokat, lábboltozat-erősítő feladatokat összeállítaniuk. A teremben lévő sporteszközökből szabadon válogathattak a gyakorlatokhoz. Ezek a feladatok nagy önállóságot igényelnek a gyerekektől, ugyanakkor a csoportokban való munkálkodás, a kooperáció segíti a közösségépítést.
Az egyéni feladatok kapcsán beszélgettünk a jó cselekedetekről, az adakozásról, a háláról.
A karácsony közeledtével az ajándékozásról.
Megemlítettük, hogy a másokra való odafigyelés mellett nagyon fontos az is, hogy felgyorsult életünkben megálljunk egy kicsit, lassuljunk le, figyeljünk önmagunkra, a lelki békénkre, hiszen abból tudunk adni, amink van.
A gyerekek örömmel fogadják, hogy a testmozgás mellett a lelki gyakorlatokat is végezzük.
A testi-lelki egészség szorosan összefügg, hat egymásra.
A másik boldogságórán meglátogattuk a Berettyóújfaluban működő Igazgyöngy Alapítványt.
Láttuk a sürgést-forgást, ahogy az ott dolgozók szállították az ajándékokat, az adományokat a rászoruló családoknak.
Vettünk kökénylekvárt, amit az alapítvány által támogatott toldi asszonyok készítettek.
Számomra ez különösen kedves, én is Toldról származom.
Emlékbe kaptunk képeslapot az alapítvány által felkarolt tehetséges gyerekek munkáiból, kitűzőt.
Nagy élmény volt számunkra, hogy betekintést nyerhettünk az Igazgyöngy Alapítvány munkájába. L. Ritók Nórának és csapatának a tevékenysége példaértékű. Önzetlenül segítik a rászoruló tehetséges gyerekeket és családjukat.
Nagyon megörültünk a decemberi tèmának, hiszen Karácsony közeledtével még több rászoruló családnak lehet segíteni. Az Óvodánkban idén is meghirdették a “Szeretetdoboz” kezdeményezést, ahol lelkesen hozták az élelmiszereket a gyermekek.
A hét folyamán igyekeztünk a gyermekek minden jó cselekedeteit kiemelni és felhívni rá a figyelmet. ( egymás felsegítése, zsebkendő adás, megvigasztalás, egymás előreengedése, stb.)
Hála doboz jàtékot is játszottunk , ahol a gyermekek elmondhatták, hogy milyen jócselekedeteket tettek, ami boldogsággal töltötte el őket és mindezért hálás a szívük .
Mindannyian a “szerető szív színébe” öltöztünk a Mikulás fogadására!