Foglalkozást kezdő ének: Bagdi Bella: Jó emberré csak a szívemmel válhatok
„Relaxásicós dal” meghallgatása, lassú mozdulatok kíséretében.
Elmeséltem a „Szívem kertje” című mesét.
Gyógyító szívecskéket készítettünk papírból, oda lehetett adni beteg vagy szomorú társaknak hogy felvidítsák őket.
Szívnyakláncot tettünk egymás nyakába, elmondva kit és miért szeretünk.
Záróéneklés: Bagdi Bella: Jó emberré csak a szívemmel válhatok
Boldogító jó cselekedetek

Szentesi Felsőpárti Óvoda, Dr. Mátéffy Ferenc utcai Tagóvodája
A boldogságóra 4. hónapját, a jó cselekedetek gyakorlása határozza meg. A gyerekeket „A jótett helyébe jót várj” című mesével könnyű volt motiválni a jó cselekedetekre. Örömmel vállalkoztak a madáretetők megtöltésére, a Kurca folyó kacsáinak etetésére, illetve bármilyen segítségre. A Tökmagok egyre jobban összekovácsolódnak, s ebben jelentős része van annak, hogy ebben az időszakban kidomborítottuk, hogy milyen gyakran tesznek jó dolgokat, akár egymással, akár másokkal. Le is rajzolták a jó cselekedeteiket és majd albumot készítünk belőle. Lassan mindenki átérzi, hogyha jót teszünk, jobbak és boldogabbak leszünk. A Mazsola csoporttal könyveket gyűjtöttünk a rászorulóknak és a városi gyertyagyújtáson át is adtuk. Mikuláskor a gyermekek kezdeményezték, hogy ajándékozzuk meg a Mikulást is, hiszen Ő kitől kaphat ajándékot, így egy vidám műsort adtunk Neki. Másoknak adni és ezzel örömet szerezni minket is boldogabbá tett.

Óvodásainkat arra neveljük, hogy vegyék észre a környezetükben, hogy mikor, kinek, miben, segíthetnek, és ha már segítettek, örüljenek is annak, hogy másokkal jót tettek, azaz éljék át minél gyakrabban azt az érzést, hogy jó kapni, de milyen nagyszerű érzés adni is!
A heti téma feldolgozását a relaxációs gyakorlattal, és a „Jó emberré csak a szívemmel válhatok” dal meghallgatásával kezdtük. Majd mindenki elmondta, hogy otthon miben segít a szüleinek, ezeket rajzaikban is megjelenítették, valamint elkészítettük a „jó cselekedetek” dobozát, melybe naponta kerültek újabb rajzok.
A természetvédelmi munkánk fontosságát hangsúlyozva kiemelten figyelünk télen a madarakról való gondoskodásra, ehhez is kapcsoltunk egy szituációs játékot.
A heti téma tulajdonképpen egész héten foglalkoztatta a gyermekeket, az említetteken kívül, nemcsak a munkafüzet feladatait oldották meg örömmel, hanem a szülők is beszámoltak arról, hogy milyen segítőkészek lettek otthon a gyermekek.
December hava a háláról, szeretről, jócselekedetekről, ajándékokról szól. Ez a csoportunkban sem zajlott másként. A téma feldolgozása (történetek olvasása, éneklés) után elkészítettük a szülőknek a hála-szeretet angyalkáinkat, valamint kuponokat készítettünk, melyeket a szülők beválthatnak a gyermekeknél. Az \\\”ölelőhernyónk\\\”-kal búcsúztunk el és kívántunk egymásnak Áldott, békés, szeretetteljes Karácsonyt!
Lerajzoltuk a jó cselekedeinket, és példaként elmeséltük a társainknak.
A Ficánka csoportban már hagyomány, hogy minden évben Karácsony előtt Fenyőünnepet tartunk, ahová meghívjuk a kedves szülőket, egy közös délelőttre. Idén is készültünk ezzel a jó cselekedettel.
Karácsonyfás meghívót készítettünk a gyerekekkel, és egy verses mese eljátszásával is készültünk, mindezt a szülők előtt titokban tartva. A gyerekek izgatottan készültek, hiszen megbeszéltük, hogy ezzel a kis meglepetéssel, mi fogjuk megajándékozni a szülőket. A meglepetés mesénk után, feldíszített asztaloknál vártuk a vendégeket, majd a Fenyőfánk alatt talált ajándékokkal játszhattak a gyerekek a szüleikkel közösen. Úgy gondoljuk ebben a rohanó világban, jól esik a szülőknek is lelassítani kicsit és megélni a pillanatokat a gyerekeikkel közösen, főleg így a szeretet ünnepe előtt.
Jól sikerült ez a meglepetés délelőtt, jó volt látni, ahogy a szülők meghitten együtt játsszanak a gyermekeikkel.
Idén kibővítettük a jó cselekedeteink körét, és minden csoportnak az óvodában készítettünk egy mézeskalácsot, amit együtt adtunk át.
A gyerekekkel megbeszéltük, hogy milyen jó érzés is adni, anélkül, hogy viszonzást várnánk érte.
Nagykőrösi II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola
Kis közösségünk nagyon nem tud titkot tartani. Így az apró örömök hónapja feladatai a titoktartásra is épültek. Minden héten más-más nevét húzták ki a gyerekek, akivel egy héten át minden nap valami jót kellett cselekedni, de úgy, hogy ne derüljön ki, ki az, akitől a jócselekedet származott. A heti megbeszélésnél összeírtuk azokat a jó cselekedeteket, amik örömet okoztak, és külön jelöltük, melyek azok, amiről nem derült ki, ki „követte el”.
A hónapot azzal zártuk, hogy a többi boldog osztállyal összefogva, az utolsó tanítási napon pásztorjátékkal örvendeztettük meg iskolánk közösségét, valamint a 4. adventi vasárnap városunk lakóit!
Természetesen a családokra is gondoltunk, mert egy délután ajándékokat készítettünk meglepetésként!
Decemberben a Boldogító jócselekedetek témáját dolgozták fel a Mókus csoportban a Gyerekek. ☺ Relaxáció után mesét meséltem, majd megbeszéltük, mik is azok a jócselekedetek. Mindenki lerajzolta a jelét és a Gyerekek kihúzták egymást. A következő két hétben a párok feladata az volt, hogy segítsék egymást a csoportban. Így megtapasztalták, hogy milyen jó érzés, ha tudatosan odafigyelnek egymásra ☺