A boldogító jócselekedeteket szerepjátékokon keresztül gyakoroltuk.
Egyszerű tanórai és szabadidős szituációkat játszottunk el.
Pl. Nem volt radírja a társunknak. Nem tudta bekötni a cipőjét. Piros szívecskével leptük meg egymást, váratlan helyzetekben.
A hónapban többször leptük meg egymást kisborítékba rejtett rajzokkal.
Boldogító jó cselekedetek
Teréz anya gondolatainak értelmezésével kezdtük a foglalkozást, majd megbeszéltük, hogy miért jó az nekünk, ha másokkal jót eszünk. Miközben hallgattuk a hónap dalát, kis fenyődíszekre írták fel a gyerekek a társaiknak szóló pozitív üzeneteket. Ezeket a kis díszeket a folyosón elhelyezett fenyőfán helyezték el.
Boldogságóra a 4. osztályban
óravázlat
Téma: Boldogító jó cselekedetek
Az óra cél-és feladatrendszere: érzelmi intelligencia és a mások iránti odafigyelés, segítségnyújtás erősítése.
Tantárgyi koncentráció: magyar irodalom, ének-zene, vizuális kultúra, etika, technika, hit-és erkölcstan
Az órát tartja: Borbás Lászlóné
Helyszín: Tunyogmatolcsi Petőfi Sándor Általános Iskola
(Tunyogmatolcs, Árpád u. 3. , 4. sz. tanterem)
Időpont: 2019.12.19. 08:00-08:45
Az óra menete Megjegyzés
(módszerek, szemléltetés)
1. A téma bevezetése (5 perc)
Elméleti háttér a ,,Jobb adni mint kapni” alapján
tanári közlés, majd a gyerekek tapasztalatai
előzetes ismeretei
2. A téma feldolgozása (25 perc)
– Relaxációk
– Miért boldogítanak a jó cselekedetek?
– Adok nektek valamit!
A kőleves (népmese)
– Közös ének (Bagdi Bella: Jó emberré csak a szívemmel válhatok)
(családból, bibliából, médiából
Bagdy Emőke (33-39.o.)
csoportmunka
(véleménygyűjtés)
táncjáték és rajzok
közös feldolgozással
Megf.sz.: Mire biztatott téged és mitől óvott a történet?
3. A téma összefoglalása (10 perc)
– Adventi tervek
– Rajzok az ajándékozás örömeiről
(egyéni feladat)
4. Házi feladat
– Lapozgató
Keress verseket, meséket, énekeket a témához!
5. Az órai munka értékelése
szóbeli dicséret, jutalommatrica
Boldogító jó cselekedetek
Beszélgettünk a szeretet megnyilvánulásairól, hogy miért fontos megértésben, elfogadásban, szeretetben élni, hogyan tehetünk jóvá rossz döntéseket, hibákat. A témához illesztett Veronika zenepedagógiás bizalom játékokat játszottunk, ami megerősítette a kapcsolatok fontosságát. Bezzeg Andrea: „Szívem kertje” című meséjének meghallgatása után, megbeszéltük, hogy milyen jó dolgokat kívánunk egymásnak és milyen jó cselekedeteink vannak már. Majd színes karácsonyi papírdíszekbe rajzolhatták le azt „Mit tettem jól”? Lezárásként kihúztuk egymás nevét, hogy megajándékozhassuk egymást otthon készített ajándékokkal. Ehhez bevontam a szülőket, hogy támogassák gyermekeiket elképzeléseikben. Az ajándékozás advent időszakában valósult meg, ami igen megható volt, csodálatos pillanatokkal.
Minden osztályban és a közösségi terekben német nyelvű adventi kalendáriumot ragasztottunk ki és mindenkit arra biztattunk, hogy minél több jó cselekedetet tegyen.
Villányi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
A Villányi Általános Iskola 6. a osztályos tanulóinak ötletei arról, hogy hogyan tehetünk jót, segíthetünk embertársainknak.
Decemberben nagy fába vágtuk a fejszénket. Az iskolához közel eső falvakban adventi koncerten szerepeltünk 2 helyen, megörvendeztetve a helyi közösségeket.
Ezen kívül pedig az alsós osztályoknak egy Maci-kiállítást készítettünk. Minden munkafolyamat a gyerekek munkája volt. A kiállított macikat otthonról hozták, elkészítették a barlangokat, kiírásokat, gyűjtöttek anyagokat, berendezték az osztályt és elkészítették a vendégkönyvet. Majd meghívtuk az alsós osztályokat, akik egy macis mesét hallgattak meg a gyerekek előadásában és végignézhették a kiállítást. Öröm volt látni a boldog arcokat, hogy adhattak valamit a többieknek. Nagyon nagy munka volt benne részükről. Szeretem a közös alkotásokat, kovácsolja a közösséget, közben nagyon sok mindenről tudunk beszélgetni, és észrevétlenül tanulunk is. Nagy sikere volt!
Boldog iskolának , boldog tanulói vannak.
A jó cselekedetek hónapja éppen alkalmas volt arra, hogy vállalkozó kedvű tanítványunk megvalósíthassa álmát, miszerint: Mikulás ruhába bújva, apró ajándékokkal, – saját zsebből hozott – szaloncukorral kedveskedjen az iskola apraja-nagyjának. B. Imi mellé állt a 11. osztály, és segített jelmezt varrni, Télapót kísérni, „puttonyból” osztogatni.
Minden osztályterembe ellátogattunk, de az iroda és az ebédlő sem maradt ki. A váratlanul betoppant Mikulásnak mindenki örült. A kicsik megsimogatták, az ölébe ültek. Sikerült meglepetést és egy kis örömet, vidámságot csempészni , az amúgy is várokozás lázában égő iskola életébe.
A megfáradt Télapó is megszeppent a szokatlan szereptől.
Íme a fotók, fogadjátok olyan szeretettel, ahogyan ezek a szeretetre éhes gyermekek készültek erre a félórára!
(Zelenka Ildikó, gyógypedagógus)
Helvécia-Ballószög Általános Iskola Kossuth Lajos Általános Iskolája
Decemberben a boldogító jócselekedetek témájának feldolgozását családi kézműves délutánnal kötöttük egybe. Ajándékokat (manókat, hóembereket) készítettünk zokniból, kötött pulcsi ujjából az újrahasznosítás jegyében.
Aranyossy Ágoston Református Óvoda és Általános Iskola
A téma feldolgozását most is két órára bontottam, mindkét órát a relaxációval kezdtük, majd meghallgattuk a hónap dalát, és az órákat egy meditációval zártuk le.
1. óra:
– relaxáció,
– hónap dala meghallgatása,
– mese elolvasása, megbeszélése,
– meditáció
2. óra:
– relaxáció,
– hónap dala meghallgatása,
– Kivel tudunk jót tenni? – körben ülünk, mindenki elmondja a gondolatát
– jó cselekedet gömb készítése – egy – egy jó cselekedet belerajzolása, majd felragasztjuk az egészet egy karácsonyfa formába,
– jó cselekedet színező,
– meditáció