Sok időt töltünk együtt a szomszéd óvodai csoporttal, ezért gondoltam , hogy a boldogító jó cselekedetek alkalmával nekik készítünk egy kis ajándékot, egy kis karácsonyfát. A gyerekek nagy lelkesedéssel díszítették, ragasztották a fát. Aztán átmentünk hozzájuk, elénekeltük a „Kiskarácsony, nagykarácsony…” kezdetű dalt és átadtuk nekik az ajándékunkat, melyet meglepődve, megilletődve fogadtak.
Előző napokban kértem a kedves szülőket, hogy minden gyermek hozzon a barátjának egy kinder figurát ajándékba. Kértem őket, hogy hozzák be a kis figurákat és adják át a legjobb barátjuknak. Volt , aki hármat is kapott és volt, aki egyet sem. Amelyik gyerek nem kapott semmit, azt én ajándékoztam meg. Így lett mindenkinek legalább egy kinder meglepetése.
Aztán színeztünk, táncoltunk. Örültünk egymásnak! A végén a gyerekek megfogalmazták, hogy jó adni, de jó kapni is!
Boldogító jó cselekedetek
Karácsonyt megelőzően sokat beszélgettünk a gyermekekkel a karácsonyi ünnep jelentéséről. „Várakozás, szeretet ünnepe, ajándékozás, együtt a család, békesség, jót cselekszünk” szavak hangzottak el ezzel kapcsolatban. A gyerekek is „angyalokká változtak” és a kihúzott csoporttársuknak jó cselekedetekkel kedveskedtek egy hétig. Segítették, együtt játszottak vele, kedves szóval biztatták. Végül, az utolsó nap kiderült, ki kinek volt az „angyalkája”, s ekkor az általuk készített papírangyalkába rejtett ajándékokkal lepték meg a kihúzott személyeket, akik örömmel fogadták a kedvességet. Békés, nyugodt légkörben vártuk a karácsonyi meglepetéseket, ajándékokat. A közös ajándékbontás és játék az új játékokkal, jó hangulatot hozott. Szívesen játszottak a „Pozitivity” társassal is. Sok érdekes, jó tulajdonságot, helyzetet tudtak meg társukról. Jó hangulat, derű, móka és kacagás hallatszott ki a csoportokból.
Boldog Karácsonyt és Újévet kívánunk!
Karácsony közeledtével a legjobb alkalom jó cselekedeteinkkel boldoggá tenni szeretteinket. Ezért ajándékdobozkákat készítettek a gyerekek, benne pedig elhelyezték a jó cselekedeteiket rajz formájában. Meghallgattuk a hónap dalát.
Orosháza Városi Önkormányzat Napköziotthonos Óvodája Ifjúság utcai Telephely
A képeken az “Adventi készülődés”-ből láthatunk pár képet. Ez a délelőtt a szülőkről és gyermekükről szól. A délelőtt lényege, hogy a gyermek az édesanyjával, édesapjával együtt, közösen barkácsoljanak, babrikáljanak. Hogy hol a boldogító jócselekedet ezekben a képekben? Ott, hogy nem minden gyermek szüleje tudott részt venni ezen a napon, öröm volt látni, hogy azoknak a gyerekeknek a másik gyermek szülője hogyan segít és milyen boldog annak ellenére, hogy nincs ott senkije. A nap zárásaként egy kis Karácsonyi műsorral készültünk.
A decemberi hónapban a jó cselekedetek boldogító erejére fókuszálunk.Karácsony közeledtével szívesebben teszünk jót másokkal, hogy örömet okozzunk. Harmadikosainkkal elkészítettük a „Jótett kalendáriumot”, melybe lerajzoltuk milyen jó cselekedeteket fogunk naponta elvégezni. Egy szimbolikus ajándékkal is megleptük egymást. Lerajzoltuk , aminek szerintünk a társaink örülnének. Egy jókívánság kíséretében átadtuk egymásnak az ajándékokat.
A városunk panziójának karácsonyváró találkozóján műsorral ajándékoztuk meg az ott élő lakókat és a dolgozókat.
Jó cselekedetek gyakorlása
Nem volt nehéz a gyerekeknek találni jó cselekedeteket ebben a hónapban, hiszen a Mikulás és a Karácsonyvárás az ajándékozásról is szól decemberben. Mindig szoktunk készíteni saját készítésű ajándékokat a családtagoknak Karácsonyra (képeslapokat, angyalkákat, stb.), most is így volt. Voltak, akik a Mikulásnak rajzot készítettek, így köszönve meg a csomagot, amit kaptak.
Elmeséltem Szívem kertje című mesét.
Beszélgettünk a szelektív hulladékgyűjtésről, mellyel jót teszünk a földünknek. Óvodánkban szelektíven gyűjtjük a hulladékot, négy színű kukába. Elmondtam a gyerekeknek a Mese a Zöldmikulásról című mesét, amelyben a „természet gyermekeiről” van szó, akik szeretnének kapni ajándékot a Mikulástól.
Mesét mi is találtunk ki a gyerekekkel, aminek a címe: Jó tett helyébe jót várj! Sajnos nem volt időm leírni.
Etettük a madarakat, amit egész télen nem felejtünk el elvégezni. A munkafüzetből kifénymásoltam a „Madaraknak segíts megtalálni az utat a madáretetőhöz” feladatot, és a gyerekek szívesen keresgélték a feladat megoldását.
Kivágott szívecske formákat díszítettünk, színeztünk.
Készítettünk egy kis videót, melyen a Szép nap ölelj át engem kezdetű dalra elcsendesedtünk, Bellával énekeltük halkan a „hálás vagyok” részt és Boldog Karácsonyt kívántunk mindenkinek.
A foglalkozást, szokáshoz híven, a Világomban minden rendben van… kezdetű dallal indítottam. A relaxációhoz a „Villámlazítást” használtam. (Ez máskor is jó volt, mert a „Várakozás” időnként felpörgette a gyerekeket.) Beszélgettünk: Másokon segíteni nagy dolog. Például feladni a kisebbre a kabátot, rendet rakni a szobában, kinyitni az ajtót a boltban nehéz táskával kimenőknek… Sok apró dolog, ami nem is olyan kicsi… Amikor segíthetünk, az jó érzést kelt bennünk, és boldoggá tesszük vele nemcsak magunkat, hanem azt is akinek segítettünk. Mindenki talált valami jó cselekedetet, vagy segítettem rávezetni a jó cselekedet találására. Mindenki tett valami jót, ezért örömtáncot jártunk a Boldog vagyok című dalra. Utána felhívtam a gyerekek figyelmét a hóesésre, ami eltakart mindent. Cselekedjünk jót a madarakkal most, a gyerekek szinte egyszerre mondták, hogy vigyünk a madáretetőbe magokat. Kimentünk, szórtunk magokat az etetőkbe, és jókat hógolyóztunk.
2019-12-29.
Miskolci II.Rákóczi Ferenc Általános Iskola
A decemberi ünnepkörök kiváló alkalmakat adnak a jócselekedetek gyakorlására. Már a Mikulás érkezésére műsorral ajándékoztuk meg iskolánk alsótagozatos diákjait és néhány környező óvoda gyermekeit. Egymásra is jobban figyeltünk ebben a hónapban. Családtagok számára nagy örömmel készítettünk ajándékokat. Így aztán az utolsó tanítási napra a Jócseleketek gyümölcseit is megalkottuk.
Gabriella Eszter Janicsné Fekete
A gyerekek egy vidám, zenés, karácsonyi műsort adtak elő.
A decemberi boldogságórát az értelmileg akadályozottak 7.-8. osztályos tanulóival töltöttük együtt jó hangulatban. Az óra elején relaxációs gyakorlatokat végeztünk: először irkafirkát készítettek egy-egy nagy fehér papírra, majd cammogtak, mint a medve, köröztek, mint a malom és próbáltunk tornázni ellentétes térd-könyök érintésével. A mozgások után elmeséltem nekik A kőleves c. mesét, aminek segítségével megfogalmaztunk jócselekedeteket. Az óra közös munkája egy papír karácsonyfa lett, amire a díszekbe beleírtam a megfogalmazott jó cselekedeteket. Nagyon kedves dísze lett az osztályteremnek. A színezés, rajzolás közben meghallgattuk Bagdi Bella dalát, a Jó emberré csak a szívemmel válhatok éneket.
A tevékenység témája: Boldogító jó cselekedetek
A tevékenység célja: Fedezzék fel, hogy a jó cselekedetek gyakorlása, a boldogság fokozásának hatékony eszköze
A tevékenység feladata: A gyermekek érzékenyítése a segítőkészségre, együttérzésre. Az énkép pozitív alakítása.
Módszerek: kezdeményezés, beszélgetés, szemléltetés, bemutatás, értékelés
Csoport: vegyes életkorú
Eszközök: Mikulás sapka, szívecskékre rajzolt jelek,
Karácsonyfa közös kép készítés, karácsonyi angyalok- egy jó cselekedért jár az angyalka
Dátum: 2019 december
Pedagógus: Koloh Magdolna, Németné Bukva Magdolna, Hornok Ágnes
A téma kibontása:
Szervezés: eszközök előkészítése
Motiváció, kíváncsiság felkeltése: Bezzeg Andrea- Szívem kertje című mese meghallgatása.
-Beszélgetés: Volt e olyan pillanat, amikor jót tettetek, megdicsértek érte benneteket? Mi volt az? Milyen érzés volt? Volt e olyan tettetek amit szégyelltek? Mi volt az? Milyen érzés volt? Melyik tölt el jó érzéssel?….. A téma megbeszélése a gyermekekkel
A gyermekek elmondták gondolataikat, hogyan tudnak segíteni otthon a szüleiknek, vagy éppen mire tudnak tudnak jobban odafigyelni az oviban is. Egy egy jó cselekedetért járt a jutalom angyalka.
-Örömsütit készítettünk egymásnak közösen, mellyel megajándékoztuk egymást.
– A gyermekeknek megmutattuk az adakozás fontosságát. A pazarlás nem menő. Erre megoldás, ha ahelyett, hogy kidobnák, megmaradt tízóraijukat, uzsonnájukat elvittük egy Enni adok adománydobozba.
– VELED VAGYOK” Egy Tábla Csoki A Beteg Gyermekekért! A gyűjtéshez óvodánk is csatlakozott. A cél, hogy az összegyűjtött édességgel, egy kis örömet csempésszünk a nehéz sorsú beteg, illetve gyermekotthonokban élő gyermekek számára.
– A mikulás sapkába elrejtjük a gyermekek és a csoportban dolgozó felnőttek óvodáskori jelét
„Jóságos manók A nagy- és középső csoportosok, valamint a felnőttek húztak jeleket a mikulás sapkából. Titok, hogy kinek a jelét húzták / differenciálás: a kicsik helyett a nagyok és a felnőttek 2-3 jelet is húzhattak/ „Mindenki a jóságos manója lesz annak a kisgyermeknek akinek a jelét húzta, segítse őt mindenben, legyen vele kedves, cselekedjen valami jót az elkövetkező két hétben.
Téma lezárása: Dal: Bagdi Bella: Boldog vagyok, Vers: Karácsonyi jókívánság