Decemberben a várakozás, az egymásra odafigyelés, a szeretetteljes cselekvések hónapja. Mi is kerestük az alkalmakat, hogy segíthessünk egymásnak, hogy jót cselekedhessünk. A vírus sajnos az osztályunkat is elérte, így a boldogító jócselekedet kapcsán kis ajándékkal lepték meg a gyerekek a családtagokat és az otthon maradt gyerekeket. Önfeledten készítették a kis meglepetéseket. Közben meghallgattuk a Jó emberré csak a szívemmel válhatok című dalt. Egy kis dallal is igyekeztünk kedveskedi szeretteinknek, amit online formában mindenkihez eljuttatunk.
Boldogító jó cselekedetek
Együtt könnyebb!
Cél: A gyermekek ismerjék meg a jó cselekedeteket, hogy jobb adni, mint kapni, tanulják meg, hogy a segítség adás fontos, továbbá azt, hogyha te segítőkész és kedves vagy másokkal, az jó érzéssel tölti el azt aki kapja.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Elhelyezkedés: körben ülünk a szőnyegen.
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel a Napüdvözlet jógasort végeztük el a gyerekekkel, mely során ellazultak. A gyakorlat sor után leültünk egymás mellé, majd ölelést adtunk át egymásnak.
Motiválás: Egy kutya bábot vettem a kezembe, melynek az alkalmazásával elmondtam a Kerekerdő kalandra hív téged verset, melyet már a gyermekek is mondtak velem együtt, majd a végén elmondtam a gyerekeknek, hogy miről fogok mesélni. Mese címe: A nagyi kedvence
Mesélés Bábbal a kezemben meséltem el a mesét, mely során a gyermekek élvezettel hallgatták a történetet. A mese végén eljátszottuk a gyermekekkel, hogy milyen az, amikor valaki szomorú, és milyen az, amikor boldog, mert örömet szereztünk neki. Az érzelmek eljátszása metakommunikációs eszközökkel.
Beszélgetés Megbeszéltük a gyermekekkel, hogy milyen jó cselekedeteket tudnának felsorolni, ki miben, és hogyan segít otthon, és, hogy mennyire fontos a jó cselekedetekért kapott jutalom (ölelés, simogatás, puszi). Megbeszéltük a gyermekekkel, hogyha segítenek szüleiknek, annál előbb végeznek a munkával, így többet tudnak játszani együtt (Sok kéz, hamar kész.). Együtt takarítottunk az óvodában, így vártuk a Mikulást, Jézuskát! Közösen mézeskalácsot sütöttünk, ahogy a mesében is várták a nagymamát.
Dramatikus játék: Szituációs játékban eljátszottuk, hogy anya fáradtan jön haza, miben tudtok segíteni, mutassa el mindenki, és a többiek kitalálják, hogy milyen tevékenységben segít. Gyakorlatban is kipróbáltuk, hogy hogyan lehetne zoknikat pározni.
A második szituációs játék, hogy ovis barátunk szomorú, hogyan tudnánk megvigasztalni, milyen ötleteik lennének.
Játék: Jóságos manó játék! Mindenki kihúzta valakinek a jelét, és azzal a gyermekkel kellett kedvesnek, figyelmesnek lennie! Nagyon leleményesek voltak a gyermekek.
Zenehallgatás alkotás közben: Alkotás közben meghallgatjuk Bagdi Bella: „Jó emberré csak a szívemmel válhatok” című dalát, melynek ritmusára a gyermekek mozoghattak, táncolhattak.
A jó cselekedetek gyakorlása:
A téma feldolgozása a karácsonyi időszakhoz közeledve került elő a csoportunkban. Beszélgettünk a gyerekekkel az ajándékozásról is, de a legnagyobb hangsúlyt a segítségnyújtásra helyeztük, mások önzetlen támogatására, az odafigyelésre.
A „Szívem kertje” című mesével megalapoztunk egy közös beszélgetést. Mindenki végig gondolhatta, hogyan tud segíteni másoknak. Többen is megemlítették, hogy otthon a házimunkában szoktak segíteni, majd volt, aki azt mondta, a szófogadás is nagy segítség lehet. A karácsony ünnepéhez kapcsolódva gyönyörű ajándékokat készítettek a gyerekek, melyekkel szüleiket lepték meg!
A boldogító jócselekedetek témakör keretein belül a Pécsi Testvérvárosok Terei Általános Iskola 5.a osztálya egy Jócselekedetek-falát hozta létre saját termükben. A gyerekek átgondolták milyen jócselekedeteket tettek ők már életük során, illetve milyen jócselekedetek érték őket. Megbeszéltük, milyen érzés volt ez számukra. Mennyi erőt adott nekik az is, ha jót cselekedtek és az is, amikor velük cselekedtek jót. A Jócselekedetek-fala azóta is a termünket díszíti, jóérzés ránézni.
Decemberben a adventi és karácsonyi készülődéshez jól illeszthető volt a Boldogító jó cselekedetek témája.
A foglalkozásokat kezdő relaxációs gyakorlatok a „Tüdőtakarítás” és a „Repül a karom, ha akarom, ha nem akarom”. Bagdy Bella: Jó emberré csak a szívemmel válhatok című dalát is minden foglalkozás elején meghallgattuk, és mutogatással kísértük. A Szívem kertje c. mese meghallgatása után arról beszélgettünk, hogy mikor valami jót tettek valakivel, hogyan érezték magukat, illetve, hogy kivel tettek jót eddig, és hogyan. A többség elmesélte, kinek miben szokott segíteni, és azt is, hogy szeretik, ha megdícsérik érte őket. Több gyermek említette, hogy segít otthon a háziállatok gondozásában is.
Arról is beszélgettünk, hogy az óvodában miben tudnak segíteni a felnőtteknek (rend rakás, takarítás, figyelmesség). (Ebben egyébként nagyon ügyesek, mert ha fáj a fejem, képesek legalább fél óra hosszan nagyon halkan játszani, várva, hogy jobban legyek.)
A karácsonyhoz kapcsolódva angyalkákat színeztek, amiket a csoportszobában és az öltözőben helyeztünk el emlékeztetőül, hogy valakinek a kis angyalkái legyenek jó cselekedetekkel. A lányok szinte minden nap felsöpörték az öltözőt, letörölgették az öltöző szekrényeket, így segítve a dadusnéninknek. A fiúk is jobban figyeltek arra, hogy a lányok helyett arrébb tegyék a nehezebb dolgokat (asztalok, paravánok, stb.). Mozgásos foglalkozáson is szívesen segítettek egymásnak az egyensúlyozó feladatokban. Igazi kis angyalok voltak…
Villányi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
A Villányi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 1. a osztálya a boldogságórán papírból készített szíveket, melyeken egy- egy jócselekedet rajza szerepel.
Villányi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
A Villányi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 1. a osztálya a boldogságórán papírból készített szíveket, melyeken egy- egy jócselekedet rajza szerepel.
Két levelet írtak a gyerekek a Mikulásnak. Az egyikre azt írták le, hogy korábban milyen jócselekedeteket tettek. A másikra azt, hogy ezután milyen jócselekedeteket szeretnének véghez vinni.
Jobb adni, mint kapni! Nagyon szeretünk kézműveskedni és így szerettünk volna kedveskedni szeretteinknek azzal, hogy ajándékot készítettünk nekik!
Emellett a szelektív hulladékgyűjtés keretein belül összegyűjtött kupakokat, az iskola előtt kihelyezett Szív alakú gyűjtőhelyen elhelyeztük, melyet beteg gyerekek gyógyulásáért gyűjt az iskolai közösségünk.
Kati nénitől is kaptunk ajándékot! Mindenkinek egy kis Mikulást és egy kis virgácsot adott tanítónéni, aminek nagyon örültünk! 🙂
Ebben a hónapban sokat beszélgettünk, hogyan is tehetünk jót másokkal. Mik azok az apró dolgok, melyekkel boldogságot tudunk okozni akár a szüleinknek barátainknak. Arra kértem a gyerekeket, hogy minden nap ajándékozzanak meg valakit titokban. Kihúztuk a dátumokat ki melyik nap ajándékoz. Szabadon eldönthették, hogy kit szeretnének, de arra figyelniük kellett, hogy csak olyat lephetnek meg, akit még nem leptek meg a társai, garantálva azt, hogy így biztosan mindenkinek okozunk örömet. A meglepetésnek kézzel készített dolognak kellett lennie, vagy valami jó cselekedetnek aznap a társsal. Nagyon élvezték, jó volt őket látni ebben a szituációban és remélni, hogy megértik mennyire fontos ez.