
Apró örömök élvezete


Pesterzsébeti Gyermekmosoly Óvoda
Mennyire fontos, hogy a mindennapi életünkben, teendőink közepette meglássuk, észrevegyük azt a sok apró jó dolgot, amit ,ha nem figyelünk rá tudatosan, elsikkadnak a szemünk előtt. Erre hívtuk fel a Ficánka csoportosok figyelmét ezen a boldogságórán.
IKT eszközt hívtunk segítségül, hogy elő tudjuk csalogatni a gyerekekből az erről szóló gondolatokat. A laptopon az élet különböző területeiről mutattunk nekik képeket és feltettük a kérdést: milyen örömöt találhatunk ezekben? A képeken a következőket látták: erdő, játszótér, havas táj, strand, édességbolt, ruhabolt, óvodai csoportszoba, virágos kert, család. A gyerekek nagyon aktívak voltak és sok okos dolgot fogalmaztak meg. Zárás ként mindenki kapott egy mosolygó arcot, amit elhelyezhetett a csoportszobában azon a helyen, vagy annál a játéknál, ahol ő a legtöbb örömet szokta átélni.
Reményeink szerint hozzátehettünk valamit ahhoz, hogy tudatosodjon a gyerekekben, hogy apró, kicsi dolgok is okozhatnak boldogságot, csak észre kell vennünk őket.

Pestszentlőrinci Kerekerdő Óvoda
Március egy igen tartalmas hónapunk volt. A tavasz kezdetével a gyerekek segítségével elkészítettük a csoportszoba dekorációját. Kiskertünkben nagy örömmel vettük észre, hogy kibújt a hóvirág, majd pár nappal később a krókusz is. Megérkezett az enyhébb idő, ezért nagy buzgalommal mentünk hátra a tanösvénybe, hogy közösen tegyük rendbe a másik kiskertünket – levágtuk az elszáradt levendulákat, kiszedtük a száraz faleveleket. A munka végén jólesően elfáradva, de boldogan mutattuk a többi csoportnak a végeredményt.
Nőnap alkalmából virágot készítettek papírból a gyerekek az anyukájuknak. A kisfiúk élő virágot, és apró csokit hoztak a kislányoknak meglepetésül. Nemcsak a kislányok örültek, hogy kaptak, hanem a kisfiúk is, hogy adhattak.
Március 15. nemzeti ünnepünkre készülődve sokat beszélgettünk hazánkról, a kislányok nemzeti színű pártát, a kisfiúk nyakkendőt készítettek papírból, zászlót festettünk, melyet a Petőfi szobornál helyeztünk el. A készülődés során megtapasztalhatták az összetartozás, közös tevékenység örömét. De ugyanezt éltük át a Víz Világnapja alkalmából szervezett kísérletezések, vizes játékok közben.
A mindennapok apró örömeit is átéltük – pl. csodálatos parkoló épült az autóknak, rajzversenyre küldtünk három gyermekünk rajzát, logopédiára járó gyermekeink szépen fejlődnek, gondozási feladatokban egyre önállóbbak kiscsoportosaink is, aminek mindannyian örülünk.
Mellékletek: (A feltöltött fényképek – 3 – 5 db)

Pestszentlőrinci Kerekerdő Óvoda
Március egy igen tartalmas hónapunk volt. A tavasz kezdetével a gyerekek segítségével elkészítettük a csoportszoba dekorációját. Kiskertünkben nagy örömmel vettük észre, hogy kibújt a hóvirág, majd pár nappal később a krókusz is. Megérkezett az enyhébb idő, ezért nagy buzgalommal mentünk hátra a tanösvénybe, hogy közösen tegyük rendbe a másik kiskertünket – levágtuk az elszáradt levendulákat, kiszedtük a száraz faleveleket. A munka végén jólesően elfáradva, de boldogan mutattuk a többi csoportnak a végeredményt.
Nőnap alkalmából virágot készítettek papírból a gyerekek az anyukájuknak. A kisfiúk élő virágot, és apró csokit hoztak a kislányoknak meglepetésül. Nemcsak a kislányok örültek, hogy kaptak, hanem a kisfiúk is, hogy adhattak.
Március 15. nemzeti ünnepünkre készülődve sokat beszélgettünk hazánkról, a kislányok nemzeti színű pártát, a kisfiúk nyakkendőt készítettek papírból, zászlót festettünk, melyet a Petőfi szobornál helyeztünk el. A készülődés során megtapasztalhatták az összetartozás, közös tevékenység örömét. De ugyanezt éltük át a Víz Világnapja alkalmából szervezett kísérletezések, vizes játékok közben.
A mindennapok apró örömeit is átéltük – pl. csodálatos parkoló épült az autóknak, rajzversenyre küldtünk három gyermekünk rajzát, logopédiára járó gyermekeink szépen fejlődnek, gondozási feladatokban egyre önállóbbak kiscsoportosaink is, aminek mindannyian örülünk.
Mellékletek: (A feltöltött fényképek – 3 – 5 db)

Ebben a hónapban ismét feldolgoztuk a Boldogságóra Program következő témáját. Az óra elején örömmel táncoltunk a hónap dalára. Ráhangolódás után összegyűjtöttük, mennyi mindenért örülhetünk az életben. Ezek után a kedvenc ételeink elmutogatásával tettük vidámabbá tanóránkat. Az apró örömeinket papírra is vetettük, amelyet szívesen rajzoltunk meg. Az óra végére elkészült a montázsunk, amelyben megjelenítettük, mi mindent élvezhetünk érzékszerveinkkel.
Az egész óra folyamán ötletesebbnél, ötletesebb gondolatok jutottak az eszünkbe!


Szentlőrinci Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Általános Iskola és Kollégium
A gyerekek nagyon évezték ezt a témát. Rögtön tudtak kapcsolódni a tavasz örömeihez saját élményekkel és azokkal is, amiket együtt éltünk át az óra előtt. Az udvaron élveztük a napsütést, elmentünk megszagolni a közelben virágzó bokrot, aminek a látványa is élvezetet nyújtott. Közben figyeltünk a madárhangokra, hisz az iskola udvarán sok madár él, amelyek hangjukkal jelzik a tavaszt. Észrevették a fűzfa alatt, hogy mennyi méhecske van rajta, hogy döngicsélnek azok is. Aztán bent a teremben már könnyű volt ezeket felidézni és még hasonló otthon megélt élménnyel kiegészíteni. Örömmel mesélték, hogy szeretik a medvehagyma, vagy az eper ízét, amiket szintén tavasszal élvezhetünk. Lassan minden érzékszervünket érintve végigbeszéltünk minden tavasszal észlelhető apró kis örömöt. Megértették azt is talán, hogy fontos ezekre szándékosan ráirányítani a figyelmünket. Megállapodtunk abban, hogy minden nap keresnek valami szépet és örömet adót, amire rágondolhatnak elalvás előtt, így elégedetten zárhatják minden napjukat.
A beszélgetések közben rajzok készültek, melyek központi eleme a nap volt, benne egy tavaszi tájkép és a lap szélén pedig a különböző érzékszervekkel felfogható és érzékelhető örömet adó tavaszi jelenségek rajzai. (L. Ritók Nóra ötletét használtam fel ehhez)
Az alkotás folyamata is örömforrás volt számukra, melyet büszkén és elégedetten értékeltek is.

A hónap témája az apró örömök élvezete. Foglalkozásunkat a reggeli imával kezdtük, majd a négy érzelmet ábrázoló bohóckép közül minden gyermek kiválasztotta, hogy hogyan érzi magát ma reggel. Ezekután beszélgettünk a boldogság fogalmáról, arról, hogy kinek mi okoz örömet. Egyik tanulónk meg is említette, hogy ő boldog, mikor kirándulhat. Meghallgattuk a hónap dalát is, mely az élet szeretetéről és az apró örömökről szólt, majd leltárt készítettünk arról, hogy mi okozott nekünk reggel boldogságot. Pl.: Hogy jöhettünk iskolába, hogy új cipőt kaptunk, hogy építettünk egy sínt a vonatnak, hogy a kedvenc tízórainkat csomagolta a mamánk. Játszottunk egy kicsit az érzékszerveinkkel. Átismételtük, megmutogattuk őket, megbeszéltük mi a funkciójuk. Ezután pörgettünk egyet a kis táblánkon, az adott érzékszervhez, pedig a hozzátartozó, megfelelő képet társítottuk. pl.: Mit csinálunk az orrunkkal? Szagolunk. (virág képe) A játék után közösen az érzékszerveinkhez kapcsolódóan egy plakátot készítettünk. Minden gyermek kiválasztotta egy-egy érzékszerv képét, majd kivágta, felragasztotta és ahhoz kapcsolódóan olyan tárgyak képeit társította, melyek kellemesek, örömet okoznak számukra. Ennek megfelelően történt az érzékszervek differenciálása és az élet apró örömeinek csoportosítása. Napunkat virágültetéssel zártuk, ezzel is kifejezve az örömet, jócselekedetet.

Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola
A gyerekek lerajzolták apró örömeiket, amik boldoggá teszik őket.
