A 4. osztályosokkal a boldogságóra keretében a hála gyakorlásának fontosságával foglalkoztunk. Beszélgettünk arról, miért jó, ha észrevesszük a mindennapok apró örömeit, és hogyan tehet bennünket boldogabbá, ha kifejezzük hálánkat mások felé. Készítettünk „hálaszíveket”, amelynek a gyerekek felírták, miért és kiknek hálásak. A foglalkozás végén mindenki elmondhatott egy dolgot, amiért aznap hálás volt. A gyerekek aktívan, örömmel vettek részt, és szívmelengető gondolatokat osztottak meg egymással.
A hála gyakorlása
A hónap játéka arra ösztönöz, hogy ne csak a nagy dolgokra figyeljünk – tárgyak, jutalmak, ajándékok, utazás –, hanem a kis apróságokra is (kedves szavak, támogató gesztusok, vagy akár egy szép napfelkelte).
Beszélgetésünk során nem mindig volt könnyű megfogalmazni a ‘Hálás vagyok…’ kezdetű mondatokat.
Segítségünkre volt a Hálalátó szemüveg – egy különleges eszköz, amely segített más szemmel látni a világot. Így születtek meg ezek a rajzok, amelyek a hála pillanatait örökítik meg.
A hónap játéka arra ösztönöz, hogy ne csak a nagy dolgokra figyeljünk – tárgyak, jutalmak, ajándékok, utazás –, hanem a kis apróságokra is (kedves szavak, támogató gesztusok, vagy akár egy szép napfelkelte).
Beszélgetésünk során nem mindig volt könnyű megfogalmazni a ‘Hálás vagyok…’ kezdetű mondatokat.
Segítségünkre volt a Hálalátó szemüveg – egy különleges eszköz, amely segített más szemmel látni a világot. Így születtek meg ezek a rajzok, amelyek a hála pillanatait örökítik meg.
Bevezetés: Hálanapló kezdése – egy kis füzetbe mindenki ír egy dolgot, amiért hálás.
Tevékenységek:
• Pozitív kapcsolatok: Kép-szobor – állítsatok össze egy „barátság-szobrot”.
• Hála: Hála-kavicsok – gyűjtsünk, fessük, írjunk rá neveket, dolgokat.
• Köszönet-levél: írjunk vagy rajzoljunk valakinek, akinek sokat köszönhetünk.
Zárás: „Köszönöm, hogy…” – körben elmondjuk egymásnak.
1. Hála
Cél: A hála tudatosítása, pozitív élmények megerősítése.
Eszközök: Papír, színes ceruza, zene
Időkeret: 45 perc
Felépítés:
• Bevezetés (5 perc): Beszélgetés: Mi a hála? Mikor éreztél hálát utoljára?
• Fő rész (25 perc): Hála-kártya készítés: minden diák rajzoljon és írjon egy köszönőlapot valakinek, akinek hálás. Ezután olvassák fel.
• Reflexió (10 perc): Megosztás: Milyen érzés volt hálát kifejezni?
• Levezetés (5 perc): Meditáció zenével: „Ma miért vagyok hálás?”
Cél: A pozitív gondolkodás erősítése, jövőbe vetett hit fejlesztése.
Eszközök: Poszterlapok, filcek
Felépítés:
• Bevezető játék (5 perc): „Mi volt ma a legjobb dolog, ami történt?”
• Fő rész (25 perc): Negatív mondatok átfogalmazása pozitívba (pl. „Elrontottam a dolgozatot” -> „Most már tudom, mire kell figyelnem”). Csoportos poszterkészítés „Pozitív mondatok falára”.
• Megosztás (10 perc): Egy-egy mondat bemutatása, visszajelzések.
• Levezetés (5 perc): „Mai optimista üzenetem saját magamnak..
1. Beszélgetés egy idézetről: „A hála gazdagság. A panasz szegénység.” Elmondta mindenki, hogy szerinte mit jelentenek ezek a mondatok, mire utalhatnak.
2. Átbeszéltük a hála jelentőségét, hogy miért fontos.
3. Megbeszéltük, milyen ember lehet, aki hálás.
4. Mindenki mondott 5 dolgot, amiért hálás a különböző napszakokban.
5. Felsorolása annak, miért hálásak a különböző embereknek az életükben (szülők, barátok, tanárok, stb.)
6. Hála-Nap rajzolása: a sugarak jelölik, hogy milyen dolgokért lehetnek hálásak.
A Cica csoportban 2024 szeptemberétől tartottunk Boldogságóra foglalkozásokat. Az év elején a szülői értekezleten tájékozattuk a szülőket ennek a programnak a lehetőségéről. Közösen megnéztük a tájékoztató videót, a szülők nyitottak voltak, örültek a lehetőségnek.
Szeptemberben a hála témája került középpontba. A relaxáció egy játékos mozgásos gyakorlattal indult: „Medve vagyok, cammogok” – ezzel ráhangolódtunk a foglalkozásra. A kezdő éneket Bagdi Bella „Szép nap, ölelj át most engem” című dala adta, amelyre a gyermekek együtt ringatóztak, így még bensőségesebb lett a hangulat. Ezután bemutatkozott Boldog Dóra, a foglalkozás kabalafigurája, akit a gyerekek nagy lelkesedéssel fogadtak. Egy kedves mese, „A hálás mackó” (Kovácsné Demeter Mónika Iringó) meghitt módon vezette be a háláról való gondolkodást. A mese után beszélgettünk arról, ki miért hálás: a gyerekek szívből jövő, őszinte gondolatokat osztottak meg. Kézlenyomatokat rajzoltunk körbe, mindegyikre hálaüzenetek kerültek. A munkafüzet feladatai segítették az elmélyülést. A foglalkozás vidám, mégis elmélyült hangulatban telt, a gyerekek aktívak, nyitottak voltak.
A hála témakörrel foglalkoztunk szeptemberben, a foglalkozást az Add tovább a falevelet c. játékkal vezettem be, ezzel segítve az elcsendesedėst, az egymásra való odafigyelést. Majd ezután következett a mese. Amikor a mesebőrönd előkerül, már minden gyermek tudja, hogy mesét fognak hallani, ilyenkor előkerülnek a mesepárnák és egymás mellé leülve várják, hogy elkezdődjék a foglalkozás. A hálafa történetét meséltem el a gyerekeknek, amelyet csendben és koncentráltan figyeltek, a bevezető, ráhangolódást segítő játéknak köszönhetően. Nagy hatást gyakorolt rájuk, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy kérték, hogy meséljem el még egyszer. Ezen a napon ugyan már nem jutott rá idő a délelőtt folyamán, de alvásidőben és másnap még egyszer meghallgathatták a mesét. A foglalkozást a hálafa megfestésével zártuk le, amihez örömmel csatlakozott minden egyes gyermek.
A foglalkozást a hét folyamán felelevenítettük még egyszer és minden egyes gyermeket megkértem, hogy fogalmazza meg az én példám segítségével, hogy ki miért és kinek hálás az életében.
A gyerekek valóságos, az életükből merített példákat hoztak fel egytől egyig, amely azt bizonyította számomra, hogy a foglalkozás elérte célját, és megértették a hála fogalmának jelentését.
Nagy örömmel kapcsolódtam be a Boldogságóra Programba Méhecske csoportommal.
A Hála témakör feldolgozását Bagdi Bella: Ha boldog vagy mutasd meg mindenkinek c. dalának meghallgatásával kezdtük. Többszöri meghallgatás után, mozgással is próbálkoztunk, így sokkal jobban tetszett nekik. A répa című ismert mese segítségével próbáltam őket rávezetni, hogy hálásak lehetünk, amiért kis segítséggel elérjük a célunkat. Beszélgettünk, ki miért lehet hálás. Az egyéni gondolataik kifejezése sok gyereknél nehezen ment. A hálafához kezeik körberajzolásával, majd festéssel készítettük el a leveleket. Tevékenységünket a fa mondókájának elmondásával zártuk.
Csik Ferenc Általános Iskola és Gimnázium
Osztály:2.b
Tantárgy: drámaóra-boldogságóra
Téma: Hála
Fő didaktikai feladatok: érzelmi intelligencia fejlesztése, gondolkodás fejlesztése, problémakezelés, verbális emlékezet fejlesztése, kreativitás, személyiség fejlesztése, pozitív gondolatok és érzelmek a társak iránt, a hála gyakorlásának az elsajátítása.
Tantárgyi, foglalkozási átjárhatóság: magyar, vizuális kultúra
Az óra menete:
1. A téma bevezetése keresztrejtvénnyel.(Megfejtés: Köszönöm)
2. Beszélgetés
Mikor, kinek mondjuk a KÖSZÖNÖM szót?
Mindig jól esik, ha valaki elismeri, amit teszünk, és nem természetesnek fogja fel. Köszönjük meg mi is, ha hálásak vagyunk valamiért!
Közösen ötleteljünk, hogy mi mindenért és kinek lehetünk hálásak!
3. Mesefeldolgozás
A mesékben gyakori, hogy a hős valami jót tesz egy másik szereplővel, az pedig hálából viszonozza neki jóságát.
A csodakantár c. mese közös megbeszélése.
Kik a szereplők? Ki, kinek és miért lehetett hálás a mesében? Rajzold le azokat a szereplőket, akik Jancsink hálásak lehettek.
4. Még egyszer felolvasom a mesét és közben kérek vállalkozó szereplőke, akik közben eljátsszák!
5. Mindenki választhat egy szőlőszemet vagy egy levelet! Gondolj valakire az osztályban és írj 1-2 mondatot, amiért hálás vagy neki!
6. Aki elkészült adja át a hálamondatot társának, aki majd felragassza a hálaszőlőre, a táblára felrakott csomagolópapírra.
7. A következő napokban itt lesz az a gyümölcskosár az asztalomon, ebben megíratlan szőlőszemek vannak. A következő napokban, ha hálás leszel valamelyik osztálytársadnak, családtagodnak, írd meg és add oda neki!
8. Zárás: Hogy érzed magad az órán? Mit tanultál?
Reflexió:
Az óra nagyon jól sikerült. A gyerekek nemcsak megértették a hála fogalmát, hanem gyakorolták is annak kifejezését. Minden tanuló meg tudott fogalmazni egy rövid gondolatot valamelyik társának. Különösen tetszett, hogy nem állt meg a tanítási órán a tanultak gyakorlása, hanem hosszú távú hatást biztosított a hálaszőlő projekt folytatásával. Így lehetőséget biztosított, hogy beépüljön a gyerekek mindennapi viselkedésébe.