A gyerekek összegyűjtötték, miért lehetnek hálásak.
A hála gyakorlása
Boldogságóra: A hála
A kisegér és a meleg kabát
Mosolymanócskák foglalkozás
2025. szeptember
Cél: A gyerekek megismerjék és átérezzék a hála fogalmát, megtanulják felismerni és kifejezni a pozitív érzéseket, erősítve az empátiát és a közösségi élményt.
Korosztály: 6-7 év
Időtartam: 30-40 perc
Eszközök: papír, filctoll, színes ceruza, tábla, bábok, laptop, hangszóró
Bemelegítés (3-4 perc):
Cél: ráhangolódás, pozitív érzések felidézése
• A gyerekek körben ülnek a szőnyegen. Beszélgetőkör kezdeményezése: „Mi tett ma boldoggá?”
• Tapssal kísérhetik a választ, mindenki, aki boldog pillanatot mond, tapsol.
Rövid történet, vagy mese: (6-8 perc):
• A kisegér és a meleg kabát című mese meghallgatása. A mesét ujjbábokkal kísérve mondom el.
A kisegér és a meleg kabát
Egyszer volt, hol nem volt, élt egy kis szürke egérke, akit Cincinnek hívtak. Egy hideg téli napon Cincin az erdőben futkosott, de nagyon fázott. A bundája vékony volt, és a hideg szél csikorgott a kis orrocskáján.
Cincin sírdogálni kezdett:
– Bárcsak lenne valami meleg ruhám… jaj, de fázom, jaj, de fázom…
Ekkor megjelent egy kedves mókus, akinek piros kis kabátja volt.
– Szia, Cincin!- mondta a mókus.- Nézd, van még egy kabátkám, ami rád jó lehet!
Cincin szeme tágra nyílt, és örömében boldogan ugrott egy nagyot.
-Ó… köszönöm! Nagyon- nagyon köszönöm!
Ahogy felvette a kabátkát, érezte, hogy már nem bántja a hideg.
-Tudod- mondta Cincin- nem csak a kabát melegít, hanem az is, hogy valaki gondolt rám.
Aznap Cincin megtanulta, hogy a hála a szívet is felmelegíti, nem csak a testet.
És Cincin boldogan futkosott az erdőben, melegen és hálásan.
• Kérdések a mese után:
– Mit érezhetett Cincin?
– Te mikor éreztél hasonlót?
Gondolatok a háláról (10 perc):
• A hála erősségdalának meghallgatása
• A Hála virága az erősségek kertjében:
Hálafal készítése (10 perc):
• A gyerekek lerajzolják, hogy miért, vagy kiért hálásak, és a kis papírlapokat feltesszük a Hálafalra
Összegzés és zárás (5 perc):
• Közösen megnézzük a hálafalat
• Rövid beszélgetés arról, hogyan éreztük magunkat, miközben hálát gyakoroltunk
Elhatároztam, hogy a 2-4. évfolyamos, értelmileg akadályozott, autista tanulóimmal bekapcsolódunk a Boldogságóra programba. Bár a programot sokan a verbális kommunikációra építik, hiszem, hogy a boldogság, a hála és a pozitív érzések kifejezésére más, mélyebb utakon is lehetőség nyílik. A célom, hogy a gyerekek a saját szintjükön, az ő nyelvükön éljék meg a boldogság lényegét.
A csoportom tagjai nem beszélnek, ami komoly kihívást jelent a program hagyományos elemeinek alkalmazásakor. Ezt a tényezőt azonban nem akadályként, hanem lehetőségként fogom fel. A szavak hiánya arra ösztönöz, hogy a kommunikáció más formáira helyezzem a hangsúlyt.
I. Ráhangolódás
Egymás köszöntése. Az ajtó mellett elhelyeztem egy plüss figurát. Amikor a gyerekek beléptek, megérinthették vagy megfoghatták ezt a tárgyat, amíg azt mondtam nekik: „Örülök, hogy ma is itt lehetsz!”
II. Fő rész:
1. Képek, szimbólumok, piktogramok, fotók és színek használatával segítem a gyerekeket az érzések, vágyaik, szükségleteik azonosításában és kifejezésében.
Feladat: A kívánt tárgy vagy tevékenység elkérése, a tárgyat ábrázoló képpel.
2. A boldogság, a hála megélése nemcsak gondolati, hanem fizikai élmény is. A puha, a meleg, a csillogó, a sima textúrák használatával összekapcsoljuk az érzéseket a tapintással.
Feladat: Készítettem egy „érző zsákot”, amibe olyan tárgyakat tettem, amit szívesen tapintanak, fogdosnak, nyomkodnak: pl. puha anyagok, plüss, pléd, zörgős zacskó stb. Minden gyerek kitapogat egy neki kellemes tárgyat, mutatok nekik egy képet arról, amiért éppen hálásak lehetnek (pl. egy kép arról, ahogy játszik a plüss állattal). A taktilis élmény segíthet a hála pozitív érzésének rögzítésében.
3. A testbeszéd, az ölelések, a mosolyok, az egyszerű, ismétlődő mozdulatok segítenek a gyermekeknek a hála és az öröm kifejezésében.
Feladat: „Köszönöm” labdázás: dobtam egy labdát a gyerekeknek, és mindenkinek mondta egy elismerő mondatot. pl. „Köszönöm, hogy ma annyira ügyes voltál a feladatoknál!” A gyerekek elég, ha csak visszadobják a labdát.
III. Befejezés:
Záró rituálé: Mécsest gyújtottunk és megnyugtató zenét hallgattunk. Elmondtam a gyerekeknek, hogy minden nap rengeteg dolog történik, amiért hálásak lehetnek. A hála segít, hogy észrevegyük a jó dolgokat az életünkben.
Zárógondolat: Meggyőződésem, hogy a Boldogságóra program egyedülálló lehetőséget teremt a nonverbális, autista tanulóim számára, hogy a szavak korlátai nélkül is megtapasztalják az élet apró örömeit. A program révén nemcsak a boldogságról tanulunk, hanem arról is, hogy a hála és az öröm kifejezése mindenki számára lehetséges. Ez a program nem a hiányról, hanem a lehetőségekről szól.
Foglalkozást kezdő mondóka:
A mai napon, a mai napon,
A boldogságra rátalálok.
Rátalálok, ahol vagyok,
Hopsz, elkapom, megfogom!
Foglalkozást kezdő relaxációs gyakorlat:
-A nap melege: Terpesz állás, levegő beszív, karok V alakban emelkednek. Kifújáskor fújjunk ki minden rosszat, fáradtságot, nehézséget, idegességet, haragot! A karunkat közben szépen lassan a combunk oldalához érintjük.
A gyakorlatot többször is megismételtük.
-Hunyd be a szemed, kövesd a légzésed ritmusát! Rajzolj képzeletben egy szívecskét, akkorát, hogy beleférjen mindenki, akit szeretsz, hogy mindig veled legyenek! Ki lakik a szívedben? Hívd be! Hagyd, hogy ott legyen veled! És még ki? Hagyd, hogy beteljen a szíved a szíved velük és öleld át őket! Hagyd, hogy átjárja a boldogság érzése a szívedet! Öleld át őket!
Mondjuk együtt: Anya szeret, apa szeret, biztonságban vagyok. Szemem fényes, szívem ragyog, hálát adok, köszönetet adok, kapok. Hálás vagyok, hálás vagyok!
Zenehallgatás: Bagdi Bella: Szép nap, ölelj most át engem
A téma bevezetése:
Beszélgetés indítása: Mi az a hála? Milyen jó dolog történt ma veled? Te miért vagy hálás? Hogyan érzed közben magad? Hogyan tudod mások felé háládat kifejezni?
Képek a világ tájairól- más országokban hogyan élnek a gyerekek?
Az interaktív táblán fényképeket nézegettünk: Mások hol, hogyan élnek? Illetve gyerekszobákat nézegettünk a világ minden tájáról. Ilyen témákat érintettünk mint: háború, béke, alapvető dolgok, mint pl fürdőszoba hiánya. Étel, ital, játékok, család hiánya.
A téma feldolgozása
Téma feldolgozása mesével: A Hálafa története (tk. 54-56.o.)
Kérdések megválaszolása:
A hála és a boldogság hogyan függ össze? Hogyan kapcsolódik össze? Amik boldoggá tesznek, azért hálás vagyok.
Te miért vagy hálás? mf. 3. o.
A gyerekek feladatlapon különböző képeket látnak. Azokat a képeket kell kiszínezniük, amelyekért hálásak.
Hálafa készítése:
Tenyér körbe rajzolása. Az ujjakat különböző színűre kell színezni, és közben arra az öt dologra gondolni, amiért hálásak vagyunk. A tenyérbe pedig az öt dolog közül válasszanak ki egyet és rajzolják is le! Amikor a fára felkerül 1-1 levél, a gyerekek megnevezhetik azt az öt dolgot, amire hálával gondoltak, amíg színezték az ujjakat és mesélhetnek arról, amit a tenyérbe rajzoltak.
Jármi-Papos-Őr Általános Iskola Őri Bibó István Általános Iskolai Tagintézmény
A gyermekek boldogsága és önbizalma nagyon fontos a sikeres tanuláshoz
és fejlődéshez, ezért is fontos, hogy tudják kifejezni érzéseiket. Ezen az órán meghallgattuk a történetet a háláról. Sokat beszélgettünk a tanulókkal a háláról, a hála kifejezéséről. Arról, hogy a hála mennyire összeegyeztethetetlen a negatív érzésekkel, hogy képesek legyünk megszüntetni a haragot, az
irigységet, a keserűséget.
2025/26. Szeptember
A HÁLA hónapja
Sünit színeztünk a gyerekekkel a délelőtt folyamán, ahol a sünit kivágva egy színes levél ágyba fektettük, hogy mélyen tudjon aludni, ne fázzon. A szőnyegre leülve Dórit csalogattuk ki dobozából, varázslattal. Akiknek ismeretlen volt nagyon örültek, egy pici lányka még hangosan nevetett is, és megfogta a bábot. Igyekezett Dóri mindenkit megsimogatni, amikor arról beszélgettünk, mi a hála, mit is jelent, és Ők mikor szoktak hálásak lenni. Nagyon sokan azt mondták, hogy örülnek, hogy óvodában lehetnek, alig várták a hétfői napot, mert otthon unatkoztak. Elmondtuk a Hála versünket, Blanka emlékezett rá a tavalyi tanévből.
A keddi napunkat hálavirág, és hálalevél színezéssel kezdtük. A folyosóra is tettem ki belőle, hogy akik arra járnak, szintén színezhetnek, és odaadhatják annak, akit szeretnek. Beszélgettünk a háláról, kérdeztem, hogy kinek fogják odaadni a virágot, vagy levelet, és mit fognak mondani nekik. Illetve bíztattam őket arra, hogy el is rejthetik a meglepetést, mert úgy még izgalmasabb. Meghallgattuk a Hála dalt Bellától, az volt a mai ráhangolódás, a végén a tükördalra táncoltak, mint a foglalkozás lezárása. A Só című mesét meséltem, és kértem figyeljék, hogy hol van benne olyan rész, ahol hálával találkoznak. Elég ügyesen meg is fejtették.
Szerdán megbeszéltük a gyerekekkel, hogy ki, hogyan adta át a hálavirágot otthon, és kinek. Nagyon cuki mondatok hangzottak el: „Apukámnak adtam oda, és mondtam, hogy Ő a legjobb apa a világon, mert mindig játszik velem, amikor kérem!” „Én anyukámnak adtam, és mondtam, hogy hálás vagyok, hogy kimossa mindig a ruháimat tisztára!” Amikor felsorolták ezeket, akkor alakítottunk Hálakört, ahol egymásnak a szemébe mondták azt, miért hálásak annak a társuknak, aki éppen mellettük állt. Volt még ölelés is a mondatuk végén. Verset tanultunk, ismételtünk a foglalkozás végén. Játékidőben sokszor használtam a dicséretemnél, hogy hálás vagyok, amiért … hogy értsék is, miért, és hol lehet még ezt alkalmazni.
Csütörtökön papírból, kivágással, színezéssel a rókáknak, süniknek falevél ágyat készítettünk, hogy ne fázzanak. Mozgásos verset tanultunk: Érik az alma… Ismételtük a Hála versünket is. Meseszövéssel folytattuk a napot, ahol minden rossz jóra fordult. Örültem, hogy tetszett nekik, és még a harmadik napja oviba járó autista gyermekünk is sokszor jelentkezett, és adott ötletet. Akadálypályát építettünk, mi is átmásztunk a hídon, mint a mesénkben Pisti, cipőben, és mezítláb, illetve zokniban is. Utána feladatot kaptak a gyerekek, a kivágott virágokat körbe vitték az udvaron, és minden felnőttnek adtak belőle hála virágot, vagy falevelet. Arra kérték őket, hogy írják rá, miért hálásak, és dobják be a Tulipán csoport öltözőjében a kincsesládába. Amikor jönnek a szüleik, nekik mondják el ugyanezt, és holnap felolvasom, hogy miket írtak.
Pénteken Norbi magától csinált formanyomóval mindenkinek hálavirágot, és azt ki is osztotta. Mindenki, mi felnőttek is kaptunk belőle. Meghallgattuk Bella: Jobb veled a világ című számát, amit én is nagyon kedvelek. Ma felolvastam, amit a kincses dobozba dobtak a szülők, munkatársak. Nagyon figyelték, miket írtak, volt aki felismerte anyukája, vagy apukája írását. A mese Az öreg halász, és nagyravágyó felesége volt, mindenki értette benne a hála hiányát, és hogy ezért járt pórul a halász, és felesége. A folyosóra kitett virágokat ma újra kellett töltenem, remélem a sok hála virág jó helyekre került.
A 2. n osztály tavaly már megtapasztalta, hogy a hála nemcsak a „köszönöm” kimondását jelenti, hanem annak felismerését is, hogy mások tettei, figyelmességei értéket adnak a mindennapjainkhoz. A foglalkozás során arról beszélgettünk, miért fontos és jó érzés hálásnak lenni, majd példákat gyűjtöttünk a gyerekek mindennapjaiból. A kérdéskártyák segítségével a gyerekek fantáziája szárnyra kapott: elképzelték a HÁLA lakóhelyét, színét, alakját és családját.
Meghallgattuk a hónap dalát, közben pedig elkészítettük az osztály HÁLAGYÖNGYSORÁT: mindenki hozzátette a számára legfontosabb gyöngyszemet.
A gyöngysor most az osztálytermünket díszíti, és nap mint nap emlékeztet minket arra, hogy mindig van miért hálásnak lennünk.
A téma feldolgozását relaxációval kezdtem. Beszélgetést kezdeményeztem a gyerekekkel, hogy miért is lehetünk hálásak? Gyermek és felnőtt egyaránt. Elmondtam a témához kapcsolódó mesét. Meglepően figyelték a történteket. Általában az olvasott mese nem érdekli őket, de most nagyon figyeltek. Téma zárása ként elkészítettük a közös, őszi hálafánkat. A tevékenység közben lejátszottam a témához kapcsolódó dalt.
A szeptemberi téma feldolgozásánál azt próbáltam elérni, hogy a vegyes csoportunkba érkező kis 3 éves gyermekek is jól érezzék magukat, a nagyobbak pedig kapjanak valami újat, pluszt a tevékenységek során. Kezdésként relaxációs gyakorlattal és közös énekléssel oldottam a feszültséget, motiváltam a gyerekeket a közös játékra. Ezután a játszószőnyegre tettem lefele fordítva a gyerekek jeleit és kértem, hogy mindenki húzzon fel egyet. Akinek a jelét felhúzta, ahhoz a gyermekhez odament és ha tudott mondani neki olyat, amiért hálás neki, akkor elmondta. Megbeszéltük, hogy játszhatnak angyalkázást is, akinek a jele a kezükben van, annak a gyermeknek ma kedveskednek valamivel. Megkérdeztem azt is, hogy ki milyen kedvességnek örülne. A kisebbeknek ez még nem ment, de ők még csak most ismerkednek velünk és az óvodai élettel. Őket arra kértem, hogy simogassák meg a fejét annak, akinek a jele a kezükben van. Kicsit beszélgettünk arról, hogy mit jelent a hála, mit érzünk olyankor, amikor hálásak vagyunk. Közben megérkeztek hozzánk plüss barátaink: Sün Samu és Mókus Péter. Kolléganőmmel történetbe ágyazva megjelenítettünk egy szituációt, ahol Samu és Péter konfliktusba keveredtek és azt hogyan oldották meg. Hálasétát tettünk az óvodánkban, rámutattunk mi mindenért lehetünk hálásak.
Az elmúlt évben kezdtem a tiszabögi általános iskolában boldogságórákat tartani. Technika és tervezés órát tanítóként csempésztem be a negyedik osztályba a boldogság minden egyes összetevőjét. Már akkor tudtam, hogy a pozitív pszichológia és a kreativitás jól kiegészíti egymást.
Ebben a tanévben egy fiatalabb, második osztályos korosztállyal foglalkozok, ami lehetőséget ad egy újabb korcsoport megtapasztalására. A kreativitásnak továbbra is helyet szánok a boldogságórákon.
A szeptemberi hála támájú óra iránti érdeklődést a Napraforgó a napraforgó… relaxációs gyakorlattal indítottam. A relaxációt a hónap dalával kötöttem össze. A Szép nap, ölelj most… háladal segítségével mozgattuk át magunkat.
Fontosnak tartottam, hogy először megismerkedjünk a boldogsággal. Egy színes, mosolygós pillangóval keltettem fel a gyerekek érdeklődését, akit Boldogságnak neveztem el. Ez számtalan kérdés-válasz lehetőséget rejtett magában. Miért így hívják a pillangót? Milyen tulajdonságai lehetnek? …
Fokozatosan tértünk át a hónap témájára. Először arról beszélgettünk, hogy a pillangó kinek, miért lehet hálás. Beszélgettünk a hála saját életünkben betöltött szerepéről, boldogságfokozó hatásáról. A téma bevezetését munkafüzeti feladatokkal egészítettem ki.
A téma feldolgozásához a Hálafa történetét választottam. A mese hallgatása közben a gyerekek csodálatos színekkel örökítették meg az általuk elképzelt hálafát. A hálafa nagyon sok érdekes gondolatot indított el.
A napindító napraforgós relaxáció gyönyörű őszi napraforgók készítésére ihletett bennünket. Az elkészített hálavirágokat egymásnak ajándékoztuk, közben megfogalmaztuk, hogy miért lehetünk egymásnak hálásak. A megerősítésben az Első foglakozás meditációja segített bennünket.
Az óra zárása és összefoglalásaként elkészítettük a boldogságfalunkat az iskola folyosójára, amit mindenki megcsodálhat hónapról hónapra. A kihelyezett napraforgókertünk külön büszkeséggel tölt el, ugyanis közepén egy olyan hálafa szerepel, amit nyolcadikos tanulók színeztek a kicsik számára.
A téma továbbgondolásához apró, pici boldogságpillangókat vittek haza a gyerekek. A családtagjaikat fogják vele meglepni, sok-sok hálaüzenettel.