3/a – 4/a – 4/b
kinek? miért? vagyok hálás, visszaemlékezés a nyárra
A hála gyakorlása
Az első témánk a hála feldolgozása volt.
Újra együtt az óvodában. Nagycsoportosok lettünk, beszélgető kör keretében beszélgettünk egymással.
Felelevenítésre kerültek a nyári élmények is. Beszélgetés közben megkerdéztem a gyerekektől, hogy szerintük mi is az a hála. A gyermekek már pontosan meg is tudták fogalmazni, hogy mi is az a hála. Miért is lehetünk hálásak a mai nap? Azért vagyok hálás, mert újra együtt vagyunk, Hálás vagyok, hogy van családom. Vizuális tevékenykedtetésként Szívecskékkel kedveskedtek egymásnak.
Elénekeltük a háladalt, ahol kicsit mozogtuk, sokszor megöleltük magunkat és a társainkat. Jó nagy levegőt vettünk mellyel beszívtuk a sok, sok jót és minden rosszat kifújtunk. A hálás kisfecske mesét meséltem nekik majd a hálaverset is elmondtam és minden gyerek mosolygó arccal ment ebédelni.
Bevezetőként a gyerekekkel megbeszéltük, hogy mit is jelent a „hála” szó.
Majd felsoroltuk közösen, hogy miért is lehetünk hálásak. A hála erősség mondókát többször elmondtuk, majd elkészítettük a hála szőlőfürtjét.
Az óra jó hangulatban telt, a gyerekek örömmel vettek részt az órán.
Természetesen lelkesen csatlakoztunk a hála közös ünnepléséhez is.
Az első boldogságóránk a hála gyakorlása volt.
A gyermekeket nagyon könnyű volt motiválni.Hamar megértették, mit jelent a „hála” szó.Megbeszéltük azt is, hogyan tudjuk kifejezni a hálánkat.Személyes példákat soroltunk a szívből jövő szeretetre.
Ezután mindenki kivágott egy szívet piros kartonból, hiszen ez a szeretet jelképe.Ezekre írták rá a gyerekek, hogy miért hálásak a leginkább.
Óra végén feltettem a kérdést: -Hogyan éreztétek magatokat, gyerekek?
A válasz a következő volt: – Nagyon jól!
Miért vagyok hálás? címmel leveleket írtunk, melyben megfogalmaztuk eddig ki nem mondott gondolatainkat.
Reggel egy beszélgetőkörrel kezdtük a napot. Rávezetésként elmondtam, hogy mi a hála, hogy én miért vagyok hálás, hogy mi a különbség a hála és a szeretet között. Megkérdeztem tőlük, hogy ők hálásak-e és, hogy miért? Nekik mit jelent a hála. Hálásak a testvéreikért, a háziállataikért, a játékaikért, a legtöbb gyerek az anyukájáért/szüleikért volt hálás. Ezért feladatnak azt kapták, hogy írjanak, rajzoljanak leveleket anyának/szülőknek. Mindenki nagy izgalommal, lelkesedéssel kezdte el megírni a szülőknek szánt leveleket. A tevékenység alatt Bagdi Bella: Boldog vagyok című dalát hallgattuk. A gyerekek lerajzolták szüleiket, egy közös emléket, egy tárgyat, amiről az anyukájuk jut az eszükbe. Miután elkészültek borítékokba helyeztük a leveleket, különböző, színes bélyegeket ragasztottunk a levelekre, majd átadták a szülőknek az elkészült kedvességet. A szülők nagyon örültek ezeknek a kedves leveleknek. Többen is visszajeleztek, hogy jól esett nekik ez a kis apróság.
Séta a természetben.
A természet szépségeire való rácsodálkozás,termések gyűjtése.
Hálás szív építése gesztenyéből.
BESZÉLGETŐS FELADATOK:
A következő idézetről beszélgettünk:
„Amikor reggel kinyitod a szemed, mondj köszönetet a napfényért és azért, hogy élsz, és erős vagy. Mondj
köszönetet az életedért és a létezés öröméért. Ha pedig nem látsz magad körül semmit, amiért köszönetet
mondhatnál, magadban keresd a hibát.” Tecumseh
Körbe leültek a gyerekek és az alábbi kérdések voltak:
Mikor éreztél hálát a szívedben utoljára?
Milyen események hatására érezted a hála érzését?
Kifejezted-e a háládat? Ha igen, hogyan? Ha nem, miért nem?
Minden esetben ki kell fejeznünk a hálánkat?
A hála érzése, kifejezése valóban boldogságfokozó technika volt?
A segítő kérdések mentén meséljétek el a ti történeteteket!
Hálaleltár
Mindenki mondott valamit, amiért hálás lehetett ma, és ezeket az ötleteket szedtük össze.
Boldogságóra – A hála gyakorlása
Célcsoport: általános iskola 2.a
Időtartam: 45 perc
________________________________________
Célok
• A gyerekek felismerjék a hála fontosságát a mindennapi életükben.
• Gyakorolják a hála kifejezésének különböző formáit.
• Erősödjön az empátia, az egymásra figyelés és a pozitív gondolkodás.
________________________________________
Eszközök
• Papír, színes ceruzák/filcek
• Zöld papírból levelek, kartonpapírból fatörzs
• Egy kis piros szív (szimbolikus „hálatárgy”)
• Zene (nyugodt háttér)
________________________________________
Óravázlat
1. Ráhangolódás (5 perc)
• Rövid beszélgetés: „Mit jelent számodra a hála? Mikor szoktál köszönetet mondani?”
• Körben ülve mindenki mondjon egyetlen szót vagy kifejezést, amiért most hálás (pl. reggeli, család, barát).
________________________________________
2. Mese (10 perc)
• Rövid mese, ahol a hála fontos szerepet játszik: A hálás kismadár
• Közös megbeszélés: „Mit tanultunk a történetből?”
________________________________________
3. Kreatív feladat (15 perc)
• Hálafa: minden gyerek kap egy zöld papírlevelet és a levélre ráírja, miért hálás (lehet személy, dolog, élmény).
• Közösen kirakjuk a faliújságra → „Az osztály hálafája”.
________________________________________
4. Hálakör gyakorlat (10 perc)
• A „hálatárgyat” (kis piros szívecske) körbeadjuk. Akinél van, az mondhat egy konkrét dolgot, amiért hálás aznap.
• Csak az beszél, akinél a tárgy van → fejleszti a figyelmet és tiszteletet.
________________________________________
5. Lezárás és pozitív megerősítés (5 perc)
• Rövid relaxációs gyakorlat: csukott szemmel mindenki gondoljon három dologra, amiért ma hálás.
• Elmondom óra végén: „A hála olyan, mint a napfény – minél többször adjuk, annál jobban ragyog az életünk.”
________________________________________