Az idei nevelési évtől mi is csatlakozunk a Boldogságórákhoz. Reményeink szerint olyan Program sorozatot tudunk ezzel biztosítani a gyerekek számára, amivel formálhatjuk a kis Eszterláncosok életöröm képességét, amely a szeretetkapcsolatokban fog megtestesülni. Figyelmüket tudatosan irányítjuk a pozitív érzelmek, pozitív ingerek felé. Ezen a héten a hála gyakorlása volt a témánk. Kiscsoportosainkkal először is feszültségoldásként egy mozgás alapú ún. „relaxációs gyakorlatot” végeztünk. Utána „Add tovább a falevelet!” játszottuk, amivel az egymásra figyelés gyakoroltak. Az ezt követő napon megtanultuk a fa mondókáját, amit játékosan el is mutogattunk. Ezután egy mese következett, amivel magát a hála témát dolgoztuk fel, bábjáték formájában : A maci bajban van címmel. Másnap elkészítettük a mi hálafánkat, aminek a gyerekek színére festett tenyérlenyomata adta a faleveleket. Az elkészült munkát körbeállva zárásképp többször elmondtuk a fa mondókáját. Boldogan és élvezettel tevékenykednek a gyerekek egész héten.
A hála gyakorlása
Csécsei Gézengúz Óvoda és Bölcsőde
Elkezdtük mi is a 2020/2021-es nevelési év első boldogságóráját. A hála témát egy egész hétig dolgozta fel csoportunk. Tisztáztuk az érzéseket, játszottunk, beszélgettünk arról, mit jelent nekik a boldogság? Megnéztük közösen a boldogsághoz vezető lépcsőt és megismerkedtünk Brumival, a kis macival, aki mindig velünk lesz a boldogságórákon és segít az érzéseink kimondásában vagy éppen átélésében. Ezután relaxációs gyakorlatokat végeztünk, majd elolvastam nekik a hónap meséjét és elkezdtük megtanulni a mesére hívó versikét is. Készített mindenki egy hálavirágot, melynek közepébe belerajzolták azoknak a társuknak a jelét, akinek valamiért hálásak. Meghallgattuk és közösen mozogtunk a hónap dalára. Sikerült készítenünk egy közös hálaszívet is, ez is óvodánk faliújságját díszíti. A hét végére pedig elkészült a csoport hálapárnája, melyre mindenkinek a jele rákerült és mindenki rajzolt rá valami kis személyeset. Ezt a párnát más boldogásórákon is elő fogjuk venni. Szerintem minden tevékenységnél sikerült átadnom nekik a boldogságfokozó hála érzését, én pedig elmondtam nekik, hogy hálás vagyok amiért ilyen lelkesek, motiváltak, biztosan ebben a nevelési évben is sok boldog és örömteli perceket fogunk együtt boldogságórázni.
Ettől a tanévtől csatlakoztunk a programhoz, minden héten van Boldogságóránk. A hála témája vidám, kedves perceket hozott nekünk. Hálaszíveket kerestünk az iskola épületében! Felidéztük, a szívecskék helyszínén, kiknek tartozunk hálával- portások, konyhások, tanár nénik nagy meglepetésére. Az osztályban hála szívekkel ajándékoztuk egymást, nehezen találtuk a szavakat…Hálafánkat együtt készítettük el, ahol megjelentek azok az emberek, akiknek hálával tartozunk. Énekeltünk, táncoltunk, sokat játszottunk az órákon.
Célunk a 2020/2021-es nevelési évre, a Boldog Óvoda programsorozat folytatása. A derecskei Mese-Vár Óvoda és Bölcsőde, Százszorszép csoportjának első boldogságóra foglalkozásának témája a hála gyakorlása. „Fújj-fújj” mozgásalapú relaxációs gyakorlattal kezdtünk, majd ezt követte a hála fogalmának magyarázata, értelmezés. Előzőleg, színes szivecskéket rejtette el a csoportszobában, melyeket a gyerekeknek kellett megkeresni. Aki talált egyet, elmondhatta csoporttársainak, hogy ki miért hálás. Ez jó alkalom volt arra, hogy minél jobban erősödjön bennük a hála szó jelentése. Ezután hála játékot játszottunk. Csukott szemmel kellett a saját tengelyük körül megfordulni, majd tapsra kinyitották a szemüket és aki legközelebb állt hozzájuk, őt ölelték meg. A boldogság és hála érzetét igyekeztem Bagdi Bella Hálás vagyok című dalával is erősíteni. Körbe ülve, átkarolva egymást a gyerekek kérésére, többször is meghallgatuk. Szem előtt tartva a csoport és egyes gyerekek fejlettségi szintjét, úgy érzem, hogy az első boldogságóra foglalkozásunk sikeres volt, s mindannyian nagyon várjuk a következő különleges alkalmat.
Csoportunk ebben a tanévben csatlakozott a programhoz, minden héten tartunk boldogságórát. A hála témája sok-sok jó érzést hozott fel bennünk a hónapban: megbecsülést, szeretetet, összetartozást, vidámságot, kedvességet. A foglalkozásokon sok közösség építő játékot játszottunk, énekeltünk és táncoltunk Bagdi Bella Ha boldog vagy…című dalára. Csoportmunkában elkészítettük az osztály Hálafáját, egymást hála szívekkel és kedves mondatokkal ajándékoztuk meg.
Nagy örömömre, szeptemberben sikeresen megtartottam életem első boldogság foglalkozását.
Ráhangolódásként meghallgattuk és táncoltunk közösen a gyerekekkel, Bagdi Bella: Szép nap, ölelj át most engem című dalára.
Boldogan tapasztaltam, hogy a gyerekeknek tetszett a dal, azonnal átvették a hangulatát. Mosolyogva, boldogan táncoltunk együtt.
Ezután megbeszéltük hogy mit is jelent a hála fogalma, Kiért vagy Miért lehetünk hálásak.
Majd elkészítették a gyerekek a saját hálavirágjaikat, amelybe a saját kis gondolataikat bele írtam.
A korábban előre megfestett hálafánk hamar virágba borult.
Olyan helyre helyeztem el a fát, ahol a szülők is elolvashatják az apróságok szebbnél-szebb gondolatait.
Végül relaxációs gyakorlattal fejeztük be az oldott hangulatú boldogság foglalkozást.
Hálás vagyok a gyerekeknek a szép gondolataikért és az első sikeres, közös boldogság foglalkozásunkért.
Szeptember hónapban a hála volt a téma. A választható feladatok közül a nyári pillanatok ábrázolását választottam.
Az órát 3. és 4. osztályosokkal dolgoztuk fel. Közös megbeszélés után a egyénileg dolgoztak a tanulók a Covid járvány miatt.
Alkotás közben a hónap dalát hallgattuk meg, többször is.
Az elkészült rajzokat bemutatták egymásnak, és meséltek is róla.
A gyerekekkel arról beszélgettünk milyen az az érzés mikor hálából anya vagy apa megsimogatnak bennünket illetve hogy mi simogatunk meg valakit, testvért barátot. Kezünket használjuk ezen érzések kifejezésére. Ezt jeleníti meg a hálás kéz, temperával nyomatokat készítettünk.
Rado Tibor Általános Iskola és EGYMI Győr
Szeptemberben ismét kezdődik az iskola és ezzel együtt a hála hónapja. A boldogságfokozó hálát sok oldalról körbe jártuk, megbeszéltük, melyik társas kapcsolat, milyen összefüggésbe hozható a hálával. Összegyűjtöttük a család, az iskola, a barátok iránt érzett köszöneteinket, talán legnehezebb volt önmagunknak hálát adni. A hónap egyik örömteli napja lett, amikor egymást hála virágokkal ajándékoztuk.
A karantén után boldogan töltötte mindenki szüleivel, testvéreivel, nagyszüleivel a nyarat, hálát adva a nyár minden vidám pillanatáért.