Hála világnapja
A hála gyakorlása
A hónapban a természeti kincseink, a szüleink iránti hálát domborítottuk ki. Hála táblát készítettünk, amire a gyermekek rajzai kerültek, hogy ki mit köszön meg a szüleinek. Ezután gyümölcssalátát készítettünk, érzékeltetve, hogy a táplálékot adó Földünk védelme, megóvása mennyire fontos. Kis üvegcséket gyűjtöttünk abból a célból, hogy a gyermekek abba tegyenek 1-1 kis rajzocskát arról, hogy mi az , amiért köszönetet mondanak szüleiknek, rokonaiknak, barátaiknak.
Szeptember 21-én van a hála napja. Erre készülve több napon át beszélgettünk kis osztályunkkal ki miért is lehet hálás, mit köszönhetünk meg egymásnak, másoknak.
A hála napján ki is raktuk ezt a fontos szót. Nagyon nagy jókedvvel terveztük, kiviteleztük az élő betűinket, amik a képeken is jól láthatóak.
Megérkezik Boldog Bea, régen találkoztunk-bemutatkozás,örülünk a vendégnek.
Játékos arcmimika -vidám ,szomorú, mi vidámak vagyunk .Kirándulni készülődünk,örülünk a szép időnek. Közös utazás -vonattal,melyet együtt építünk. Megy a vonat,zakatol…verselés utazás,útitársaink a bábok és Boldog Bea. Megérkezünk a meseerdőbe,őszi leveleket fúj a szél,hangutánzás,mozgással utánozzuk a falevelek hullását.
Zelk Z .Őszi mese meghallgatása után a gyerekek együtt örülnek a kis falevél boldogságának,hiszen megtalálta barátait.Végül hazautazunk a vonatunkkal,boldogan zárjuk a kirándulást.
Ebben a tanévben is első boldogságóránk témája a Hála jelentése, gyakorlása volt. Az új gyermekeink nem nagyon tudták megmagyarázni, mit jelent számukra a hála szó, de rövid beszélgetés során máris rájöttek, megbeszéltük miért lehetnek hálásak az életükben. Kiknek köszönhetik, hogy mindenük megvan, mert vannak olyan gyerekek is, akiknek még ruhájuk meg ennivalójuk sincs, de nekik mindenük megvan, ezért köszönetet mondhatnak a szüleiknek, az óvodának, és az óvónéniknek is.
Boldog Dóra segítségével meghallgatták a hálafa történetét, és rálátást kaphattak arról, mit is jelent valakit szeretni, valakinek örülni, hálából viszont jót tenni másokkal.
Hála nap az 2. b osztályban
Szeptember 21. a hála világnapja.
Nem csak mi emberek lehetünk hálásak egymásnak, a természetnek, hanem a növények is meghálálják a gondolkodást. A szőlő kinek lehet hálás? Ezen a gondolatszálon indultunk útnak, s közben feldolgoztuk a szüret témakörét.
A gyerekek ismeretei bővültek: új szavakat tanultak (csősz, murci), szőlőfürtöket rendezték növekvő sorrendbe, gondolkodtató matematikai feladatokon keresztül számoltak, megismerték a szüretnek milyen “lépései” vannak, mi lesz a szőlőből, megmérték és kóstolták az elkészült mustot, csoportban és egyedül is dolgoztak. Eljátszották a szőlő dézsmálását a „Lipem, lopom a szőlőt..” népi játékot, kézműveskedtek, szőlőfürtöt formáztak galacsinokból. A nap végén hálakört tartottunk. Te vagy a szőlőfürt. Kinek vagy hálás? A napfénynek, az esőnek, sorolták az emberi gondoskodás módját is.
Légy önmagad! Most kinek vagy hálás? Nagyon fontos és okos dolgokat fogalmaztak meg. Hálásak voltak a családjukért, a szeretetükért amit minden nap kapnak, a bátorításért, a nagymamák segítségéért, a barátokért akik körül veszik őket, apukáknak és anyukáknak, hogy megszülethettek…
„A szőlő isteni növény. A szőlőnek lelke van, szíve van! Ha az emberek is olyan háládatosak volnának, mint a szőlő!” (kertészeti szakkönyvből)
A hála nehéz szó, mielőtt ezt megbeszéltük, hogy mit is jelent, elmeséltem a gyerekeknek Bartos Erika őszi meséjét, amelyben a kis állatok egy fát gyógyítottak meg. Ebben a mesében a fa érzéseire vezettem rá a gyermekeket, hogy mit érezhetett amikor bekötözték a sebeit. A beszélgetésben nagyon okos dolgokat mondtak a gyermekek, mint pl. boldogságot, hálát.
Megfestettük ezek után a hálafánkat, melynek levelei a mi kézlenyomataink. Hallgattuk néhány dalt a Boldogság Cd-ről és elkezdtük a boldogságvárunkat kiszínezni. Júniusra gyönyörű lesz:) Kártyák segítettek a képek segítségével felismerni, hogy mi mindenért lehetünk még hálásak, amire egyből nem gondulunk. Sokan elmondták mi jelent számukra a hála, hol érezzük, kivel kapcsolatban és milyen helyzetekben.
Szeptember első két hetében felidéztük nyári élményeinket, hogy ki merre járt, miért érzett hálát.
Nagyon büszke vagyok gyermekeinkre, hogy kicsiktől, nagyokig okos és megható dolgokat mondtak a témával kapcsolatban. A hét zárásaképpen elkészítjük a hála szimbólumát, melyet majd hazavihetnek a gyerekek. Reméljük, hogy erre majd otthon és a mindennapokban is emlékeznek majd a gyermekek, hogy miért lehetünk hálásak és milyen érzést ad nekünk a hálás gondolkodás.
Ebben a tanévben a 2/B csoportban tovább folytatjuk az elkezdett Boldogságóra program megvalósítását. A csoport tanulóival beszélgettünk a HÁLA szó jelentéséről, (interneten is rákerestünk) valamint arról, hogy a hála kifejezésének milyen pozitív hatásai vannak ránk, ki miért lehet hálás az élete, mindennapjai során szüleinek, tanárainak, barátainak. A lányok hálanapocskát készítettek és ráírták, hogy miért is hálásak az életben.
Szeptember 21. a hála világnapja. A világban annyi mindenért lehetünk hálásak, csak legtöbbször természetesnek vesszük a hétköznapi csodákat. A hála és a béke világnapján hálásak lehetünk a napsütésért, a madárcsicsergésért, az önzetlenségért, az előzékenységéért, a családunkért, a barátainkért, egy meghitt pillanatért, a lehetőségekért, bármiért, ami a szívünket örömmel tölti el.
Hálaszíveket festettünk és barkácsoltunk, ezek kerültek a termünk közepére és egész napunk során itt maradtak.
Hálát adva egy triangulumot adtunk körben. Ezt megszólaltatva kifejeztük hálánkat. Aki hálás valamiért, ami történt vele, vagy hálás valakinek egy szóért, tettért, mozdulatért, az szólaltatta meg a hangszert.
A legintenzívebb boldogságfokozó érzés a hála.
Hálaládánk sem maradhatott el. A hálaládába bárki bármikor elhelyezheti a családjáért, a mindennapok történéseiért, apró eseményeiért megfogalmazott köszönő sorait.
Saját „testünkből” is igyekeztük a HÁLA szót megformálni.
A szeretet alapköve a köszönet, a hála. Tanuljuk meg úgy látni a világot, hogy mindenben észrevegyük a szépet, az ajándékot.
„A hála is édes kötelék; a hálás szív soha sem lehet teljesen boldogtalan.”