Szeptember nagyon szép idővel telt. Melengető napsugarak, enyhe szellő, és sok-sok finom gyümölcs. Megkóstolhattuk az édes szőlőt, almát, körtét, szilvát és a diót.
A gyerekekkel megbeszéltük, hogy mit is jelent a hála. Kiért vagy miért lehetünk hálásak?
Reggelente meghallgattuk Bagdi Bella Szép nap, ölelj most át engem című dalát, és így hálát tudtuk adni a szép időért. Sokat lehettünk kint az udvaron, jókat sétálhattunk a közelben. A gyerekek nagyon örültek a mozgalmas szeptembernek. Mozgásos játékaink is a napsugarakról, a pillangókról, a virágokról szóltak.
S mi most úgy döntöttünk, hogy a Mihály-napi vásárunk keretében fejezzük ki hálánkat. Hálát adunk azért, mert szép időnk volt ezekben a hetekben, és sok-sok finom gyümölcs kerülhetett a megterített asztalra.
A hála gyakorlása
Óvodánk öt csoportjában a hála gyakorlása különféle formában valósult meg.
A kiscsoportos gyerekekkel, első alkalommal a saját személyes tárgyaik és néhány kedvenc játékaik játszották a főszerepet a „boldogság órán”, amelyen a háláról beszélgettünk. A „köszönöm-formák” játékot a szívecskékkel játszottuk, majd a hónap dalára jókedvűen mozogtunk.
A középső csoportos gyermekek előre kivágott szívformákat színeztek. Közben megbeszéltük, hogy miért lehetünk hálásak a szívünknek. Minden gyerek elkészítette a szív alakú ajándékát, majd átadta annak, akit a barátjának tart. Ezt a gyerekek nagy öleléssel fogadták.
A középső-nagycsoportos gyerekekkel hálakövet festettünk. A gyerekek nagy örömmel választották ki a köveket, s közben megbeszéltük, hogy kinek és miért lehetünk hálásak. Az elkészült hálaköveket örömmel vitték haza a gyermekek.
A nagycsoportos gyerekekkel beszélgető kör keretében dolgoztuk fel a hála témáját, majd a hónap dala meghallgatása után közösen találtunk ki rá koreográfiát, melyet nagy örömmel táncoltunk. A vidám, felszabadult mozgás közben oldódott szorongásuk, örömteli pillanatokat éltek át.
Óvodánk öt csoportjában a hála gyakorlása különféle formában valósult meg.
A kiscsoportos gyerekekkel, első alkalommal a saját személyes tárgyaik és néhány kedvenc játékaik játszották a főszerepet a „boldogság órán”, amelyen a háláról beszélgettünk. A „köszönöm-formák” játékot a szívecskékkel játszottuk, majd a hónap dalára jókedvűen mozogtunk.
A középső csoportos gyermekek előre kivágott szívformákat színeztek. Közben megbeszéltük, hogy miért lehetünk hálásak a szívünknek. Minden gyerek elkészítette a szív alakú ajándékát, majd átadta annak, akit a barátjának tart. Ezt a gyerekek nagy öleléssel fogadták.
A középső-nagycsoportos gyerekekkel hálakövet festettünk. A gyerekek nagy örömmel választották ki a köveket, s közben megbeszéltük, hogy kinek és miért lehetünk hálásak. Az elkészült hálaköveket örömmel vitték haza a gyermekek.
A nagycsoportos gyerekekkel beszélgető kör keretében dolgoztuk fel a hála témáját, majd a hónap dala meghallgatása után közösen találtunk ki rá koreográfiát, melyet nagy örömmel táncoltunk. A vidám, felszabadult mozgás közben oldódott szorongásuk, örömteli pillanatokat éltek át.
Hála……
…..Értük. 5.osztályos kis csapatom……
…..Összetartozásért……
…..Hogy elfogadtak……
…..Érzésekért……
Furtai ÁMK Bakonszegi Zöldliget Óvoda
Sikeresen eljátszottuk Hála játékainkat a gyerekekkel. Igen!! játszottunk és jól éreztük magunkat. Sokkal közelebb kerültünk egymáshoz, sokkal kedvesebbek tudtunk lenni egymáshoz. Közelebb tudtuk hozni a szívünkhöz ezt a fontos témát. A sokoldalú megközelítés, a beszélgetések a mesélés, énekelés, táncolás, hálafa elkészítése, hálasáta és sokminden más mellett bízunk benne sikerült a szívükbe ültetni a Hála fontosságának legalább egy kicsi szeletét, melyet magukká téve tovább is visznek.
Az óra elején meséltem nekik Nick Vujicicról, a végtaghiánnyal született férfiről. Beszélgettünk arról, hogy milyen emberré válhatott ő így, hogy ilyen hátrányokkal kezdte az életét. Kivétel nélkül, mindannyian egy szomorú, magányos embernek írták le a személyét. Ezután megnéztünk egy magyar feliratos filmet (a lejátszási sebességet célszerű 0,75-ra állítani), amelyen Nick Vujicic mesél az életéről. Jó volt látni az arcukon, hogy mennyire meglepődtek, hogy egy boldog, kiegyensúlyozott emberrel találták szembe magukat. A következő órát egy beszélgetéssel kezdtük. Elmesélték, hogy milyen gondolatokat ébresztett bennük a film, mi mindenért lehetnek hálásak. A gondolataikat szívecskékre írták rá, majd ezeket egy csomagolópapírra ragasztották fel.
Pizza készítése
Hála-kör
Mit jelent a hála szó? beszélgetés
Szógyűjtés
Hála felirat készítése önállóan
Hála-falu megtervezése
A gyerekekkel először meghallgattuk a hónap dalát, majd megbeszéltük, hogy miről szólt a dal, kinek miért tetszett. Megbeszéltük utána, hogy mit is jelent az a szó, hogy hála. Minden gyermek egyesével elmondta, hogy kinek, miért hálás. Végül a gyerekek egy-egy falevélre felírták, hogy miért hálásak, és egy hála fát készítettünk belőlük.
Szeptember beköszöntével újra indultak iskolánkon a Boldogságóra foglalkozások. Az ötödikes osztályom, melynek ettől az évtől már én vagyok az osztályfőnöke nagy rutinnal vágott bele a hála gyakorlásának foglalkozásaiba. Köszönhető ez annak, hogy a napközis kolléganővel is rendszeresen végezték ezen tevékenységeket.
Első témánk a hála gyakorlása volt, amelyről rengeteg érdekes gondolatuk született. Elkészítettük a Hála-faliújságunkat, melyre az osztály tagjai 1-1 gondolatot, szót, mondatot jegyeztek fel arról, miért érzik magukat hálásnak.
Nagyszerű időtöltés volt, mindnyájan feltöltődtünk a beszélgetés során.